خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ✅ آموزش رانندگی / آموزش پارک دوبل از صفر تا صد

آموزش پارک دوبل از صفر تا صد

آموزش پارک دوبل

پارک دوبل یکی از تکنیک‌های بسیار مهمی است که آموزش آن نه‌تنها برای پشت سر گذاشتن امتحان، بلکه برای آن که یک راننده حرفه‌ای شوید که به‌راحتی در هر مکانی می‌تواند ماشین خود را پارک کند، واجب و ضروری است. در واقع یکی از موارد مهم امتحان شهری که همه افسران آزمون گیرنده به آن اهمیت می‌دهند پارک دوبل است.

ابتدا لازم است بدانید و مدام به خود یادآوری کنید که انجام یک پارک دوبل درست و حرفه‌ای کار آن‌چنان سختی نیست و تنها کافی است فنون آن را فراگیرید. متأسفانه در ذهن اکثر هنرجویان از پارک دوبل غولی ساخته شده که همین امر باعث می‌شود که دچار استرس شده و نتوانند به‌درستی از پس امتحان برآیند. اگر شما هم در آستانه امتحان شهری برای گرفتن گواهینامه هستید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با سایت آیین تست باشید.

در ابتدای این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی دررابطه‌با این که پارک دوبل چیست و چرا نیاز است که در آموزش رانندگی به آن توجه بیشتری داشت، ارائه دهیم. همچنین به طور مفصل به ارائه فرمول‌های پارک دوبل برای انجام یک پارک حرفه‌ای و خوب خواهیم پرداخت. شما می‌توانید به‌راحتی و به طور کامل آموزش رانندگی و نمونه سؤالات آیین‌نامه را از سایت آیین تست تهیه کنید و با اطمینان خاطر در هر دو امتحان آیین‌نامه و شهر شرکت کنید و از گرفتن نتیجه مطلوب مطمئن باشید.

پارک دوبل چیست؟

پارک دوبل

پارک دوبل همان چیزی است که در اکثر مواقع و در خیابان‌های شلوغ به کمک شما می‌آید. ازاین‌رو آموزش آن چه برای امتحان و چه برای تردد در خیابان‌ها بسیار مهم و ضروری است. خوب است بدانید که متداول‌ترین روش پارک در شهرها، پارک دوبل است به‌طوری‌که اگر آن را بلد نباشید حتماً با مشکل مواجه خواهید شد. به پارک کردن اتومبیل با حرکت دنده عقب و قرارگیری بین دو اتومبیل پارک شده پارک دوبل گفته می‌شود.

اگر بخواهید در یک خیابان شلوغ و پرازدحام پارک دوبل را انجام دهید در اولین قدم باید یک فضای خالی مناسب با اتومبیلتان پیدا کنید. برای این کار لازم است تا فاصله بین دو ماشینی که در خیابان پارک است را حدس بزنید. پارک دوبل در شرایطی که فاصله دو ماشین کمتر از ۸ متر باشد بسیار راه‌حل مؤثری است. البته حتماً به این مسئله هم توجه کنید که اگر فضای خالی بین دو اتومبیل پارک شده کمتر از ۵/۶ متر باشد، دیگر پارک دوبل هم کمکی به ما نخواهد کرد؛ بنابراین تشخیص میزان فاصله دو اتومبیل بسیار مهم است.

یکی از معضلاتی که در خیابان‌های شلوغ با آن مواجه هستیم، پیداکردن یک جای مناسب برای پارک است اما اگر تکنیک پارک دوبل را به‌درستی یاد بگیرید به‌طورقطع شانس بیشتری برای پیداکردن یک جای پارک مناسب خواهید داشت. پس تا انتهای این مقاله با سایت آیین تست باشید تا تمام قوانین، فنون و تکنیک‌های لازم برای پارک دوبل صحیح را فراگیرید. نکته بسیار مهمی که باید در پارک دوبل به آن توجه یادگیری و تمرکز بر حرکت لاک‌پشتی و آرام اتومبیل است. برای این کار باید مهارت کافی در حرکت‌دادن ماشین به شکل لاک‌پشتی را با کنترل کلاج ماشین به دست آورید. همیشه تمام سعی‌تان در پارک دوبل حفظ آرامشتان باشد و از حرکت سریع و هیجانی ماشین پرهیز کنید زیرا هیچ‌وقت پارک دوبل با حرکت سریع ماشین خوب از آب درنمی‌آید.

چرا آموزش پارک دوبل برای امتحان مهم است؟

آموزش پارک

یکی از متداول‌ترین مواردی که افسران در آزمون رانندگی شهری از هنرجویان انجام آن را می‌خواهند، پارک دوبل است زیرا انجام صحیح پارک دوبل نشان‌دهنده این است که هنرجو از مهارت کافی برخوردار بوده و تکنیک‌ها و فنون رانندگی را به‌خوبی آموخته است. اگر هنرجو بتواند پارک دوبل را به‌خوبی انجام دهد می‌تواند به‌راحتی نمره قبولی را از افسر آزمون گیرنده دریافت کند. پارک دوبل همیشه در همه‌جا به کمک شما میاید شما اگر بتوانید پارک دوبل را به‌درستی انجام دهید، در ترافیک‌های بسیار شدید کنترل ماشین را به‌درستی انجام خواهید داد و به ماشین مسلط خواهید بود. در ادامه این مقاله با سایت آیین تست باشید تا به شما بگوییم که در چه جاهایی نباید اقدام به پارک دوبل کنید.

آشنایی با مکان‌هایی که در آن‌ها مجاز به پارک دوبل نیستید

آموزش پارک دوبل

 • باید بدانید که به‌هیچ‌عنوان نباید در بزرگراه‌ها به دلیل سرعت بالای اتومبیل‌ها اقدام به پارک دوبل کنید.
 • مکان دیگری که باید توجه داشته باشید و در آن اقدام به پارک دوبل نکنید حریم تقاطع‌ها است. درواقع شما نباید ۱۵ متر مانده به تقاطع‌ها و پس از آن‌ها پارک دوبل انجام دهید زیرا در صورت پارک دوبل جریمه خواهید شد.
 • به تابلوهای پارک ممنوع و توقف ممنوع بسیار دقت کنید زیرا پارک دوبل در این مکان‌ها نیز مجاز نیست. عموماً یکی از سؤالات آیین‌نامه رانندگی دررابطه‌با همین موضوع است. شما می‌توانید نمونه سؤالات آیین‌نامه را از سایت آیین تست تهیه کنید.
 • نکته دیگر که همیشه باید به آن توجه کنید این است که پارک در ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس و … هر شکلی ممنوع است.
 • مکان دیگری که نباید به هیچ شکلی پارک دوبل در آن‌ها پارک دوبل انجام دهید روبروی پل ورودی پارکینگ منازل و خیابان پارک ممنوع است.
 • در حریم قانونی تابلوهای راهنمایی‌ورانندگی نیز نباید از پارک دوبل استفاده کنیم. دلیل ممنوعیت پارک دوبل در این مکان‌ها، عدم دید کافی سایر رانندگان است.

نکات پارک دوبل صحیح

ویدیو پارک دوبل

اگر شما هم از هنرجویان آموزش رانندگی هستید و به‌تازگی برای گرفتن گواهینامه اقدام کرده‌اید باید بدانید که پارک دوبل همیشه یکی از درخواست‌های متداول افسر آزمون است. یکی از دلایل تکرار این درخواست از سمت افسران آزمون رانندگی رعایت برخی از نکات و تکنیک‌هایی است که میزان مهارت هنرجو در رانندگی را مشخص می‌کند. برای آن که بتوانید یک پارک دوبل صحیح و قابل‌قبول داشته باشید، لازم است قبل از آموزش مراحل پارک دوبل برخی از پیش‌نیازها و نکات آن آشنا شوید. در این بخش به ارائه برخی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای پارک دوبل پرداخته شده است.

1. حرکت لاک‌پشتی و کنترل کلاج

کلاچ ماشین

برای انجام صحیح پارک دوبل لازم است تا روی مهارت حرکت لاک‌پشتی و کنترل کلاج خود بسیار کار کنید. حرکت‌دادن اتومبیل به‌صورت سانتیمتری به‌وسیله کلاج یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در پارک دوبل مدنظر قرار دهید. زمانی که اتومبیل شما شتاب و سرعت زیادی داشته باشد به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید یک پارک دوبل درست داشته باشید و حتی ممکن است باعث تصادف هم شوید. از مزیت‌های کسب مهارت حرکت لاک‌پشتی این است که در راه‌بندان‌ها نیز با کنترل کاملی که روی کلاج دارید می‌توانید به‌خوبی در مواقع ایست و حرکت‌های پی‌درپی به‌خوبی عمل کنید.

2. توجه به کنترل فرمان در پارک دوبل

کنترل ماشین

جهت چرخش فرمان در پارک دوبل بسیار مهم است. نکته بسیار مهمی که باید در کسب مهارت در آن بسیار تلاش کنید دنده عقب و درک درست از جهت چرخش فرمان است. اگر مهارت‌های فوق را فرا نگیرید به‌طورقطع نمی‌توانید پارک دوبل را به شکل صحیح اجرا کنید؛ بنابراین لازم است تسلط کافی روی فرمان داشته باشد. توصیه ما این است که جهت فرمان‌ها و دنده عقب به‌صورت صحیح تمرین کنید.

3. کنترل روی گاز ترمز و هماهنگی با چشم و دست

کنترل ترمز

یکی از نکات مهم دیگر که باید در پارک دوبل به آن توجه زیادی کنید داشتن تسلط کافی روی گاز و ترمز خودرو و هماهنگی لازم بین چشم راننده و فرمان است که نیاز است به بالاترین مهارت خود در این موارد برسید؛ بنابراین پارک دوبل نه‌تنها یک تکنیک برتر است بلکه اوج هماهنگی کامل میان کار چشم، دست‌وپای راننده می‌باشد.

مراحل پارک دوبل

مراحل پارک دوبل

برای آن که بتوانید یک پارک دوبل خوب و حرفه‌ای داشته باشید لازم است که به طور کامل هر مرحله آن را آموزش ببینید. در ادامه به تشریح مراحل پارک دوبل پرداخته شده است. در ادامه برای آموزش مراحل پارک دوبل با سایت آیین تست باشید.

مرحله اول پارک دوبل: تنظیم فاصله

تنظیم فاصله پارک

مرحله اول پارک دوبل تشخیص و تنظیم فاصله است. ابتدا فاصله بین دو اتومبیل پارک شده را چک کنید تا کمتر از شش و نیم متر نباشد. البته لازم است قبل از چک کردن و تشخیص این فاصله، از فاصله ۳۰ متری راهنمای سمت راست ماشین خود را زده و از سرعت آن بکاهید. توصیه می‌کنیم در این حالت به‌صورت نیم کلاج حرکت کنید. بعد از تشخیص فاصله بین دو اتومبیل، در امتداد ماشین جلویی و بافاصله ۵۰ سانتی‌متر از آن و به‌اندازه یک درب موتور جلوتر از آن نگه دارید. به ماشین شما و فرمان آن باید در این حال باید صاف باشد و به عقب ماشین به‌صورت صاف حرکت کنید.

مرحله دوم پارک دوبل: فرمان اول

اموزش پارک دوبل

پس از انجام مرحله اول که به‌صورت صاف در کنار ماشین جلویی بافاصله 50 سانتی‌متر حرکت کردید باید بلافاصله پس از دیدن انتهای ماشینی که می‌خواهید پشت سر آن پارک کنید در وسط شیشه 3 گوش عقب، فرمان را به سمت راست بچرخانید و در همین موقع درحالی‌که به‌صورت لاک‌پشتی حرکت می‌کنید ماشین به سمت راست چرخانده می‌شود.

مرحله سوم پارک دوبل: فرمان دوم

روش پارک دوبل

پس از گذراندن مرحله اول و زمانی انتهای ماشین کناری یعمی سر گلگیر سمت چپ و یا چراغ‌راهنمای سمت چپ آن را در شیشه سه گوش عقب دیدید دیدید و بعد از  ایست کامل لازم است همه فرمان را به سمت چپ چرخانده و به صورت لاک پشتی حرکت کنید. بعد از انجام این کار باید  قبل از آن که سرگلیگر سمت راست ماشین به چراخ راهنمای عقب سمت چپ ماشین کناری برسد فرمان دوم باید به سمت چپ تمام شود و سپس به صورت لاک پشتی جلوی خودرو به داخل پارک هدایت می شود. این روش پارک دوبل برای آن دسته از افراد است که دارای دست فرمان ضعیف تری هستند.

روش فرمان دوم برای آن دسته از افراد که دارای دست فرمان بهتری هستند به این شکل انجتم خواهد شدکه هنگامی که انتهای خودروی کناری از روبروی دستگیره ثابت (جلوی دستگیره) دیده شد ایست وسط صورت می گیرد و سپس به صورت لاک‌پشتی حرکت رو به عقب شروع می شود. در مرحله بعد تمام فرمان با استفاده از هر ۲ دست به سمت چپ چرخانده شده و  قبل از اینکه سر گلگیر سمت راست قسمت جلوی اتومبیل به چراغ راهنمای سمت چپ قسمت عقب اتومبیل کناری برسد باید فرمان دوم از سمت چپ به آخر رسیده باشد. سپس اجازه می‌دهیم که قسمت جلوی اتومبیل وارد پارک شود و وقتی اتومبیل صاف شد توقف صورت می گیرد.

چگونگی خروج از پارک و رعایت حق‌تقدم در پارک دوبل

پارک دوبل ساده

عموماً در آزمون رانندگی پس از انجام پارک دوبل، افسر از هنرجو می‌خواهد که از پارک خارج شود در هنگام خروج از پارک به نقاط کور خودرو توجه کنید و از پارک خارج شوید. آشنایی و توجه به نقاط کور خودرو در هنگام خروج از پارک، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید برای قبولی در آزمون رانندگی به آن توجه کنید. برای بیرون آوردن خودرو از حالت پارک دوبل به‌صورت روبه‌جلو ابتدا لازم است راهنمای سمت چپ را بزنید تا روشن شود و سپس بادقت به آینه سمت چپ و آینه وسط نگاه کنید به‌طوری‌که تمام نقاط کور پوشش داده شوند.

حتماً توجه کنید که سر گلگیر سمت راست خودرو به وسط پلاک خودروی جلویی برسد که به آن ایست خروج از پارک گفته می‌شود. سپس سر راننده به سمت چپ چرخانده می شود و رو به عقب نگاه می‌کند و با پوشش دادن نقاط کور آینه و رعایت حق تقدم و به صورت لاک‌پشتی حرکت صورت می گیرد و پس از اینکه خودرو در لاین جدید قرار گرفت فرمان خودرو به طور کامل صاف می شود.

در این مقاله سعی کردیم تا توضیحات کاملی دررابطه‌با این که پارک دوبل چیست و چرا نیاز است که در آموزش رانندگی به آن توجه بیشتری داشت، ارائه دهیم. همچنین به طور مفصل به ارائه فرمول‌های پارک دوبل برای انجام یک پارک حرفه‌ای و خوب پرداخته‌ایم. شما در این مقاله با مکان‌های غیرمجاز برای پارک و مراحل انجام پارک دوبل صحیح آشنا شدید. اگر مطالب گفته شده در این مقاله را به‌خوبی فراگیرید قبولی شما در آزمون شهری حتمی است. تنها کافی است به نکات و ترفندهای گفته شده دقت کنید و آن‌ها را به‌خوبی اجرا کنید. همچنین لازم است هریک را بارهاوبارها تمرین کنید. شما می‌توانید به‌راحتی و به طور کامل آموزش رانندگی و نمونه سؤالات آیین‌نامه را از سایت آیین تست تهیه کنید و با اطمینان خاطر در هر دو امتحان آیین‌نامه و شهر شرکت کنید و از گرفتن نتیجه مطلوب مطمئن باشید.

ویدیو آموزش پارک دوبل

۹ دیدگاه

 1. مقاله خوبی بود ولی به نظرم یکمی سخت بود. من که تازه شروع کردم به پارک دوبل و با خوندن این مقاله همه چیز رو فهمیدم ولی یکمی سخت بود. ولی در کل خیلی خوب بود. ممنون.

 2. سلام دوستان! من هم این مقاله رو خوندم و واقعا لذت بردم. توضیحات خیلی ساده و قابل فهم بودن و تصاویر هم کمک زیادی کردن. فقط اگه یه ویدیو هم می‌زاشتین که عالی می‌شد. ولی در کل عالیه! ممنونم.

 3. سلام! من قبلا هیچ اطلاعی در مورد پارک دوبل نداشتم ولی با خوندن مقاله‌ای که شما نوشتید به راحتی تونستم تکنیک ها رو بفهمم و انجام بدم. واقعا ممنونم که به این موضوع پرداختی و به این خوبی توضیح دادی.

 4. این مقاله برای من خیلی مفید بود. قبلا هیچ اطلاعاتی درباره پارک دوبل نداشتم ولی با خوندن این مقاله، حالا می‌تونم به راحتی پارک دوبل رو یاد بگیرم. مرسی بابت این مقاله عالی!

 5. عالی بود! برای من که از صفر شروع کردم، خیلی مفید و قابل فهم بود. از اینکه مثال های واقعی و بخش های تمرینی هم داشت، خیلی خوشم اومد. ممنون از شما!

 6. مقاله خیلی خوبی بود، اما برای من که کمی تجربه دارم، مباحثی که بهش اشاره شده بود خیلی پایه بودند. ولی به هر حال توضیحاتش خیلی قابل فهم بودند و برای کسانی که اصلاً با پارک دوبل آشنایی ندارند، خیلی کمک کننده است.

 7. وای خیلی ممنون بابت این مقاله، بالاخره می‌تونم پارک دوبل رو یاد بگیرم!

 8. من این مقاله رو خوندم و خیلی خوب بود. اما به نظرم برای شروع کردن پارک دوبل، باید کمی شجاعت داشت. این که اولش دچار ترس شدیم و چند بار خورد بخوریم، طبیعیه. ولی با تمرین و تلاش، می‌تونیم به هدفمون برسیم. بهرحال، مقاله خیلی عالی بود و ممنون از شما که این مطلب رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 9. مقاله‌ی خوبی بود، ولی بعضی جاها به نظرم کمی پیچیده بود. با این حال، تونستم خیلی چیزهای جدید یاد بگیرم و ازش استفاده کنم. مرسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *