خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🔥 آیین نامه / دانلود کتاب آیین‌ نامه رانندگی موتور سیکلت

دانلود کتاب آیین‌ نامه رانندگی موتور سیکلت

دانلود کتاب آیین‌ نامه رانندگی موتور سیکلت

سالانه، هنرجویان زیادی اقدام به دریافت انواع مدرک گواهینامه رانندگی می‌کنند و برخی از آن‌ها علاقه‌مندان به موتورسواری هستند. دوره‌های آموزشی رانندگی موتور سیکلت، شامل 17 ساعت کلاس تئوری و 24 ساعت کلاس عملی می‌باشد و پس از گذراندن این دوره‌ها، هنرجو می‌تواند با شرکت و کسب قبولی در آزمون مربوطه، موفق به دریافت مدرک گواهینامه رانندگی موتور سیکلت شود. در ادامه این مقاله از سایت آیین تست، قصد داریم شما را با جزئیات کلاس و آزمون آشنا کرده و اطلاعات کاربردی در اختیار شما قرار دهیم.

دوره‌های آموزشی رانندگی موتور سیکلت

اگر شما نیز قصد شرکت در دوره‌های آموزش رانندگی موتور سیکلت را دارید، ابتدا باید به یکی از آموزشگاه‌های موردنظر مراجعه کرده و برای ثبت‌نام در آموزش رانندگی، طبق نرخ مصوب سال 1400، مبلغی حدود 685 هزار تومان را پرداخت کنید. این مبلغ، مجموع هزینه‌های پرداختی است که شامل، هزینه کلاس تئوری و عملی، پزشک، تمبر و غیره می‌شود. در ادامه به شرح این جزئیات خواهیم پرداخت:

هزینه قابل پرداخت جهت شرکت در کلاس‌های تئوری

این کلاس‌ها مدت زمانی حدود 17 ساعت داشته و جهت شرکت در آن لازم است 75 هزار تومان پرداخت شود.

هزینه قابل پرداخت جهت شرکت در کلاس‌های عملی

این کلاس‌ها مدت زمانی حدود 24 ساعت داشته و جهت شرکت در آن لازم است 430 هزار تومان پرداخت شود.

هزینه قابل پرداخت جهت مراجعه به پزشک و دریافت مدارک

یکی از پیش‌نیاز‌های ثبت‌نام در کلاس‌های آموزش رانندگی، مراجعه به پزشک می‌باشد. گروه خونی و نیاز شما به عینک برای رانندگی، باید توسط پزشک معتمد بررسی و تایید شود. از طرفی، هوشیاری شما و عکس‌العمل صحیح در برابر عملکرد و گفتار پزشک، ثبت خواهد شد. علاوه بر فرآیند‌های پزشکی، هنرجو ملزم به واریز مبلغی به حساب نیروی انتظامی و شهرداری است که برای خرید تمبر، در نظر گرفته شده ‌است. مجموع هزینه ویزیت و امور پزشکی، عکس، خرید تمبر و موارد دیگر، 180 هزار تومان می‌باشد.

هزینه قابل پرداخت جهت خرید یا دانلود کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت

کلاس‌های تئوری شامل 17 ساعت آموزش است که در طول این دوره، مربی ملزم به شرح و توضیح تمامی مطالب ذکر شده در کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت می‌باشد. به‌ همین جهت، از هنرجویان انتظار می‌رود که قبل از شرکت در دوره، کتاب را تهیه نمایند. تهیه این کتاب از دو طریق خرید حضوری، با مراجعه به آموزشگاه و دانلود پی‌دی‌اف، با مراجعه به سایت آیین تست و کلیک بر گزینه دانلود فایل، امکان‌پذیر است. این کتاب به قیمت 20 هزارتومان به‌فروش می‌رسد.

مطلب مرتبط: شرایط و مدارک لازم جهت انتقال موتورسیکلت

عناوین ذکر شده در کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت

بخش اول: آمادگی پیش از راندن

نویسنده کتاب آیین‌نامه، در فصل اول این کتاب به شرح انواع موتور سیکلت، تجهیزات موتورسواری، بخش‌های اصلی موتور سیکلت، تجهیزات موتورسیکلت و در نهایت، بازدید فنی موتورسیکلت پیش از حرکت پرداخته است. از زیرعناوین این کتاب می‌توان به مواردی چون کلاه ایمنی، اندازه و انواع آن، محافظت از چشم‌ها و صورت، چکمه‌ها و دستکش‌ها، قابل مشاهده بودن لباس موتور سوار، چراغ‌ها و آینه‌ها، ترمز، بوق و تایرهای مناسب اشاره کرد.

بخش دوم: توانایی رانندگی

در فصل دوم از این کتاب، درباره کنترل موتورسیکلت و نحوه هدایت آن به‌ هنگام تغییر جهت، بحث شده ‌است. استفاده از جای مناسب برای تمرین، رسیدگی و تجهیز موتورسیکلت، علامت دادن با دست و غیره از سایر موارد ذکر شده در این بخش می‌باشد.

بخش سوم: ایمنی و شناخت خطرات

همان طور که می‌دانید، هوشیاری و عکس‌العمل مناسب، به‌هنگام مواجهه با خطر بسیار مهم است. به‌همین جهت، نویسنده قصد دارد در باب ایمنی و خطر سخن گوید و راه‌های جلوگیری از تصادف در تقاطع، روش سبقت گرفتن، هوشیاری و پیش‌بینی خطرات را برای هنرجو‌ها شرح دهد.

بخش چهارم: قوانین و مقررات

از جمله مواردی که می‌تواند نظم را در شهر برقرار کرده و از هرگونه ترافیک جلوگیری کند، رعایت قوانین و مقررات رانندگی است. تعداد قابل توجهی از سوالات آزمون آیین‌نامه نیز از این مباحث مطرح می‌شود.

بخش پنجم: تابلوها، چراغ‌ها و خط کشی‌های راه

بخش پنجم از این کتاب پربار، درباره خطوط ممتد و بریده، چراغ‌های راهنمایی و مفاهیم رنگ‌های آن، تابلو‌ها و غیره اشاره می‌کند. تابلو‌ها مبحث بسیار مهمی هستند که نه‌تنها در زمان شرکت در آزمون رانندگی، بلکه به‌ هنگام عبور از معابر نیز به شما کمک خواهد کرد. مفهوم تابلوها برای انواع دوره‌های آموزش رانندگی، به‌صورت یکسان شرح داده می‌شوند. افرادی که در دوره‌های آموزشی رانندگی پایه سوم شرکت کرده‌اند، به‌راحتی می‌توانند آزمون‌ها را پشت سر بگذارند؛ چراکه آشنایی نسبی با کتاب داشته و بسیاری از قوانین و مقررات را می‌دانند.

آزمون آیین نامه اصلی برای گواهینامه پایه سوم، شباهت‌های بسیار زیادی با آزمون اصلی آیین‌نامه موتورسیکلت دارد؛ بنابراین افراد به‌راحتی می‌توانند با مرور مطالب از پیش خوانده شده و تمرکز بر بخش‌های جدیدی که مرتبط با گواهینامه موتور سیکلت است، در آزمون‌ها نمره قبولی کسب کنند.

بخش ششم: فرهنگ رانندگی و حقوق شهروندی

احترام به حقوق تمامی شهروندان و حق تقدم عابرین پیاده یا سایر رانندگان، در زمان رانندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. راننده باید به خوبی بر رفتار و عکس‌العمل خود مسلط باشد و در برابر واکنش‌های پرخاشگرانه یا هیجانی سایر رانندگان، عملکرد مشابهی از خود نشان ندهد. فرهنگ رانندگی، مباحث گسترده‌ای دارد که لازم است همه رانندگان آن‌ها را مطالعه کرده و رعایت کنند. در این بخش از کتاب، شاهد نگارش تمامی نکات لازم و مهم هستید.

بخش هفتم: امداد و نجات

زمانی که حادثه‌ای رخ دهد، رانندگان موظف هستند سریعا خود را به محل حادثه رسانده و تا حد ممکن، به مصدوم یاری رسانند. آشنایی با اصول امداد و نجات، می‌تواند در نجات بسیاری از شهروندان و افراد آسیب دیده کارساز باشد. نویسنده در فصل آخر از این کتاب، اولویت‌های امدادرسانی را ذکر کرده و سعی دارد، رانندگان را با این موقعیت‌ها آشنا کند.

مدارک لازم جهت ثبت‌نام در آموزش رانندگی و شرکت در آزمون

برای ثبت‌نام در آموزشگاه‌ رانندگی، هنرجو ملزم به ارائه مدارکی چون وضعیت نظام وظیفه یا گواهی اشتغال به تحصیل، 8 قطعه عکس 3*4، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه، ارائه فیش‌های بانکی، کدپستی، تکمیل پرونده پزشکی و تاییدیه چشم پزشک می‌باشد. متقاضیان شرکت در این دوره می‌بایست بالای 18 سال سن داشته و مرد باشند.

کلاس‌های رانندگی موتور سیکلت، شامل ۴ جلسه آیین‌نامه و ۱ جلسه فنی می‌باشد که هر جلسه، به مدت ۲ ساعت است. هنرجو پس از شرکت در این کلاس‌ها و دریافت تاییدیه حضور، توسط مربیان کلاس‌های تئوری و عملی، می‌توانند با ارسال کاردکس خود به آموزشگاه در آزمون آیین‌نامه و شهری شرکت کنند. در صورت عدم قبولی متقاضی در آزمون شهری، هنرجو می‌بایست مجددا در 6 ساعت کلاس آموزشی شرکت کند.

شرط قبولی در آزمون آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت

سوالات طراحی شده در آزمون، برگرفته از مطالبی هستند که در طول دور‌ه‌های آموزشی تدریس شده‌اند؛ بنابراین یکی از شروط اصلی قبولی در آزمون، مطالعه سطر به سطر کتاب است. با مطالعه سوال‌های چند سال اخیر آزمون، متوجه خواهید شد که سوال‌ها مشابه هم هستند و در چند سال اخیر، به‌جز اندکی قوانین جزئی، هیچ مورد مهمی تغییر نکرده است.

طیف وسیعی از موتور سواران، به این دلیل که کسب نمره قبولی در آزمون آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت را سخت یا ناممکن می‌دانند، بدون گواهینامه اقدام به رانندگی می‌کنند. برخلاف این باور، متقاضیان می‌توانند با مطالعه کتاب و دانلود کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت و نمونه سوالات آیین‌ نامه، نمره قبولی را کسب کرده و به رانندگی ایمن بپردازند.

دسترسی به لینک دانلود کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت

متقاضیان شرکت در آزمون رانندگی موتورسیکلت، می‌توانند جهت آمادگی در آزمون و آشنایی با سوالات، از طریق لینک بارگذاری شده در سایت آیین تست، نسبت به دانلود کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت اقدام نمایند. تمامی مطالب فایل با عناوین ذکر شده در کتاب اصلی یکسان بوده و برای قبولی صددر‌صدی، به شما کمک خواهد کرد. همچنین نمونه سوالات موجود در سایت آیین تست، به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید با سوال‌ها آشنا شده و آمادگی پیش از آزمون کسب کنید.

در هر بار مردودی در آزمون، زمان دریافت گواهینامه به تاخیر خواهد افتاد؛ بنابراین سعی کنید با سوالات ارتباط گرفته و با انواع طراحی سوالات آشنا شوید. آشنایی با سوالات، این امکان را به شما خواهد داد که همان بار اول در امتحان قبول شوید.

برای دانلود کتاب آیین‌ نامه رانندگی موتور سیکلت روی لینک زیر کلیک کنید

https://aeentest.ir/files/Book-training-driving-engine.pdf

دانلود کتاب آیین‌ نامه رانندگی موتور سیکلت

سوالات متداول

آیا کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت با کتاب آیین‌نامه خودرو فرقی دارد؟

بله. کتاب آیین‌نامه موتور و ماشین، جزئیات و کلیات متفاوتی داشته و به همین‌سبب سوالات نیز با یک‌دیگر متفاوت هستند. افرادی که دارنده مدرک گواهینامه رانندگی پایه سوم می‌باشند، به‌راحتی می‌توانند در آزمون‌ها قبول شوند؛ چراکه بیش‌ترین تفاوت در بخش فنی کتاب‌ها است. البته متفاوت بودن کلیات کتاب آیین‌ نامه موتور با ماشین، بدین معنا نیست که محتوا جدید بوده و هیچ‌گونه ارتباطی میان این دو کتاب نیست. اگر گواهینامه پایه سوم دارید، می‌توانید به‌راحتی متوجه شباهت سوال‌ها و قوانین راهنمایی و رانندگی این دو کتاب شوید.

برگزاری آزمون آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت به چه نحوی است؟

متقاضیان شرکت در آزمون آیین‌نامه می‌بایست در مدت زمان 20 دقیقه به 30 سوال تستی پاسخ دهند. حداقل نمره قبولی در این آزمون، 26 از 30 می‌باشد.

برای شرکت در آزمون گواهینامه رانندگی با موتور سیکلت گازی، حداقل چه سنی لازم است؟

متقاضیان شرکت در دوره‌های دریافت گواهینامه موتور گازی، باید حداقل 15 سال داشته و گواهی سلامت جسمی و روانی را به آموزشگاه، تحویل دهند. این افراد ملزم به قبولی در دو آزمون آیین‌نامه و مهارت عملی رانندگی هستند.

آیا دارندگان گواهینامه رانندگی موتور سیکلت، مجاز به راندن تمامی موتورها هستند؟

آزمون عملی آیین‌نامه موتورسیکلت، توسط موتور ۲۰۰سی‌سی، انجام می‌شود و دریافت‌کنندگان این نوع گواهینامه، تا گذشت 3 سال پس از صدور گواهینامه، اجازه راندن موتورسیکلت با حجم بالاتر از ۲۰۰ سی‌سی را ندارند.

۷ دیدگاه

  1. عالی بود. همیشه این کتاب رو با خودم دارم و همیشه ازش استفاده می کنم. بسیار مفید و کاربردیه.

  2. خیلی ممنون بابت اشتراک گذاری این کتاب. واقعا به درد ما موتورسوارها میخوره و خیلی کامل و جامعه. در کل حرف نداره واقعا خیلی خوبه. امیدوارم مطالب بیشتری از این دست در اختیارمون بزارید.

  3. سلام به همگی! من هم این کتاب رو دانلود کردم و خیلی راضیم. واقعاً کمک کرد که بتونم قوانین رانندگی موتور سیکلت رو بهتر یاد بگیرم. به نظرم این کتاب برای همه ی موتورسیکلت‌بازها مفیده.

  4. سلام به همه! منم این مقاله رو خوندم و کتاب آیین‌نامه رانندگی موتورسیکلت رو دانلود کردم. خیلی کامل و جامع بود و به نظرم هر کسی که می‌خواد به موتورسیکلت سواری علاقه مند بشه باید حتما این کتاب رو بخونه. به امید روزهایی با آگاهی و ایمنی بیشتر در رانندگی موتورسیکلت!

  5. سلام، عالیه که این کتاب آیین‌نامه رانندگی موتور سیکلت رو برای دانلود گذاشتید. این منابع واقعا کمک می‌کنن تا بهتر بفهمیم چطور باید رانندگی کنیم و از تصادفات جلوگیری کنیم. ممنون از زحمتتون.

  6. خیلی عالیه که این کتاب رو برای دانلود قرار دادید. محتواش واقعا مفیده و به درد همه رانندگان موتور سیکلت می‌خوره.

  7. واقعا ممنون بابت این مقاله، خیلی کامل و جامع بود و به خوبی به ما کمک کرد تا با قوانین جدید رانندگی موتور سیکلت آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *