خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🧩 متفرقه / چگونه لاستیک خودرو را باد کنیم؟

چگونه لاستیک خودرو را باد کنیم؟

چگونه لاستیک خودرو را باد کنیم؟

یکی از نکات مهم در نگهداری صحیح خودرو، تنظیم باد لاستیک وسیله است که متاسفانه اغلب رانندگان از اهمیت و تاثیر این موضوع در سلامت و کارکرد اتومبیل آگاه نیستند. اگر باد لاستیک خودرو به درستی تنظیم نشود، علاوه بر اینکه نتایجی همچون فرسودگی و ساییدگی لاستیک را به دنبال خواهد داشت، در بسیاری از عملکردهای خودرو مانند نیروی ترمز، حرکت در مسیر مستقیم، جلوگیری از انحراف لاستیک در مسیر، مصرف سوخت و غیره تاثیرگذار است. اگر باد لاستیک خودرو به خوبی تنظیم نشود و کم باشد، لاستیک داغ شده و باعث صدمات داخلی به آن می‌شود.

اگر سرعتتان زیاد باشد، احتمال ترکیدن و کنده شدن برخی قسمت‌های آج لاستیک زیاد است. علاوه بر موارد گفته شده دقت فرمان‌دهی به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت. علاوه بر اینکه با تنظیم باد لاستیک خودرو شاهد عملکرد بهتری خواهید بود، در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی خواهد شد. سایت آیین تست با ارائه این مقاله قصد دارد شما را با نحوه تنظیم باد لاستیک خودرو آشنا کند و صفر تا صد آن را به شما آموزش دهد.

شرایط زمانی تنظیم باد لاستیک خودرو

بهترین شرایط زمانی تنظیم باد لاستیک خودرو، زمانی است که حداقل 3 ساعت از توقف خودرو گذشته باشد و خودرو کمتر از یک‌ونیم کیلومتر حرکت کرده باشد. بهتر است تنظیم باد لاستیک صبح انجام شود. حدودا با گذشت یک ماه، فشار باد لاستیک کاهش می‌یابد؛ بنابراین بهتر است هر یک ماه یک بار باد لاستیک خودرو را تنظیم کنید. البته هنگام تغییرات آب‌وهوایی، به دلیل تغییر دمای ناگهانی، زمان تنظیم فشار باد لاستیک خودرو زودتر از موعد فرا می‌رسد. این نکات به قدری حائز اهمیت هستند که بهتر است هنگام طی کردن دوره آموزش رانندگی، درباره آن‌ها اطلاعات کافی کسب کنید.

آموزش تنظیم باد لاستیک خودرو

لاستیک خالی، به هوای فشرده زیادی نیاز دارد. با منتقل شدن هوای فشرده کمپرسور به لاستیک‌های خودرو، فشار باد لاستیک کاهش می‌یابد؛ بنابراین بهتر است بعد از گذشت 1 الی 2 ساعت از باد کردن اولیه بگذرد تا دمای هوای درون لاستیک تعادل پیدا کند و سپس باد لاستیک خودرو تنظیم شود. این نکته را به یاد داشته باشید که میزان استاندارد باد لاستیک‌های جلو و عقب مساوی نیست.

نتیجه زیاد بودن باد لاستیک خودرو

اگر باد لاستیک خودرو تنظیم نشده و بالاتر از حد استاندارد باشد، نتایجی همچون ضعیف عمل کردن سیستم ترمز، فرسودگی فرمان و سیستم تعلیق و ساییدگی لاستیک را به دنبال خواهد داشت که نتیجه آن سلب آرامش راننده هنگام رانندگی و افزایش خطرات احتمالی خواهد بود.

نتیجه کم بودن باد لاستیک خودرو

اگر باد لاستیک خودرو کمتر از حد استاندارد باشد، نتایجی همچون ساییدگی آج لاستیک، افزایش میزان مصرف سوخت، سفت شدن فرمان خودرو، انحراف از مسیر، داغ شدن لاستیک‌ها، تغییر شکل لاستیک‌ها و ترکیدن لاستیک را به دنبال دارد. و متاسفانه احتمال بروز سوانح خطرناک و ایجاد مشکلات افزایش می‌یابد .

نگهداری صحیح خودرو با تنظیم باد لاستیک خودرو

همان طور که گفته شد، تنظیم باد لاستیک خودرو یکی از فاکتورهای مهم در نگهداری اصولی خودرو است. یکی از اصل‌های مهم در تنظیم باد لاستیک خودرو، تنظیم آن در زمان مناسب است. بهتر است هر یک ماه یک بار، باد و فشار لاستیک خودرو بررسی و تنظیم شود. این را به یاد داشته باشید که تنظیم باد لاستیک خودرو باید زمانی انجام شود که لاستیک‌ها کاملا سرد هستند و از توقف خودرو حداقل 3 ساعت گذشته باشد. عواملی همچون تغییر دمای آب‌وهوا باعث می‌شود، زمان تنظیم باد لاستیک‌ها زودتر از موعد فرا برسد. در نتیجه بهتر است باد لاستیک خودرو تنظیم شود تا از پیش آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل آید. برای مشاهده و مطالعه نمونه سوالات آیین نامه با سایت آیین تست همراه باشید.

۷ دیدگاه

  1. مقاله خوبی بود، خیلی به دردم خورد. دیگه دیگه نگران باد کردن لاستیک نیستم. ممنون از نکات کاربردیتون!

  2. سلام! مقاله خیلی کاربردی بود، قبلا همیشه با باد کردن لاستیک مشکل داشتم ولی الان راحت تر شدم. ممنون از به اشتراک گذاری این اطلاعات.

  3. مقاله خیلی کاربردی بود! واقعا به درد بخور بود که بفهمیم چطور به درستی لاستیک خودرو رو باد کنیم. ممنون از تیم خوبتون.

  4. مقاله بسیار خوبی بود، اطلاعات کاربردی و جامعی در مورد باد کردن لاستیک خودرو ارائه دادی. حتما به دیگران هم پیشنهاد می‌کنم این مقاله رو بخونن.

  5. سلام دوست عزیز، مقاله خیلی خوبی بود! همیشه برای باد کردن لاستیک ها مشکل داشتم اما با خوندن مقاله شما مشکلم حل شد. بسیار مفید بود، دست مریزاد!

  6. با اینکه من خودم از رانندگی خبره ام، ولی نمیدونستم که باید چطور لاستیک خودرو رو باد کنم. مقاله جالبی بود و بهم خیلی کمک کرد. فقط اگه توضیحاتی در مورد انتخاب فشار مناسب برای لاستیک هم داشت، بهتر بود. ولی در کل از مقاله خوشم اومد.

  7. مقاله خوبی بود، خصوصا برای افرادی مثل من که در این زمینه اطلاعات زیادی ندارند. فقط اگر بیشتر توضیح داده می‌شد که چطوری باید فشار لاستیک را تنظیم کرد، خیلی خوب بود. ممنون از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *