خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ✅ آموزش رانندگی / سوالات علائم راهنمایی و رانندگی

سوالات علائم راهنمایی و رانندگی

سوالات علائم راهنمایی و رانندگی

افرادی که قصد دارند تا گواهینامه خود را دریافت کرده و بدون مشکل قانونی پشت فرمان ماشین بنشینند، یکی از مهم ترین مراحلی که باید طی کنند، مراحل آزمون آیین نامه است.

در این آزمون سوالات تئوری در مورد رانندگی پرسیده شده و در مورد قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از افراد پرسیده می شود. در این بین اگر فردی نتواند به سوالات آزمون آیین نامه به درستی پاسخ دهد، قادر نخواهد بود تا مراحل مربوط به دریافت گواهینامه را طی کرده و گواهینامه خود را اخذ کند.

در این بین یکی از چالش هایی که افراد به منظور شرکت در آزمون آیین نامه با آن مواجه هستند، موفقیت در پاسخ دادن به سوالات مربوط به علائم راهنمایی و رانندگی است. در واقع از آن جایی که تنوع علائم راهنمایی و رانندگی که در کتاب آیین نامه وجود دارد بالا بوده و افراد به منظور موفقیت در آزمون مجبور هستند تا این علائم را به صورت کامل حفظ کنند، ممکن است در هنگام شرکت در آزمون راهنمایی و رانندگی با مشکلات و چالش های مختلفی مواجه شوند.

در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با سوالات علائم راهنمایی و رانندگی در آزمون آیین نامه آشنا کرده و بیان کنیم که چگونه با توجه به چند نکته ساده می توانید در این آزمون موفق شده و به سوالات آیین نامه و بخش علائم راهنمایی و رانندگی پاسخ دهید. پس با ما همراه باشید تا به بررسی این مسئله بسیار مهم بپردازیم.

اهمیت یادگیری سوالات علائم راهنمایی و رانندگی

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که یادگیری علائم راهنمایی و رانندگی تنها مختص به قبولی در آزمون آیین نامه نیست، چرا که شما حتی پس از طی کردن آزمون آیین نامه در هنگام شرکت در آزمون شهری نیز ممکن است با چالش علائم راهنمایی و رانندگی مواجه شوید و فرد آزمون گیرنده ممکن است از شما در رابطه با این علائم نیز سوال بپرسد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی پس از موفقیت در آزمون آیین نامه و آزمون شهر و پس از دریافت گواهینامه نیز شما باز هم باید دانش کافی در رابطه با علائم راهنمایی و رانندگی داشته باشید، چرا که بی توجهی به این علایم می تواند در هنگام رانندگی شما را با خطرات بسیار زیادی مواجه کند. همان طوری که مشاهده می کنید اهمیت یادگیری این علایم بسیار زیاد است و به منظور موفقیت در هنگام رانندگی لازم است تا دانش خود را در رابطه با این علائم به طرز چشمگیری افزایش دهید.

سوالات علائم راهنمایی و رانندگی در آزمون آیین نامه

سوالات علائم راهنمایی

افرادی که قصد شرکت در آزمون آیین نامه را دارند، یکی از سوالات مهمی که مطرح می کنند این است که چه تعداد از سوالات آزمون آیین نامه مختص به علائم راهنمایی و رانندگی است؟

پاسخ به این سوال باید گفت که نمی توان رقم دقیقی برای تعداد سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی در نظر گرفت اما نکته مهم آن است که حتماً چند سوال از این مبحث به صورت مستقیم در رابطه با علائم راهنمایی و رانندگی از شما پرسیده می شود و حتی ممکن است گاهی سوالات تلفیقی و غیر مستقیمی نیز از علائم راهنمایی و رانندگی پرسیده شده و شما مجبور شوید که به این دسته از سوالات نیز پاسخ دهید.

نکته مهم این است که به هیچ عنوان نباید فکر کنید با حذف کردن سوالات علائم راهنمایی و رانندگی می توانید آزمون آیین نامه را با موفقیت طی کنید، چرا که این سوالات بخش مهمی از آزمون شما را شامل می شوند و عدم پاسخگویی به این سوالات می تواند شما را با مشکل مردود شدن در آزمون آیین نامه مواجه کند.

نکات مهم به منظور پاسخ به سوالات آزمون راهنمایی و رانندگی

همان طوری که متوجه شدید سوالات بخش علائم راهنمایی و رانندگی یکی از بخش های بسیار مهم در آزمون آیین نامه به حساب می آید و اگر قصد دارید تا به صورت کامل و دقیق به این سوالات پاسخ دهید لازم است تا حتماً کتاب آیین نامه را مطالعه کرده و دانش خود را در رابطه با هر یک از این علایم به طرز چشمگیری افزایش دهید.

انجام این کار باعث می شود تا به صورت کامل علائم راهنمایی و رانندگی را یاد بگیرید. در این بین برخی از افراد ممکن است قدرت بالایی در حفظ کردن مفاهیم نداشته باشند و به همین دلیل برای به خاطر سپردن علائم راهنمایی و رانندگی با مشکلات مختلفی مواجه شوند.

همچنین گاهی برخی از افراد وقت کافی برای مطالعه تمامی علائم راهنمایی و رانندگی در کتاب آیین نامه را ندارند و به همین دلیل ممکن است نتوانند به درستی به این سوالات پاسخ دهند.

برای این گروه از افرادی که در آزمون آیین نامه شرکت می کنند، یک تکنیک بسیار کاربردی وجود دارد که به آن ها کمک می کند تا سوالات مربوط به علائم راهنمایی و رانندگی در آزمون آیین نامه را به بهترین شکل ممکن پاسخ دهند.

به منظور بررسی و معرفی این تکنیک بسیار مهم باید گفت که اگر شما سوالات مهم و پر تکرار آزمون های آیین نامه را بررسی کرده و به آن ها پاسخ دهید، این مسئله به شما کمک می کند تا متوجه شوید که کدام دسته از سوالات اهمیت بسیار زیادی داشته و چه بخشی از کتاب آیین نامه بیشتر مورد پرسش قرار می گیرد.

این مسئله در رابطه با سوالات علائم راهنمایی و رانندگی نیز صادق است و برخی از سوالات و علائم بیشتر در آزمون ها تکرار شده و دارای درجه اهمیت بالایی هستند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید تا در سریع ترین زمان ممکن خود را برای شرکت در آزمون آیین نامه آماده کرده و این آزمون را با موفقیت طی کنید، می توانید به سراغ سوالات پر تکرار آمده و بار بررسی آن ها شانس موفقیت خود را در آزمون آیین نامه افزایش دهید.

افرادی که قصد دارند تا از این تکنیک برای شرکت در آزمون آیین نامه استفاده کرده و از این طریق به سوالات مربوط به علائم پاسخ دهند، یکی از مهم ترین موضوعاتی که مطرح می کنند این است که چگونه می توان سوالات پر تکرار و مهم آزمون های آیین نامه را دریافت کرد؟

به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که وب سایت آیین تست، یکی از سایت های پیشرو و پیشگام در حوزه تولید محتوا در مورد مباحث مربوط به آموزش راهنمایی و رانندگی است. این وب سایت علاوه بر آن که مطالب مربوط به آموزش رانندگی را ارائه می دهد، اقدام به جمع آوری سوالات پر تکرار آزمون آیین نامه نیز کرده است و شما می توانید با بررسی سوالات پر تکرار آزمون آیین نامه در وب سایت آیین تست، دانش خود را در رابطه با این  آزمون افزایش داده و متوجه شوید که کدام یک از علائم راهنمایی و رانندگی اهمیت بیشتری در آزمون آیین نامه دارد.

انجام این کار باعث می شود تا شما بتوانید با دانش کافی و با آگاهی کامل نسبت به مهم ترین سوالات آزمون آیین نامه در این آزمون شرکت کردند و نمره قابل قبولی به دست بیاورید. بی شک بررسی سوالات پر تکرار باعث می شود تا شانس شما برای موفقیت در آزمون آیین نامه به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند.

بررسی علائم راهنمایی و رانندگی

بررسی علائم راهنمایی و رانندگی

یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که علائم راهنمایی و رانندگی متناسب با رنگ و شکل شان دارای مفهوم و معنای خاصی بوده و طبقه بندی های گوناگونی دارند. به همین دلیل اگر شما این علایم را متناسب با مفهوم رنگ ها و علائم موجود در آن ها مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید، می توانید با دانش بهتری اقدام به پاسخ دادن به سوالات آزمون آیین نامه کنید. در همین راستا اگر بخواهیم به بررسی مفهوم رنگ ها در علائم راهنمایی و رانندگی بپردازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ قرمز

یکی از رنگ های مهمی که در علائم راهنمایی و رانندگی وجود دارد، رنگ قرمز است که معنای آن منع کننده بوده و یا نشان دهنده ایست است.

رنگ سبز

به منظور بررسی مفهوم رنگ سبز باید گفت که این رنگ نشان دهنده حرکات مجاز راهنمایی، مسیر در بزرگراه و همچنین نشان دهنده اماکن مذهبی است.

رنگ آبی

به منظور بررسی و معرفی رنگ آبی در علائم رانندگی باید گفت که این رنگ نشان دهنده راهنمای خدمات، حرکات مجاز، علائم اخباری و راهنمای مسیر در آزاد راه ها است.

رنگ زرد 

به صورت کلی رنگ زرد از جمله رنگ های هشدار دهنده در هنگام رانندگی بوده و معمولاً نشان دهنده هشدار های عمومی و هشدار برای انجام عملیات ساختمانی و یا تعمیر و نگهداری است.

رنگ نارنجی

در بخش هایی که شاهد مناطق اداری، آموزشی و خدماتی هستیم، شاهد علائم و تابلوهای به رنگ نارنجی خواهیم بود. این علائم با چنین رنگ های نمایش داده می شوند.

رنگ قهوه ای

مناطق تفریحی، فرهنگی و گردشگری برای مشخص شدن در علائم راهنمایی و رانندگی با رنگ قهوه ای معرفی می شوند و معنا و مفهوم رنگ قهوه ای مشخص کردن چنین مکان هایی است.

رنگ سیاه و سفید

این رنگ ها بیانگر علامت دستوری و راهنمای مسیر در سایر راه ها است.

مفهوم شکل ها در علائم راهنمایی و رانندگی

مفهوم شکل ها

پس از آن که شما را با معنای رنگ ها در علائم راهنمایی و رانندگی آشنا کردیم، حال باید به این مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید که شکل ها در علائم راهنمایی و رانندگی نیز دارای مفاهیم خاصی هستند و با توجه به شکل هر تابلو می توان اطلاعات مختلفی را در مورد آن به دست آورد. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با مفهوم شکل ها آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مفهوم هشت گوشه

یکی از علائم و اشکالی که ممکن است در علامت های راهنمایی و رانندگی مشاهده کنید، هشت گوش است. این علامت صرفاً برای تابلوهای ایست و توقف مورد استفاده قرار گرفته و در بخش های دیگر شاهد استفاده از آن نیستیم.

مفهوم مستطیل افقی

یکی دیگر از اشکال در علائم راهنمایی و رانندگی علائمی هستند که به شکل مستطیل افقی بوده و تابلوهای راهنما و هشدار دهنده برای خطرات ناشی از تعمیر و نگهداری را مشخص می کنند. در واقع این تابلوها علائمی هستند که راننده را از بروز مشکل و انجام فرآیندهای تعمیر و نگهداری آگاه کرده و به او اخطار می دهد که به منظور رانندگی باید با ایمنی بالا حرکت کرده و به محیط پیرامون خود توجه کند.

مثلث متساوی الاضلاع نشسته روی یک راس 

در صورتی که یک تابلو به شکل مثلث متساوی الاضلاع نشسته روی یک راس باشد بیانگر مفهوم حق تقدم در بخش های مختلف است. در واقع اگر شما در هنگام رانندگی چنین علامتی را مشاهده کنید موظف هستید تا با توجه به قوانین مربوط به حق تقدم حرکت کرده و در صورتی که به قوانین حق تقدم توجه نداشته باشید، در صورت بروز مشکل شما به عنوان مقصر شناخته می شوید.

مفهوم مستطیل قائم

یکی دیگر از علامت هایی که در هنگام راهنمایی و رانندگی ممکن است با آن رو به رو شوید، علامت مستطیل قائم است. از این علامت معمولاً برای تابلوهای دستوری و خدماتی استفاده می شود.

مفهوم مستطیل پرچمی

در علائم راهنما شاهد استفاده از تابلوهای به شکل مستطیل پرچمی هستیم.

مفهوم لوزی

علائمی که به شکل لوزی هستند در هنگام راهنمایی و رانندگی بیانگر شروع و پایان حق تقدم در مسیر بوده و در صورتی که چنین علامتی را مشاهده کردید موظف هستید تا با رعایت حق تقدم اقدام به حرکت و جابجایی کنید.

مفهوم پنج گوشه با نقطه راس فوقانی

علائمی که به شکل پنج گوشه با نقطه راس فوقانی هستند علائم هشدار دهنده برای مدرسه و دبیرستان بوده و در نزدیکی چنین مکان های شاهد این علائم هستیم.

مفهوم دایره

علائم راهنمایی و رانندگی که به شکل دایره شکل هستند بیانگر علامت های دستوری و بازدارنده بوده و در صورت مشاهده چنین علائمی لازم است تا به نکات خاصی توجه داشته باشید تا بتوانید به صورت ایمن و بدون مشکل رانندگی کنید.

مفهوم مثلث متساوی الاضلاع نشسته روی قاعده

در شرایطی که لازم است به رانندگان برای وجود یک خطر هشدار داده شود از علامت مثلث متساوی الاضلاع نشسته روی قاعده استفاده می شود. این علامت به عنوان یکی از علائم هشدار دهنده برای خطر به حساب می آید.

دسته بندی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

دسته بندی تابلوها

پس از آن که به بررسی تابلوهای راهنمایی و رانندگی پرداخته و در رابطه با این دسته از تابلوها اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم، حال لازم است تا تابلوهای راهنمایی و رانندگی را متناسب با معنا و مفهوم آن ها مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. به منظور معرفی تابلوها متناسب با طبقه بندی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تابلوهای اخطاری

تابلوهای اخطاری در واقع رانندگان را از وجود یک مشکل و یا خطر آگاه می کنند و در واقع اخطار و پیامی به رانندگان می دهد که به منظور رانندگی ایمن لازم است تا حتماً به تابلوهای اخطاری توجه کرده و متناسب با دستوری که این تابلوها می دهند شیوه رانندگی خود را تغییر دهند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که عدم توجه به این تابلوها عموماً باعث بروز تصادفات جاده ای شده و مشکلات مختلفی را برای افراد به وجود می آورد.

تابلوهای انتظامی

تابلوهای انتظامی به دسته از علائم راهنمایی و رانندگی گفته می شود که بیانگر یک قانون و مقررات مربوط به رانندگی در بخشی از جاده است. به عنوان مثال رعایت حق تقدم عبور و مرور برخی از اصلی ترین و مهم ترین تابلوهای انتظامی هستند که ممکن است در هنگام رانندگی با آن ها مواجه شوید. همچنین تابلوهایی که شما را از افزایش سرعت منع کرده و یا جلو سبقت گرفتن شما را می گیرد نیز در طبقه بندی تابلوهای انتظامی قرار می گیرد. البته این تابلوها در رنگ بندی های مختلف وجود دارند که معنا و مفهوم هر رنگ را نیز در بخش های قبلی مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم.

تابلوهای اخباری

تابلوهای اخباری نیز یکی دیگر از علائم راهنمایی و رانندگی هستند که ممکن است با آن ها مواجه شوید. این تابلوها نیز در واقع برای ارائه گزارش هایی به رانندگان مورد استفاده قرار گرفته و خبر خاصی را به آن ها می دهد.

تابلوهای کاهش خطوط عبور، مکان های مختلف، سرعت توصیه شده، زیر گذر و رو گذر و… از مهم ترین تابلوهای اخباری هستند که ممکن است فرد در هنگام رانندگی با آن مواجه شود.

تابلوهای راهنمای مسیر

در هنگام رانندگی بی شک یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید مسیر یابی است و اگر شما فرایند مسیر یابی را به درستی انجام ندهید، ممکن است گم شده و با مشکلات مختلفی مواجه شوید.

در همین راستا یکی از تابلوهایی که امروزه اهمیت بسیار زیادی دارد، تابلوهای راهنمای مسیر هستند. این دسته از تابلوها به شما کمک می کند تا در مسیر رسیدن به مقصد رانندگی کرده و با مشکل گم شدن در طول مسیر مواجه نشوید.

تابلوهای مکمل

تابلوهای مکمل جزو طبقه بندی تابلوهایی هستند که اطلاعات مختلفی را برای گروه خاصی از وسایل نقلیه ارائه می دهند. این تابلو ها محدود بوده و جزو علائمی هستند که ممکن است در طول رانندگی به ندرت با آن ها مواجه شوید. با این حال لازم است تا معنا و مفهوم این دسته از تابلوها را نیز به خوبی درک کنید.

تابلوهای محلی

تابلوهای محلی دسته از علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی هستند که به رانندگان اطلاعات مختلفی در رابطه با محلی که در حال رانندگی در آن هستند را می دهد. تابلوهای جریان ها، حاشیه ها، مدرسه، هدایت مسیر و… از مهم ترین تابلوهای محلی هستند که لازم است و آن ها را به خوبی شناخته و متوجه معنا و مفهوم آن ها شوید.

برچسب ها

در نهایت آخرین مدل از علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی که ممکن است با آن ها روبرو شوید، برچسب هایی هستند که بر روی برخی از خودروها زده می شوند. این برچسب ها بیانگر اطلاعاتی مثل راننده معلول، راننده ناشنوا، خودروهای طویل و… می شوند. نکته مهم این است که در صورت برخورد و روبرو شدن با این برچسب ها لازم است تا با آگاهی کامل نسبت به راننده و یا وسیله نقلیه که در همجواری شما وجود دارد اقدام به رانندگی کنید تا هم شما و هم رانندگان مجاور بدون مشکل در مسیر حرکت کنند.

حرف آخر

سوالات علائم راهنمایی و رانندگی

در این مطلب شما را با علائم راهنمایی و رانندگی آشنا کرده و در رابطه با سوالات مربوط به راهنمایی و رانندگی در آزمون آیین نامه اطلاعات جامع و کاملی را ارائه کردیم. همچنین بیان کردیم که چگونه می توانید با استفاده از مطالب موجود در وب سایت آیین تست خودتان را برای پاسخ دادن به سوالات آیین نامه آماده کرده و به بهترین شکل ممکن سوالات مربوط به علائم و نشانه های راهنمایی و رانندگی را پاسخ دهید.

مطلب مرتبط: آموزش تابلو های راهنمایی و رانندگی

پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید تا به بهترین شکل ممکن در آزمون آیین نامه نمره قبولی کسب کرده و این آزمون را با موفقیت طی کنید، حتماً توجه بسیار زیادی به سوالات علائم راهنمایی و رانندگی در آزمون آیین نامه داشته باشید و تلاش کنید تا به صورت کامل به این سوالات پاسخ دهید.

۵ دیدگاه

  1. مقاله بسیار خوبی بود. به نظرم سوالاتی که در این مقاله مطرح شده بسیار مفید و کاربردی هستند. من خودم این سوالات را به دوستانم هم پیشنهاد دادم و همه از آنها راضی بودند.

  2. من به شخصه با خواندن این مقاله زیادی آگاه شدم و می‌توانم بگویم که چیزی در مورد رانندگی یاد گرفتم. سوالاتی که در مقاله پرسیده شده بودند بسیار خوب بودند و به کمک این سوالات می‌توان بهتر رانندگی کرد. از نویسنده مقاله سپاسگزارم.

  3. با توجه به اینکه من تازه گواهینامه گرفتم، این مقاله برام خیلی مفید بود. فقط یه مشکل کوچیک داشت که توی بخش علائم راهنمایی باید بیشتر توضیح داده میشد.

  4. مقاله جالبی بود، به خصوص برای افرادی که به تازگی گواهینامه رانندگی گرفتند. با این حال، بیشتر مواردی که در این مقاله گفته شد قبلاً برای من مشخص بوده ولی مطالعه مفیدی بود. ممنون از شما

  5. مقاله بسیار مفید و کاربردی بود. برای همه‌ی رانندگان حتما پیشنهاد می‌کنم که این مقاله را بخوانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *