خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🧩 متفرقه / همه چیز درباره دریافت گواهینامه لیفتراک

همه چیز درباره دریافت گواهینامه لیفتراک

روش دریافت گواهینامه لیفتراک

لیفتراک یکی از انواع ماشین به حساب می آید که از آن به منظور ترابری و جا به جایی، همچنین در انبارها و به منظور نقل و انتقال کالاهای مختلف استفاده می شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که امروزه لیفتراک ها در مدل های مختلفی با ظرفیت های گوناگونی طراحی، تولید و بازار عرضه می شود و با توجه به کاری که قرار است انجام دهید، می توان اقدام به خرید لیفتراک های مختلف کنید.

مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به دلیل اهمیت کار لیفتراک امروز شاهد تولید انواع مختلفی از لیفتراک با مصرف سوخت های گوناگون هستیم و شما می توانید لیفتراک هایی که با سوخت های فسیلی کار می کنند را خریداری کرده و یا در صورت نیاز اقدام به خرید لیفتراک برقی کنید.

از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در بین انواع ماشین های صنعتی امروزه پر طرفدار ترین و پر کاربرد ترین ماشین لیفتراک به حساب می آید، چرا که این دسته از ماشین ها توانایی حمل وسایل سنگین برای جا به جایی و نقل و انتقال را دارند و همین مسئله باعث شده تا در محیط های صنعتی شاهد استفاده از انواع لیفتراک باشیم.

در این بین افرادی که قصد دارند تا اقدام به راندن لیفتراک کرده و از این دسته از وسایل نقلیه استفاده کنند، یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشند اخذ گواهینامه این دسته از وسایل نقلیه است. نکته مهم این است که به منظور دریافت گواهینامه لیفتراک شما باید به سراغ مراکز اخذ گواهینامه لیفتراک رفته و از این مراکز اقدام به دریافت گواهینامه این دسته از وسایل نقلیه کنید.

در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به روش دریافت گواهینامه لیفتراک انداخته و شما را با این دسته از وسایل نقلیه آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید تا به بررسی این دسته از وسایل نقلیه پرداخته و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

شرایط دریافت گواهینامه لیفتراک

موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که امروزه به منظور طی کردن مراحل دریافت گواهینامه لیفتراک شما باید شرایط و پیش نیازهای خاصی داشته باشید. در واقع اگر شما شرایط گواهینامه لیفتراک را نداشته باشید، نمی تواند در مراکز اخذ گواهینامه لیفتراک ثبت نام کرده و اقدام به دریافت گواهینامه این دسته از وسایل نقلیه کنید.

در این بین اگر بخواهیم شما را با شرایط لازم برای دریافت گواهینامه لیفتراک آشنا کنیم، باید گفت که شما باید حداقل سن ۲۳ سال داشته باشید و در آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی لیفتراک موفق شوید و بتوانید این آزمون را با موفقیت طی کنید.

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد به منظور طی کردن دوره های لیفتراک دارند، شرکت و موفقیت در آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی است.

در همین راستا پیشنهاد ما این است که حتماً به منظور موفقیت در این آزمون مطالب سایت آیین تست را به صورت کامل مطالعه کنید. وب سایت آیین تست به عنوان یک وب سایت فعال در حوزه آموزش رانندگی و ارائه نمونه سوالات آیین نامه شناخته می شود و شما می توانید با مطالعه مطالب سایت آیین تست اطلاعات کاملی در رابطه با آزمون آیین نامه رانندگی به دست آورده و در این آزمون موفق شوید.

از دیگر مواردی که به منظوره گرفتن گواهینامه لیفتراک باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید بتوانید اقدام به روشن کردن موتور و راندن وسیله نقلیه مورد نظر در جهت های مختلف کرده و همچنین فرایند هایی چون ترمز گرفتن و یا دور زدن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا بتوانید گواهینامه این وسیله نقلیه کسب کنید.

در نهایت نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که امروزه بر اساس قوانین موجود به منظور دریافت گواهینامه لیفتراک شما باید معاینات جسمانی خود را تحت نظر بهداری ناجا انجام داده و از طرف بهداری ناجا مورد تایید قرار بگیرید. افرادی که با مشکلات مختلفی مواجه هستند به منظور طی کردن مراحل پزشکی باید مشکلات و بیماری های خود را به صورت کامل و به بهداری اطلاع دهند تا در صورتی که بیماری فرد مغایرت با راندن وسایل نقلیه برای وی دارد، ارائه گواهینامه به او انجام نشود.

یکی دیگر از مهم ترین مسائلی که به منظور بررسی شرایط گواهینامه لیفتراک به آن توجه داشته باشید این است که شما پس از پیدا کردن مراکز اخذ گواهینامه لیفتراک موظف هستید تا در تمامی مراحل آموزشی فعالیت داشته باشید و همچنین گواهی سلامت جسمانی و روانی را از مراجع صلاحیت دار پزشکی دریافت کنید.

شرایط اخذ گواهینامه لیفتراک برای افراد مشمول وظیفه

بر اساس قوانین موجود، افراد زیر ۵۰ سال به منظور شرکت در آموزشگاه برای اخذ گواهینامه لیفتراک باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.

در صورتی که شما دوره سربازی را گذرانده اید، موظف هستید تا اصل کارت پایان خدمت و یا اصل کارت معافیت پزشکی یا گواهی کفالت را ارائه دهید. همچنین دانشجویان موظف به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل عکس دار بوده و همچنین افراد نظامی نیز باید گواهی اشتغال به خدمت عکس دار با مهر کارگزینی مربوطه را ارائه دهند.

از سوی دیگر پس از طی کردن این مراحل باید اقدام به ارائه گواهی قبولی دوره آموزش نظری و عملی از آموزشگاه های مجاز کرده و همچنین در صورت پذیرفته شدن در آزمون نظریه آیین نامه گواهی آن را نیز ارائه دهید تا بتوانید گواهینامه لیفتراک را به دست بیاورید.

مدارک لازم به منظور دریافت گواهینامه لیفتراک

اگر عکس گواهینامه های لیفتراک را مشاهده کنید، می توانید ببینید که در آن اطلاعات مختلفی از راننده به ثبت رسیده است. به همین دلیل برای دریافت گواهینامه لیفتراک لازم است تا مدارک مختلفی را ارائه دهید تا گواهینامه شما صادر شود و بتوانید از گواهینامه خود استفاده کنید.

دریافت گواهینامه لیفتراک

برای ثبت شدن عکس گواهینامه لیفتراک شما لازم است تا ۴ قطعه عکس ۳ * ۴ تمام رخ جدید با زمینه روشن و بدون کراوات، کلاه و یا لباس نظامی را گرفته و به مراکز اخذ گواهینامه لیفتراک ارائه دهید. همچنین ارائه کارت ملی عکس دار یا ارائه تاییدیه شماره ملی از ثبت احوال برای ثبت اطلاعات بر روی گواهینامه لیفتراک امری ضروری است. از دیگر مدارک لازم برای دریافت گواهینامه لیفتراک می توان به ارائه آدرس محل سکونت نیز اشاره کرد.

هزینه گواهینامه لیفتراک در سال ۱۴۰۰

افرادی که قصد دارند تا اقدام به اخذ گواهینامه لیفتراک کنند، یکی از سوالات مهمی که همواره مطرح می کنند این است که به منظور اخذ گواهینامه باید چه هزینه هایی را پرداخت کنیم و هزینه گواهینامه لیفتراک در سال ۱۴۰۰ شامل چه مواردی می شود؟ به منظور بررسی این مسئله باید گفت در وهله اول شما باید فیش بانکی به مبلغ ۵۰۰۰ تومان را برای عوارض به حساب جاری وزارت کشور به شماره حساب ۰۹/۷۴۱ مربوط به خزانه داری کل ارائه دهید.

همچنین مبلغ دیگری که برای دریافت گواهینامه لیفتراک باید پرداخت کنید مبلغ 1 هزار تومان عوارض به حساب وزارت دارایی به شماره حساب  ۹۰۰۱۱ در بانک ملی شعبه شهرک آزمایش است. یکی دیگر از هزینه گواهینامه لیفتراک در سال ۱۴۰۰ شامل مبلغ ۸۰۰ تومان به حساب بهداری ناجا برای انجام معاینات جسمانی به شماره حساب ۹۴۰۱۰ در بانک ملی شعبه حساب های دولتی است.

در نهایت نیز باید اقدام به ارائه فیش بانکی با توجه به نوع گواهینامه خود به حساب ۹۰۰۱۷ شرکت واحد در بانک مرکزی شعبه منطقه ۶ شرکت واحد کنید.

با پرداخت این هزینه ها در نهایت قادر خواهید بود تا اقدام به دریافت گواهینامه لیفتراک کرده و گواهینامه خود را اخذ کنید.

مراحل اخذ گواهینامه لیفتراک

به منظور دریافت گواهینامه لیفتراک لازم است تا مراحل مختلفی را طی کرده و در نهایت گواهینامه وسیله نقلیه مورد نظر خود را اخذ کنید. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با مراحل دریافت گواهینامه لیفتراک آشنا کرده و در رابطه با روش دریافت گواهینامه لیفتراک صحبت کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراجعه به آموزشگاه و ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت فرم اولیه

به منظور طی کردن مراحل دریافت گواهینامه لیفتراک لازم است تا به سراغ مراکز اخذ گواهینامه لیفتراک رفته و مدارک مربوطه خود را ارائه دهید تا بتوانید فرم اولیه برای ثبت نام در کلاس های آموزش لیفتراک را دریافت کرده و پر کردن این فرم می توانید برای حضور در تمامی کلاس های آموزشی این وسیله نقلیه ثبت نام کنید.

ثبت نام و شرکت در کلاس های آموزشی

با پر کردن اولیه شما قادر خواهید بود تا در کلاس های آموزشی لیفتراک شرکت کنید. در این کلاس ها عموماً مسائل آیین نامه به شما آموزش داده می شود و همچنین اطلاعات مختلفی در رابطه با لیفتراک را به شما ارائه می دهد. نکته مهم این است که پس از ثبت نام به شما مشخص می شود تا در چه زمان هایی باید در کلاس های آیین نامه شرکت کنید اما قبل از حضور در کلاس های نظری باید یک گام بسیار مهم را طی کنید.

پزشک طرف قرارداد با نیروی انتظامی

به منظور بررسی وضعیت پزشکی شما، به عنوان یک گام بسیار مهم لازم است تا به سراغ پزشک متخصص نیروی انتظامی رفته تا وضعیت جسمانی شما به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. با مراجعه به پزشک معتمد شرایط جسمانی شما آنالیز شده و اعلام می شود که آیا شما قادر خواهید بود تا اقدام به راندن لیفتراک کنید یا خیر؟

حضور در کلاس های نظری

در صورت تایید وضعیت جسمانی شما این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید در کلاس های نظری آموزش لیفتراک شرکت کرده و خودتان را برای شرکت در آزمون آیین نامه آماده کنید.

آزمون آیین نامه مقدماتی

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به منظور دریافت گواهینامه لیفتراک شما باید در آزمون آیین نامه شرکت کنید. البته این آزمون آیین نامه به دو صورت مقدماتی و اصلی برگزار می شود و پس از طی کردن آموزش های نظری در مراکز دریافت گواهینامه لیفتراک قادر خواهید بود تا در آزمون مقدماتی شرکت کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید کتاب آیین نامه را به صورت کامل مطالعه کنید، چرا که سوالات مطرح شده در آزمون آیین نامه از این کتاب خواهد بود. در صورتی که شما نتوانید در آزمون آیین نامه قبولی بدست بیاورید امکان حضور در کلاس های عملی برای شما فراهم نخواهد و به همین دلیل لازم است تا دوباره در آزمون آیین نامه شرکت کنید.

شرکت در کلاس های مهارت رانندگی

گام بعدی برای دریافت گواهینامه، شرکت در کلاس های مهارت رانندگی است. در این کلاس ها به صورت کامل آموزش رانندگی لیفتراک از ابتدا تا انتها به شما آموزش داده می شود و به همین دلیل شما پس از طی کردن این دوره ها تسلط کاملی بر روی لیفتراک خواهید داشت و می توانید به بهترین شکل ممکن اقدام به راندن این وسیله نقلیه کنید.

ارائه گواهی نوع گروه خونی

در گام بعدی شما باید گواهی نوع خونی خود را ارائه دهید تا مراحل مربوط به دریافت گواهینامه لیفتراک شما طی شود.

صدور فرم درخواست گواهینامه

گام بعدی به منظور دریافت گواهینامه ارسال فرم درخواست گواهینامه است. در واقع شما با ارسال این فرم به نیروی انتظامی اطلاع می دهید که قصد دارید تا در آزمون آیین نامه اصلی و آزمون مهارت رانندگی شرکت کرده و گواهینامه لیفتراک را به دست بیاورید.

شرکت در آزمون آیین نامه اصلی

همان طوری که بیان کردیم شما موظف به شرکت در دو آزمون آیین نامه هستید. آزمون انتهایی، آزمون اصلی شما است که تحت نظر نیروی انتظامی برگزار می شود و در آن از شما چندین سوال در رابطه با کتاب آیین نامه پرسیده می شود. در صورتی که شما بتوانید به این سوالات به درستی پاسخ دهید و امتیاز لازم برای قبول شدن را کسب کنید مجاز خواهد بود تا در آزمون عملی شرکت کنید. افرادی که آزمون آیین نامه مقدماتی را در اولین بار با موفقیت طی می کنند، آزمون اصلی را نیز به راحتی طی کرده و می توانند بدون هیچ مشکلی وارد آزمون عملی برای دریافت گواهینامه شوند.

شرکت در آزمون مهارت رانندگی

مرحله بعدی برای دریافت گواهینامه لیفتراک شرکت در آزمون مهارت رانندگی است. در این آزمون مهارت های رانندگی لیفتراک شما به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

موضوع مهم این است که در صورتی که نتوانید به صورت کامل اقدام به راندن لیفتراک در این آزمون عملی کنید، مجبور خواهید شد تا دوباره در کلاس های مهارت رانندگی شرکت کرده و دوباره برای دریافت گواهینامه لیفتراک در آزمون عملی حضور پیدا کنید. پیشنهاد ما این است که به صورت کامل با حضور در کلاس های افزایش مهارت رانندگی، تسلط خود را به راندن لیفتراک افزایش داده تا بدون مشکل بتوانید اقدام به راندن این وسیله نقلیه کنید.

با موفقیت در آزمون رانندگی در نهایت می توانید گواهینامه لیفتراک خود را به راحتی دریافت کرده و از این پس قادر خواهید بود تا این دسته از وسایل نقلیه را نیز به راحتی و بدون مشکل برانید.

حرف آخر

در این مطلب شما را با روش دریافت گواهینامه لیفتراک آشنا کرده و تلاش کردیم تا تمامی اطلاعات مورد نیاز برای دریافت گواهینامه لیفتراک را به شما ارائه دهیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب آگاهی کاملی در رابطه با نحوه دریافت گواهینامه لیفتراک را به شما نشان می دهد و می توانید با اطلاعات کامل اقدام به اخذ گواهینامه برای این دسته از وسایل نقلیه کنید.

۹ دیدگاه

  1. سلام! من این مقاله رو خوندم و واقعا ازش خوشم اومد. توضیحات کامل و قابل فهمی بود که به راحتی می‌تونم به کسب گواهینامه‌ی لیفتراک بپردازم. ممنون از زحماتتون.

  2. مقاله خیلی خوبی بود! با خوندن این مطلب، کلی اطلاعات جدید درباره گواهینامه لیفتراک یاد گرفتم. دست مریزاد به نویسنده!

  3. من این مقاله رو خوندم و واقعاً راضی بودم. توضیحات ساده و روانی داشت که کلی چیزهای جدید یاد گرفتم. امیدوارم همیشه اینطور مقاله‌های خوبی ببینم.

  4. من همیشه می‌خواستم بدونم چطوری می‌تونم گواهینامه لیفتراک بگیرم ولی هیچ‌کدوم از مقالاتی که خوندم خیلی مفید نبودن. این مقاله واقعابهم کمک کرد و خیلی خوب و روان توضیح داده شده. مرسی از شما بابت این مقاله خوب.

  5. مقاله بسیار عالی بود، تمام نکات مهم درباره دریافت گواهینامه لیفتراک به روشی ساده و قابل فهم بیان شده. ممنون بابت این مطلب کامل و کاربردی.

  6. مقاله خوبی بود، اما به نظرم بیشتر در مورد نحوه آزمون و دریافت گواهینامه می توانست به تفصیل توضیح دهد. به هر حال، این مقاله به شدت به درد کسانی می خورد که به دنبال دریافت گواهینامه لیفتراک هستند.

  7. خیلی مقاله خوبی بود. خیلی راحت توضیح داده بودند که چطور می‌تونیم گواهینامه لیفتراک بگیریم. من خودم همین الان تصمیم گرفتم که برم آموزشگاه و شروع کنم.

  8. خیلی مقاله خوبی بود، همه چیز رو که باید درباره دریافت گواهینامه لیفتراک بیان کرده بودند. خیلی ممنون بابت این مقاله مفید.

  9. مقاله بسیار خوبی بود. توضیحات خیلی روان و قابل درک بودند. حتما قبل از دریافت گواهینامه لیفتراک به این مقاله نگاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *