خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🔥 آیین نامه / آموزش حق تقدم در تقاطع‌ ها برای آیین نامه

آموزش حق تقدم در تقاطع‌ ها برای آیین نامه

آموزش حق تقدم در تقاطع‌ ها برای آیین نامه

یکی از فاکتورهای مهم در رانندگی، رعایت حق تقدم در تقاطع ها است. علاوه بر رانندگان بهتر است عابرین پیاده هم این نکته را در نظر داشته و رعایت کنند. رعایت نکردن حق تقدم در تقاطع‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد سوانح و حوادث در حین رانندگی است.

 اگر بخواهیم یک تعریف کلی و ساده برای حق تقدم در تقاطع‌ها ارائه دهیم؛ بهتر است بگوییم حق تقدم آن دسته از قوانینی است که برای رعایت اولویت عبور وسایل نقلیه و یا عابرین پیاده از خیابان رعایت می‌شود. در کل می‌توان گفت رعایت حق تقدم در تقاطع‌ها نوعی احترام به دیگر افراد در جامعه است. در ادامه این مقاله از سایت آیین تست همراه ما باشید تا با مفهوم تقاطع و چگونگی رعایت حق تقدم در آن آشنا شوید.

تعریف تقاطع

طبق قوانین راهنمایی رانندگی، حق تقدم یعنی اولویت در حق عبور وسیله نقلیه یا خودرو نسبت به عابران پیاده و یا دیگر وسیله‌های نقلیه و بالعکس. تقاطع به معنی، محل گذر دو راه و یا دو مسیر از یکدیگر است. این مسیرها یکی از خطرناک‌ترین محل‌ها برای عبور عابران پیاده و رانندگان است که باید هنگام عبور، توجه و دقت فراوانی داشته باشند.

آموزش حق تقدم در تقاطع‌

یکی از نکات مهم هنگام عبور از این محل‌ها برای رانندگان، کم کردن سرعت وسیله نقلیه است. تقاطع‌ها دارای انواع مختلفی مانند تقاطع فرعی، اصلی و غیره هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع تقاطع‌ ها

انواع تقاطع‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول مسیرها یا تقاطع‌هایی هستند که دارای علائم راهنمایی و رانندگی مانند تابلو و یا چراغ راهنما هستند و مسیرهای دسته دوم، بدون هیچ گونه علائم راهنمایی و رانندگی هستند.

انواع حق تقدم در رانندگی

تقاطع‌ ها برای آیین نامه

حق تقدم نیز در تقاطع‌های مختلف متفاوت است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در آموزش رانندگی به آن اشاره می‌شود، انواع حق تقدم و رعایت کردن آن است. در ادامه انواع حق تقدم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1. حق تقدم عبور در میدان

طبق قوانین راهنمایی رانندگی حق تقدم در میدان با راننده‌ای است که داخل میدان در حال رانندگی است. پس هرگاه به میدان رسیدید ابتدا باید توقف کنید تا وسیله نقلیه‌ای که در حال حرکت در میدان است به حرکت خود ادامه دهد و سپس شما وارد میدان شوید.

هنگام خروج از میدان باید به سمت راست بروید و با حفظ حق تقدم خودروهایی که می‌خواهند دور بزنند از میدان خارج شوید. هرگاه هم دو خودرو همزمان بخواهند دور میدان بگردند؛ حق تقدم با خودرو و یا وسیله نقلیه‌ای است که در سمت چپ قرار دارند.

2. حق تقدم در چهار راه ها

در تقاطع‌های هم عرض، اگر دو خودرو روبه‌روی هم در حال حرکت باشند و هدف هردوی آن‌ها پیچیدن به خیابان واحدی در مجاورشان باشد؛ حق تقدم با راننده یا خودرویی است که به سمت راست بپیچد و یا اگر از راه‌های مختلف به تقاطع رسیده باشند؛ حق تقدم با وسیله نقلیه‌ای است که در سمت راست خودروی دیگر در حال حرکت است.

3. حق تقدم در سه راه ها

حق تقدم در سه راه‌ها با خودرویی است که مسیر مجاز و مستقیم را طی می‌کند و خودرویی که در حال ورود به خیابان اصلی از خیابان فرعی است باید توقف کند.

4. حق تقدم در پارک دوبل

حق تقدم در پارک دوبل با خودرویی است که با دنده عقب در حال پارک کردن است و اگر خودرویی از پشت سر با آن برخورد کند مقصر خودروی دومی است.

رعایت حق تقدم یک وظیفه شهروندی است!

آموزش حق تقدم

همان‌طور که در بخش‌های پیشین گفته شد رعایت نکردن حق تقدم در تقاطع‌ها، نتیجه‌ای مانند بروز حوادث و سوانح را در بر خواهد داشت. رعایت حق تقدم در تقاطع‌ها علاوه بر اینکه یکی از قوانین راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شود؛ نوعی وظیفه شهروندی نیز به شمار می‌آید.

 تقاطع‌ها به دوسته کلی با علائم رانندگی و بدون علائم راهنمایی و رانندگی تقسیم می‌شوند. در کل آموزش حق تقدم در تقاطع‌ ها از اهمیت بالایی در پروسه آموزش رانندگی برخوردار است. شما می‌توانید با مطالعه نمونه سوالات آیین نامه در سایت آیین تست با نوع سوالات آموزش حق تقدم در تقاطع‌ ها آشنا شده و اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

۸ دیدگاه

  1. مقاله خوبی بود، اما به نظرم باید بیشتر روی مواردی که ممکنه باعث ایجاد اشتباه در اجرای حق تقدم بشه، تاکید بشه. مثلاً اینکه چطور باید با دوچرخه‌سواران عمل کرد و چطور باید با ماشین‌هایی که از جاده فرعی وارد تقاطع می‌شن، رفتار کرد. به هر حال، ممنون از نویسنده.

  2. سلام! مقاله خیلی جالبی بود. همیشه توی تقاطع‌ها یکم گیج بودم ولی با خوندن این مقاله کلی راهنمایی گرفتم. امیدوارم همه از این مطلب استفاده کنن و ترافیک ایمن‌تر بشه.

  3. سلام! واقعا مقاله جالبی بود. خیلی خوب توضیح داده بود که چطوری حق تقدم رو در تقاطع‌ها رعایت کنیم. به نظرم این مقاله کمک زیادی به کاهش تصادفات و ایجاد آرامش در رانندگی می‌کنه.

  4. عالی بود! خیلی خوب توضیح داده شده بود که چطوری حق تقدم در تقاطع‌ ها رو باید رعایت کرد. ممنون از نویسنده این مقاله.

  5. این مقاله خیلی خوب بود. به شیوه‌ای ساده و قابل فهم توضیح داده شده و حق تقدم را به خوبی توضیح داده. ممنون از نویسنده.

  6. اصلاح ترافیک شهری با آموزش حق تقدم در تقاطع‌ ها خیلی خوبه. امیدوارم این آموزش در تمامی شهرهای کشور به کار گرفته بشه.

  7. واقعا مقاله جالبی بود. خیلی خوب توضیح داده بودند که چطور میشه حق تقدم رو در تقاطع‌ها رعایت کرد. من واقعا از خوندن این مقاله لذت بردم.

  8. مطالب مقاله خیلی روان و قابل فهم بود. من که خیلی کم می‌تونم متوجه مقالات حقوقی بشم، اما با این مقاله به راحتی متوجه مطالب شدم. فقط یه کم بیشتر میشد توضیح داد که در شرایط خاصی وقتی حق تقدم رو رعایت نکنیم چه جریمه‌ای برای ما خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *