خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / آیا تاتو مانع از صدور گواهینامه می‌ شود؟

آیا تاتو مانع از صدور گواهینامه می‌ شود؟

آیا تاتو مانع از صدور گواهینامه می‌ شود؟

رانندگی و گرفتن گواهینامه یکی از مراحل مهم در زندگی هر فردی برای رانندگی در سطح شهر یا جاده‌های برون شهری است. اخذ گواهینامه و حواشی مربوط به آن یکی از داغ‌ ترین و چالش برانگیزترین بحث‌های امروزی می‌باشد. دریافت گواهینامه رانندگی برای اغلب جوانان مهم است و یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین سوال‌ها و دغدغه‌هایی که افراد در این مرحله از زندگی خود دارند، این است که آیا داشتن تاتو مانع گرفتن گواهینامه می‌شود؟ امروزه بسیاری از افراد، به‌خصوص جوانان، بنا به سلیقه و میل شخصی خود طرح‌هایی را روی پوست خود خال‌کوبی یا به اصطلاح تاتو می‌کنند و اغلب دغدغه گرفتن گواهینامه با وجود تاتو را دارند. برای پی بردن به جواب این سوال و کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، با این مقاله از سایت آیین تست همراه باشید.

تاتو چیست؟

به نقش‌ها و طرح‌هایی که بر روی پوست و جاهای مختلفی از بدن افراد زده شده و نقوشی با ماندگاری طولانی مدت باشند، خال‌کوبی یا تاتو (تتو) گفته می‌شود. تاتو با تزریق رنگ توسط سوزن‌های مخصوص به زیر پوست افراد شکل می‌گیرد. در گذشته، اغلب افرادی که مدتی زندانی بودند و یا عضو گروهک یا فرقه مذهبی خاصی بودند از خالکوبی استفاده می‌کردند؛ اما امروزه بسیاری از جوانان، زنان و مردان در قسمت‌های مختلفی از پوست بدن خود نقش‌هایی را تاتو می‌کنند. هر یک از این نقش‌ها سلیقه‌ای بوده و اغلب اوقات معنای خاص و ویژه‌ای ندارند.

تاتو و تاثیر آن در گرفتن گواهینامه

افرادی که خال‌کوبی یا تاتو دارند همواره این سوال را مطرح می‌کنند که آیا داشتن تاتو مانعی برای گرفتن گواهینامه می‌باشد یا نه؟ در جواب به این سوال نمی‌توان پاسخی قطعی داد. در ادامه مطلب به موارد خاص و چگونگی صدور گواهینامه در این شرایط می‌پردازیم.

در حالت کلی، هر فردی برای رانندگی باید از سلامت جسمانی و روحی روانی مناسبی برخوردار باشد تا از وقوع حوادث و اتفاقات ناگوار برای خودِ راننده، رانندگان دیگر و عابران پیاده جلوگیری به ‌عمل آید. بنابراین، تنها داشتن سلامت جسمانی برای رانندگی کافی نبوده و راننده باید از اعصاب و سلامت روحی روانی خوبی نیز برخوردار باشد تا بتواند با حوصله و با دقت کافی رانندگی کرده و به حقوق رانندگان و عابرین پیاده احترام بگذارد. به همین دلیل، یکی از مراحل اخذ گواهینامه انجام معاینات پزشکی مثل معاینات چشم‌پزشکی و سلامت روان است. به عنوان مثال، راننده‌ای که مبتلا به بیماری صرع باشد، امکان تشنج وی در ماشین و حین رانندگی وجود دارد و این مورد باعث وقوع حوادث ناگوار زیادی می‌شود. علاوه بر این مورد، افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند نیز بعضی اوقات کنترل خود را نسبت به حرکات اعضای بدنشان از دست می‌دهند و همین امر باعث می‌شود تا تسلط آن‌ها روی ماشین از دست رفته و اتفاقات ناگواری رخ دهد.

سرهنگ آرش باستانی، رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد ناجا، در رابطه با معاینات پزشکی مربوط به گرفتن گواهینامه می‌گوید: «هدف اصلی ما از انجام معاینات پزشکی متقاضیان گواهینامه رانندگی، افزایش ضریب ایمنی در رانندگی است. پیش از این، تأیید صلاحیت پزشکی متقاضیان گواهینامه تنها به معاینات چشم محدود می‌‏شد؛ اما با توجه به نقش مهم و تأثیرگذار عامل انسانی در تصادفات، کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت، معاونت‌‏‌های بهداد و راهور ناجا تشکیل و ضمن احصای بیماری‏‌های جسمی و روانی مؤثر در رانندگی و تعیین روش‏‌های معاینات پزشکی، آئین‌نامه راهور ناجا تدوین و در سال ۱۳۸۴ توسط هیات محترم وزیران تصویب و ابلاغ شد.»

بنابراین برخی از بیماری‌ها، چه جسمی و چه روحی و روانی که در رانندگی افراد تاثیر گذاشته و باعث کاهش سطح ایمنی رانندگی افراد می‌شود، باید بررسی شوند و در صورت نیاز، فرد موردنظر تحت درمان قرار گرفته و پس از درمان بیماری، می‌تواند سایر مراحل اخذ گواهینامه را طی کند.

تاتو و ممنوعیت و محدودیت‌های آن در رانندگی

در ابتدا باید این نکته را ذکر کرد که داشتن تاتو، مانعی برای گرفتن گواهینامه نیست و افرادی که تاتو دارند می‌توانند پس از طی مراحلی، اقدام به اخذ گواهینامه کنند. برخی از خال‌کوبی‌ها و تاتوها نامتعارف بوده و مفهوم نامناسبی دارند که داشتن این گونه تاتوها، نشان‌دهنده مشکلات روحی و روانی افراد است. در مواردی که فرد سابقه خودزنی و تاتوهای نامتعارف داشته باشد، به کمیسیون پزشکی موارد خاص ارجاع داده می‌شود. در کمیسیون پزشکی، فرد موردنظر معاینه پزشکی شده و مشکلات روانی او تحت نظر قرار می‌گیرد. چنانچه کمیسیون پزشکی در حین تست و مصاحبه با افراد، نظر بر این داشته باشد که فرد موردنظر مشکل روانی داشته و رانندگی وی منجر به وقوع اتفاقات ناگواری می‌شود، گواهینامه برای او صادر نشده و باید تحت درمان قرار بگیرد.

آیا تاتو مانع از صدور گواهینامه می‌ شود؟

در مجموع، خال‌کوبی و تاتو مانعی برای گرفتن گواهینامه نیست؛ بلکه افرادی با خال‌کوبی‌های نامتعارف، دارای سابقه خودزنی و دارای مشکلات روانی باید ابتدا معاینه پزشکی شده و صلاحیت آن‌ها برای گرفتن گواهینامه تایید شود تا بتوانند بقیه مراحل گرفتن گواهینامه را طی کنند. به عنوان مثال، اگر کسی اختلال روحی و روانی داشته باشد، ممکن است در ترافیک یا هنگام تصادفات اقدام به قمه‌کشی و چاقوکشی کند و جان سایر مردم را نیز به خطر بیندازد و در نهایت ضریب امنیت رانندگی در یک شهر یا کشور بسیار پایین بیاید. بیشتر معاینات پزشکی مربوط به امور جسمانی و روانی نیز برای پیشگیری از این اتفاقات و حوادث ناگوار در سطح جامعه انجام می‌شود. افرادی که تاتوی نامتعارف یا با مفاهیم خاصی داشته و دارای اختلال شخصیتی و روانی هستند، به کمیسیون اعصاب و روان ناجا ارجاع داده می‌شوند. در کمیسیون روانی پزشکی ناجا، افراد توسط سه روانپزشک معاینه شده و سه روانپزشک در خصوص تایید سلامت روانی این افراد نظر می‌دهند. با توجه به نوع و شدت عارضه روانی، افراد می‌توانند اقدام به اخذ گواهینامه کنند.

نحوه گرفتن گواهینامه با وجود تاتوی نامتعارف

همان‌ طور که گفته شد، داشتن تاتو و خال‌کوبی مانعی برای گرفتن گواهینامه نیست و افراد می‌توانند با داشتن تاتو و گذراندن معاینات پزشکی مربوطه، گواهینامه بگیرند. اما تاتوی نامتعارف از این قاعده مستثنی بوده و افرادی که تاتوی نامتعارف دارند، باید برای گرفتن تاییدیه پزشکی به کمیسیون مربوطه مراجعه کرده و پس از انجام تست‌ها و مصاحبه‌های تخصصی پزشکی منتظر تایید پزشکی بمانند. چنانچه کمیسیون پزشکی، فرد مورد نظر را تایید نکند، فرد باید تحت درمان قرار گرفته و پس از طی مراحل درمانی، تاییدیه پزشکی بگیرد. گواهینامه این نوع افراد اغلب به صورت مدت‌دار و مشروط صادر می‌شود و پس از گذشت مدت زمانی معلوم و اتمام مدت مقرر، سابقه رانندگی افراد مجددا بررسی می‌شود. چنانچه این افراد هرگونه خطا یا نمره منفی در رانندگی داشته ‌باشند، گواهینامه آن‌ها تمدید نخواهد شد.

سرهنگ باستانی به طرحی که به تازگی و از چهار ماه پیش به تصویب رسیده، اشاره کرده و در این مورد گفته‌: «متقاضیان گواهینامه رانندگی که در پی ابتلا به بیماری، از خدمت سربازی معاف شده و بیماری آن‌ها از نوع نادر و صعب‌العلاج باشد، محدودیت و حتی ممنوعیت رانندگی برای آن‌ها صادر خواهد شد و چنانچه از قبل گواهینامه داشته ‌باشند، گواهینامه آن‌ها ضبط و باطل می‌شود.»

صدور گواهینامه‌های مدت‌دار دو ساله و اطلاعات سابقه رانندگی افراد که شامل کیفیت رانندگی، تعداد تخلفات و نمره منفی رانندگان می‌باشد، همگی برای ارزیابی‌های پزشکی و رانندگی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه افراد پس از گذشت دوسال از زمان صدور گواهینامه خود، تمام قوانین مربوط به رانندگی را رعایت کرده و هیچ‌گونه تخلف یا نمره منفی نداشته باشند، قادر به تمدید گواهینامه خود هستند. افرادی هم که در طی این دو سال مرتکب خلافی شده، تخلفات رانندگی انجام دهند و نمره منفی در رانندگی داشته ‌باشند، نمی‌توانند گواهینامه خود را تمدید کنند. این افراد برای تمدید گواهینامه باید تمام مراحل گرفتن آن را از ابتدا طی کنند.

آیین تست، مرجع معتبر نکات مهم رانندگی

 با توجه به نکاتی که ذکر شد، گرفتن گواهینامه و طی مراحل مربوط به آموزش رانندگی کمی سخت و دشوار است و افراد متقاضی گواهینامه باید پس از آموزش رانندگی، نکات و قوانین بسیار مهمی را رعایت کنند تا بتوانند گواهینامه خود را تمدید کنند. سایت آیین تست، معتبرترین و کامل‌ترین سایت برای آموزش نکات بسیار مهم در رانندگی و همچنین سایتی معتبر برای دانلود نمونه سوالات آیین‌ نامه رانندگی است. افراد متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی می‌توانند با مراجعه به این سایت، تمامی نمونه سوالات آیین‌نامه پرتکرار و نکات مهم و جزئی رانندگی را مطالعه کرده و مهارت رانندگی خود را تقویت کنند.

سوالات متداول

 1. دریافت گواهینامه برای افرادی که تاتو دارند، امکان‌پذیر است؟ افراد دارای تاتو و خال‌کوبی نیز می‌توانند گواهینامه دریافت کنند؛ اما اگر تاتوهای موردنظر نامتعارف بوده و یا اثری از خودزنی در افراد دیده شود، صدور گواهینامه برای آن فرد منوط به نظر کمیسیون پزشکی است.
 2. علت سخت‌گیری و ممانعت از صدور گواهینامه برای افراد تاتودار چیست؟ برخی از تاتوهای نامتعارف و عجیب ممکن است نشان‌دهنده اختلالات روانی یا رفتاری ضداجتماعی باشند. همچنین این تاتوها ممکن است نشئت‌گرفته از یک مشکل روانی باشند و باعث وقوع اتفاقات ناگواری در رانندگی افراد شوند. به همین دلیل، سخت‌گیری‌هایی در صدور گواهینامه افراد دارای تاتو اِعمال می‌شود.
 3. به چه مواردی تاتو و خال‌کوبی گفته می‌شود؟ به نقش‌ها و طرح‌های رنگی یا سیاه‌رنگی که توسط سوزن روی بدن حک شده و ماندگاری بالایی داشته باشند، تاتو یا خال‌کوبی گفته می‌شود.
 4. آیا افرادی که تاتو نامتعارف دارند، تا ابد از گرفتن گواهینامه محروم می‌شوند؟ خیر، مشروط به نظر کمیسیون پزشکی است. اگر نظر کمیسیون این بود که بیماری خاصی وجود ندارد، می‌توانند گواهینامه بگیرند. اگر اختلال روانی در این افراد تشخیص داده شود، پس از درمان، گواهینامه موقت دوساله و مشروط به آن‌ها داده می‌شود.

۱۱ دیدگاه

 1. خیلی مقاله خوبی بود. من خودم تاتو دارم و این مقاله بهم کمک کرد که بدونم آیا باید نگران صدور گواهینامه باشم یا نه. ممنون از نویسنده.

 2. خیلی مقاله خوبی بود. من خودم تاتو دارم و این مقاله بهم کمک کرد که بدونم آیا باید نگران صدور گواهینامه باشم یا نه. ممنون از نویسنده.

 3. عالی بود، ممنون از این مقاله که به ما این اطلاعات رو داد

 4. سلام، منم همیشه این موضوع برام جالب بود. مقاله تون خیلی کامل و جامع بود و به خوبی نکات مهم رو توضیح دادین. دیگه دوستانی که دنبال این اطلاعات هستند می‌تونن راحت تر پاسخ سوالشون رو پیدا کنن. مرسی

 5. سلام! خیلی مقاله جالبی بود. به نظرم این موضوع رو خیلی خوب توضیح دادی و خیلی از ابهامات من در مورد تاتو و گواهینامه رو برطرف کردی. مرسی که این مطلب رو به اشتراک گذاشتی.

 6. آره واقعا این مقاله خیلی مفید بود. منم داشتم فکر می‌کردم که تاتو ممکنه مانع از صدور گواهینامه بشه، خیلی خوب شد که این موضوع رو توضیح دادن. مرسی از نویسنده!

 7. این مقاله خیلی جالب بود، من قبلا فکر نمی کردم که تاتو می تواند مانع از صدور گواهینامه شود. من همیشه فکر می کردم که تاتو فقط یک نوع زیبایی بوده ولی این مقاله نشان داد که چقدر پیامدهای جدی و برای سلامتی می تواند داشته باشد.

 8. این مقاله خیلی خوب بود و خیلی به من کمک کرد. قبل از خواندن این مقاله، نمی‌دانستم که آیا تاتو می‌تواند مانع از صدور گواهینامه شود یا نه، اما حالا مطمئنم که بله. توضیحات بسیار جامع و روشنی در این مقاله بودند.

 9. من هم با نظر قبلی موافقم. اما فکر می‌کنم بستگی داره کجای بدن تاتو گرفته شده. برای مثال اگر تاتو توی دست یا پا گرفته شده باشه، مشکلی برای گرفتن گواهینامه پیش نمیاد. اما اگر تاتو توی صورت یا دیگر قسمت‌های قابل مشاهده بدن گرفته شده باشه، ممکنه مشکلی پیش بیاد.

 10. خیلی خوبه که این مقاله رو نوشتید. خیلی از ماها تاتو داریم ولی هیچ کدوم ازمون نمیدونستیم که آیا تاتو ممکنه مشکلی برای صدور گواهینامه باشه یا نه. اما با خوندن این مقاله همه چیز رو فهمیدم. ممنون از شما!

 11. مطمئن نیستم که تاتو می‌تونه مانع از صدور گواهینامه بشه، اما این مقاله به نحوی موضوع رو توضیح داد که من مطمئن شدم که تاتو مشکلی در این باره پیش نمیاد. از نویسنده مقاله خیلی ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *