خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / خانم ها بهتر رانندگی می کنند یا آقایان؟ (برسی آمار های معتبر)

خانم ها بهتر رانندگی می کنند یا آقایان؟ (برسی آمار های معتبر)

خانم ها بهتر رانندگی می کنند یا آقایان؟

پرسیدن این سوال در هر جمعی که متشکل از آقایان و خانم‌ها باشد، یک بحث اساسی شکل داده و حتی کار را به دعوای لفظی و قهر نیز می‌کشاند. از دیرباز و براساس باورهای غلط رایج در جامعه، زنان را رانندگان مناسبی نمی‌دانند و در اغلب تصادفات آن‌ها را مقصر اصلی ماجرا می‌شناسند. اما آیا به راستی این موضوع صحت دارد و آقایان رانندگان قابل‌تری در مقایسه با بانوان هستند؟ پیش از اظهارنظر قطعی، این مقاله را بخوانید تا با اطلاعات موثق و کافی درباره اینکه رانندگی آقایون بهتره یا خانم ها؟ نظر بدهید. با سایت آیین تست تا انتها همراه شوید.

تفکر سنتی جامعه چه می‌گوید؟

در ابتدا این نکته اهمیت دارد که در چه جمعی این سوال را مطرح می‌کنید. اگر از قشر عام جامعه بپرسید که رانندگی آقایون بهتره یا خانم ها، درصد بسیار زیادی از افراد بنا به تفکر زن‌ستیز و کلیشه‌های جنسیتی موجود، بلافاصله به شما جواب می‌دهند که رانندگی آقایون خیلی بهتر از خانم‌ها است. البته این مشکل تنها مربوط به کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای جهان سومی هنوز درگیر این نوع کلیشه‌ها هستند.

این طرز فکر در فرهنگ و سنت‌های جامعه ما ریشه دوانده و پیشرفت‌های روزافزون بانوان و افزایش تعداد رانندگان زن هم توانایی مقابله با این نوع تفکر را نداشته است. این نوع تفکرات که آقایان برتر از خانم‌ها هستند یا رانندگی بهتری دارند، به مرور زمان و با تکرار شنیدن این جملات در روحیه و اعتماد به نفس بسیاری از خانم‌ها تاثیر داشته و این باور را به آنان تلقین کرده که هیچ‌گاه نمی‌توانند رانندگان خوبی باشند و شاید حتی بسیاری از بانوان عطای رانندگی را به لقایش ببخشند.

در حالی که آقایان، خانم‌ها را به نداشتن قدرت تصمیم‌گیری هنگام رانندگی متهم می‌کنند، خانم‌ها نیز معتقدند آقایان رانندگی بسیار شتاب‌زده‌ای دارند. اما نکته‌ای که نباید فراموش کنیم و بهتر است در همین اول کار به هر دو گروه یادآوری کنیم، این است که رانندگی یک مهارت است و مثل هر مهارت دیگری باید زمان و تمرین کافی برای آموزش رانندگی و یادگیری آن اختصاص داده شود. البته توانایی‌های هر فرد با فرد دیگری متفاوت است و هیچ ربطی به جنسیت ندارد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم رانندگی هر فردی را به تمامی هم‌جنسان او تعمیم ندهید.

آمارها چه می‌گویند؟

رانندگی خانم ها

در پاسخ به این سوال که رانندگی آقایون بهتره یا خانم ها؟، مثل هر چیز دیگری بهتر است به جای دعواهای جنسیتی، به سراغ آمارها، ارقام و گزارشات علمی برویم تا حقیقت را به دور از حاشیه‌ها بررسی کنیم. یکی از فاکتورهایی که کیفیت رانندگی افراد را مشخص می‌کند، میزان تصادفات است. شرکت‌های بیمه‌ای در این زمینه بهترین مرجع برای اطلاع از میزان تصادفات و خسارات دو گروه هستند و ما را به پاسخ این پرسش نزدیک‌تر می‌کنند.

زنان قانون‌مدارتر هستند

به عنوان نکته مثبت برای رانندگی خانم‌ها باید بگوییم، مطالعات بررسی شده و گزارشات شرکت‌های بیمه‌ای نشان می‌دهند که آقایون 5 درصد بیشتر از خانم‌ها، قوانین منجر به تصادفات را زیر پا می‌گذارند و زنان رانندگی ایمن‌تری انجام می‌دهند. به عبارت دیگر هر چند هر دو گروه با مطالعه کتاب و نمونه سوالات آیین نامه گواهی‌نامه خود را دریافت کرده‌اند، اما آقایان پس از دریافت گواهی‌نامه خیلی کمتر به قوانین پایبند هستند.

رانندگی با سرعت بالا، سبقت غیرمجاز، لایی کشیدن، رعایت نکردن فاصله طولی مناسب با خودرو جلویی و نبستن کمربند ایمنی جزو قانون‌شکنی‌های اکثر آقایانی است که با اعتمادبه‌نفس کاذب و با خشونت و ریسک بالا حرکت کرده و منجر به تصادفات سنگین و زیان‌بار می‌شوند. در طرف مقابل تصادفات خانم‌ها معمولا جزئی‌تر بوده و در بسیاری از آن‌ها حتی نیاز به کشیدن کروکی نیز وجود ندارد.

گزارشات کلی نشان می‌دهند، هر چند که میزان تصادفات زنان و مردان تقریبا برابر است، اما مردان سهم بیشتری در تصادفات مرگبار به صورت شاخ به شاخ، چپ کردن خودرو یا تصادف با عابرین، دوچرخه‌سواران و حیوانات دارند. در حالی که خانم‌ها بیشتر با وسائط ثابت موجود در کنار خیابان تصادف کرده یا در هنگام دنده عقب رفتن با خودروها یا وسایل دیگر برخورد می‌کنند.

برای اطلاع از آمارهای دقیق، بد نیست بدانید که در 77 درصد از تصادفات منجر به فوت، راننده خودرو مردان بوده‌اند.

زنان تمرکز بیشتری حین رانندگی دارند

بررسی‌ها و مطالعات نشان می‌دهند که آقایان در حین رانندگی بیشتر دچار حواس‌پرتی می‌شوند و اغلب خودشان نیز به این قضیه اعتراف می‌کنند؛ اما زنان در طول رانندگی تمرکز خود را بیشتر حفظ می‌کنند. به عنوان یک نمونه مطالعه شده، مردان حین کار کردن با ضبط خودرو به احتمال 42 درصد دچار حواس‌پرتی می‌شوند، اما این احتمال در زنان تنها 38 درصد است؛ چراکه طبق مطالعات روانشناسی، زنان چندین کار را به صورت همزمان و با دقت بیشتری نسبت به مردان می‌توانند انجام دهند.

زنان رانندگی اخلاق‌مدارتری دارند

آقایان به صورت ذاتی، در کارها خشونت بیشتری دارند؛ در حالی که خانم‌ها معمولا صبورتر رفتار می‌کنند. این خصوصیات در نحوه رانندگی آن‌ها نیز جریان یافته و 20 درصد از خود مردان اذعان می‌کنند که به میزان کافی در حین رانندگی صبور نیستند؛ درحالی که این رقم در بین بانوان 16 درصد است. همچنین احتمال برخورد خشن یا لفظی با رانندگان دیگر نیز در مردان بیشتر است و باید هنگام تصادف با آقایان بیشتر مراقب خودتان باشید!

رانندگی زنان را دست کم نگیرید!

با جمع بندی مطالب بیان شده در مورد اینکه رانندگی آقایون بهتره یا خانم ها، می‌توان به این نتیجه رسید که برخلاف باور عمومی جامعه و کلیشه‌های جنسیتی موجود که زنان را مناسب رانندگی نمی‌دانند، مردان با اعتمادبه‌نفس کاذب، رفتارهای قانون‌گریزانه و عملکرد شتاب‌زده، سهم بیشتری در تصادفات سنگین و مرگبار دارند.

رانندگی آقایان

البته نمی‌توان تاثیر تکرار روزمره این تفکرات و تلقین روانی را در زنان نادیده گرفت. اگر به خود شما هم هر روز بگویند رانندگی شما خوب نیست، پس از مدت کوتاهی این حس در وجود شما نهادینه خواهد شد. همچنین توجه و تمرکز زیاد روی سنجش رانندگی زنان سبب شده تا دائما در استرس باشند و در مقابله با آقایان احساس دستپاچگی کنند و خطاهای کوچک آنان نیز بیشتر به چشم بیاید.

در حالی که به رانندگی مردان کمتر از زنان توجه می‌شود و اگر آن‌ها را نیز زیر ذره‌بین قرار دهیم متوجه می‌شویم که مردان نیز از رانندگی بی‌نقصی برخوردار نیستند و قضاوت بر اساس جنسیت یا چند نفر محدود زیاد پسندیده نیست.

در پایان سایت آیین تست پیشنهاد می‌کند که باورهای قدیمی را دور ریخته و خانم‌ها را زیاد زیر ذره‌بین قرار ندهید و همچنین امید است که بانوان جامعه نیز با بی‌توجهی به سخنان بیهوده رایج در جامعه و با افزایش تمرین و پشتکار خود روزبه‌روز در بهبود مهارت‌های خود کوشیده و این قبیل باورها را به کلی منسوخ کنند.

۸ دیدگاه

  1. بله، من هم با نظر اولی موافقم. خودم همیشه به خانم هایی که رانندگی می‌کنند احترام می‌گذارم چون معمولاً بیشتر دقت می‌کنند و بهتر از آقایان قوانین را رعایت می‌کنند.

  2. به نظر من خانم ها بهتر رانندگی می کنند چون بیشتر دقت می کنند و از خشونت در رانندگی خودداری می کنند.

  3. من زیاد توی موضوع رانندگی آماری ندارم، ولی این مقاله خیلی جالب بود. به نظرم خانم‌ها به علت داشتن کمتر تجربه تصادف و مسئولیت‌پذیری بیشتر، می‌تونند بهتر رانندگی کنند. من خودم همیشه ترجیح می‌دم با خانم‌ها سوار ماشین بشم!:)

  4. بله حتما، خانم ها بهتر رانندگی می‌کنند، من خودم همیشه از رانندگی خانم‌ها تعریف می‌کنم. آمارهای معتبر هم این موضوع را تایید می‌کنند. البته این نتیجه ندارد که تمام خانم‌ها بهتر از تمام آقایان هستند، ولی به طور کلی می‌توان گفت که خانم‌ها از نظر توجه به جزئیات و توانایی‌های بصری و شنیداری بهتر عمل می‌کنند.

  5. بله، آمارهای معتبر هم نشون میدن که خانم‌ها بهتر از آقایون رانندگی می‌کنن. من خودم همیشه به خانم‌هایی که رانندگی می‌کنن احترام می‌ذارم و معمولا اون‌ها بیشتر از آقایون به قوانین رانندگی پایبند هستن.

  6. به نظرم خیلی خوبه که این موضوع رو بررسی کردید. بنظر من خانم ها بهتر از آقایون رانندگی می‌کنند. آمارها هم این رو نشون میدن. من خودم تجربه کردم که خانم ها با دقت بیشتری رانندگی می‌کنند و بهتر از خانم ها از قوانین رانندگی پیروی می‌کنند.

  7. با اینکه خودم زن هستم ولی فکر می کنم مقاله درست می‌گه! خانم ها بهتر رانندگی می‌کنند چون معمولاً بیشتر صبور هستند و مسائل را بهتر درک می‌کنند. به نظرم این مسئله نباید به عنوان یک مسئله جنسیتی در نظر گرفته شود، بلکه بر اساس تجربیات و مهارت های هر فردی باید بررسی شود.

  8. بله، من هم موافقم که خانم ها بهتر رانندگی می کنند. چون آمار نشان می دهد که درصد تصادفات رانندگی خانم ها کمتر از آقایان است. به نظر من دلیل این امر می تواند مربوط به دقت و تمرکز بیشتر خانم ها در رانندگی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *