خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / روش پیگیری اینترنتی گواهینامه رانندگی تعویضی

روش پیگیری اینترنتی گواهینامه رانندگی تعویضی

روش پیگیری اینترنتی گواهینامه رانندگی تعویضی

سؤالات زیادی در مورد گواهینامه تعویضی مطرح می‌شود و این که پس از چه مدتی ما می‌توانیم گواهینامه تعویضی خود را دریافت کنیم؟ عملیات ارسال آن چگونه انجام می‌شود و چه سازمانی مسئول تحویل گواهینامه است. در این شرایط شما می‌توانید درخواست صدور گواهینامه تعویض بدهید. اگر گواهینامه شما گم یا مفقود شده است.

به گواهینامه‌ای که تعویض می‌شود المثنی می‌گویند. این در صورتی است که گواهینامه قبلی شما پیدا نشود. برای دریافت آن نیاز به یک سری مدارک خواهید داشت که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

 • کارت ملی و کپی آن
 • شناسنامه و کپی آن
 • اطلاعات کامل محل سکونت و به همراه کد پستی
 • برگه استعلام از پلیس راهنمایی‌ورانندگی
 • 4 عدد عکس پرسنلی 3 در 4 جدید
 • مدرک گروه خونی
 • اصل فیش واریزی مصوب جهت دریافت گواهینامه مجدد
 • بینایی‌سنجی
 • معاینه توسط پزشک معتمد و بررسی شرایط از سوی او
 • پاکت پستی

البته پاکت پستی برای دریافت گواهینامه در شهرستان‌ها است.

درصورتی‌که هدف شما دریافت مجدد گواهینامه پایه یک است، سخت‌گیری بیشتر است و نیاز به مدرک گواهی عدم اعتیاد و فرم درخواست گواهینامه به همراه عکس و مهر دفتر خدمات الکترونیکی انتظامی خواهید داشت.

راه‌های پیگیری گواهینامه تعویضی

این که بخواهید مجدداً گواهینامه را دریافت کنید، بدیهی است که نیاز به طی یک سری مراحل خواهید داشت. در سایت آیین تست ما به بررسی روش‌های پیگیری گواهینامه‌ای که درخواست تعویض آن را داده‌اید می‌پردازیم.

اولین و متداول‌ترین روش از طریق سامانه رهگیری مرسولات سازمانی اداره پست جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود. برای این کار کافی است که وارد http://najatracking.post.ir شده و به قسمت پیگیری مرسولات ارسالی سازمانی بروید. در این بخش صرفاً از شما شماره کارت ملی درخواست خواهد شد. سپس اعداد کنترلی یا همان کد کپچا را وارد نموده و در صفحه بعد مشخص می‌شود که ارسال گواهینامه شما در چه مرحله‌ای است.

البته لازم است که در ابتدا در باکس مربوطه جستجو نوع سند را روی گواهینامه قرار دهید. تمامی مشخصات مرسوله حتی اگر تحویل گرفته شده باشد نیز در این سامانه درج می‌شود و شما می‌توانید تا شش ماه به آن دسترسی داشته باشید. درصورتی‌که گواهینامه شما از سوی راهور ناجا صادر شده باشد پس از مدتی به دست پست رسیده و در نهایت برای شما ارسال خواهد شد. اگر گواهینامه شما در اداره و یا انبار پست باشد می‌توانید اطلاعات آن را روی این لینک مشاهده کنید. در نهایت بسته در موعد مقرر به آدرس پستی موردنظر شما ارسال شده و اگر در محل حضور داشته باشید تحویلتان می‌شود.

پیگیری گواهینامه تعویضی از طریق پیامک و تلفن

دو روش دیگر پیگیری از طریق شماره‌تلفن می‌باشد. به این صورت که عدد 1 را به‌صورت لاتین به شماره 1100 ارسال می‌نمایید. پس از آن پیامک فعال‌سازی خدمات پلیس +10 برای شما ارسال شده و در نهایت قادر هستید که مراحل دریافت گواهینامه خود را از این طریق پیگیری نمایید. البته این سامانه امکان پیگیری کارت ماشین، گواهی عدم سوءپیشینه، کارت خودرو، شناسنامه و… را هم خواهد داشت. همین‌طور این سامانه توسط تمامی اپراتورها نیز پشتیبانی خواهد شد و برای دریافت هر پیامک از این سامانه مبلغ 100 تومان از حساب شما کم شده و یا به قبض تلفن همراه شما افزوده خواهد شد. روش دوم پیگیری گواهینامه رانندگی تعویضی از طریق تلفن است. برای این کار دقت فرمایید که پس از گذشت سی تا چهل روز با شماره‌های ۸۱۲۵۳۵۷۳ و ۸۱۲۵۳۵۶۱ تماس حاصل فرمایید. در نهایت این تلفن به سامانه گویا پیگیری گواهینامه‌های تعویضی متصل شده و قادر خواهید بود در مورد گواهینامه خود کسب اطلاع کنید.

درصورتی‌که در مدارک شما نقصی وجود نداشته باشد و یا این که پروسه صدور گواهینامه نیاز به بررسی نداشته باشد می‌توانید از مدت دریافت و … اطلاعات کامل دریافت کنید.

البته در نمونه سؤالات آیین‌نامه اشاره‌ای به شرایط دریافت گواهینامه می‌شود و اگر در مورد آن چیزی ندانید می‌توانید در بخش آموزش سایت آیین تست این اطلاعات را دریافت کنید. اما به‌هرحال برای تعویض آن می‌بایست به مراکز پلیس +10 در شهر و محل زندگی خود مراجعه فرمایید.

پیگیری و تعویض گواهینامه پایه یک

در نهایت تفاوت زیادی میان نحوه دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک تا سه وجود ندارد. باید برای دریافت گواهینامه پایه یک تمامی موارد بالا به همراه گواهی عدم اعتیاد را همراه داشته باشید. همین‌طور اگر قصد شما صرفاً تعویض گواهینامه است می‌توانید با دردست‌داشتن اصل گواهینامه پایه یک، برگه فتوکپی خوانا از شناسنامه و کارت ملی، دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید 3 در 4 و فیش پرداخت بانکی را به همراه داشته باشید و سپس به مراکز خدمات پلیس الکترونیم +10 مراجعه فرمایید. تعرفه مراکز خدمات الکترونیک انتظامی در خصوص این خدمات متفاوت است.

برای تعویض گواهینامه پایه دو و سه نیز شما نیاز به مدارک زیر خواهید داشت:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • کد پستی ده رقمی و آدرس دقیق منزل
 • اصل گواهینامه که ممکن است اعتبار آن به پایان رسیده، مخدوش و یا مفقود شده باشد.
 • عکس سه قطعه
 • گروه خونی
 • پرداخت مبلغ در محل +10

در مباحث آموزش رانندگی آورده شده بود که افراد با گواهینامه‌ای که مخدوش شده است اجازه رانندگی نخواهند داشت. باید هر چه زودتر نسبت به تغییر آن اقدام کنند. همین‌طور اگر هنوز به مدت تاریخ انقضا کارت گواهینامه شما مانده است می‌توانید زودتر نسبت به تعویض آن درخواست دهید و در نهایت گواهینامه خود را دریافت کنید. برای رانندگان زیر 70 سال هر چهار سال یک‌بار و برای افراد بالای 70 سال هر یک سال نیاز به بررسی‌های پزشکی و معاینه پزشک معتمد خواهد بود. در نظر داشته باشید که در این بررسی‌ها وضعیت روحی و فیزیکی شما بررسی می‌شود.

نکات مهم پیش از تعویض گواهینامه رانندگی

روش پیگیری اینترنتی گواهینامه رانندگی تعویضی

درصورتی‌که قصد تعویض گواهینامه رانندگی را دارید به موارد زیر دقت داشته باشید.

اول این که حضور خود شخص و دریافت اثر انگشت از او الزامی خواهد بود. معاینه چشم پس از ارائه مدارک انجام شده و در نهایت برای تعویض گواهینامه گروه ب موقت انجام معاینه چشم نیاز نخواهد بود. همین‌طور متقاضیان بالای 70 سال هم برای معاینه چشم به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه نموده و سپس به باجه کاردان فنی شهرک آزمایش ارجاع شوند. همین‌طور کسانی که قبلاً با لنز گواهینامه داشته باشند می‌بایست به پزشک معتمد ناجا مراجعه کنند. در مورد کسانی که قبلاً دارای نقص‌عضو بودند هم نیاز به معاینه پزشک خواهد بود. افرادی که گواهینامه آن‌ها با لنز طبی باشد هم باید به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه و سپس به کاردان فنی شهرک آزمایش ارجاع شوند.

۷ دیدگاه

 1. خیلی مقاله خوبی بود. من خودم از این روش استفاده کردم و بسیار راضی بودم. ممنون از نویسنده.

 2. من این مقاله رو خوندم و واقعا کمک کرد بهم برای درک بهتر اینکه چطور میتونم گواهینامه تعویضیم رو آنلاین پیگیری کنم. خیلی مفید بود و به امید موفقیت های بیشتر!

 3. واقعا مقاله جالبی بود، مخصوصا برای افرادی که برای اولین بار گواهینامه رانندگی خود را تعویض می‌کنند. راهنمایی‌های خوبی در این مقاله داده شده که به شدت به دردم خورد. ممنونم از نویسنده.

 4. خیلی عالی بود! به راحتی می‌تونستم از این روش استفاده کنم و در کمترین زمان ممکن گواهی رانندگی تعویضی رو دریافت کنم. ممنون از شما!

 5. من خیلی خوشحالم که این مقاله رو خوندم. واقعا توضیحات خیلی خوبی داده شده و من برای اولین بار تونستم یک گواهینامه رانندگی تعویضی رو به راحتی انجام بدم. یکمی به نظرم اطلاعات فنی بیشتری هم میتونست داده بشه، ولی در کل خیلی خوب بود. ممنون!

 6. عالی بود! دمتون گرم! من خودم از این روش استفاده کردم و خیلی راضی بودم. این روش بسیار ساده و کارآمد است و همیشه می توانید وضعیت پیگیری خود را بررسی کنید.

 7. راستش من یکمی با سیستم پیگیری سایت مشکل داشتم، اما با تماس با پشتیبانی، خیلی خوب و دوستانه راهنمایی شدم و مشکلم حل شد. ممنون بابت پشتیبانی خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *