خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ✅ آموزش رانندگی / قانون سه ثانیه در رانندگی چیست؟

قانون سه ثانیه در رانندگی چیست؟

قانون سه ثانیه در رانندگی چیست؟

یکی از نگرانی‌ها و یا بهتر است بگوییم یکی از ترس‌هایی که رانندگان تازه‌کار با آن مواجه هستند، این است که همواره می‌ترسند با خودرو جلویی خود برخورد کنند. شاید دلیل این که بسیاری از افراد به دنبال گرفتن گواهینامه و یا رانندگی نمی‌روند، همین ترس است!

درست است که هر راننده‌ای همواره باید به جلو توجه داشته باشد تا با خودروهای دیگر برخورد نکند اما بسیاری از رانندگان از میزان فاصله‌ای که باید نسبت به خودرو جلویی رعایت کنند بی‌اطلاع هستند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قرار است به زودی بر ای دریافت گواهینامه اقدام کنید و یا از قانون سه ثانیه در رانندگی بی‌اطلاع هستید، در ادامه این مقاله از سایت آیین تست با ما همراه باشید.

قانون سه ثانیه در رانندگی چیست؟

یکی از موارد بسیار مهمی که در آموزش رانندگی به آن پرداخته می‌شود، حفظ فاصله مناسب از خودرو جلویی است. توجه داشته باشید که شما باید همواره حواستان به جلو باشد تا بتواند به موقع و در صورت نیاز توقف کرده و از بروز حوادث رانندگی جلوگیری کنید.

فاصله طولی از خودرو جلویی به فاصله‌ای گفته می‌شود که برای داشتن یک رانندگی ایمن و برای جلوگیری از بروز تصادفات باید آن را رعایت کنید. این فاصله به سرعت شما در رانندگی و شرایط جاده بستگی خواهد داشت، اما در حالت کلی و برای تعیین فاصله مناسب از خودرو جلویی از قانون سه ثانیه استفاده می‌شود.

استفاده از قانون سه ثانیه راهی مطمئن برای این است که بدانید فاصله شما با خودرو جلویی مناسب است. در این قانون باید نقطه ثابتی در مسیر خودرو جلویی‌تان در نظر داشته باشید بعد از این که خودرو جلویی از آن نقطه ثابت عبور کرد شما باید بعد از گذشت سه ثانیه به آن نقطه برسید.

در صورتی که شما کمتر از سه ثانیه به آن نقطه برسید، به این معناست که فاصله شما از خودرو جلویی کمتر از حد لازم است و باید فاصله خود را افزایش دهید. توجه داشته باشید که از این قانون برای تعیین فاصله در مسیرهای خشک و مستقیم استفاده کنید.

در مسیرهای خیس، یخ زده و یا مسیرهای دارای پیچ و خم زیاد، باید فاصله شما از خودرو جلویی بیشتر از این مقدار باشد. یک راننده حرفه‌ای همیشه باید فضای کافی برای اتفاقات غیر منتظره را در نظر بگیرد، تا در هنگام وقوع این گونه اتفاقات بتواند خودرو را کنترل کرده و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند.

دو قانون دیگر برای حفظ فاصله مناسب از خودرو جلویی

قانون سه ثانیه در رانندگی چیست؟

علاوه بر قانون سه ثانیه قوانین دیگری هم وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها فاصله مناسب بین خودروها را تشخیص داد. استفاده از قانون یک طول اتومبیل و دو ثانیه برای رعایت فاصله مناسب بین دو خودرو، دو قانون بسیار رایج در این مورد هستند که در ادامه به معرفی مختصر هر کدام از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

روش یک طول اتومبیل

این روش یکی از روش‌های رایج در آموزش رانندگی است که به کارآموزان یاد داده می‌شود تا با استفاده از آن بتوانند فاصله مناسب بین ماشین خود با خودرو جلویی را پیدا کنند. در این روش باید به ازای سرعت هر 15 کیلومتر در ساعت، به اندازه یک خودرو (در حدود 6 متر)، از خودرو جلویی فاصله داشته باشید. البته این فاصله در شرایط جوی نامساعد و یا سرعت‌های بالا افزایش پیدا خواهد کرد.

روش دو ثانیه

در این روش باید یک نقطه ثابت مثل تیر چراغ برق و یا درخت را در نظر بگیرید. بعد از این که اتومبیل جلویی از آن نقطه عبور کرد باید دو ثانیه طول بکشد تا شما از همان نقطه عبور کنید. البته توجه داشته باشید که نشانه‌ای که در نظر می‌گیرید باید در نقطه دیدرس شما باشد تا حواستان از رانندگی پرت نشود.

قانون سه ثانیه؛ قانونی برای حفظ فاصله دو خودرو

حفظ فاصله مناسب از خودرو جلویی یکی از مشکلات عمده رانندگان تازه‌کار و کسانی است که به تازگی گواهینامه دریافت کرده‌اند. استفاده از قانون سه ثانیه روشی است که با استفاده از می‌توانید اطمینان حاصل کنید که فاصله مناسبی از خودرو جلویی دارید.

البته همان‌طور که اشاره شد در شرایط جوی نامناسب و یا در سرعت‌های بالا این فاصله بیشتر خواهد شد. حفظ فاصله مناسب و روش‌های آن در فصل دوم کتاب آیین نامه رانندگی مطرح شده و یکی از مواردی است که در آزمون آیین نامه مورد پرسش واقع می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با این قانون و برای این که بتوانید به تمام سوالات آن در آیین نامه پاسخ صحیح بدهید، می‌توانید از نمونه سوالات آیین نامه استفاده کنید. استفاده از نمونه سوالات آیین نامه باعث می‌شود تا مطالبی که خوانده‌اید در ذهن شما تثبیت شده و در آزمون آیین نامه به راحتی بتوانید به آن‌ها پاسخ داده و نمره قبولی را دریافت کنید.

۸ دیدگاه

  1. این مقاله خیلی خوب بود. من خودم همیشه سعی می‌کنم قانون سه ثانیه رو رعایت کنم و این مقاله به من کمک کرد تا بیشتر درکش کنم. ممنون از نویسنده.

  2. این مقاله خیلی خوب بود. من خودم همیشه سعی می‌کنم قانون سه ثانیه رو رعایت کنم و این مقاله بهم کمک کرد تا بیشتر درکش کنم. ممنون از نویسنده.

  3. سلام! من هم این مقاله رو مطالعه کردم و به نظرم کاملاً مفیده برای همه رانندگان. قانون سه ثانیه رو اگر همه رعایت کنن، تعداد تصادفات کاهش می‌یابه و خیابان‌ها ایمن‌تر میشن. امیدوارم همه از این اطلاعات بهره‌برداری کنن و رانندگی ایمن‌تری داشته باشن.

  4. خیلی خوب بود، قبل از خوندن این مقاله حتی نمی‌دونستم قانون سه ثانیه چیه. حالا بهتر می‌دونم چطوری باید این قانون رو رعایت کنم تا خطرات رانندگی کمتر بشه.

  5. من قبلا هم درباره قانون سه ثانیه شنیده بودم، اما این مقاله خیلی خوب توضیح داده بود چطوری این قانون رو بهتر رعایت کنیم. به نظرم هرکسی که رانندگی می‌کنه باید این مقاله رو بخونه و این قانون رو به خوبی بفهمه.

  6. این مقاله واقعاً خوب بود! من حتی نمی‌دونستم قانون سه ثانیه وجود داره، ولی حالا می‌دونم که چطوری باید ازش استفاده کنم. ممنون از این مقاله عالی!

  7. این مقاله واقعاً جالب بود. من همیشه فکر می‌کردم که مسافتی که باید بین خودروها نگه داریم، بیشتر از سه ثانیه است. اکنون می‌دانم که این موضوع چه تاثیری در کاهش حوادث رانندگی دارد. ممنون بابت این مقاله عالی.

  8. من خیلی از این مقاله خوشم اومد. توضیحاتش خیلی واضح و روان بود و به راحتی متوجه شدم. قانون سه ثانیه رو قبلا هم شنیده بودم اما خوشحالم که در این مقاله بیشتر باهاش آشنا شدم. ممنونم از نویسنده این مقاله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *