خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🚚 درون ماشین / فیلتر بنزین (صافی بنزین) چه کاربردی دارد؟

فیلتر بنزین (صافی بنزین) چه کاربردی دارد؟

فیلتر بنزین یا صافی بنزین چیست؟

خودرو برای کار کردن از بنزین داخل باک سوخت استفاده می‌کند. ناخالصی‌هایی مانند خاک، ضایعات و ذرات آلاینده که در اثر فرسودگی باک خودرو و یا آلودگی شلنگ‌های انتقال سوخت به وجود می‌آیند و باعث مختل شدن عملکرد موتور خودرو می‌شوند. اما نگران نباشید، راه‌حلی برای این موضوع وجود دارد. برای جلوگیری از خرابی پمپ سوخت و انژکتورها، این آلودگی‌ها و ذرات باید فیلتر شوند. فیلتر بنزین یا صافی داخل باک، عملکردی همچون فیلتر هوا دارد.

این فیلتر قبل از ورود ذرات و آلودگی‌ها به داخل موتور، آن‌ها را به دام می‌اندازد. در واقع فیلتر بنزین یا همان صافی بنزین، عنصر و فاکتوری ضروری برای کارکرد و عملکرد صحیح موتور خودرو است؛ ولی متاسفانه افراد آگاهی کافی در این باره ندارند و نسبت به فیلتر بنزین حساسیت لازم را به خرج نمی‌دهند. سایت آیین تست با ارائه این مقاله قصد دارد با اهمیت این قطعه آشنا شوید و از پیامدها و مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

انواع فیلتر بنزین یا صافی بنزین

فیلتر بنزین یا صافی بنزین چیست؟

در بازار دو نوع فیلتر یا صافی بنزین مشاهده می‌شود که کارایی آن‌ها دقیقا مشابه یکدیگر است ولی تفاوت‌های اندکی نیز دارند که در ادامه به بررسی دقیق‌تر آن‌ها خواهیم پرداخت.

فیلتر سوخت فلزی

فیلتر سوخت فلزی، یکی از انواع فیلترهای بنزین، جنس بدنه فلزی و آلومینیومی دارد. کیفیت این نوع فیلتر بنزین یا صافی بنزین فوق‌العاده بالا است و در مقابل آلودگی و ذرات آلاینده مقاومت نشان می‌دهد؛ به گونه‌ای که بنزین روی بدنه آن‌ها تاثیر منفی نمی‌گذارد.

فیلتر سوخت پلاستیکی

یکی دیگر از انواع صافی بنزین، فیلتر سوخت پلاستیکی است. جنس بدنه این نوع فیلترها از پلاستیک بوده و مقاومت چندان بالایی ندارند؛ در نتیجه بهتر است زودبه‌زود تعویض شوند.

فیلتر سوخت کارتریجی

فیلتر سوخت کاتریجی یکی از انواع فیلتر بنزین است که بیشتر در خودروهای قدیمی دیده می‌شود و به نوعی منسوخ شده است. این نوع صافی‌ها دارای یک فیلتر قابل تعویض در نگهدارنده فلزی هستند که هنگام تعویض به صورت جداگانه قابل تعویض می‌باشند.

محل قرارگیری فیلتر بنزین یا صافی بنزین

به‌طور کلی صافی بنزین جایی بین مخزن سوخت و موتور خودرو قرار می‌گیرد. در برخی از خودروها، فیلتر بنزین داخل باک و در برخی خودروها این قطعه در کف اتومبیل نصب می‌شود. در برخی از خودروها مانند خودروهای آلمانی، فیلتر بنزین در زیر صندلی عقب راننده و یا در کنار پمپ سوخت قرار دارد. این موارد به قدری مهم است که بهتر است طی دوره آموزش رانندگی، درباره آن‌ها تحقیق کرده و اطلاعات کافی راجع به آن‌ها کسب کنید.

فیلتر بنزین یا صافی بنزین چه زمانی باید تعویض گردد؟

صافی بنزین

همان طور که گفتیم، عملکرد صحیح موتور ارتباطی مستقیم با تعویض فیلتر بنزین یا صافی بنزین دارد. فیلترهای بنزین آلودگی‌ها و آلاینده‌ها را جذب خود می‌کنند و به تدریج کثیف می‌شوند و اگر به‌موقع تعویض نشوند، با فرسوده شدن آن‌ها مواجه خواهید شد. این عملکرد موجب مسدود شدن فیلتر سوخت و یا منتقل کردن سوخت همراه با آلاینده‌ها و ذرات آلوده به داخل انژکتور می‌شود. در نتیجه به مرور زمان با عملکرد نامناسب موتور خودرو مواجه خواهید شد. فیلترهای بنزین معمولا تا 100.000 کیلومتر به صورت بهینه کار می‌کنند. البته تعویض فیلتر بنزین تنها به مسافت طی شده بستگی ندارد و به عواملی همچون جنس و نوع صافی بنزین نیز مربوط می‌شود.

نشانه‌های کثیف شدن فیلتر بنزین یا صافی بنزین چیست؟

زمان تعویض فیلتر علاوه بر مسافت و کیلومتر طی شده به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. شما با توجه به نشانه‌ها و علائم خودرو می‌توانید از کثیف شدن فیلتر بنزین یا صافی بنزین آگاه شوید. در ادامه به برخی از نشانه‌ها که اطلاع می‌دهند فیلتر بنزین نیاز به تعویض دارد می‎پردازیم.

یکی از علائم اولیه که نشان از آلودگی بیش از حد فیلتر بنزین دارد، این نشانه است که استارت زدن ماشین به سختی انجام می‌شود. اگر صافی بنزین کثیف و پر شده باشد، امکان دارد خودرو به سختی روشن شود.

از علائم دیگر می‌توان به مشکلاتی در عملکرد موتور اشاره کرد. برای مثال با پر شدن فیلتر بنزین و عوض نشدن آن به مدت طولانی، موتور خودرو متوقف می‌شود و یا قدرت و شتاب موتور خودرو کاهش می‌یابد.

عملکرد صحیح موتور خودرو با تعویض به‌موقع فیلتر بنزین یا صافی بنزین

فیلتر بنزین

باید به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت بنزین در کشور ما بالا نیست و ذرات اضافی و آلاینده‌ها فراوان هستند؛ بنابراین اگر خواهان عملکرد صحیح و خوب موتور خودرو هستید، بهتر است به قطعه فیلتر بنزین یا صافی بنزین نیز توجه داشته باشید و آن را به‌موقع تعویض کنید. زمان تعویض فیلتر بنزین در خودروهای مختلف با توجه به نوع فیلتر و مسافت طی شده متفاوت است.

برای دسترسی به نمونه سوالات آیین نامه می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آیین تست به این منابع دسترسی داشته باشید. بهتر است هنگام تعویض فیلتر بنزین با مراجعه به متخصص و مشورت با او، مناسب‌ترین نوع صافی را انتخاب و به این ترتیب، سلامت موتور خودرو را تضمین کنید.

۵ دیدگاه

  1. من این مقاله رو خوندم و خیلی خوب بود. واقعا مفید بود و بهم کمک کرد تا بیشتر در مورد فیلتر بنزین بدونم. فقط یه کمی به نظرم سخت بود.

  2. من که خودم از ماشین استفاده می‌کنم، این مقاله خیلی برام مفید بود. حتی نمی‌دونستم که فیلتر بنزین چه کاربردی داره. ممنون از نویسنده.

  3. صافی بنزین یکی از بهترین اختراعات مهندسی محیط زیسته. با این فیلتر، انواع آلودگی‌های هوایی شهرها کاهش پیدا می‌کنه و می‌تونه به بهبود سلامت مردم کمک کنه. برای همین، باید ازش حمایت کرد و به طور فعال ازش استفاده کرد.

  4. مقاله جالبی بود، مخصوصا برای افرادی مثل من که خودرونداریم ولی دوست داریم بدونیم چطوری خودروها کار می‌کنن. فیلتر بنزین ماشین‌ها خیلی جالبه، من قبلا نمی‌دونستم که چه کاربردی داره. اگرچه برای من که خودرو ندارم یا به شخصه با خودرو زیاد آشنایی ندارم، کمی سخت بود که متوجه بشم کلیه جزئیات، اما باز هم خیلی خوب بود که این مطالب رو به اشتراک گذاشتید. ممنونم.

  5. من این مطلب رو خوندم، خیلی خوب بود ولی فکر می‌کنم می‌تونست بهتر باشه. مثلا بعضی از توضیحاتش خیلی فنی بودن و برای من سخت بود که بفهمم. ولی در کل خیلی خوب بود و برام جالب بود که بدونم فیلتر بنزین چه کاری می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *