خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🔥 آیین نامه / تفاوت بزرگراه و آزادراه (در آزمون آیین نامه) نکات ناگفته

تفاوت بزرگراه و آزادراه (در آزمون آیین نامه) نکات ناگفته

تفاوت بزرگراه و آزادراه

در این مطلب قصد داریم تمام ابهامات شما را در زمینه ی مسائل راهنمایی و رانندگی و سوالات آیین نامه برطرف کنیم. اگه شما هم سوالاتی همانند بزرگراه چیست؟ آزادراه چیست؟ تفاوت بزرگراه و آزادراه چیست؟ جاده چیست؟ جاده ی اصلی چیست؟ جاده ی فرعی چیست؟ تفاوت جاده ی اصلی و فرعی چیست؟ و.. را دارید به شما توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید تا جواب تمام سوالات خود را دریافت کنید و هیچ شک و شبهه ای در این زمینه برای شما باقی نماند. همچنین توصیه ی ما به شما برای قبولی در امتحان آیین نامه، سر زدن به نمونه سوالات سایت آیین تست و مطالعه کردن آن است؛ در این صورت ما تضمین 100 درصدی برای قبولی شما در امتحان آیین نامه را داریم. با ما همراه باشید.

بزرگراه

بزرگراه چیست؟ اگه به طور کلی بخواهیم بزرگراه را تعریف کنیم، باید بگوییم بزرگراه یک راه دو طرفه است که دارای دو باند است و بین آن ها را برای جلوگیری از برخورد بین خودرو های در حال تردد در آن راه، با مانع از هم جدا کرده اند. هر مسیر حداقل دو خط عبور دارد و این عدد به سه یا چهار هم می تواند برسد. به طور معمول بزرگراه ها دارای تقاطع های غیر هم سطح هسستند اما در موارد خیلی کمی، در بعضی از بزرگراه ها تقاطع های هم سطح تحت کنترل هم وجود دارد.

آزادراه

آزادراه چیست؟ برای تعریف آزادراه باید بگوییم راهی است که باز هم دارای حداقل دو خط عبور است و در هر دو طرف یک شانه ی خطر وجود دارد که عرض آن حداقل باید 3 متر باشد. در آزادراه ها در تمام طول مسیر، هر دو مسیر رفت و برگشت به طور کامل از هم جدا شده اند و به هیچ عنوان قطع نخواهند شد؛ مگر اینکه به وسیله ی راه های فرعی یا زیرگذر ها و روگذر ها این امر ممکن شود. پس می توان گفت آزادراه ها مسیری هستند که هم از سمت چپ و هم از سمت راست توسط گاردریل ها محصور شده اند و این حصار دور آزادراه در طول مسیر به هیچ عنوان قطع نخواهد شد.

6 تفاوت اصلی بین بزرگراه و آزادراه

 • اولین تفاوت بین بزرگراه و آزادراه پرداخت عوارضی است. در آزادراه حق دریافت عوارضی از تردد کنندگان وجود دارد اما در تمام بزرگراه ها این موضوع امکان پذیر نیست و هیچکس حق دریافت عوارضی از تردد کننده ها را ندارد.
 • دومین تفاوت بزرگراه و آزادراه در وجود شانه ی خطر است. در تمام آزادراه ها شانه ای در هر دو مسیر رفت و برگشت به پهنا و عرض 3 متر وجود دارد اما همچین چیزی برای بزرگراه ها تعریف نشده است و در تمام بزرگراه ها هیچگونه شانه ای وجود ندارد.
 • سومین تفاوت بزرگراه و آزادراه در تفاوت رنگ تابلو های به کار گرفته شده در کنار مسیر است. در تمام بزرگراه ها تابلو های استفاده شده به رنگ سبز هستند اما این موضوع درباره ی آزادراه ها صدق نمی کند و تمام تابلو های قرار گرفته شده در کنار مسیر به رنگ آبی هستند.
 • چهارمین تفاوت بزرگراه و آزادراه در وجود داشتن یا نداشتن جاده ی جایگزین است. برای تمام آزادراه های موجود در کشور این امکان به وجود آمده است برای کسانی که نمی خواهند از آزادراه استفاده کنند، از جاده ی دیگر یا همان جاده ی جایگزین استفاده کنند. برای مثال کسانی که نمی خواهند از آزادراه پل زال استفاده نمایند، می توانند از جاده ی جایگزین یا همان جاده ی قدیم خرم آباد-اندیمشک استفاده کنند. اما در بزرگراه این امکان وجود ندارد و فقط و فقط همان بزرگراه برای تردد وجود دارد. برای مثال کسانی که قصد نقل مکان از کرمان به رفسنجان توسط خودرو را دارند، تنها راه آن ها استفاده از بزرگراه کرمان-رفسنجان است و هیچ جاده ی جایگزین دیگری وجود ندارد.
 • پنجمین تفاوت بزرگراه و آزادراه در وجود دوربگردان است. طبق قانون و ویژگی هایی که آزادراه دارد، هیچ دوربرگردانی نباید در طول مسیر قرار بگیرد و تنها راه چاره استفاده از راه های فرعی یا زیرگذر ها و روگذر ها است. اما در بزرگراه این امکان فراهم شده است و دوربرگردان های زیادی در طول مسیر وجود دارند که تردد کنندگان می توانند از آن ها استفاده ی لازم را به عمل بیاورند.
 • و اما ششمین تفاوت بزرگراه و آزادراه، در تقاطع های هم سطح و غیر هم سطح است. در هیچکدام از آزادراه های موجود در کشور ما یعنی ایران، تقاطع های هم سطح وجود ندارد و تمام تقاطع ها غیر هم سطح هستند. اما این موضوع در بزرگراه ها متفاوت است و در مواقعی معدود و تحت کنترل، می تواند علاوه بر تقاطع های غیر هم سطح، تقاطع های هم سطح هم وجود داشته باشد.

تعریف انواع راه ها

تفاوت بزرگراه و آزادراه چیست؟

در این قسمت می خواهیم راه های متفاوتی از جمله جاده و انواع مختلف آن، خیابان، کوچه و… را برای شما عنوان کنیم و تعریف تمام آن ها را برای شما بیان کنیم تا در امتحان آیین نامه از این بابت مشکلی نداشته باشید. همچنین می توانید به نمونه سوالات سایت آیین تست سر بزنید.

خیابان

راهی که مردم توسط آن به عبور و مرور خود می پردازند و در محل سکونت آن ها قرار دارد، خیابان گفته می شود. لازم به ذکر است، یکی از شرایط خیابان نامیدن یک راه، این است که عرض و پهنای آن حداقل 6 متر باشد.

خیابان اصلی

سه شرط برای اصلی نامیدن یک خیابان وجود دارد. اول اینکه اگر یک خیابان پهنای بیشتری نسبت به دیگر خیابان های متصل به آن داشته باشد، اصلی نامیده می شود (البته این پهنا یا عرض باید ماشین رو باشد). دوم اینکه توسط تابلو های راهنمایی و رانندگی باید اصلی نامیده شود. یا اگر هیچکدام از این موضوعات برقرار نبود، خیابانی اصلی است که در سمت راست خیابان دیگر قرار گرفته باشد.

خیابان فرعی

خیابانی فرعی نامیده می شود که یا عرض آن نسبت به دیگر خیابان های متصل به آن کمتر باشد، یا توسط تابلو های راهنمایی و رانندگی فرعی نامیده شود و یا اینکه در سمت چپ خیابان دیگر قرار داشته باشد.

جاده

تعریف جاده بسیار ساده، آسان و کوتاه می باشد. به تمام راه هایی که در خارج از شهر به منظور تردد خودرو ها قرار گرفته باشد، جاده می گویند.

جاده اصلی

جاده ی اصلی راهی است که در خارج از شهر قرار گرفته باشد و نسبت به دیگر جاده ها، قسمت ماشین روی عریض تری داشته باشد. البته توسط اعلام تابلو های راهنمایی و رانندگی هم می شود یک جاده را اصلی نامید.

جاده فرعی

جاده ی فرعی به راهی گفته می شود که یا توسط تابلو های راهنمایی و رانندگی فرعی نامیده شود، یا عرض و پهنای کمتری نسبت به دیگر جاده های اطراف داشته باشد و یا اینکه از یک جاده ی اصلی خارج شده باشد و یا به آن بپیوندد.

جاده ی خصوصی

از اسم این راه تقریبا می توان فهمید که چه نوع راهی است و شرایط این راه چیست. معمولا به جاده ای، جاده ی اصلی گفته می شود که توسط یک ارگان، شخص یا حتی دولت خریداری شده باشد و فقط افراد دارای مجوز می توانند در آن تردد کنند و استفاده ی بدون مجوز از آن غیر قانونی و جرم محسوب می شود.

کوچه

کوچه به یک راهی گفته می شود که فقط در مناطق مسکونی باشد و یکی از شرایط آن، دارا بودن عرض کمتر از 6 متر است؛ زیرا اگر بالای 6 باشد تبدیل به یک خیابان می شود.

راه

الان به این سوال می رسیم که اصلا تعریف خود راه چیست؟ تعریف راه بسیار ساده است و به عبارتی به تمام کوچه ها، جاده ها، خیابان ها و به طور کلی، به کلیه ی معابری گفته می شود که خودرو ها در آن تردد می کنند.

راه عمومی

تعریف این عبارت هم بسیار آسان است و می توان از نام آن به راحتی تعریف آن را حدس زد. به عبارتی به تمام راه هایی که در استفاده ی تمام مردم عادی قرار می گیرد، راه عمومی گفته می شود.

راه آهن

این راه با دیگر راه هایی که تا به اینجا برای شما شرح دادیم بسیار متفاوت است. درواقع تمام راه های قبلی که آن ها را نام بردیم، برای تردد خودرو ها به وجود آمده اند؛ اما راه آهن به راهی ریل گونه گفته می شود که فقط مناسب و مجاز برای تردد قطار یا دیگر وسایل نقلیه ی ریلی است.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد و جواب تمام سوالات خود مانند تفاوت بزرگراه و آزادراه و… را گرفته باشید. اگرچه به نمونه سوالات آیین نامه نیاز داشتید یا به دنبال آموزش رانندگی بودید حتما و حتما به نمونه سوالات آیین نامه سایت آیین تست سر بزنید. پیروز و موفق باشید.

۹ دیدگاه

 1. خیلی ممنون💙

 2. برای من که خیلی مفید بود دمتون گرم

 3. تناقض عملی اولین اختلاف بین بزرگراه و آزادراه را دیشب من در بزرگراه شهید کلانتری ارومیه – تبریز (مشهور به جاده دریا) تجربه کردم! با ال نود از مسیر مذکور عبور کردم و ٩٠٠٠ تومان عوارضی گرفتند!

 4. خیلی خوب بود. من خودم این تفاوت رو نمی‌دونستم. ممنونم از مقاله خوبتون.

 5. من که خیلی از این مقاله خوشم اومد. نویسنده خیلی خوب توضیح داده بود که تفاوت بین بزرگراه و آزادراه چیه و چه مواردی باید در نظر گرفته بشه. خیلی مفید بود. ممنون از نویسنده.

 6. واقعا عالی بود! من که هیچی از این موضوع نمی‌دونستم ولی با خوندن این مقاله همه چیز رو فهمیدم. خیلی ممنون از شما که این مقاله رو نوشتید.

 7. من که خیلی از این مقاله خوشم اومد. نویسنده خیلی خوب توضیح داده بود و من حتی برای آزمون آیین نامه هم خیلی چیز یاد گرفتم. ممنون از این مقاله عالی

 8. بسیار عالی بود! من خیلی استفاده کردم. توضیحات کامل و روانی بود که به راحتی می‌تونستم مطلب رو درک کنم. خیلی خوشحالم که این مقاله رو خوندم. از شما ممنونم!

 9. مقاله بسیار جالب و آموزنده‌ای بود. من که خودم آزادراه و بزرگراه رو همیشه با هم قاطی می‌کردم، ولی الان به خوبی متوجه تفاوتشون شدم. ممنون از نویسنده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *