خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ✅ آموزش رانندگی / رانندگی خانم‌ ها (7 نکته شگفت انگیز)

رانندگی خانم‌ ها (7 نکته شگفت انگیز)

رانندگی خانم‌ ها

رانندگی یکی از کارهای روزمره و عادی برای بسیاری از افراد است و اغلب افراد می‎توانند بدون هیچ مشکلی و در هر شرایطی رانندگی کنند. رانندگی خانم ها و زنان یکی از داغ‌ترین و بحث‌برانگیزترین موضوعاتی است که اغلب اوقات توسط مردان مطرح می‌شود. به نظر اکثر مردان، وضعیت رانندگی خانم ها مناسب نبوده و خانم‌ها نمی‌توانند به خوبی مردان رانندگی کنند. برای بررسی این ادعا، نگاهی دوباره به نحوه رانندگی خانم ها می‌اندازیم و روش‌های کارآمد برای بهبود رانندگی خانم ها را بررسی می‌کنیم. پس در این مقاله از سایت آیین تست با ما همراه باشید.

رانندگی خانم ها

در دنیای امروزی بسیاری از کلیشه‌های جنسیتی از بین رفته و در حال نابودی است. بسیاری از کارهایی که در گذشته انجام‌دادن آن‌ها توسط زنان غیرمعمول و غیرممکن بود، امروزه کاملاً عادی و معمولی شده‌است. در گذشته، کمتر زنی پشت فرمان ماشین نشسته و رانندگی می‌کرد؛ اما امروزه نیمی از رانندگان سطح شهر را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. در برخی از شهرهای بزرگ مانند تهران، راننده برخی از اتوبوس‌های BRT خانم بوده و خانم‌ها قادر به رانندگی با ماشین‌های سنگین هستند. با این وجود، بسیاری از مردان معتقدند رانندگی مختص آقایان است و هیچ راننده خانمی نمی‌تواند به خوبی آقایان رانندگی کند! برای بررسی این نظر بهتر است بدانید، تفاوت رانندگی میان خانم‌ها و آقایان ناشی از تفاوت‌های جسمی و روحی میان این دو جنس است.

خانم‌ها از نظر جسمی در مقایسه با آقایان، قدرت جسمانی پایین‌تری دارند و همین امر باعث می‌شود تا خانم‌ها در مواقعی مانند پنچرشدن لاستیک ماشین، جوش آوردن موتور خودرو و هر مشکل فنی دیگری، قادر به رفع مشکل نباشند و منتظر کمک‌های امداد و نجات یا سایر رانندگان بمانند.

خانم‌ها از لحاظ روحی ظریف‌تر بوده و در مقایسه با آقایان با حساسیت بسیار بالاتری رانندگی می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند با سرعت خیلی پایین‌تری رانندگی کنند، بین خطوط برانند و اجازه ندهند که نشانگر سرعت ماشین فراتر از سرعت مجاز برود. همین امر باعث می‌شود تا بسیاری از مردان بر این باور باشند که خانم‌ها بسیار آهسته رانندگی کرده و همین آهسته بودن آن‌ها باعث وقوع تصادفات شدیدی می‌شود. البته خانم‌ها نیز باید بدانند که سرعت پایین همیشه مناسب نبوده و در مواقعی حتی بسیار خطرآفرین و مشکل‌ساز است. پس رانندگی با توجه به وضعیت جاده‌ای و سرعت مناسب، یکی از بهترین انواع رانندگی است که بانوان و آقایان هردو باید آن را رعایت کنند.

نکات بسیار مهم در رانندگی خانم ها

با توجه به این نکته که خانم‌ها و آقایان هردو در یک شهر و کشور رانندگی می‌کنند، در یک جاده و خیابان ماشین می‌رانند، هر دو تحت تعالیم رانندگی یکسانی قرار می‌گیرند، هردو با قبولی در یک آزمون‌ رانندگی گواهینامه می‌گیرند، پس تفاوت چندانی در شرایط رانندگی این دو جنسیت وجود ندارد. اما در مواردی دیده شده که برخی از بانوان نمی‌توانند تسلط کافی در هنگام رانندگی داشته ‌باشند و برخی اوقات مرتکب خطا شده و باعث وقوع تصادفات شدید یا ترافیک می‌شوند. بنابراین، در ادامه مطلب به برخی از نکات مهمی که باید خانم‌ها به آن‌ها دقت کنند تا بتوانند تسلط کافی روی رانندگی خود داشته ‌باشند، می‌پردازیم:

 1. بهره‌گیری از یک مربی ماهر

برخی از خانم‌ها سعی می‌کنند تا از پدر یا همسر خود رانندگی را یاد گرفته و ماشین برانند. در حالی‌که این روش بسیار ناکارآمد و در برخی از اوقات مشکل‌آفرین است. پدران یا همسران ما بر اساس قوانین چند سال پیش یا بر اساس عادات رانندگی خود به شما رانندگی یاد خواهند داد و همین امر باعث می‌شود تا شما رانندگی را بر پایه قواعد و اصول یاد نگرفته و خوب نرانید. به‌علاوه، دلسوزی‌هایی که اغلب پدران یا همسران نسبت به دختر یا خانم خود دارند باعث می‌شود تا خطاهایشان را به آن‌ها گوشزد نکرده و رانندگی اصولی را به خانم‌ها یاد ندهند.

 1. تمرین بسیار زیاد

بدون شک، پسران و مردان نیز از اول رانندگان خوبی نبوده‌اند و به دلیل تمرین و رانندگی بسیار زیاد، تسلط و مهارت کافی پیدا کرده‌اند. خانم‌ها نیز نباید در مرحله اول ناامید شده و از رانندگی قطع امید کنند؛ بلکه باید دلایل ضعف خود در رانندگی را پیدا کرده و با تمرین و تمرکز روی آن‌ها، رانندگی خود را تقویت کنند.

 1. به‌تنهایی رانندگی و پارک کردن خودرو

یکی از مهم‌ترین و چالش برانگیزترین قسمت رانندگی برای خانم‌ها پارک کردن خودرو می‌باشد. بسیاری از خانم‌ها نمی‌توانند فاصله خودرو خود تا ماشین کناری، جلویی و عقبی را حدس بزنند و همین امر باعث می‌شود تا در هنگام پارک دوبل خودروی خود به ماشین خود یا ماشین دیگری صدمه بزنند. برای تقویت استعداد رانندگی و پارک کردن خود بهتر است چندین بار به تنهایی خودرو را پارک کرده و با فواصل درست آشنا شوید. استفاده صحیح از دنده عقب نیز یکی از مشکلات خانم‌ها در رانندگی می‌باشد که برای تقویت آن نیز باید تمرین کرده و چندین بار آن را به تنهایی انجام دهند.

 1. نترسیدن و داشتن اعتمادبه‌نفس

بسیاری از خانم‌ها پس از سوارشدن به ماشین استرس داشته و دست‌هایشان می‌لرزد و همین امر باعث می‌شود تا خانم‌ها تسلط کافی به ماشین و رانندگی خود نداشته ‌باشند و نتوانند به خوبی رانندگی کنند. هنگامی‌که خانم‌ها ترسیده و اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهند، یکی از بزرگ‌ترین موانعی که در مقابلشان‌ وجود دارد، خودشان هستند. پس باید همواره استرس خود را کنترل کرده و اعتمادبه‌نفس داشته باشند. خانم‌های راننده می‌توانند با گوش دادن به یک موسیقی آرام در حین رانندگی آرامش خود را حفظ کنند.

 1. توجه به محیط اطراف خود

خانم‌ها باید همواره این نکته را در نظر داشته‌ باشند که کل جاده و خیابان متعلق به آن‌ها نبوده و باید با ملاحظه و درنظرگرفتن سایر ماشین‌ها و اجزای جاده رانندگی کنند. صحبت کردن با تلفن همراه، آرایش کردن پشت چراغ قرمز و رانندگی آهسته در لاین سرعت، همه از جمله نکاتی است که باید رانندگان خانم رعایت کنند.

مطلب مرتبط: آموزش کنترل کلاچ و نیم کلاچ

 1. توجه به داشبورد و چراغ‌های جلویی خودرو

چراغ‌های موجود در داشبورد و قسمت پشتی فرمان از جمله عوامل مهم و موثر در رانندگی هستند که با توجه به آن‌ها می‌توان از وقوع بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری کرد. روشن‌شدن هر چراغ یا چشمک زدن آن‌ها نشان‌دهنده خطایی در ماشین است که نشان می‌دهد قسمتی از ماشین در کارکرد کلی وسیله خلل ایجاد می‌کند.

 1. شما بگویید!

خوشحال میشویم نکته هفتم و نکاتی که می دانید را در بخش کامنت ها برای آیین تست ارسال کنید، چون هیچ مقاله ای کامل نیست و همواره می تواند کامل تر و بهتر شود.

نکات جزئی برای بهبود رانندگی خانم ها

آموزش رانندگی خانم‌ ها

برخی دیگر از نکات جزئی و کوچک وجود دارند که باعث بهبود و تقویت رانندگی خانم ها می‌شود و سبب می‌شود تا رانندگی خانم ها حرفه‌ای شود که در ادامه مطلب هریک از این نکات را بیان می‌کنیم.

 • یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث استرس و عدم تسلط به رانندگی در خانم‌ها می‌شود، نوع پوشش آن‌ها است. خانم‌ها برای رانندگی آسان‌تر و راحت‌تر باید از پوشیدن دامن یا کفش پاشنه بلند خودداری کنند تا تسلط بیشتری به ماشین و کنترل آن داشته‌ باشند. استفاده از روسری یا حجاب درست نیز باعث تسلط بیشتر خانم‌ها بر رانندگی می‌شود.
 • خانم‌ها باید بدانند که ترمزکردن ناگهانی نه تنها از تصادفات شدید جلوگیری نمی‌کند، بلکه باعث حواس‌پرتی سایر رانندگان شده و تصادفات شدیدتری را سبب می‌شود.
 • یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث حواس‌پرتی خانم‌ها در رانندگی می‌شود، مسلط نبودن آن‌ها به آدرس‌ها و خیابان‌ها و گمراهی در این نواحی است. به همین دلیل بهتر است خانم‌ها از یک سیستم مسیریاب خوب (Navigation system) در حین رانندگی استفاده کنند.
 • رانندگی در شب نیازمند تجربه و مهارت‌های خاصی است که با تمرین و ممارست به دست می‌آید؛ بنابراین توصیه می‌شود خانم‌هایی که تسلط کافی به رانندگی ندارند، از رانندگی در هنگام شب خودداری کنند.
 • انجام به‌موقع تست‌های ماشین و چک آن توسط یک فرد متخصص از جمله مهم‌ترین کارهایی است که از وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌کند. خانم‌ها نیز باید به این موضوع توجه کنند و ماشین خود را به طور مرتب و در بازه‌های زمانی معین چک کنند.
 • خانم‌ها باید به انواع صداها و بوهای ماشین توجه کرده و نسبت به آن‌ها حساس باشند. در واقع صداها و بوهای مخصوص نشان‌دهنده اتفاقی غیرعادی در داخل ماشین هستند و باید به آن‌ها سریعا رسیدگی شود.
 • به همراه داشتن شماره تلفن فردی مطمئن و کاربلد برای انواع تعمیرات ماشین در حین خرابی برای رانندگان خانم یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که در حین وقوع اتفاقی غیرمنتظره کمک‌کننده خواهد بود.
 • برخی از خانم‌ها به دلیل نداشتن اطلاعات فنی مناسب نمی‌توانند روغن موتور مناسبی برای ماشین خود انتخاب کنند و همین امر باعث می‌شود تا عملکرد خودرو کاهش یابد. استفاده از مواد لازم و ضروری مناسب و باکیفیت همچون روغن موتور و ضدیخ در ماشین بسیار مهم بوده و می‌تواند عملکرد ماشین را بهبود بخشند.
 • تنظیم‌بودن باد لاستیک‌ها نیز از جمله عوامل بسیار مهم در عملکرد ماشین است که بسیاری از خانم‌ها به آن توجه نمی‌کنند؛ اما باید همواره این نکته را بدانند که زیادبودن یا کم‌بودن باد لاستیک‌ها، هردو باعث وقوع حوادثی ناگوار و ترکیدن لاستیک ماشین می‌شوند و باید همواره به تنظیم‌بودن آن‌ها توجه کرد.

آیین تست، معتبرترین سایت نمونه سوالات و نکات رانندگی

با توجه به تمامی نکاتی که گفته شد، رانندگی نیز مانند سایر مهارت‌ها بوده و آقایان و خانم ها هردو می‌توانند رانندگی مناسبی داشته باشند و رانندگی هیچ ربطی به جنسیت ندارد. شما نیز می‌توانید با مراجعه به سایت آیین تست و مطالعه نکات مهم رانندگی و مطالعه نمونه سوالات آیین‌ نامه آموزش رانندگی، رانندگی خود را بهبود بخشیده و به راننده‌ای حرفه‌ای تبدیل شوید.

سوالات متداول

 1. منشا تفاوت میان رانندگی خانم ها و آقایان در چیست؟ تفاوت‌های جسمی و روحی موجود بین آقایان و خانم‌ها سبب تفاوت در سبک رانندگی خانم ها و آقایان می‌شود.
 2. آیا رانندگی با سرعت بسیار پایین خوب است؟ همان طور که رانندگی با سرعت بسیار بالا خطرآفرین است، رانندگی آهسته و با سرعت پایین نیز مشکل‌ساز بوده و باعث وقوع تصادفات شدیدی می‌شود.
 3. نکات مهم برای بهبود رانندگی خانم ها چیست؟ آموزش رانندگی توسط یک مربی ماهر، نترسیدن و داشتن اعتمادبه‌نفس، تمرین پارک خودرو به‌تنهایی، توجه به اطراف خود، تمرین بسیار زیاد، شناخت و رفع نکات منفی رانندگی و توجه به علائم و چراغ‌های جلویی داشبورد در خودرو از جمله عواملی است که باعث بهبود رانندگی خانم ها می‌شود.
 4. برای جلوگیری از حواس‌پرتی در رانندگی چه اقداماتی باید انجام داد؟ توجه به اطراف و داشتن تسلط کافی به ماشین، داشتن سیستم مسیریاب خوب و دقیق و گوش‌دادن به موسیقی‌های آرامش‌بخش باعث می‌شود تا تمرکز برای رانندگی در فرد بالارفته و استرس راننده کاهش یابد.

۶ دیدگاه

 1. این مقاله خیلی خوب بود. من خودم یک راننده خانم هستم و این نکات برای من خیلی مفید بودند. ممنون از نویسنده.

 2. خیلی مقاله جالبی بود! همیشه فکر می‌کردم رانندگی خانم‌ها یکم متفاوته ولی با خوندن این مقاله کلی چیزای جدید یاد گرفتم. مرسی که به این موضوع پرداختید.:)

 3. عالی بود! مقاله‌ی خوبی بود و بسیار مفید بود. من خودم همیشه باور داشتم که خانم‌ها می‌توانند رانندگی خوبی داشته باشند و این مقاله نشان داد که این برای همه‌ی خانم‌ها صدق می‌کند. من این مقاله را به دوستانم هم پیشنهاد خواهم کرد.

 4. من خودم رانندگی نمی‌کنم ولی برای خواهرم که رانندگی می‌کنه، این مقاله رو فرستادم. خیلی دوست داشت. چندتا نکته‌ی خیلی خوبی رو که خودش هم نمی‌دونست، یاد گرفت. ممنون از نویسنده‌ی عزیز.

 5. واقعا مقاله جالبی بود. خیلی از نکاتی که در مورد رانندگی خانم‌ها گفته شده، نکاتی هستند که من خودم هم از تجربه‌هام می‌دونستم. ولی با خوندن این مقاله به یاد آوریشون شدم. ممنون بابت این مقاله کاربردی و پر محتوا!

 6. من یکی از همکاران خانمم هستم و این مقاله رو بهشون معرفی کردم. خیلی خوشحال بود که این مقاله رو خوند و بعضی از نکات رو در رانندگی خودش به کار گرفت. خیلی ممنون از نویسنده برای این مطلب جالب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *