خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🔥 آیین نامه / معنی حرکات دست پلیس در تقاطع برای آیین نامه

معنی حرکات دست پلیس در تقاطع برای آیین نامه

معنی حرکات دست پلیس در تقاطع برای آیین نامه

چراغ‌ها و تابلوهای راهنمایی قرار گرفته در تقاطع‌ها نشان دهنده حق تقدم و اولویت عبور و مرور هستند و معمولا در شرایط عادی برای تشخیص اینکه باید حرکت کنیم یا بایستیم، استفاده می‌کنیم. اما گاهی اوقات به دلایل مختلف مثل قطعی برق، از کار افتادن چراغ‌های راهنمایی، تصادفات یا ترافیک و بسته شدن تقاطع‌ها، پلیس راهنمایی و رانندگی در محل حاضر شده و شخصا اقدام به حل مشکل ترافیکی به وجود آمده می‌کند.

جالب است بدانید که طبق آیین نامه، دستور پلیس حاضر در تقاطع، بر تابلوها، علایم و چراغ راهنمایی اولویت داشته و ملزم به تبعیت از دستور ایشان هستید. بر این اساس می‌توانید با سایت آیین تست همراه شوید تا با مفهوم حرکات دست پلیس در تقاطع به صورت کامل آشنا شوید.

مفهوم هر حرکت دست پلیس در تقاطع چیست؟

همان‌طور که گفته شد، پلیس راهنمایی و رانندگی، با حرکات و علایم مختلفی که نشان می‌دهد، قصد مدیریت ترافیک تقاطع را دارد. به این صورت که با متوقف کردن گروهی از خودروها و صادر کردن دستور حرکت گروهی دیگر از خودروها، گره ترافیکی ایجاد شده را باز کرده و یا از ایجاد این گره‌ها جلوگیری می‌کند.

بنابراین لازم است که با داشتن آشنایی لازم، مفهوم حرکات دست پلیس در تقاطع را بدانید. البته فراموش نکنید که این بحث را در نمونه سوالات آیین نامه نیز به تکرار خواهید دید و از این نظر مبحث بسیار مهمی محسوب می‌شود.

باز کردن دست‌ها به دو طرف به صورت افقی

هنگامی که مامور پلیس، دست‌های خود را به صورت افقی به دو طرف باز می‌کند، به این معنی است که خودروهای قرار گرفته در دو انتهای دستان او، متوقف شوند و خودروهای دو سمت دیگر تقاطع اجازه حرکت دارند. هنگامی که مامور دستان خود را پایین می‌آورد یعنی خودروهای قرار گرفته در سمت جلو و عقب او متوقف شوند.

بلند کردن یک دست به صورت عمودی

زمانی که افسر راهنمایی و رانندگی، دست راست خود را به صورت عمودی در بالا نگه می‌دارد، به معنای توجه توقف بوده و خودروهای هر چهار طرف تقاطع، باید پشت خط ایست، به صورت کامل متوقف شوند و فقط خودروهایی که در محوطه تقاطع حضور دارند، اجازه حرکت را خواهند داشت.

باز کردن یک دست به صورت افقی

اگر مامور پلیس راهنمایی و رانندگی، دست راست خود را به صورت افقی باز کند، یعنی باید خودروهای قرار گرفته در پشت او توقف کنند.

باز کردن یک دست رو به جلو

هنگامی که مامور پلیس دست راست خود را به صورت افقی و رو به جلو بگیرد در حالی که روبروی شما ایستاده است، متاسفانه منظور او توقف خودروی شما است و باید از این دستور اطاعت کنید.

پایین و بالا رفتن دست‌ها به موازات شانه

مفهوم حرکات دست پلیس در تقاطع همیشه به معنی صدور دستور توقف نیست بلکه هنگامی که افسر راهنمایی و رانندگی، دست‌های خود را به موازات شانه، به سمت بالا و پایین حرکت می‌دهد، به این معنی است که رانندگان در حال حرکت باید سرعت خود را کاهش دهند.

آشنایی با مفهوم حرکات دست پلیس در تقاطع؛ ساده ولی مهم

معنی حرکات دست پلیس در تقاطع

اگر طبق آیین‌نامه‌ای که در هنگام آموزش رانندگی به شما ارائه می‌شود، پیش بروید، اولویت توجه به علائم راهنمایی و رانندگی ابتدا با حرکات مامور پلیس است و چراغ راهنمایی، تابلوها و خط‌کشی‌ها، به ترتیب در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند. بنابراین شما ملزم به فراگیری مفهوم حرکات دست پلیس در تقاطع‌ها هستید.

باز بودن دست پلیس در هر حالتی، به معنی توقف و ایست است، اما بسته به نحوه باز شدن دست و قرارگیری مامور، مشخص می‌شود که چه گروهی از خودروها باید متوقف شوند. حرکات رو به بالا یا پایین دست‌ها نیز به معنای دستور کاهش سرعت برای اتومبیل‌های در حال حرکت است.

۹ دیدگاه

  1. مقاله جالبی بود ولی به نظرم باید بیشتر به تفاوت حرکات دست پلیس در موقعیت های مختلف توجه کرد. به هر حال، ممنون از نویسنده برای این مقاله مفید.

  2. سلام! من این مقاله رو خیلی دوست داشتم. خیلی جالب بود که بیشتر بدونیم چطور پلیس ها با حرکات دستیشون به ما کمک می‌کنن توی تقاطع‌ها. اطلاعات جدیدی یاد گرفتم!

  3. مقاله خیلی خوبی بود و برام جالب بود که بدونم چرا پلیس همیشه این حرکات دست رو انجام میده. البته باید بگم که توضیحاتی که داده شده به نظرم کاملا قابل فهم بود. ممنون از نویسنده عزیز برای این مقاله کاربردی.

  4. من که از خوندن این مقاله خیلی خوشم اومد. لغاتی که استفاده شده بسیار قابل فهم بودند و توضیحاتی که در مورد حرکات دست پلیس داده شده بود بسیار کاربردی بودند. فقط یه کم از برخی جاها سخت بود برای من تا متوجه بشم. به هر حال، به نظرم این مقاله برای همه کسانی که به رانندگی می‌پردازند، بسیار مفید خواهد بود.

  5. من که خیلی دوست داشتم مقاله رو بخونم و ببینم که پلیس چه معنایی به حرکات دستش میده. خیلی جالب بود و ازین به بعد حتما می‌خوام روی خودم بیشتر کار کنم تا بتونم در مقابل پلیس خوب عمل کنم.

  6. مقاله جالبی بود و اطلاعات جالبی درباره حرکات دست پلیس در تقاطع برای آیین‌نامه ارائه شده. اما به نظرم یکمی کوتاه بود، اگر بیشتر جزئیات داشت احتمالاً بیشتر به دردم می‌خورد.

  7. مقاله جالبی بود. خیلی خوبه که اطلاعاتی در مورد حرکات دست پلیس به ما داده شده تا بتونیم با اطمینان بیشتری رانندگی کنیم.

  8. مقاله جالبی بود. من که خیلی برام جالب بود که چطوری حرکات دست پلیس معنی خاصی داره و اینکه چه مشکلاتی برای رانندگانی که این حرکات رو نمی‌شناسن پیش میاد. یه چیزی که میتونست به مقاله کمک کنه، توضیح بیشتر و اجمالی‌تر برای برخی اصطلاحات فنی بود.

  9. خیلی عالی بود. بالاخره معنی حرکات دست پلیس رو فهمیدم. ممنون از نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *