خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه

زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه

زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه

باطل شدن کاردکس گواهینامه می‌تواند یکی از موانع صدور گواهینامه باشد. برای اطلاع از نحوه تمدید کاردکس و مدارک لازم برای ثبت‌نام آن همراه آیین تست باشید.

کاردکس گواهینامه چه زمانی باطل می‌شود؟

رانندگی می‌تواند یکی از مهارت‌های مهم در زندگی هر فردی باشد. به شرطی که مهارت‌آموزی آن به‌درستی انجام شود. برای ثبت‌نام در آموزشگاه و دریافت گواهینامه رانندگی نیاز به گذراندن آموزش‌های عملی و نظری دارید. همچنین باید کاردکس یا کارتکس دریافت کنید. بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند کاردکس‌ها چه زمانی باطل می‌شوند و بعد از باطل شدن کاردکس گواهینامه چه کاری باید انجام بدهند؟

اخذ گواهینامه

نحوه اخذ کاردکس گواهینامه

 اخذ گواهینامه نیاز به طی کردن مراحل مختلف دارد. در واقع فرد هنرجو برای دریافت گواهینامه باید کلاس‌های آیین‌نامه و امتحان آن را پشت سر بگذراند. بعد از موفقیت در آزمون آیین‌نامه، نوبت به کلاس‌های عملی می‌رسد. این کلاس‌ها نیز در نهایت با یک امتحان عملی تمام می‌شوند. زمانی که شما بتوانید تمام کلاس‌های تئوری و عملی را بدون غیبت تمام کنید و نمره قبولی خود را در هر یک از آزمون‌ها به دست آورید، آموزشگاه برای شما کاردکس گواهینامه رانندگی صادر خواهد کرد. کاردکس‌ها بعد از مدتی باطل می‌شوند. بنابراین کاردکس گواهینامه نیاز به تمدید مجدد دارد.

چگونه کاردکس بگیریم؟

 هنرجوی رانندگی باید بلافاصله بعد از قبولی در آزمون عملی رانندگی به سراغ متصدی ثبت گواهی مهارت مقدماتی برود. متصدی، قبولی‌های مقدماتی شما را بر روی فرم مربوطه ثبت خواهد کرد. ضمن اینکه به شما توضیحات لازم را برای صادر شدن کاردکس ارائه می‌کند.

دریافت گواهینامه

 توجه داشته باشید که گرفتن این کارت نیاز به مدارک خاصی دارد. شما باید این مدارک را به همراه گواهی مهارت تاییدی مدیریت آموزشگاه و کارنامه آموزشی خود به مسئول ثبت‌نام ارائه کنید. بعد از اینکه مدارک ارائه شده شما برای گرفتن کاردکس توسط مسئول مربوطه تایید شد، باید طبق دستورالعمل ارائه شده برای آموزشگاه راهنمایی و رانندگی، فرد مسئول به مدت ۴۸ ساعت مدارک مربوطه را به مسئول رایانه آموزشگاه ارائه دهد.

  زمانی که پرینت اطلاعات توسط مسئول رایانه انجام شد، کارتارائه می‌شود و هنرجو می‌تواند برای معاینه چشم و چشم‌پزشکی مراجعه کند. توجه داشته باشید که اگر شما در آزمون‌های مقدماتی تئوری یا عملی گواهینامه قبول نشوید، امکان دریافت این کارت برای شما وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کاردکس گواهینامه

 • واریز فیش‌های بانکی (این نوع فیش‌ها باید در بانک پرداخت شود و پرداخت کننده آن‌ها نیز فرد هنرجو باشد)
 • کپی از کارت ملی(افرادی که شناسنامه قدیمی دارند، نیاز به ارائه کپی کارت ملی دارند)
 • کپی از شناسنامه
 • 5 قطعه عکس 3*4(این عکس‌ها باید جدید باشند و با صورت کنونی شما هماهنگی داشته باشند. از اضافه کردن هر مانعی اعم از کلاه، ریش و سبیل خاص و… به عکس جلوگیری شود. عکس باید کاملاً اسلامی و واضح باشد)
 • واریز ملبلغ ۱۰.۰۰۰ ریال بحساب ۴۸۰۰۶ ۰۰۰۰ ۳۱۱۱ به‌نام شهرداری
 • واریز مبلغ ۲۰۰.۰۰۰ ریال بحساب ۳۰۰۳ ۱۳۰ ۱۱۵ ۲۱۷ به‌نام نیروی انتظامی
 • واریز مبلغ ۱۲۰.۰۰۰ ریال بحساب ۳۰۰۷ ۳۸۳ ۳۰۹ ۰۲۲ ‌به‌‌نام شرکت فناوران توسعه ناج
 • واریز مبلغ ۱۰.۰۰۰ ریال بحساب ۸۰۰۹ ۹۰۰ ۱۱۵ ۲۱۷ به‌نام نیروی انتظامی
 • قبولی در آزمون آیین‌نامه
 • ارائه کد پستی محل سکونت فعلی
 • آدرس
 • قبولی در آزمون‌های مقدماتی مهارت زندگی

 بعد از این که کلاس‌های آیین‌نامه به پایان رسید و آموزش‌های  عملی مربوط به رانندگی انجام شد، باید هزینه کاردکس نیز پرداخت شود. این هزینه برابر با ۹۷ هزار تومان است.

 مدت زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه

زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه

ممکن است شما قبل از دریافت گواهینامه با باطل شدن کاردکس گواهینامه مواجه شوید. در این حالت باید برای تمدید آن اقدام کنید. اعتبار این کاردکس‌ها به مدت یک سال بعد از صادر شدن است. فرم اولیه و قرارداد نیز بعد از صدور به مدت یک سال و گواهی مهارت بعد از تاریخ صدور یک سال اعتبار دارد.

آزمون آیین‌نامه

در صورتی که یک سال اعتبار کاردکس گواهینامه به پایان برسد، امکان تمدید دوباره آن وجود دارد اما ثبت‌نام مجدد امکان‌پذیر نیست. بنابراین هنرجو می‌تواند بعد از باطل شدن کاردکس گواهینامه، برای تمدید اعتبار مجدد آن تلاش کند. اعتبار کاردکس بعد از تمدید برابر با ۲ سال است.

 دریافت کاردکس شرایطی را به وجود می‌آورد که شما بعد از این که در یک آموزشگاه رانندگی ثبت‌نام کردید، امکان تغییر آموزشگاه را ندارید. چون در چنین حالتی برای شما کاردکس صادر شده است. بنابراین بهتر است قبل از این صدور کاردکس، آموزشگاه مناسبی را انتخاب کنید. تنها به یک شرط شما می‌توانید درخواست باطل شدن کاردکس گواهینامه را مطرح کنید. زمانی که شما به شهر دیگری نقل مکان کرده باشید، امکان صدور مجدد این کارت‌ها وجود دارد. در این حالت، باید به اداره راهنمایی و رانندگی شهر مقصد مراجعه و درخواست خود را برای باطل کردن کاردکس گواهینامه انجام دهید. تمام مراحل مربوط به دریافت گواهینامه باید مجدداً در آموزشگاه جدید انجام شود.

تنها در این صورت شرایط برای دریافت گواهینامه فراهم خواهد شد. بعضی از هنرجویان و متقاضیان درباره تمدید کاردکس این گونه اظهار نظر می‌کنند که در زمان تمدید مجدد، تنها باید معاینه چشم و آزمون آیین‌نامه را انجام دهید و نیاز به گذراندن مجدد جلسات عملی و امتحان عملی شهری ندارید. به همین خاطر ما به شما توصیه می‌کنیم برای تمدید کاردکس از آموزشگاه خود راهنمایی بخواهید.  برای تمدید این کارت‌ها نیز به همان مدارک اولیه برای ثبت‌نام نیاز دارید.

جمع‌بندی

برای صدور گواهینامه رانندگی باید بر روی آموزشگاه متمرکز شوید. آموزشگاه‌ها از نظر دستورالعمل‌ها و اجراییات مانند هم عمل می‌کنند اما در نحوه اجراییات با هم تفاوت دارند. کاردکس‌ها از جمله مواردی است که برای دریافت گواهینامه صادر می‌شوند.

 زمانی که وضعیت هنرجو به صدور کاردکس برسد، یعنی کار در آموزشگاه به اتمام رسیده است. این کارت‌ها یک سال اعتبار دارند. بنابراین بهتر است هنرجو بعد از صدور آن‌ها بلافاصله اقدامات مربوط به صادر شدن گواهینامه را انجام دهد. این کارت‌ها برای تایید مراحل ثبت‌نام و اخذ گواهینامه صادر می‌شوند و در صورت تمدید تا 2 سال دیگر نیز اعتبار خواهند داشت. البته هر هنرجو برای تمدید یا گرفتن این کارت‌ها باید به آموزشگاه خود مراجعه کند.

۷ دیدگاه

 1. خیلی عالی بود! به نظرم وقتی کاردکس باطل میشه خیلی مشکلات حل میشه و این مقاله هم خیلی خوب توضیح داده شده بود. ممنون از شما.

 2. این مقاله خیلی خوب بود. من همیشه دنبال اطلاعات جدید در زمینه فناوری هستم و این مقاله به من کمک زیادی کرد. ممنون از نویسنده.

 3. مقاله جالبی بود ولی به نظرم باید بیشتر در مورد تاثیرات این تغییرات بر روی کاربران و صنعت حرفه ای صحبت شود. به هر حال، ممنون از نویسنده برای این مقاله مفید.

 4. سلام! مقاله زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه خیلی جالب و کاربردی بود. از اینکه اطلاعات تازه‌ای رو در اختیارم قرار دادین واقعا خوشحالم. خسته نباشید!

 5. اصلاح زمان باطل شدن کارت دکس خیلی خوبه، مخصوصا برای افرادی که به دلیل شرایطی نمی‌تونند به موقع کارت دکس خودشون رو تمدید کنند.

 6. مقاله جالبی بود. واقعاً دوست داشتم بخونمش. خیلی خوب توضیح داده شده که چرا وقتی کارت ما منقضی میشه، باید یه کارت جدید بگیریم. ممنون از شما!

 7. این مقاله خیلی عالی بود! به زبان ساده و قابل فهم نوشته شده و اطلاعات مفیدی درباره باطل شدن کارت‌های دیجیتالی در آینده ارائه داده. خیلی ممنون برای این مطلب!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *