خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🔥 آیین نامه / مدارک لازم برای امتحان آیین نامه

مدارک لازم برای امتحان آیین نامه

مدارک لازم برای امتحان آیین نامه

در زمان قدیم ارتباطات به اندازه ی زمان حال نبود. اگر هم ارتباطی وجود داشت خیلی کم و با حیواناتی مانند اسب یا الاغ انجام می شد که نیاز به گواهینامه ی خاصی وجود نداشت. اما امروزه که دنیای ارتباطات است و وسایل نقلیه ی گوناگون و متفاوتی به وجود آمده است، گرفتن اجازه نامه یا گواهینامه ی رانندگی با این وسایل نقلیه به یکی از دغدغه های انسان ها و مخصوصا نوجوان های امروزه تبدیل شده است.

اگر برای شما هم سوالاتی همانند مدارک لازم برای امتحان آیین نامه یا مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه ی پایه سه پیش آمده است با ما همراه باشید زیرا در این مطلب تمام مدارک لازم برای امتحان آیین نامه را برای شما شرح می دهیم.

آیین نامه چیست؟

کسانی که برای اخذ گواهینامه ی پایه سوم اقدام کرده اند و خود را برای شرکت در امتحان آیین نامه آماده می کنند باید اطلاعات کافی در این زمینه را داشته باشند. امتحان آیین نامه از دو بخش تشکیل می شود که بخش دوم حالت رسمی تری دارد و توسط افسر راهنمایی و رانندگی گرفته می شود. هر دو آزمون از 30 سوال تشکیل شده اند که شما برای قبولی در امتحان آیین نامه باید حداکثر 4 خطا داشته باشید یعنی نمره  ی شما از 30 نمره، 26 یا بالاتر از آن باشد. هدف از این امتحان این است که اطمینان کافی حاصل شود از اینکه متقاضیان برای دریافت گواهینامه ی پایه سوم، اطلاعات کافی در زمینه قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و بخش فنی خودرو کسب کرده اند. اگر شما در این امتحان نمره ی قابل قبول را دریافت نکردید و رد شدید، باید خود را برای امتحان آیین نامه ی هفته ی آینده آماده کنید که البته هزینه ی نه چندان زیادی برای شما در پی دارد.

چه مدارکی برای امتحان آیین نامه لازم است؟

برای اخذ گواهینامه پایه سوم باید مدارک لازم و مربوطه را جمع آوری کنید و به آموزشگاه های مربوطه ارائه دهید. در این قسمت مدارک لازم برای امتحان آیین نامه را برای شما شرح می دهیم.

 • شما برای اخذ گواهینامه پایه سوم به 8 قطعه عکس 3*4 پرسنلی یا همان تمام رخ بدون هیچ پوشش اضافی مانند کلاه یا عینک نیاز دارید. (برای بانوان عکس ها باید دارای حجاب و پوشش اسلامی باشند.)
 • برای شرکت در آزمون آیین نامه باید کارت ملی یا شناسنامه ی عکس دار و کاردکس که همان پرونده آموزشی شما است را همراه خود داشته باشید.
 • قبل از ثبت نام شما باید گروه خونی خود را مشخص کنید تا در گواهینامه ی شما درج شود. برای این کار می توانید از کارت گروه خونی صادر شده توسط مراکز پزشکی مجاز یا کارت پایان خدمت خود که گروه خونی شما در آن درج شده است، استفاده کنید. همچنین می توانید از خود اظهاری برای مشخص کردن این موضوع استفاده کنید به شرطی که از گروه خونی خود مطمئن باشید. پیشنهاد می شود حتما از گروه خونی خود اطمینان کافی حاصل کنید و بعد آن را ارائه دهید؛ زیرا بسیار مسئله ی مهمی است.
 • شما باید با مراجعه به مراکز پزشکی مجاز و صلاحیت دار، گواهی دارای سلامت روانی و جسمی خود را تهیه کنید و آن را ارائه دهید.
 • برای ثبت نام باید اصل شناسنامه ی عکس دار خود و کپی صفحه ی اول آن و در صورتی که دارای صفحه ی توضیحات است، کپی صفحه ی توضیحات را به آموزشگاه مربوطه ارائه دهید.
 • شما هنگام ثبت نام علاوه بر مدارک ارائه شده باید هزینه های تعیین شده را هم پرداخت کنید. این کار را به دو روش می توانید انجام دهید. هم می توانید از طریق فیش های بانکی این کار را انجام دهید، هم بعضی از آموزشگاه های مربوطه امکان پرداخت را به وسیله ی دستگاه های پوز فراهم کرده اند.
 • برای ثبت نام شما به مواردی مانند اصل کارت ملی یا گواهی از ثبت احوال که نشان دهنده ی صادر شدن آن باشد نیاز دارید. همچنین باید وضعیت نظام وظیفه ی خود را مشخص کنید که شامل یکی از موارد زیر می شود: کفالت، کارت پایان خدمت، کارت معافیت از خدمت، گواهی اشتغال به تحصیل از آموزش و پروش یا دانشگاه که باید شماره معافیت تحصیلی در آن قید شود. همچنین تا قبل از سال 1396، داشتن و ارائه دادن کارت پایان خدمت یکی از مدارک لازم برای امتحان آیین نامه بود اما از سال 96 به بعد این قانون برداشته شد و کسانی که مشغول به خدمت هستند هم می توانند برای گرفتن گواهینامه ی پایه سوم مراجعه کنند و دیگر داشتن کارت پایان خدمت یکی از مدارک لازم برای امتحان آیین نامه یا ثبت نام برای گواهینامه ی رانندگی نیست.

چند نکته راجع به آزمون آیین نامه

مدارک لازم برای امتحان آیین نامه

 1. اولین نکته که شاید مهم ترین نکته باشد و مخصوص این روز ها است، همراه داشتن ماسک و دستکش است زیرا سلامتی خود و دیگران از مهم ترین مواردی است که باید حتما رعایت شود؛ مخصوصا در این روز هایی که شرایط کرونا بسیار بغرنج است.
 2. برای شرکت در آزمون همراه داشتن اصل کارت ملی و کاردکسی که از آموزشگاه های مربوطه باید آن را دریافت کنید و یک خودکار برای پاسخگویی به سوالات، الزامی است.
 3. این نکته را به یاد داشته باشید؛ در صورتی که در اولین جلسه ی کلاس هایتان شرکت نکنید، محروم خواهید شد.
 4. حتما و حتما و به هیچ عنوان تلفن همراه یا کتاب های خود را همراه با خود به سر جلسه ی امتحان نبرید. در صورت انجام این کار و مشاهده توسط افسر های حاضر در جلسه، به مدت شیش ماه محروم خواهید شد!
 5. به پایان رساندن 10 جلسه کلاس عملی و شهری و 5 جلسه کلاس تئوری، الزامی است.
 6. بهتر است قبل از رفتن به آزمون و مواجه شدن با آن، از قبل اطلاع داشته باشید که مدت زمان پاسخوگی به سوالات، 20 دقیقه می باشد؛ تا از قبل برای مدیریت زمان خود برنامه ریزی خاص خود را داشته باشید. تعداد سوالات 30 تا می باشد و شما برای قبولی در این آزمون، باید حداقل به 26 سوال از آن ها پاسخ درست بدهید.

این مطلب در همین جا به پایان می رسد و امیدواریم که اطلاع کافی از مدارک لازم برای امتحان آیین نامه و مدارک لازم برای ثبت نام گواهینامه پایه سه پیدا کرده باشید. آرزوی موفقیت را برای شما در این آزمون نه چندان سخت داریم. همچنین پیشنهاد می کنم اگر به دنبال نمونه سوالات آیین نامه هستید از نمونه سوالات سایت آیین تست استفاده کنید.

۱۲ دیدگاه

 1. کاش یکی بود رسیدگی میکرد ۱۰ جلسه عملی رو الزامی مبکردن .الان شرایط جوری شده مربی فقط میخاد بفرستت بری حتی اگه کم یاد گرفته باشی . فقط میخاد ۲_۳ جلسه بری و بعدشم نفرات بعدی که فقط پول دربیارن والا من که چیزی یاد نگرفتم به مربی گفتم من تاحالا پشت ماشین نشستم انگار ارث پدرش رو خوردم . چرا نشسته تاحالا ینی چی بلد نیستم و این حرفهاا .. یه مشت ادم نادرست و دنبال گذاتشتن مربی .. رسیدگی کنید که ۱۰ جلسه اجباری بشه

 2. سلام دوستان! مقاله خیلی کاربردی بود واقعاً، موارد لازم برای امتحان آیین نامه رو خوب توضیح داده بود. حتما به دوستانم هم معرفی می‌کنم.

 3. سلام! مقاله خیلی کاربردی بود. من دنبال این اطلاعات بودم، واقعا مفید بود برام. مرسی که به اشتراک گذاشتید.

 4. سلام به همه! ممنون از نویسنده‌ی مقاله که اطلاعات کامل و جامعی در مورد مدارک لازم برای امتحان آیین نامه ارائه داد. با خوندن این مقاله خیلی کمک گرفتم و اطمینان پیدا کردم که هیچ موردی رو از دست نمی‌دم. امیدوارم همه‌ی دوستان هم از این مقاله بهره‌برداری کنند.

 5. سلام! مقاله خیلی کاربردی بود، کاملا روشن و قابل فهم. مرسی که به این موضوعات مهم پرداختی و به راحتی در دسترس همه قرار دادی.

 6. مقاله خوبی بود، اما یه کم تکراری بود. ولی بازم خیلی جالب بود.

 7. خیلی خوب بود! مثل همیشه مقالات شما خیلی کاربردی و مفید بودند. فقط یه مورد کوچیکی که برام گنگ بود، مدارکی که برای امتحان لازم هستند، برای امتحان آیین نامه چه آیین نامه‌ای منظوره؟

 8. مقاله خوبی بود، اما فکر می کنم برای افرادی که تازه وارد این حوزه هستند، کمی پیچیده است. اما در کل، مفید بود. ممنون از شما.

 9. مقاله جالبی بود، به نظرم خیلی کامل توضیح داده شده بود. ممنون از نویسنده بابت این مقاله مفید.

 10. این مقاله واقعا کاربردی بود! خیلی خوب توضیح داده بودن که مدارک لازم برای امتحان آیین نامه چی هستن و چطوری باید آماده کردشون. ممنون بابت این مطلب!

 11. من که در ابتدا کاملا گیج بودم و نمی‌دونستم چه مدارکی برای امتحان آیین نامه باید بگیرم. ولی با خوندن این مقاله توضیحات خوبی داشتم. فقط اگر کمی بیشتر جزئیات رو توضیح می‌داد، بهتر بود. در کل، ممنون از نویسنده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *