خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / مراحل دریافت گواهینامه رانندگی چیست؟

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی چیست؟

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی چیست؟

اگر می خواهید خیلی سریع در زمان کم مراحل دریافت گواهینامه رانندگی را بفهمید و کاملا تضمینی آن را طی کنید این مقاله رایگان برای شماست.

مقدمه: امروزه تمام افراد برای این که بتوانند رانندگی کنند و پشت فرمان خودرو بشینند، باید گواهینامه رانندگی رسمی داشته باشند. این قانون از سال‌های ابتدایی تولید خودرو در جهان وضع شد و امروزه در تمام کشورهای جهان رعایت می‌شود. این قانون تا به حال شاید از مرگ میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان جلوگیری کرده است و افراد را وادار به آموختن رانندگی می‌کند تا با یک رانندگی بد و غیر اصولی، زندگی انسان‌ها را به خطر نیندازند. اگر شما هم به دنبال این هستید تا صلاحیت رانندگی در شهر را داشته باشید، می‌توانید پس از اتمام 18 سالگی اقدام به دریافت گواهینامه رانندگی کنید.

البته دریافت گواهینامه رانندگی به هیچ عنوان ساده نیست و نمی‌توان آن را به سادگی دریافت کرد. از آنجایی که پلیس راهنمایی و رانندگی کشور دخالت مستقیم در این کار دارد، باید تمام کارهای اداری مشخص شده برای دریافت گواهینامه را انجام دهید و مدارک مورد نیاز را به این مرکز ارائه کنید. این کار مراح پیچیده‌ای دارد که به صورت عمومی نمی‌توانید آن‌ها را بدون کمک و راهنمایی بگذرانید. به همین دلیل این مطلب آیین تست را به عنوان یک راهنمای جامع برای دریافت گواهینامه رانندگی جمع آوری کرده‌ایم و در آن تمام مراحل دریافت آن را برایتان شرح می‌دهیم.

انواع گواهینامه رانندگی در ایران

در کشور ما انواع مختلفی از گواهینامه رانندگی وجود دارد تا افراد با توجه به نیاز و شغل خود یکی را دریافت کنند. هرکدام از این موارد مختص افراد خاصی هستند و تمام افراد نمی‌توانند آن‌‌ها را دریافت کنند. توصیه می‌شود ابتدا تمام این موارد را به صورت کامل بشناسید تا بدانید هرکدام مختص چه کاری است. البته شرایط اخذ هرکدام نیز تفاوت‌هایی دارد و شما باید برخی مدارک خاص را به پلیس راهنمایی و رانندگی تحویل دهید. انواع گواهینامه رانندگی به شرح زیر است:

گواهینامه پایه سوم

گواهینامه پایه سوم همان گواهینامه رایج و عادی است که باید برای رانندگی خودروهای سواری و شخصی داشته باشید. یعنی برای اینکه بتوانید خودروهای زیر 5/3 تن با مسافرین کم‌تر از 9 نفر را برانید، باید گواهینامه پایه سوم دریافت کنید. در این مطلب به طور کامل مراح دریافت گواهینامه رانندگی پایه سوم را برایتان شرح خواهیم داد.

گواهینامه پایه دوم

برای اینکه افراد بتوانند به صورت قانونی خودروهای نسبتا سنگین با وزن حداکثر 6 تن و مسافرین کم‌تر از 26 نفر را برانند، باید گواهینامه پایه دوم را دریافت کنند. زیرا وقتی تعداد مسافرین در خودرو زیاد می‌شود، نمی‌توان به گواهینامه پایه یک رانندگی اطمینان داشت و به آن اکتفا کرد.

گواهینامه پایه یک

آخرین نوع از گواهینامه رانندگی که امروزه تنها در دست معدودی از افراد مشاهده می‌شود، گواهینامه پایه یک رانندگی است. این گواهینامه مختص افرادی می‌باشد که شغل رانندگی خودروهای سنگین‌تر از 6 تن و با مسافران بیش از 26 نفر را دارند. عموما دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک سخت‌ترین پروسه است.

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی

همان طور که ذکر شد، دریافت گواهینامه رانندگی پروسه پیچیده‌ای دارد و باید برخی کارهای اداری را برای دریافت آن انجام داد. با این تفاسیر بهتر است این مطلب را به خوبی مطالعه کنید تا با مراحل دقیق دریافت گواهینامه رانندگی در ایران آشنا شوید و بدون هیچ‌گونه مشکل مراحل آن را رد کنید. به همین دلیل جزئیات مراحل دریافت گواهینامه رانندگی را برایتان شرح می‌دهیم:

1. ثبت‌نام اولیه گواهینامه رانندگی

اولین کاری که باید برای دریافت گواهینامه رانندگی انجام دهید، ثبت‌نام در آموزشگاه رانندگی مورد نظرتان است. به طور کلی آموزش رانندگی قبل از دریافت گواهینامه امری اجباری می‌باشد و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. ابتدا باید در یک آموزشگاه رانندگی ثبت‌نام کنید و آموزش رانندگی را شروع کنید تا بتوانید به مراحل بعدی دریافت گواهینامه رانندگی بروید.

2. معاینات پزشکی

افرادی که می‌خواهند پشت فرمان خودرو بشینند و رانندگی کنند، باید سلامت جسمانی کامل داشته باشند. زیرا ناقص بودن اعضای بدن یا ضعیفی چشم می‌تواند موجب تصادفات بسیاری شده و خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری را سبب می‌شود. به همین دلیل باید نزد پزشک بروید و سلامت جسمانی خود را به او اثبات کنید.

3. شرکت در کلاس‌های آموزش رانندگی

شرکت در جلسات آموزشی رانندگی برای تمام افرادی که می‌خواهند گواهینامه رانندگی بگیرند اجباری است. این جلسات عموما 12 جلسه هستند و می‌توانید با حضور یافتن در تمام این جلسات، خود را به خوبی برای قبولی در آزمون آیین نامه و آزمون عملی رانندگی آماده کنید. این جلسات آموزشی به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می‌شوند که حضور یافتن شما در تمام آن‌ها اجباری است.

4. دریافت گواهی مهارت

برای اینکه بتوانید پس از 12 جلسه آموزش رانندگی اقدام به دریافت گواهینامه کنید، باید ابتدا گواهی مهارت را از آموزشگاه خود بگیرید. این گواهی سندی بر آمادگی کامل رانندگی شما است و وجود آن برای تمام مراحل پروسه دریافت گواهینامه اجباری می‌باشد. اگر رانندگی را به صورت کامل فرا گرفته‌اید، می‌توانید به سادگی گواهی مهارت را از آموزشگاه رانندگی‌تان دریافت کنید.

5. پرونده کاردکس

اطلاعات تمام متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی در پرونده کاردکس آن‌ها در سیستم پلیس راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود. شما نیز در این پروسه، پرونده کاردکس خواهید داشت و باید آن را در آموزشگاه رانندگی خودتان امضا کنید؛ زیرا تمام اطلاعات و مراحل آموزشی شما در پرونده کاردکس ثبت خواهند شد.

6. آزمون آیین‌نامه رانندگی

اولین آزمونی که باید در پروسه دریافت گواهینامه رانندگی در آن قبول شوید، آزمون آیین نامه رانندگی است. این آزمون به صورت کامل از کتاب آیین نامه رانندگی گرفته می‌شود و تمام سوالات در مورد نمادها و قوانین مربوط به رانندگی هستند. مطالعه نمونه سوالات آیین نامه برای قبولی در این آزمون بسیار تاثیرگذار است و می‌تواند شما را به صورت کامل آماده این آزمون کند. اگر به دنبال نمونه سوالات آیین نامه هستید، وبسایت آیین تست همواره در دسترس شما قرار دارد. این وبسایت بهترین نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را منتشر می‌کند تا بتوانید با نهایت آمادگی در این آزمون حضور پیدا کنید.

7. آزمون شهری رانندگی

پس از آن که در آزمون تئوری آیین نامه قبولی کسب کردید، باید در آزمون عملی رانندگی نیز قبول شوید. این آزمون را عموما با نام آزمون شهری می‌شناسند و متقاضیان باید با خودرو، مهارت خود را در رانندگی اثبات کنند. هر مهارتی که در طول جلسات آموزشی رانندگی کسب کرده‌اید را باید در این آزمون به کار بگیرید تا بتوانید مهارت و توانایی خود را در راندن خودرو به افسر اثبات کنید. البته به یاد داشته باشید که مردود شدن و اجبار برای حضور مجدد در آزمون بسیار طبیعی است و امکان دارد برای تمام افراد پیش بیاید.

8. دریافت رسید قبولی در آزمون شهری رانندگی

پس از اینکه در آزمون‌های گواهینامه رانندگی قبول شدید، می‌توانید درخواست گواهینامه رانندگی را به پلیس راهنمایی و رانندگی بفرستید. این کار نیازمند ارائه رسید قبولی در آزمون شهری است که باید از افسر و آموزشگاه رانندگی خودتان بگیرید. پس از این مرحله، کار چندان سختی در دریافت گواهینامه رانندگی ندارید و می‌توانید به سادگی درخواست خود را اعلام کنید. گواهینامه در هفته‌های بعدی به آدرس شما فرستاده خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه رانندگی

برای اینکه بتوانید گواهینامه رانندگی را دریافت کرده و اطلاعاتتان را در سیستم راهنمایی و رانندگی وارد کنید، باید مدارکی مشخص ارائه دهید. این مدارک به صورت سالانه تغییر می‌یابند و توسط پلیس راهنمایی و رانندگی کشور اعلام می‌شوند. در حال حاضر برخی مدارک معین وجود دارد که باید برای دریافت گواهینامه رانندگی ارائه دهید. این موارد عبارت‌اند از:

 • کپی از شناسنامه عکس دار
 • کارت ملی یا تاییدیه ثبت احوال
 • 8 قطعه عکس 3×4
 • گواهی اشتغال به خدمت
 • گواهی اشتغال به تحصیل
 • گواهی پایان خدمات یا معافی

سن مجاز برای دریافت گواهینامه رانندگی

پلیس راهنمایی و رانندگی حساسیت شدیدی روی سن متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی دارد و آن را معیاری مهم برای گواهینامه رانندگی می‌شمارد. افراد تنها در صورتی می‌توانند اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی کنند که 18 سال تمام داشته باشند. در صورتی که افراد زیر 18 سال در حین رانندگی دچار سانحه شوند، مجازات و جریمه سنگینی در انتظار والدین آن‌ها خواهد بود. به همین دلیل است که تمام افراد منتظر اتمام 18 سالگی خود هستند تا بتوانند رانندگی ایمن و بی‌دردسری داشته باشند.

آموزش رانندگی با آیین تست

برای اینکه ذهن خود را به خوبی آماده آزمون تئوری و عملی رانندگی کنید، بهتر است برخی نمونه سوالات آیین نامه و آموزش‌های رانندگی را در وبسایت آیین تست از دست ندهید. زیرا این وبسایت برترین آموزش‌ها و نمونه سوالات را منتشر می‌کند و می‌تواند یک همراه همیشگی برای شما باشد تا وقتی که گواهینامه رانندگی خود را دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر و مشاهده نمونه سوالات و آموزش‌ رانندگی، وبسایت آیین تست در دسترس شما است.

۶ دیدگاه

 1. مقاله خیلی خوبی بود. به خوبی توضیح داده شده که چه مراحلی برای گرفتن گواهینامه رانندگی باید طی کنیم. ممنون از اشتراک گذاری این مطلب

 2. خوب بود، مقاله ای که نوشتی. مراحل دریافت گواهینامه رو خوب بیان کردی. از خوندنش لذت بردم و کمک زیادی بهم کرد. موفق باشی!

 3. این مقاله برای من خیلی مفید بود. مراحل دریافت گواهینامه رانندگی رو خیلی خوب و روان توضیح داده بود. ممنون از نویسنده.

 4. من خودم هنوز گواهینامه نگرفتم ولی با این مقاله بهتر می‌تونم برنامه‌ریزی کنم. فقط اگه توضیحات بیشتری در مورد مراحل گرفتن گواهینامه بین‌المللی هم می‌دادید خیلی بهتر بود.

 5. من خودم تازه دارم به دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی می‌گردم و این مقاله برای من خیلی مفید بود. توضیحات خیلی روان و قابل فهمی داشت. فقط یکمی شاید بهتر بود اگر تصاویری هم برای توضیح هر مرحله استفاده می‌کردید.

 6. من خیلی خوشحالم که این مقاله رو خوندم. واقعاً کلی اطلاعات جدید بهم داد و خیلیا از مراحلی که توضیح داده بود برام جدید بود. فقط اگه کمی بیشتر توضیح داده بودید که چطوری می‌تونیم برای آزمون رانندگی آماده بشیم، کاملتر می‌شد. ممنون از نویسنده این مقاله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *