خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ✅ آموزش رانندگی / چگونه در برف و باران مثل حرفه ای ها رانندگی کنیم؟

چگونه در برف و باران مثل حرفه ای ها رانندگی کنیم؟

چگونه در برف و باران مثل حرفه ای ها رانندگی کنیم؟

در حال حاضر رانندگی برای افراد، یک کار روتین و روزانه در شرایط مختلف محسوب می‌شود. ولی در بعضی مواقع مانند بارش برف و باران، این کار در ظاهر ساده با یک معضل جدی روبه‌رو می‌شود. رانندگی در برف و باران به یک سری مهارت‌ها نیاز دارد و بعضی از این مهارت‌ها نیازمند کسب تجربه بالا در زمینه رانندگی است. با این حال با دانستن نکاتی می‌توان به راحتی و بدون ایجاد مشکل، به رانندگی در چنین شرایطی ادامه داد.

برای اینکه یک رانندگی آرام و بی‌دغدغه‌ در روزهای زیبای برفی و بارانی داشته باشید، سایت آیین تست تصمیم گرفته تا با بیان مواردی درباره رانندگی در برف و باران و تشویق به رعایت آن‌ها، از استرس رانندگی بکاهد.

تجهیزات مورد نیاز در رانندگی در برف و باران

در همه شرایط برای مقابله با مشکلات و آنچه که انجام کارها را سخت می‌کند، وجود یک سری تجهیزات و امکانات، موانع و مشکلات را تا حدی از بین می‌برد. بنابراین در رانندگی در برف و باران نیز اگر یک سری تجهیزات به همراه باشند و برخی موارد در حین رانندگی رعایت شوند، رانندگی با لذت فراوانی انجام خواهد شد.

رانندگی در برف و باران

حال بیایید قبل از اینکه سفر خود را در جاده‌های برفی و بارانی شروع کنیم، وسایل موردنیاز خود را آماده کنیم و خودرو خود را در هنگام رانندگی در برف و باران مجهز کنیم.

حتماً از معاینه فنی خودروی خود قبل از رانندگی در برف و باران آگاهی کامل داشته باشید. در هنگام شروع به سفر، میزان بنزین باک را بسنجید تا در حین مسافرت در روزهای برفی و بارانی با بی‌بنزینی دست و پنجه نرم نکنید.

ضدیخ و زنجیرچرخ از جمله مواردی هستند که عدم وجود آن‌ها برابر با ناکام ماندن از سفر در جاده‌های برفی و بارانی محسوب می‌شود. حتی دارندگان خودروهای دو دیفرانسیل هم باید از وجود زنجیرچرخ اطمینان حاصل کنند؛ چون در هنگام پایین آمدن از سرازیری، کنترل سرعت به دلیل لغزندگی به شدت سخت شده و احتمال پیش آمدن حوادث ناگوار زیاد خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که نصب آن‌ها در خودروها، قبل از شروع به حرکت در رانندگی در برف و باران به شدت پیشنهاد می‌شود، نصب چراغ‌های مه‌شکن است. این چراغ‌ها قدرت دید رانندگان را در روزهای ابری و هوای مه‌آلود افزایش می‌دهد. حتی اگر در روزهای مه‌آلود عازم سفر هستید، وجود چنین چراغ‌هایی خیلی کمک حال شما خواهند بود.

رعایت نکات لازم بدون داشتن تجهیزات

رانندگی در برف

در بعضی مواقع ممکن است بدون داشتن اطلاع قبلی، در حین مسافرت در جاده با بارش برف یا باران مواجه شوید. مسلماً در چنین شرایطی احتمال به همراه داشتن تجهیزات نیز کم خواهد بود. در چنین مواقعی جای هیچ نگرانی وجود ندارد و با رعایت یک سری نکات می‌توان بدون هیچ مشکلی رانندگی کرد. حتی اگر به نمونه سوالات آیین نامه، یک نگاه اجمالی داشته باشید، متوجه خواهید شد که در آزمون رانندگی، این نکات جزو سؤالات مهم است. این را هم بدانید که رانندگی در هنگام بارش باران با رانندگی در زمان بارش برف کمی متفاوت است. پس بیایید با هم این نکات را بررسی کنیم:

رعایت نکات به هنگام رانندگی در باران

 • اگر به هنگام رانندگی، با بارش باران مواجه شدید و راهی برای برگشت نداشتید، سرعت خود را در این لحظه آرام آرام و با ترمزهای خیلی کوتاه، کم کنید تا دچار لغزندگی نشوید. در این حین به نحوه ترمز گرفتن توجه کنید و هیچ‌گاه ترمزهای شدید و ناگهانی نداشته باشید تا خودرو لیز نخورد. از دیگر موارد مهم در هنگام توقف، می‌توان به پرهیز از استفاده از ترمز دستی تا حد امکان اشاره کرد. رعایت این موارد برای هر دو شرایط رانندگی در برف و باران توصیه می‌شود.
 • روشن کردن چراغ‌ها را فراموش نکنید؛ چون به دلیل ابری بودن هوا و کم شدن وسعت دید، ممکن است فاصله با دیگر خودروها سهواً کم شده و حوادث و خساراتی به بار بیاید. در بسیاری از کشورها این مورد به صورت قانون برای مردم جا افتاده است.
 • شیشه‌های خودرو را کامل بالا نکشید؛ چراکه در این مواقع ممکن است شیشه‌ها بخار کنند و قدرت دید را تا حدی پایین آورند.
 • در هنگام رانندگی با اینکه قدرت دید بسیار پایین می‌آید، ولی می‌توانید با در نظر گرفتن دیگر رانندگان، رانندگی کنید و موقعیت خود را در جاده بشناسید.
 • برف پاک‌کن‌ها در این حین کمک بسیار بزرگی برای دیدن جاده و تمرکز در رانندگی می‌کنند. اما باید به یاد داشته باشید که سرعت حرکت برف پاک‌کن‌ها را روی حالت تند قرار دهید.
 • در رانندگی در برف و باران، فرمان را با هر دو دست بگیرید تا کنترل بیشتری بر روی خودرو داشته باشید. با این کار می‌توانید تا حدی از لغزش خودرو روی جاده جلوگیری کنید.

رعایت نکات به هنگام رانندگی در برف

چگونه در برف و باران رانندگی کنیم؟

رعایت همه مواردی که در رانندگی در شرایط بارانی گفته شد، در شرایط برفی هم لازم است. بنابراین بیان چند نکته دیگر هم نیاز است تا با دانستن آن‌ها بدون ترس و استرس به رانندگی در برف و باران ادامه داد.

در هنگام بارش برف باید سرعت را خیلی آرام پایین آورد تا سطح تماس لاستیک با جاده زیاد شود، گویی کنترل حرکت خودرو بالا برده می‌شود. در این شرایط هم حتماً از ترمزهای ناگهانی جلوگیری شود تا به دلیل لغزندگی سطح جاده، برخوردی با دیگر خودروها صورت نگیرد.

رانندگی با دنده‌ سنگین در رانندگی در برف و باران بسیار توصیه می‌شود؛ به خصوص در زمان رسیدن به سرازیری‌ها رعایت این نکته مهم است. از طرفی وقتی نزدیک پیچ‌های جاده‌ای شدید، ترمز کنید قبل از اینکه فرمان را بچرخانید. با این کار سرعت خودرو نه تنها زیاد نمی‌شود، بلکه کنترل بالایی روی حرکت خودرو انجام می‌گیرد. باز هم یادتان باشد که ترمز ناگهانی نباشد و به صورت ترمزهای مقطعی انجام گیرد. اگر از ابتدای شروع به آموزش رانندگی، موارد این چنینی به طور کامل یاد گرفته شوند، در زمان رویارویی با شرایط سخت راننده دچار اضطراب نخواهد شد.

بخاری خودرو و گرم‌کن شیشه را روشن کنید و در این حین برای اینکه شیشه‌ها بخار نکنند، آن‌ها را به طور کامل بالا نکشید. حرکت برف پاک‌کن‌ها را نیز باید همانند زمان رانندگی در باران، بدون پاشیدن آب بوده و روی حالت سریع انجام گیرد.

به عنوان نکته پایانی در هنگام رانندگی در برف و باران، برای جلوگیری از شکسته شدن شیشه‌های خودرو در روزهای برفی، شیشه‌های پوشیده شده از برف را با آب گرم پاک نکنید و می‌توانید برای راحتی کار از دستمال استفاده کنید. قبل از حرکت برف پاک‌کن هم یک شیشه‌شوی ضدیخ را به کار ببرید تا برف پاک‌کن دچار مشکل نشود.

رانندگی در برف و باران با موتور سیکلت

اگر در هنگام بارش برف و باران، مجبور به رانندگی با موتور سیکلت هستید، می‌توانید چهار عدد کمکی را به وسیله نقلیه خود اضافه کنید. یادتان باشد که سرعت مجاز برای رانندگی در شرایط برف و باران با موتور سیکلت، 20 کیلومتر بر ساعت خواهد بود. همچنین استفاده از یک سقف برای جلوگیری از خیس شدن هم کمک شایانی به شما خواهد کرد.

می‌دانید که به هنگام مه‌آلودگی هوا و بارش باران، قدرت دید پایین است؛ پس حتماً چراغ‌های موتور سیکلت را روشن کرده و سعی در استفاده از فلاشر هم داشته باشید.

بایدها و نبایدهای رانندگی در برف و باران

رانندگی در باران

در این مقاله از سایت آیین تست سعی شد، بایدها و نبایدهایی که در زمان رانندگی در برف و باران رعایت شوند، به طور مختصر بیان شوند تا رانندگان چه با وجود تجهیزات و چه بدون وجود وسایل لازم، رانندگی آرام و بی‌دردسری داشته باشند. از مهم‌ترین نکات، آماده کردن خودرو قبل از شروع به سفر در جاده‌های لغزنده و داشتن زنجیرچرخ و ضدیخ است. مورد بعدی در حین رانندگی، توجه به پایین آوردن سرعت با ترمزهای مقطعی است که با این کار احتمال لیز خوردن خودرو کم می‌شود. با این حال، چند مورد دیگر هم در سرتاسر مقاله گفته شده که رعایت آن‌ها در هنگام رانندگی در برف و باران خالی از لطف نیست.

۶ دیدگاه

 1. احسنت به شما که این مقاله رو نوشتید. واقعا خیلی خوب بود و من به شخصه چند تا از ترفندهایی که گفتید رو امتحان کردم و خیلی هم به دردم خورد. مرسی از شما

 2. این مقاله خیلی خوب بود. من خودم همیشه مشکل داشتم توی برف و بارون رانندگی کنم، ولی با این مقاله تونستم تکنیک های جدیدی یاد بگیرم. ممنون از نویسنده.

 3. مقاله خوبی بود، ولی به نظرم باید بیشتر به مسائل ایمنی و حفاظت از خودرو در شرایط بدون آسفالت هم پرداخته می‌شد. به هر حال، ممنون از نویسنده.

 4. خیلی خوب بود، ولی بعضی قسمت‌ها یه کمی خشک بودن. مثلا بخش راجع به تعویض لاستیک و انتخاب تایر. با این حال، مقاله خیلی کاربردی بود و نکات خوبی رو پوشش داده بود. ممنون از نویسنده.

 5. مقاله خیلی خوبی بود! به نظر من افرادی که در مناطق برفی و بارانی زندگی می کنند باید حتماً این مقاله را بخوانند. من خودم با مشکلات بسیاری در رانندگی در برف و باران مواجه بودم اما با خواندن این مقاله، متوجه شدم که چطور می توانم رانندگی ایمن تری داشته باشم.

 6. مقاله جالبی بود و مطالبی جدید را درباره رانندگی در شرایط بد آب و هوایی یاد گرفتم. اما به نظرم برخی از موارد مثل استفاده از لاستیک های ویژه و چیدمان صحیح بار در خودرو برای برف و باران رانندگی کردن یکم هزینه بر هستند. با این حال، در کل مقاله خوبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *