خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🧩 متفرقه / مدارک لازم جهت احراز محل سکونت تعویض پلاک خریدار

مدارک لازم جهت احراز محل سکونت تعویض پلاک خریدار

مدارک لازم جهت احراز محل سکونت تعویض پلاک خریدار

اگر تاکنون اقدام به خرید و فروش یک خودرو کرده باشید می‌دانید که یکی از مراحل آن فک پلاک یا تعویض آن است. درواقع وقتی خودروی جدیدی را خریداری می‌کنید لازم است که پلاک آن را در وهله اول عوض کنید.

حتی اگر خودروی موردنظر دست‌دوم باشد لازم است که نخست فک پلاک شده و سپس نسبت به دریافت پلاک جدید اقدام نمایید. از طرفی برای این‌که بتوانید سریع‌تر این کار را انجام دهید می‌توانید از روش‌های اینترنتی تعویض پلاک خریدار استفاده کنید. این کار هم پروسه دریافت پلاک شمارا سریع‌تر می‌کند و هم موجب می‌شود که وقت شما در مراکز تعویض پلاک تلف نشود که معمولاً شلوغ بوده و همیشه نمی‌توانند به‌سرعت پاسخگوی نیاز شما باشند. اما این سؤال مطرح می‌شود که مراحل و مدارک لازم جهت احراز محل سکونت تعویض پلاک خریدار چگونه است؟

در سایت آیین تست نخست در مورد پلاک خودرو صحبت می‌کنیم. در آموزش رانندگی احتمالاً اطلاعاتی در مورد ورق‌های فلزی که جلو و پشت خودروها و گاهی روی درب نصب می‌شوند صحبت شده است. درواقع پلاک‌ها درست مانند شناسنامه هر خودرو هستند و اگر خودرویی خلافی مرتکب شود با این کدها احراز هویت می‌شود. حتی این پلاک در تمامی دوربین‌های شهری ثبت می‌شود و راهور می‌تواند با یک استعلام متوجه این مسئله شود که شما به کجا سفرکرده‌اید. درنهایت پلاک خودرو درواقع همان گزارشی است که برای شما مسئولیت اجتماعی به وجود می‌آورد.

منظور از تعویض پلاک ماشین چیست؟

وقتی خودروی نو را خریداری می‌کنید لازم است که برای پلاک درخواست دهید. پس‌ازآن وقتی ماشین موردنظر دست‌دوم است، شما قصد خریدوفروش آن رادارید نباید اجازه دهید که شخص با پلاک شما در سطح شهر تردد کند. زیرا تمامی اتفاقات و رخدادهایی که با ماشین به وقوع بپیوندد به نام شما تمام خواهد شد. تصور کنید خدایی نکرده شخص با ماشین تصادف داشته باشد. درنهایت اتفاقی که رخ می‌دهد این است که شما باید در این مورد پاسخگو باشید.

حال تعویض پلاک خودرو چیست؟ درواقع پروسه‌ای است که در آن سند مالکیت یک خودرو و صاحب آن منتقل می‌شود به شخص دیگری. به این شکل که طرفین باید به مراکز مربوطه مراجعه کرده و با ارائه مستندات و همین‌طور مدارک لازم پلاک قبلی را فک و پلاک جدید را روی ماشین نصب و جایگزین کنند. این مجوز از سوی پلاک راهور ناجا صادر خواهد شد.

برای انجام پروسه تعویض پلاک نخست یک قرارداد و یا قولنامه بین دو طرف ثبت و در مرحله اول تعویض پلاک انجام می‌گردد. به همین دلیل لازم است که طرفین به مرکز مربوطه مراجعه و سپس با ارائه مدارکی که در ادامه می‌خوانیم این پروسه را پیش ببرند.

مدارک لازم برای عوض کردن پلاک از فروشنده

برای این‌که فروشنده بتواند پلاک خودرو را فک و عوض کند و مجوز را به‌طرف مقابل بدهد تا از ماشین استفاده کند. لازم است که این مدارک را به همراه داشته باشد:

 1. اصل سند خودرو که در موارد تولید داخل و ماشین‌های ایرانی صدق می‌کند
 2. کارت اصلی خودرو
 3. اصل سند مالکیت ماشین که توسط راهور ناجا صادرشده
 4. اصل شناسنامه و کارت ملی یا نماینده قانونی که حق وکالت رسمی دارد
 5. نسخه اصلی بیمه‌نامه شخص ثالث از یک شرکت معتبر و مورد تأیید راهور
 6. برگه عدم خلافی و صفر کردن خلافی ماشین
 7. ارائه اصل کارت معاینه فنی که برای خودروهای شخصی به‌صورت دوره 4 ساله و برای ماشین‌های عمومی هر یک سال احراز خواهد شد
 8. حضور فروشنده و یا نماینده رسمی و قانونی او که باید این مدارک را نیز به همراه داشته باشد
 9. البته درصورتی‌که شما به‌عنوان فروشنده وکالت فک پلاک را به خریدار بدهید دیگر نیازی به مراجعه شما نخواهد بود.

مدارک لازم تعویض پلاک خریدار ماشین

در مقابل فروشنده خودرو خریدار نیز برای دریافت پلاک جدید نیاز به یک سری مدارک و انجام مراحل دارد. به این صورت که نخست باید به سایت پلیس راهور مراجعه کرده و نوبت دریافت کند. سپس در موعد مقرر و زمانی که تعیین‌شده است به ساختمان اداری پلیس راهور مراجعه و مدارک را به کارشناس حقوقی ارائه می‌دهد. در مرحله بعدی گواهی بازدید فنی خودرو نیز به افسر تحویل‌شده و سپس برگه تأیید بازدید فنی نیز اخذ می‌شود. درنهایت لازم است که واریز وجه برای عملیات ثبت پلاک انجام‌شده و سپس پلاک قدیمی تحویل و پلاک جدید نیز دریافت شود.

در مرحله بعد معمولاً بین یک تا دو ساعت زمان لازم است که پلاک صادرشده و تحویل خریدار گردد. در این صورت فرد می‌تواند بلافاصله پس از تحویل مدارک و صدور پلاک خودروی جدید، آن را در هر مرکزی که خودش می‌خواهد نصب کند. البته لازم است که پلاک به‌هیچ‌عنوان مخدوش نبوده و روی محلی نصب شود که در هر خودرو به‌صورت دقیق مشخص است.

مدارکی که برای احراز سکونت تعویض پلاک لازم است را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مدارک لازم احراز هویت تعویض پلاک ماشین

برای این‌که بتوانید خودروی خریداری‌شده خودتان را تعویض پلاک کنید لازم است که نخست آدرس محل زندگی شما احراز و تأیید شود. برای این کار می‌توانید هر یک از مدارک زیر را تحویل داده و درنهایت این مجوز برای شما صادر می‌شود و پلاک نیز به نام شما در سامانه پلیس راهور درج می‌گردد.

 • سند مالکیت خانه و یا واحد مسکونی و جواز کسبی که معتبر بوده و به نام مالک خودرو و کسی که قرار است سند به نام او ثبت شود باشد. البته که یک برگه فیش قبض آب، برق و یا گاز هم با اسم همان شخص لازم است.
 • سند اجاره منزل مسکونی با کد رهگیری و کد تأیید سازمان املاک کشور
 • ارائه سندی که به نام پدر یا مادر است. این سند می‌تواند استیجاری یا شخصی باشد
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای فرزندان با ذکر آدرس محل زندگی والدین که آن را آموزش پرورش منطقه تا نموده باشد
 • اصل برگه فیش آب و برق به تاریخ به‌روز که به نام متقاضی صادرشده است
 • تأییدیه معتبری که از سوی شورای محل زندگی و یا روستا صادرشده است
 • نامه‌های رسمی از ادارات امور روستایی و عشایر درصورتی‌که فرد در چنین مناطقی زندگی می‌کند.
 • سند مربوط به کارخانه‌ها و شرکت‌هایی که در اداره ثبت تأییدشده‌اند

نحوه دریافت نوبت تعویض پلاک اینترنتی

برای این کار لازم است که به پرتال رسمی پلیس الکترونیک به آدرس EPolice.ir مراجعه نموده و وقتی وارد این صفحه می‌شوید فرم مربوط به ثبت‌نام دریافت پلاک و یا تعویض آن را انتخاب کنید. در بخش مربوط اطلاعات درخواست شده را تکمیل کرده و لازم است که روی گزینه انتخاب استان و شهر محل زندگی کلیک کنید. درنهایت نوع وسیله نقلیه شما انتخاب‌شده و سپس مراکز تعویض پلاک منطقه محل زندگی شما که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید هم مشخص‌شده است.

سپس روز و ساعت انتخابی هم توسط شما قابل تنظیم است. البته پیش از آن این زمان را با شخصی که خودرو را از او خریداری کرده‌اید هماهنگ نمایید و حتماً در ساعت مقرر در محل حضورداشته باشید.

سپس اطلاعات پلاکی که در حال حاضر روی خودرو نصب است را وارد نموده و تامی مدارکی که برای ارائه نیاز خواهید داشت نیز به اطلاع شما خواهد رسید. در ادامه برای تکمیل کل مراحل لازم است که دکمه ثبت را فشرده و منتظر دریافت نوبت باشید.

توجه فرمایید که برای دریافت پلاک و تعویض آن خودرو باید نمره قبولی در آزمون معاینه فنی را دریافت کرده و سپس بیمه شخص ثالث را نیز برای خودروی خود شارژ کنید. این کار را حتماً از یک شرکت معتبر انجام دهید.

انتخاب زمان حضور تعویض پلاک

مدارک لازم جهت احراز محل سکونت تعویض پلاک خریدار

اگر نمونه سؤالات آیین‌نامه را مطالعه کرده باشید احتمالاً می‌دانید که اعداد مندرجه و یا حروف روی پلاک نشانگر یک موضوع و یا مشخص کردن محدوده پلاک خودرو است. در این صورت اگر پلاک شما فرد باشد شما در روزهای فرد برای تعویض پلاک نوبت داده می‌شوید. در مقابل درصورتی‌که پلاک شما زوج باشد هم روزی زوج برای عوض کردن پلاک شما مشخص خواهد شد. در این صورت پس‌ازاین که تعویض پلاک را انجام دادید، کارت خودروی شما هم به‌مرور صادر می‌شود. اگر هنوز آن را دریافت نکرده‌اید می‌توانید به بخش رهگیری مرسولات پستی سازمانی مراجعه و این مورد را استعلام نمایید.

در مورد هزینه تعویض پلاک در سال 1400 و 1401 باید عرض کنیم که:

هنوز در مورد سال جدید اطلاعات دقیقی منتشرنشده است. اما در سال هزار و چهارصد برای تعویض پلاک خودروهای کم‌تر از 200 میلیون تومان، مبلغ 200 هزار تومان و برای خودروهای بالاتر از این رقم نیاز است که مبلغ 300 هزار تومان پرداخت شود. از طرفی رویه پلاک گذاری خودروی جدید به‌طورکلی به همین صورت خواهد بود و یکی از مهم‌ترین مسائل که معمولاً افراد پیش از حضور در این مراکز در مورد آن کسب اطلاع نمی‌کنند، مدارک لازم جهت احراز هویت محل سکونت خریدار ماشین است که در زمان تعویض پلاک نیاز خواهد بود.

تعویض و ثبت پلاک خودروی خارجی وارداتی

به‌طورکلی پروسه تعویض پلاک خودروها با یکدیگر تفاوت خاصی ندارد. مگر این‌که ماشین شما وارداتی باشد که در این صورت نیاز به ارائه مدرک شناسایی به همان منوال قبل، سند فروش، بررسی و تائید اسناد توسط کارشناس حقوقی مستقر در مرکز، بازدید و تائید کاردکس به‌منظور احراز هویت خودرو و شماره موتور توسط افسر کارشناس وجود خواهد داشت. همین‌طور مدرک مبنی بر مفاصل حساب دیوان دولتی، تخصیص پلاک به فرد بر اساس محل سکونت و همین‌طور بررسی وضعیت تبصره 13 خودروهای وارداتی و بررسی توان موتور و پیشرانه خواهد بود.

۱۰ دیدگاه

 1. مقاله بسیار خوبی بود. به خوبی توضیح داده شده که چه مدارکی برای تعویض پلاک خودرو لازم است. از این مقاله بسیار استفاده کردم و به دوستانم هم پیشنهاد دادم.

 2. مقاله خوبی بود ولی به نظرم کمی بیشتر می‌توانست به جزئیات بپردازد. مثلا برای تعویض پلاک خودرو در شهرستان‌های مختلف چه مدارکی لازم است؟ اما در کل مقاله خوبی بود و مفید بود.

 3. مقاله خوبی بود ولی بعضی از مدارک را تا حدی توضیح داده نبود. به هر حال، این مقاله به کسانی که می‌خواهند پلاک خود را تعویض کنند بسیار کمک می‌کند و از نویسنده آن تشکر می‌کنم.

 4. مقاله خیلی کاربردی بود. خیلی به من کمک کرد که بفهمم چه مدارکی برای تعویض پلاک و احراز محل سکونت لازمه. دمت گرم!

 5. سلام. من این مقاله رو خوندم و واقعا راضی بودم. همه چیز رو به صورت ساده و قابل فهم توضیح داده بود و به همین خاطر خیلی سریع مراحل تعویض پلاک و احراز محل سکونت رو برای خودروی جدیدم انجام دادم.

 6. سلام! مقاله‌ی خیلی خوبی بود. اطلاعات کامل و روشنی رو در اختیارم گذاشتید. مطمئناً به خیلی‌ها کمک میکنه این موضوع رو راحت‌تر پیش ببرن. ممنون که وقت گذاشتید و این مقاله رو نوشتید.

 7. سلام دوستان! من این مقاله رو خوندم و واقعا از اطلاعاتی که داده شده استفاده کردم. راهنمای کاملی برای تعویض پلاک و خرید و فروش خودرو بود. ممنون از نویسنده!

 8. خیلی مقاله خوبی بود. واقعا به دردم خورد و خیلی اطلاعات مفیدی رو بهم داد. ممنون از نویسنده

 9. خیلی مقاله خوبی بود. خیلی آسون توضیح داده بودن که چه مدارکی لازمه برای تعویض پلاک خودرو. مرسی از شما.

 10. آقا، منم دیروقت خوندم این مقاله رو. خیلی راحت و قابل‌فهم بود. مدارک لازم برای تعویض پلاک خریدار رو خیلی خوب توضیح داده بود. من حتما ازش استفاده می‌کنم. مرسی اه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *