خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ✅ آموزش رانندگی / چگونه در شب رانندگی کنیم؟

چگونه در شب رانندگی کنیم؟

چگونه در شب رانندگی کنیم؟

رانندگی در شب یکی از مشکلات اساسی بسیاری از افراد، به‌خصوص کسانی که به تازگی رانندگی یاد گرفته‌اند، است. با توجه به آمار می‌توان گفت که اکثر سفرها در طول روز انجام می‌پذیرند و تنها یک چهارم سفرها در طول شب انجام می‌شوند. با وجود این آمار، اکثر تصادفات و سوانح جاده‌ای، هنگام رانندگی در شب رخ می‌دهند و این آمار به‌طور وحشتناکی در حال افزایش است. افزایش این آمار، نشان‌دهنده رعایت نکردن نکات ایمنی حین رانندگی در شب است.

رانندگی در شب کار چندان سختی نیست و شما تنها با در نظر گرفتن نکاتی که رعایتشان الزامی است، سفری بی‌خطر خواهید داشت. سایت آیین تست با ارائه مقاله کامل و جامعی درباره رانندگی در شب، ایمنی سفرهای شبانه شما را تضمین می‌کند. این را به یاد داشته باشید که رعایت هر نکته‌ای که گفته خواهد شد، الزامی است و هرکدام از آن‌ها در داشتن سفری بی‌خطر مهم هستند.

تفاوت رانندگی در شب و رانندگی در روز

رانندگی در شب

با غروب آفتاب و تاریک شدن جاده، با کاهش دید مواجه خواهید شد. اگر چراغ‌های خیلی خوب و باکیفیتی داشته باشید، حدود 100 تا 150 متر جلوتر را خواهید دید. ولی اگر چراغ‌های خودرو متوسط یا ضعیف باشد، محدوده دید شما به 45 تا 80 متر کاهش خواهد یافت. یکی دیگر از تفاوت‌ها، قدرت عملکرد ضعیف در سرعت‌های بالا حین رانندگی در شب است. پس بهتر است حین رانندگی در شب، سرعتتان کم و تمرکزتان بالا باشد. توصیه ما به شما این است که در جاده‌های خطرناک به سفر شبانه نپردازید و روشنایی روز را برای طی کردن اینگونه مسیرها انتخاب کنید.

نکات مهم پیش از رانندگی در شب

چگونه در شب رانندگی کنیم؟

قبل از شروع هرگونه سفری، چه در طول روز و یا شب، لازم است خودرو خود را به‌صورت کامل سرویس کنید تا با نقص‌های فنی احتمالی، مشکلی به وجود نیاید. تمام نکاتی که حین رانندگی در روز رعایت ‌می‌شود، حین رانندگی در شب هم باید رعایت شود. در ادامه برخی نکات حائز اهمیت که در رانندگی شبانه باید رعایت کنید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی سلامت چراغ‌ها

نور چراغ‌ها به مرور زمان کمتر شده و عملکرد آن‌ها ضعیف‌تر می‌شود. این را به یاد داشته باشید روشنایی و نور تولید شده توسط چراغ‌ها دید گسترده‌ای در اختیار راننده قرار نمی‌دهد. بلکه هرچقدر این روشنایی بهتر و بیشتر باشد، دید راننده نیز بهتر خواهد بود. رانندگی در شب با نور کم و متوسط، امکان رخ دادن سوانح و تصادفات را چند برابر می‌کند.

بنابراین پیش از سفر و رانندگی در شب، تک تک چراغ‌ها را بررسی کرده و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. چراغ نور بالا تا 110 متر و چراغ پایینی تا 30 متر را باید به خوبی پوشش دهد. این را نیز به یاد داشته باشید که نور ترمز و چراغ‌های عقبی خودرو نیز از اهمیت بالایی حین رانندگی در شب برخوردار هستند.

اطمینان از تمیز بودن چراغ‌ها و شیشه‌ها

تمیز و شفاف نبودن چراغ‌ها باعث ایجاد نور کمتری حین رانندگی خواهد شد. اگر چراغ‌های خودروی شما از کیفیت بالایی برخوردار باشند، ولی تمیز نباشد نور خودرو مسافت کمتری را پوشش خواهد داد. همین طور، کثیف بودن و شفاف نبودن پنجره‌ها نیز دید راننده را کمتر می‌کند؛ در نتیجه راننده قادر به دیدن مسیر روبه‌رو و مسیرهای اطراف نخواهد بود.

امتناع از رانندگی در غروب آفتاب

خطرناک‌ترین زمان برای شروع رانندگی، حین غروب آفتاب است که به اصطلاح هوا گرگ و میش می‌شود. در این زمان، نور به قدرت و کیفیت روز نیست و از طرفی تاریکی مطلق شبانه نیز وجود ندارد تا از چراغ‌های خودرو استفاده کنید. در این شرایط دید راننده به‌طور کامل مختل شده و در نتیجه امنیت در جاده به شدت کاهش خواهد یافت.

استفاده از عینک مناسب برای رانندگی در شب

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که از عینک استفاده می‌کنید، رانندگی در شب برایتان چند برابر سخت‌تر خواهد بود. نور ماشین‌هایی که از روبه‌رو حرکت می‌کنند، باعث انعکاس در شیشه عینک شده و در نتیجه دید شما به‌طور کامل مختل خواهد شد. اسپری‌های خاصی برای کاهش شدت انعکاس وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها و تمیز کردن عینکتان توسط این اسپری‌ها، شدت انعکاس را کاهش دهید. البته توصیه ما به شما این است که رانندگی در روز را به رانندگی در شب ترجیح دهید.

نکات مهم هنگام رانندگی در شب

همه چیز راجع به رانندگی در شب

توجه به نکات حائز اهمیت حین رانندگی در شب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع شما با رعایت این نکات، سفری ایمن را برای خود تضمین می‌کنید. به نکات مهم هنگام رانندگی در شب که در نمونه سوالات آیین نامه درج شده نیز دقت کنید. حال در ادامه به بررسی این نکات که رعایتشان الزامی است، می‌پردازیم.

توجه به حیوانات در جاده‌ها

یکی از موانعی که وجود آن‌ها در جاده‌ خطراتی می‌آفریند، حیوانات هستند. معمولا حیوانات در جاده‌هایی که در نزدیکی طبیعت هستند وجود دارند. حیوانات با دیدن نور نمی‌توانند عکس‌العملی از خود نشان دهند و به نور خیره می‌مانند. اگر سرعت شما مناسب و نسبتا کم باشد می‌توانید خودرو را به خوبی کنترل کرده و از تصادف جلوگیری کنید.

استفاده نکردن از چراغ نور بالا

هنگام رانندگی در شب، استفاده از چراغ نور بالا وسعت دید شما را بیشتر خواهد کرد؛ اما دید راننده‌ای که در لاین مخالف در حال رانندگی است را به کلی مختل می‌کند. با مختل شدن دید راننده روبه‌رویی، امکان سرشاخ شدن شما با یکدیگر بسیار بالا می‌رود. بنابراین اگر هنگام رانندگی در شب از چراغ نور بالا استفاده می‌کنید، بهتر است با نزدیک شدن ماشین روبه‌رویی، نور بالا را فورا خاموش کنید.

رعایت فاصله با خودروهای اطرافتان

رانندگی در شب

رعایت فاصله با خودروهای اطراف و خودرو جلویی یکی از موارد ساده و در عین حال مهمی است که رعایت آن الزامی می‌باشد. اگر فاصله ایمنی را با خودروی جلویی رعایت نکنید، کنترل خودرو حین توقف ماشین جلویی برایتان شدیدا سخت خواهد شد؛ به خصوص اگر هوا بارانی و یا مه‌آلود باشد.

دقت و هوشیاری

اگر متوجه شدید که هوشیاری کافی در رانندگی ندارید و یا خواب‌آلود هستید، فورا ماشین را در جایی پارک کرده و استراحت کنید. رانندگی با هوشیاری کم، از مهم‌ترین دلایل رخ دادن سوانح شبانه است. این را نیز به یاد داشته باشید که به هیچ وجه هنگام رانندگی سیگار نکشید؛ زیرا باعث تخریب دید شما خواهد شد.

حفظ سرعت مناسب

همان طور که گفته شد، دید راننده در شب در مقایسه با روز کمتر است. بنابراین اگر حین رانندگی در شب سرعت بالایی داشته باشید، در مواجهه با موانع کنترل خودرو بسیار سخت خواهد شد. پس حین رانندگی در شب از سرعت استاندارد و شتاب کمتری استفاده کنید تا از به وجود آمدن سوانح و تصادفات جلوگیری کنید.

امتناع از سبقت گرفتن

سبقت گرفتن حین رانندگی در شب از خطرناک‌ترین حرکات است؛ زیرا نه شما دید کافی دارید و نه راننده‌ای که از سمت مقابل حرکت‌ می‌کند. بنابراین با حفظ آرامش و حوصله کامل رانندگی کنید.

رانندگی در شب؛ تجربه‌ای لذت‌بخش اما خطرناک

رانندگی در شب

اکثر سوانح جاده‌ای در شب رخ می‌دهد و بر اساس آمار، تصادفات و سوانح هنگام شب سه برابر افزایش می‌یابد. برای کاهش این آمار نیاز به یادآوری چندین نکته پیش از شروع رانندگی و هنگام رانندگی است. بهتر است قبل از شروع رانندگی هنگام شب، خودرو را به‌طور کامل سرویس کنید و از ایرادات و نواقص فنی آن باخبر شوید. حین رانندگی در شب به مواردی همچون سرعت استاندارد، نوردهی مناسب، امتناع از سبقت گرفتن و غیره نیز توجه کافی داشته باشید. به شما اطمینان می‌دهیم که با رعایت این نکات هرچند ساده، سلامتی خود و سرنشینان خودرو را تضمین خواهید کرد. سایت آیین تست با ارائه این مقاله سعی کرده تا از بروز خطرات و تلفات جانی و مالی در رانندگی شبانه جلوگیری کرده و رانندگی ایمنی را برای شما به ارمغان آورد.

۱۰ دیدگاه

  1. مقاله خوبی بود ولی به نظرم باید بیشتر روی مسائل ایمنی تاکید کرد. مثلاً اینکه چطوری باید سرعت رو کم کنیم و چطوری باید فاصله ایمنی رو حفظ کنیم. به هر حال، ممنون از نویسنده.

  2. مقاله خوبی بود و نکات مفیدی در مورد رانندگی در شب داشت. من که قبلا تو شب رانندگی کردن موندم، اما الان اطمینان بیشتری دارم. دست مریزاد!

  3. این مقاله خیلی جالب بود. من خودم همیشه توی شب رانندگی می‌کنم و به نظرم مطالب این مقاله خیلی مفید بودن. حتما توی پیاده‌رو‌ها می‌رم و عینک شب هم می‌خرم. خیلی ممنون بابت این مقاله.

  4. مقاله خیلی خوبی بود، اما به نظرم کمی بیشتر می‌تونست به نکات ایمنی روی جاده هم اشاره کنه. مثلاً درباره‌ی اینکه چطوری می‌تونیم با حفظ ایمنی خودمون، به خوبی رانندگی کنیم. ولی در کل خیلی مفید بود، ممنون از شما.

  5. این مقاله خیلی خوب بود. وقتی شب رانندگی می‌کنم همیشه سعی می‌کنم این راهنماها را به یاد داشته باشم. خیلی ممنون برای این مقاله مفید.

  6. مقاله خیلی خوبی بود، اما به نظرم یکمی دستورالعمل هایی که برای رانندگی در شب داده شده، پیچیده بودند. مثلا توصیه شده بود که فاصله بین خودروی جلویی را از ۲ ثانیه بیشتر نکنیم، ولی من نمی‌دونم چطور باید به این فاصله دقت کنم! در کل، مقاله عالی بود و خیلی ازش استفاده کردم. ممنونم!

  7. خیلی مقاله خوب و کاربردی بود! خودم همیشه مشکل داشتم که چطوری باید در شب رانندگی کنم، ولی با این مقاله بالاخره یاد گرفتم. ممنون بابت این مقاله عالی.

  8. این مقاله خیلی عالی بود، نکات مفیدی رو در مورد رانندگی در شب به ما یاد داد. از نویسنده این مقاله متشکرم!

  9. این مقاله خیلی خوب بود! با خوندنش بهتر متوجه رفتارهای درست در شب در جاده شدم. حتما باید این راهنمایی ها رو برای دوستانم هم به اشتراک بذارم.

  10. من خیلی از این مقاله استفاده کردم، مخصوصاً نکاتی درباره روشنایی و تنظیمات خودرو در شب برام جالب بود. فقط اگه توضیحات بهتری در مورد انتخاب لامپ‌های مناسب می‌دادید، بهتر بود. ممنون از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *