خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی

سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی

سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی

افرادی که قصد دارند تا اقدام به اخذ گواهینامه کنند، یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشد طی کردن مراحل پزشکی به منظور تایید سلامت پزشکی شان است. در واقع تنها افرادی قادر خواهند بود تا برای اخذ گواهینامه اقدام کنند که معاینات پزشکی را با موفقیت طی کرده و امتیازات لازم را در بخش های مختلف پزشکی به دست بیاورند.

در همین راستا یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره مطرح می شود این است که سامانه معاینات پزشکی چیست و شامل چه مراحل و فرآیندهای می شود. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با سامانه معاینه پزشکی آشنا کرده و در رابطه با آن اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید تا به بررسی این مسئله بسیار مهم پرداخته و در مورد آن صحبت کنیم.

بررسی سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی

به منظور بررسی و معرفی سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی باید گفت که برای دریافت گواهینامه یکی از مهم ترین شرایط اخذ گواهی سلامت است. در واقع شما پس از ثبت نام در آموزشگاه های رانندگی، پیش از شروع کلاس های تئوری لازم است تا حتماً معاینات پزشکی خود را با موفقیت سپری کرده و امتیاز لازم را در این مورد اخذ کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای انجام معاینات پزشکی شما باید به سراغ مراکز مورد تایید راهنمایی و رانندگی رفته و تنها در صورتی می توانید اقدام به اخذ گواهی سلامت خود کنید که به سراغ این مراکز رفته و مراحل معاینات پزشکی شما تحت نظر پزشک متخصص انجام پذیرد.

معاینات پزشکی گواهینامه شامل چه مواردی می شود؟

یکی از سوالاتی که همواره افراد برای اخذ گواهینامه مطرح می کنند که در مرحله معاینات پزشکی چه بخش هایی از بدن فرد از نظر پزشکی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و چه پارامترهایی بررسی می شود؟

به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که بر اساس قانون افرادی که به سراغ معاینات پزشکی برای اخذ گواهینامه می روند، از نظر سلامت چشم و جسم باید مورد بررسی قرار گرفته و سلامت آن ها به صورت کامل چک شود.

در واقع انجام این فرآیند پزشکی است که مشخص می شود آیا شما از نظر سلامت جسمانی صلاحیت نشستن پشت فرمان ماشین را دارید یا خیر و اگر با مشکل خاصی از نظر سلامت چشم و جسم مواجه هستید، حتماً پیش از طی کردن مراحل آموزش رانندگی تمامی این مشکلات باید در پرونده شما ذکر شود تا به منظور اخذ گواهینامه، نیروی انتظامی از مشکلات شما آگاه باشد.

معاینات پزشکی رانندگی

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید بحث ضعیف بودن چشم است. امروزه درصد بسیاری از افراد به منظور رانندگی لازم است تا حتما به چشم خود عینک بزنند. در واقع به دلیل ضعیف بودن چشم امکان رانندگی بدون عینک برای آن ها فراهم است و این مسئله در هنگام انجام معاینات پزشکی مشخص می شود و اگر فردی لازم است تا حتماً به منظور راندن خودرو عینک بزند، در گواهینامه باید این مسئله ذکر شود تا در صورتی که فرد به هر دلیلی از زدن عینک در هنگام رانندگی خودداری کرد، با جریمه از سوی پلیس مواجه شود.

در واقع می توان گفت که انجام این تست ها و معاینات پزشکی به منظور بالا بردن سطح رانندگی شما است و اگر اقدام به انجام این معاینات پزشکی نکنید، برای شما امکان حضور در کلاس های آموزش رانندگی وجود نخواهد داشت و در چنین شرایطی اگر اقدام به راندن خودرو کنید، ممکن است به سایر افراد آسیب بزنید.

نکات مهم برای انجام مراحل پزشکی اخذ گواهینامه

یکی دیگر از موضوعاتی که به منظور بررسی سامانه معاینات پزشکی راهنمایی و رانندگی باید به آن اشاره کرد این است که آدرس و نشانی این مراکز از سمت آموزشگاه ها به شما ارائه می شود و در واقع آموزشگاه ها و مراکزی که با آن ها قرارداد دارند را بر روی بولتن چسبانده و شما می توانید آدرس و شماره تماس این موسسات را از این طریق پیدا کنید.

از سوی دیگر پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید تا سریعا اقدام به طی کردن مراحل آموزش رانندگی خود کرده و به سریع ترین شکل گواهینامه خود را اخذ کنید، بهتر است تا به منظور انجام معاینات پزشکی سریعاً اقدام کرده و به سراغ نزدیک ترین مراکز مورد تایید برای انجام معاینات پزشکی بروید.

از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در سایت های مختلف شاهد آدرس و نشانی مراکز طرف قرارداد با نیروهای انتظامی هستیم اما پیشنهاد ما این است که به منظور طی کردن مراحل پزشکی حتماً به سراغ مراکزی بروید که از طرف آموزشگاه ها به شما معرفی می شوند، چرا که ممکن است قرارداد برخی از این مراکز با نیروی انتظامی لغو شده باشد و یا آدرس و شماره تلفن برخی از این مراکز تغییر کرده باشد.

از دیگر نکاتی که به منظور انجام معاینات پزشکی باید به آن توجه داشته باشید این است که برای دریافت گواهی سلامت شما موظف به پرداخت هزینه هستید. در واقع شما باید مبلغی را برای دریافت گواهینامه سلامت خود پرداخت کنید. البته موضوع مهم این است که هزینه این فرآیند هر ساله با توجه به تعرفه های وضع شده تغییر می کند و به همین دلیل نمی توان رقم مشخصی را برای آن اعلام کرد.

از دیگر سوالاتی که افراد به منظور بررسی معاینات پزشکی گواهینامه مطرح می کنند این است که مدت زمان انجام این تست ها چقدر است؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که مدت زمان معاینه در مراکز گوناگون متفاوت است اما می توان گفت که به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تست های شما طول بکشد و این مسئله به پزشک و میزان سختگیری بستگی دارد.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که پس از طی کردن تست های انجام شده، هیچ برگه ای به شما داده نمی شود ولی تمامی اطلاعات در سیستم به ثبت رسیده و به صورت اتوماتیک وضعیت پزشکی شما برای آموزشگاه های رانندگی و نیروی انتظامی ارسال خواهد شد.

مراحل پزشکی برای اخذ گواهینامه

پس از آن که در رابطه با مراحل پزشکی برای اخذ گواهینامه ثبت کرده و اطلاعات کاملی در این زمینه را به شما ارائه کردیم، ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که مراحل انجام معاینات پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

در راستا پاسخ به این سوال باید گفت که اولین مرحله برای انجام معاینات پزشکی شامل چشم پزشکی بوده و در واقع وضعیت چشم شما در این مرحله مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. وضعیت چشم شما از طریق نمودار سنجش بینایی انجام می پذیرد.

قسمت دیگر مراحل تایید سلامت پزشکی شما شامل بررسی پا می شود که در آن ساق پا مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. در این مرحله اگر شخصی دارای پای مصنوعی است، در این معاینه مشخص می شود.

سپس در مرحله بعدی زانو ها و پنجه پا بررسی شده و این قسمت ها نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. نکته مهمی که باید بدانید این است که هر نوع آسیب دیدگی در این بخش می تواند در رانندگی شما تاثیر بگذارد.

در نهایت نیز به منظور اطمینان از عدم وجود خالکوبی بر روی بخش های مختلف بدن، بازوها، سایدها و بخش قابل رویت دیگر بدن شما مثل گردن و… نیز توسط پزشک مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. نکته مهم این است که داشتن هر نوع خالکوبی نامتعارف باعث می شود تا شما به روانپزشک ارجاع داده شوید و پس از طی کردن مراحل مشخص گواهینامه مدت دار به شما داده می شود.

شرایط چشم برای دریافت گواهینامه

معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی

یکی از مهم ترین بخش های پزشکی به منظور اخذ گواهینامه شامل معاینه چشم می شود که به عنوان مهم ترین قسمت نیز به حساب می آید. بر همین اساس یکی از سوالات بسیار مهمی که افراد مطرح می کنند این است که قوانین و مقررات معاینه چشم برای اخذ گواهینامه شامل چه مواردی می شود؟ اگر بخواهیم شما را با این قوانین و مقررات آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط چشم برای گواهینامههای رانندگی گروه های 1، 2 و  ویژه

 • قدرت بینایی برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح حداقل باید ۱۲/۱۰ باشد.
 • میدان بینایی هر چشم باید حداقل ۷۰ درجه باشد.
 • افرادی که تک چشم هستند باید حداقل قدرت بینایی ۱۰/۹ داشته باشند.

شرایط معاینه چشم  برای گواهینامه های رانندگی گروه ۳، 2 و 1

 • قدرت بینایی برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح باید حداقل ۱۴/۱۰ باشد.
 • میدان بینایی هر چشم لازم است تا حداقل ۷۰ درجه باشد.

شرایط معاینه چشم گواهینامه های رانندگی گروه ۱و۲

 • قدرت بینایی برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح لازم است تا حداقل ۱۵/۱۰ باشد.
 • میدان بینایی برای هر یک از چشم های فرد باید حداقل ۷۰ درجه باشد.

بیماری هایی که نیاز به تایید چشم پزشک متخصص دارند:

 • اشخاصی که دارای میدان بینایی دو چشمی بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ درجه هستند.
 • افرادی که کور رنگی دارند.
 • افرادی که با مشکل آب مروارید یا کاتاراکت مواجه هستند.
 • افرادی که مبتلا به آب سیاه یا گلوکوم هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های شبکیه چشم هستند.

موضوع مهمی که باید بدانید این است که پس از دریافت تاییدیه پزشکی می توانید در کلاس های آموزش رانندگی شرکت کنید. در نهایت پس از صدور تاییدیه پزشکی شما به مدت دو سال زمان خواهید داشت تا در کلاس ها شرکت کنید و آزمون رانندگی بدهید.

نکته دیگری که باید بدانید این است که افرادی که مشکل بینایی مواجه هستند، با تجویز پزشک قادر خواهند بود تا از عینک های مخصوص در حین رانندگی استفاده کرده و همچنین در صورت حاد بودن وضعیت چشم فرد موظف است تا در ساعات خاصی رانندگی کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر قصد دارید تا مقالات مربوط به آموزش رانندگی و یا سوالات آیین نامه را دریافت کرده و با اطلاعات کافی اقدام به شرکت در آزمون های آموزش رانندگی کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً مقالات وب سایت آیین تست را به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. وب سایت آیین تست تمام تلاش خود را کرده تا اطلاعات کاملی در رابطه با آموزش رانندگی و نحوه گرفتن گواهینامه را به کاربران خود ارائه دهد. مطالعه مقالات موجود در این سایت می تواند دید فوق العاده ای در رابطه با این مسئله را به شما ارائه دهد.

جمع بندی مطلب

در این مطلب از وب سایت آیین تست تمام تلاش خود را کردیم تا شما را به صورت کامل با نحوه انجام معاینات پزشکی برای اخذ گواهینامه آشنا کرده و در رابطه با این مسئله بسیار مهم، توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. توجه به این نکات به شما کمک می کند تا بدون هیچ مشکلی بتوانید مراحل مربوط به اخذ گواهی سلامت خود را دریافت کرده و امکان حضور در کلاس های آموزش رانندگی برای شما فراهم می شود.

مطالعه سایر مقالات وب سایت آیین تست نیز به شما کمک می کند تا بتوانید بدون هیچ مشکل خاصی دوره آموزش رانندگی خود را طی کنید. همچنین اگر قصد موفقیت در آزمون آیین نامه را دارید، به شما پیشنهاد می دهیم تا نمونه سوالات آزمون آیین نامه را در سایت آیین تست مطالعه کنید.

۱۱ دیدگاه

 1. ۳روزه معاینه چشم من ثبت نشده
  از این سر شهر میکوبم‌میرم اونسر شهر و هیچ . بابا مگه ما بیکاریم . بعد نه یه شماره ای نه یه چیزی بشه پیگیری کرد
  ۳روز میرم و میام میگن ثبت سیستم نشده

 2. مقاله خیلی خوبی بود. من خودم از این سامانه استفاده کردم و خیلی راضی بودم. بسیار سریع و آسان بود. به همه پیشنهاد می کنم.

 3. من از این سامانه استفاده کردم و خیلی راضی بودم. فقط یه کم طول می‌کشه تا نوبت معاینه بگیریم ولی در کل خیلی بهتر از روش قبلیه.

 4. سلام! ممنون از مقاله جالبتون. به نظرم این سامانه کمک زیادی به افزایش ایمنی جاده‌ها می‌کنه و خیلی خوبه که داره پیاده‌سازی میشه.

 5. مقاله خوبی بود! من که خیلی از این سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی خوشم اومد. فکر می‌کنم این سیستم میتونه کمک زیادی به رانندگان بکنه تا راحت‌تر و سریع‌تر معاینات خودشون رو انجام بدن.

 6. خیلی خوب بود که در مورد سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی مقاله‌ای نوشتین. این موضوع واقعا مهمه و کمک میکنه به افرادی که می‌خوان گواهینامه بگیرن. مطالب رو خیلی عالی و روشن توضیح دادین.

 7. سلام! مقاله‌ی خوبی نوشتی در مورد سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی. آدم با خوندنش کلی چیز یاد می‌گیره و کلی مطلب جدید می‌فهمه. خیلی خوب بود، دستت درد نکنه!

 8. من خیلی خوشحالم که با این سامانه آشنا شدم. قبلا برای معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی همیشه باید صبح زود بیدار میشدم و خیلی وقت از دست می‌دادم. اما حالا با سامانه جدید همه چیز بسیار راحت شده و من میتونم به راحتی و بدون هیچ مشکلی معاینه رو انجام بدم. به نظرم این سامانه باید در سراسر کشور پیاده سازی بشه تا همه بتونن از این خدمت استفاده کنن.

 9. خیلی مقاله جالبی بود، به نظرم سامانه معاینات پزشکی گواهینامه رانندگی تاثیر مثبت زیادی بر ایمنی جاده ها خواهد داشت. امیدوارم به زودی در سراسر کشور پیاده سازی بشه.

 10. استفاده از این سامانه برای من خیلی راحت بود. هر چند که به نظرم یه سری قابلیت های دیگه مثل ارسال یادآوری به راننده برای معاینات سالانه، میتونه بهش اضافه بشه. به هر حال، من از این سامانه راضی بودم.

 11. این سامانه واقعا عالیه! معاینه پزشکی برای گواهینامه رانندگی به شدت ساده شده و نیازی به پرداخت عوارض به پزشک نیست. همچنین، برای جامعه و خودروهای حمل‌ونقل در بلندمدت، این سامانه بهبود ایمنی جاده‌ها را همراه دارد. من از این سامانه خیلی راضی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *