خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🚚 درون ماشین / وظیفه روغن ترمز چیست؟ (همه چیز درباره روغن ترمز)

وظیفه روغن ترمز چیست؟ (همه چیز درباره روغن ترمز)

وظیفه روغن ترمز چیست؟

روغن ترمز ماشین یک مایع است که برای اجرای صحیح عمل ترمز کردن، به آن نیاز داریم. تمام افرادی که از خودروی شخصی استفاده می کنند همیشه قبل از حرکت از میزان باد تایر ها، میزان آب رادیاتور موجود در رادیاتور، میزان روغن موتور موجود در موتور و… اطمینان پیدا می کنند و حساسیت زیادی راجع به این مسائل به خرج می دهند. اما متاسفانه تعداد خیلی کمی از افراد به میزان روغن ترمز موجود در خودرو اهمیت می دهند! این افراد نمی دانند که وجود روغن ترمز کافی در خودرو یک امر حیاتی است و اگر روغن ترمز ماشین از حد مجاز کمتر شود، در سیستم ترمز ماشین اختلال به وجود می آید و ممکن است ضرر های مالی و حتی جانی به وجود بیاید. در این مقاله قصد داریم همه چیز درباره ی روغن ترمز خودرو را به شما بگوییم و تمام سوالات متداول مانند روغن ترمز چیست؟ وظیفه روغن ترمز چیست؟ چه زمانی روغن ترمز ماشین را تعویض کنیم؟ چگونه شخصا روغن ترمز را در خانه عوض کنیم؟ و بسیاری دیگر از اینگونه سوالات را پاسخ دهیم. اگر شما هم می خواهید بدانید وظیفه روغن ترمز چیست، با ما همراه باشید.

روغن ترمز چگونه کار می کند؟

روغن ترمز یک سیال هیدرولیک است که نیروی وارد شده به پدال ترمز توسط راننده را به روتور های ترمز انتقال می دهد و باعث کاهش سرعت و در نهایت توقف هر چهار چرخ و در آخر باعث توقف خودروی شما می شود. روغن ترمز بر خلاف نامی که دارد هیچگونه فعالیت و کارایی در زمینه ی روان کردن یا کاهش اصطکاک بین دو قطعه را ندارد و فقط نیروی وارد شده به پدال ترمز را به لنت و پیستون منتقل می کند. مهم ترین ویژگی که روغن ترمز دارد، تراکم ناپذیری آن است. اگر این تراکم ناپذیری وجود نداشت، وقتی پدال ترمز را فشار می دادیم روغن ترمز متراکم می شد و دیگر نمی توانست تمام نیروی وارد شده را منتقل کند و در نتیجه عواقب خیلی بد و زیان باری را به وجود می آورد. همچنین روغن ترمز برای اجرای صحیح عملکرد و وظیفه اش به دمای زیادی نیاز دارد و اگر دما به حد مورد نظر نرسد وظیفه روغن ترمز به طور صحیح اجرا نمی شود. این نکته را مورد توجه قرار دهید؛ وجود روغن ترمز در لوله های سیستم خودرو بسیار ضروری و حیاتی است؛ به طوری که اگر روغن ترمز وجود نداشته باشد، دیگر فشار دادن پدال ترمز هیچگونه تاثیری بر توقف خودرو ندارد و خودرو غیر قابل کنترل می شود.

در این قسمت فرایند ترمز کردن و توقف خودرو و همچنین وظیفه روغن ترمز را مرحله به مرحله برای شما بیان می کنیم.

 1. در مرحله ی اول هنگامی که راننده به هر دلیلی قصد توقف یا کاهش سرعت را دارد، پدال ترمز را به میزان لازم فشار می دهد.
 2. در مرحله دوم فشار به کالیپر ترمز می رسد و باعث فشرده سازی پیستون درون آن می شود.
 3. در مرحله سوم نوبت به روغن ترمز می رسد. فشرده سازی که در مرحله ی قبل صورت گرفت، باعث انتقال نیرو و به حرکت در آوردن روغن ترمز در لوله های سیستم خودرو می شود.
 4. در این مرحله نیروی وارد شده به پدال ترمز، به روتور های ترمز می رسد.
 5. و در مرحله ی آخر که مرحله ی پنجم است، روتور های ترمز نیرو را به لنت ترمز وارد می کنند و لنت ترمز هم باعث کاهش سرعت و توقف چرخ های خودرو می شود.

مقیاس DOT  چیست؟

روغن ترمز های متفاوتی در بازار وجود دارد که دپارتمان حمل و نقل یا همان DOT آن ها را از 2 تا 5.1 تقسیم بندی کرده است. نحوه ی تقسیم بندی بر اساس مقیاس DOT، بر اساس نقطه جوش است که در روغن ترمز های مختلف، مقدار متفاوتی دارد. در این قسمت انواع مختلفی از روغن ترمز را نام می بریم که بر اساس مقیاس DOT تقسیم بندی شده اند. همچنین نقطه جوش همه ی آن ها را هم ذکر می کنیم؛ با ما همراه باشید.

 • DOT 2: این نوع از روغن ترمز ها دارای کمترین نقطه جوش و به میزان 190 درجه ی سانتی گراد هستند.
 • DOT 3: این نوع از روغن ترمز ها نقطه جوش 205 درجه ی سانتی گراد دارند.
 • DOT 4: نقطه جوش این نوع از روغن ترمز ها، 230 درجه ی سانتی گراد است.
 • DOT 5: یکی از ویژگی های این نوع روغن ترمز خودرو، خاصیت جذب رطوبت بسیار پایین است؛ به صورتی که هرگز رطوبت را جذب نمی کند. نقطه جوش این روغن ترمز 260 درجه ی سانتی گراد است واز دمای جوش بسیار بالایی برخودار است و همین نکته هم ارزش آن را دو چندان می کند. همچنین این نوع روغن ترمز قابلیت ادغام و ترکیب با روغن ترمز های DOT 3 و DOT 4 را ندارد. این روغن ترمز که رنگ آن بنفش است، هرگز نباید در خودرو های معمولی استفاده شود زیرا روغن ترمزی مناسب خودرو های معمولی است که رطوبت را جذب کند تا از خرابی و از بین رفتن سیستم جلوگیری کند؛ پس به هیچ عنوان از روغن ترمز های DOT 5 در خودرو های ضد قفل یا همان ABS استفاده نکنید.
 • DOT 5.1: این نوع روغن ترمز، همان DOT 4 است ولی با این تفاوت که خصوصیات DOT 5 را هم دارا است و همچنین می توان این نوع روغن ترمز را با روغن ترمز های DOT 3 و DOT 4 ترکیب کرد. این نکته را به خاطر بسپارید که بعضی افراد به روغن ترمز DOT 5.1، DOT 4 پلاس و DOT 4 سوپر هم می گویند؛ پس اگر اینگونه نام هایی به گوشتان خورد، بدانید منظور همان DOT 5.1 است.

تمام مشخصات و ویژگی ها و خواص روغن ترمز ماشین

روغن ترمز

در این قسمت می خواهیم 12 ویژگی که روغن ترمز خودرو باید داشته باشد را برای شما بیان کنیم.

 1. یکی از مهم ترین ویژگی های یک روغن ترمز خوب و استاندارد این است که نباید در دمای پایین یخ بزند؛ پس باید سیالی باشد که پایه و سیکل اولیه آن از اب تشکیل نشده باشد.
 2. روغن ترمز خودرو باید با وسایل و قطعاتی که در ارتباط است، سازگاری کامل را داشته باشد. این قطعات شامل واشر ها، اورینگ ها و.. می شوند.
 3. یکی از عواملی که باعث کند شدن روغن ترمز می شود، فاسد شدن آن است.
 4. یکی دیگر از خواص و ویژگی های روغن ترمز قابلیت از بین بردن رنگ است! روغن ترمز خودرو می تواند به سرعت رنگ را از بین ببرد.
 5. روغن ترمز خودرو قابلیت انحلال پذیری بالایی در آب را دارد. البته این نکته را مورد توجه داشته باشید اگرچه روغن ترمز خودرو در آب حل شود، یا حتی تماس کوچی با آن داشته باشد، دیگر وظیفه روغن ترمز خودرو به درستی انجام نمی شود و کارایی آن از بین می رود.
 6. تمام روغن ترمز ها به غیر روغن ترمز DOT 5، قابلیت جذب رطوبت را دارند. اگر چنانچه این خاصیت از بین برود، دیگر وظیفه روغن ترمز خودرو به طور صحیح اجرا نمی شود.
 7. روغن ترمز خودرو یک سیال هیدرولیکی سمی، خطرناک و سوزان است.
 8. یک روغن ترمز خوب و استاندارد باید طیف وسیعی از دما های مختلف را پوشش مناسب دهد. منظور از این حرف این است که خودرو می تواند در هر لحظه دمای متفاوتی داشته باشد؛ پس هم در بالاترین دمای ممکن و هم در پایین ترین دمای ممکن، وظیفه روغن ترمز خودرو باید به درستی انجام شود.
 9. روغن ترمز باید غیر قابل تراکم باشد و در هیچگونه شرایطی یخ نزند زیرا برای اجرای صحیح وظیفه روغن ترمز، نیاز است که روغن ترمز روان و مایع باشد.
 10. نقطه جوش یکی از مهم ترین ویژگی ها است که در یک روغن ترمز خوب و استاندارد باید رعایت شود. در خودرو به دلیل این که ممکن است دمای موتور بسیار بسیار زیاد شود، باید روغن ترمز نقطه جوش بسیار بالایی داشته باشد تا هیچوقت جنس آن تغییر نکند و به گاز تبدیل نشود.
 11. یازدهمین خاصیتی که روغن ترمز خودرو باید داشته باشد، وجود ویسکوزیته ی مناسب در دمای پایین است. این ویژگی باعث راحتی در جریان روغن ترمز در سیستم و لوله ها می شود.
 12. روغن ترمز، یک مایع سنتزی یا همان مصنوعی است که از ترکیبات پلی گلیکول اتری ساخته شده است و دسته ی سیالات هیدرولیکی با ضریب کارآمدی بالا محسوب می شود.

همچنین در ادامه ی مقاله می خواهیم درباره استاندارد های مهم روغن ترمز صحبت کنیم. هرگونه روغن ترمز قبل از ارائه دادن آن به بازار، باید از نظر 4 چیز مورد اطمینان و امتحان قرار بگیرد. در این قسمت، این 4 استاندارد را برای شما عنوان خواهیم کرد.

 1. هماهنگی با دیگر بخش های سیستم ترمز خودرو
 2. در دمای بسیار پایین منجمد نشود و همچنان مایع و سیال بماند
 3. از خوردگی بخش های مختلف سیستم ترمز خودرو جلوگیری کند
 4. نقطه جوش بالایی داشته باشد و در دما های بسیار بالا تبخیر نشود

چند نوع روغن ترمز وجود دارد؟

بسیاری از افراد عملکرد ترمز را به صورت کامل و صحیح می دانند و همچنین اطلاعات بسیار زیادی در این رابطه دارند. اما خیلی از افراد درباره ی عوض کردن روغن ترمز یا افزودن روغن ترمز به روغن ترمز قبلی، سردرگم هستند. اول از همه چیز شما باید انواع روغن ترمز موجود در بازار را به طور کامل بشناسید. به طور کلی دو نوع روغن ترمز وجود دارد که در این قسمت آن ها را برای شما نام می بریم.

نوع اول: این نوع روغن ترمز، بر پایه ی سیلیکون ساخته شده است. این نوع روغن ترمز ها، به طور اختصاصی فقط در خودرو هایی استفاده می شوند که سیستم ترمز ضد قفل یا همان ABS را نداشته باشند.

نوع دوم: اینگونه روغن ترمز ها بر پایه ی گلیکول ساخته شده اند و درست برعکس روغن ترمز ساخته شده بر پایه ی سیلیکون، فقط در خودرو هایی استفاده می شود که سیستم ضد قفل یا همان ABS را دارا باشند.

سوال متداول: تفاوت روغن ترمز های سبز، زرد و آبی در چه چیزی است؟

همچنین یک سوال متداول وجود دارد که برای بسیاری از افراد پیش آمده است. خیلی از افراد یا حتی خود شما نمی دانید که فرق روغن ترمز زرد و آبی چیست! باید بدانید تنها فرق روغن ترمز های زرد و آبی یا هر رنگی که تا به حال مشاهده کرده اید، نقطه جوش آن ها یا همان مقیاس DOT آن ها است. سازندگان این محصولات به دلیل آسان کردن کار خریداران، برای هرکدام از DOT های مختلف، یک رنگ خاص را در نظر گرفته اند و همیشه هر DOT را با یک رنگ مشخص تولید و عرضه می کنند. در این قسمت، مقیاس DOT هرکدام از رنگ های موجود در بازار برای شما عرض می کنیم.

 • رنگ سبز: DOT 5.1
 • رنگ آبی: DOT 4
 • رنگ زرد: DOT 3

پس حتما این نکته را به خاطر بسپارید؛ تنها فرق رنگ های مختلف روغن ترمز های موجود در بازار، فقط مقیاس DOT یا همان نقطه جوش آن ها است.

چه نوع روغن ترمزی بخریم؟

چه نوع روغن ترمزی بخریم؟

با توجه به گوناگونی روغن ترمز های موجود در بازار، ممکن است خیلی از افراد برای انتخاب روغن ترمز خوب و مناسب خودروی خود دچار سردرگمی و تردید شوند. به همین منظور می خواهیم در این قسمت به شما بگوییم برای انخاب روغن ترمز مناسب خود چه کاری انجام دهید. شما اولین کاری که باید انجام دهید، خواندن دفترچه ی راهنمای خودرویتان است. در آن دفترچه، تمام مشخصات خودروی شما از جمله نوع روغن ترمزی که مناسب سیستم ترمز خودروی شما است، ذکر شده است. البته اگر دفترچه راهنمای خودریتان گم شده باشد یا به هر دلیلی در دسترس شما نباشد، می توانید از یک مکانیک حرفه ای و متخصص کمک بگیرید تا بر اساس علم و توانایی هایی که دارد، روغن ترمز مناسب سیستم ترمز خودرویتان را برای شما مشخص کند. بسیاری از افراد تصور می کنند که هرچقدر عدد مقیاس DOT روغن ترمز بیشتر باشد، روغن ترمز بهتر و مناسب تری است! این تصور کاملا اشتباه است. هر خودرو روغن ترمز مخصوص خود را دارد و انتخاب روغن ترمز مناسب، به عواملی مانند نوع موتور، وزن خودرو، سیستم انتقال قدرت و… بستگی دارد. با این وجود اگر به طور کلی بگوییم، مناسب ترین روغن ترمز برای اکثر خودرو های سواری، روغن ترمز های DOT 3 و DOT 4 هستند.

همچنین اگر زمانی خواستید نوع روغن ترمزی که در خودرویتان وجود دارد را مشخص کنید، از دو روش می توانید استفاده کنید.

 1. در روش اول که نسبت به روش دوم آسان تر است، می توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. درون دفترچه نوع استاندارد روغن ترمز ذکر شده است. برای مثال گفته است که روغن ترمز مناسب خودروی شما DOT 3، DOT 4 و یا… است.
 2. در روش دوم که زحمت بیشتری نسبت به روش اول دارد، باید یک کاغذ یا دستمال کاغذی را لوله کنید و انتهای آن را در مخزن روغن ترمز فرو کنید. با انجام این کار ها می توانید رنگ روغن ترمز موجود در خودرویتان را بفهمید و در نتیجه به راحتی تشخیص دهید که چه نوع روغن ترمزی را در خودروی خود استفاده کرده اید.

نشانه های کم شدن روغن ترمز ماشین چیست؟

برخی مواقع به دلایل مختلفی مانند نشتی لوله یا سیستم ترمز، سطح روغن ترمز در مخزن آن پایین می آید. در این هنگام، اشتباه متداولی وجود دارد که بسیاری از افراد آن را مرتکب می شوند. آن ها بعد از مشاهده ی پایین آمدن سطح روغن ترمز از حد مجاز، اقدام به اضافه کردن روغن ترمز به آن می شوند! این کار بسیار ناصحیح و اشتباه می باشد؛ زیرا پایین آمدن سطح روغن ترمز، ممکن است نشان از خرابی لنت ها باشد و اگر لنت ها را تعویض کنید خودتان بالا آمدن مجدد روغن ترمز را مشاهده خواهید کرد. پس هر وقت کم شدن غیر معمولی روغن ترمز را مشاهده کردید، قبل از هر کاری به دنبال پیدا کردن دلیل آن باشید و در مرحله ی اول دلیل آن را رفع کنید. در این قسمت می خواهیم برخی از علائم و نشانه هایی که بعد از کم شدن روغن ترمز به وجود می آیند را برای شما بیان کنیم.

1. چراغ چک خودرو روشن می شود

یکی از آسان ترین راه های فهمیدن مشکل در سیستم ترمز خودرو، روشن شدن چراغ چک یا همان چراغ هشدار در پشت آمپر کیلومتر خودرو است. معمولا زمانی که روغن ترمز خودرو نیاز به تعویض یا اضافه کردن داشته باشد، این چراغ چک روشن می شود و راننده یا همان مالک خودرو سریعا باید به تعویض روغن ترمز خودرو اقدام کند؛ زیرا یکی از حیاتی ترین و مهم ترین بخش های خودرو، سیستم ترمز است.

2. ترمز به خوبی عمل نمی کند

هنگامی که روغن ترمز خودرو به مقدار زیادی کاهش یافته باشد یا اصلا تمام شده باشد، ترمز ها به خوبی کار نمی کنند و شما به راحتی می توانید آن را حس کنید. این موضوع به خوبی کار نکردن ترمز ها، به دلیل کند شدن لنت ها است و وقتی لنت ها به درستی کار نکنند، برای راننده کاملا مشهود و قابل حس است.

3. پدال ترمز نسبت به گذشته سفت می شود

اگر زمانی احساس کردید که پدال ترمز خودرویتان نسبقت به قبل سفت تر شده است، بدانید مشکل از روغن ترمز خودرو است. طبق تحقیقات و تجربیات افراد مختلف، هنگامی که روغن ترمز خودرو کاهش پیدا می کند یا به طور کامل تمام می شود، پدال ترمز سفت تر از قبل می شود. در این هنگام شما می توانید مقداری روغن ترمز، به مخزن آن اضافه کنید. البته قبل از هرچیزی باید اطمینان پیدا کنید که مخزن روغن ترمز خودرویتان نشتی پیدا نکرده باش؛ زیرا اگر نشتی پیدا کرده باشد، در اولین قدم باید برای رفع کردن نشتی آن اقدام کنید. همچنین نشتی مخزن روغن ترمز خودرو می تواند دلایلی مانند فرسوده شدن آن توسط گرما، فرسوده شدن لنت ترمز و… را داشته باشد.

4. صدا های مختلفی در سیستم ترمز به وجود می آید

یکی دیگر از نشانه ها و علائم کم شدن روغن ترمز خودرو، پر سر و صدا شدن سیستم ترمز خودرو است. این امر نه تنها باعث آزار و اذیت روانی شما می شود بلکه در دراز مدت می تواند باعث آسیب به دیگر قطعات و بخش های خودرو می شود. پس حتما کمبود روغن ترمز را جدی بگیرید و چنانچه زمانی سر و صدای زیادی از سیستم ترمز خودروی خود شنیدید، حتما برای عیب جویی به یک مکانیک خوب مراجعه کنید.

چه زمانی روغن ترمز ماشین را تعویض کنیم؟

چه زمانی روغن ترمز ماشین را تعویض کنیم؟

روغن ترمز هم مانند دیگر قطعات خودرو، یک دوره ی مشخص دارد و بعد از اتمام آن نیاز به تعویض پیدا می کند. با گذشت زمان، روغن ترمز به طور تدریجی رطوبت هوا را جذب می کند که همین موضوع باعث فساد روغن ترمز می شود و بعد از آن وظیفه روغن ترمز به درستی اجرا نمی شود. در این هنگام مالک خودرو باید روغن ترمز را از مخرن آن تخلیه کند و یک روغن ترمز دیگر را جایگزین آن کند تا دیگر هیچگونه خطری سرنشینان خودرو و حتی دیگر قطعات خودرو را تهدید نکند. درست است خودروهای مختلف با هم فرق می کنند و به قول معروف نمی توان یک نسخه برای همه ی آن ها پیچید، اما طبق تجربیات، اکثر مکانیک ها و افراد متخصص توصیه می کنند که روغن ترمز خودرو های معمولی را حداقل هر یک سال و حداکثر هر دو سال تعویض کنید. از آن جایی که کل سیستم ترمز یک بخش بسیار بسیار مهم در خودرو است، بهتر است برای اطمینان بیشتر به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید و از تاریخ دقیق تعویض روغن ترمز خودرویتان مطمئن شوید تا هیچگونه ضرر مالی و جانی شما را تهدید نکند و با آسودگی خاطر رانندگی کنید. چنانچه به هر دلیلی تاریخ دقیق تعویض روغن ترمزتان را نمی دانید و شک دارید، می توانید به یک مکانیک حرفه ای مراجعه کنید تا با بررسی دقیق، زمان تعویض روغن ترمز خودرویتان را به شما بگوید.

چگونه از میزان روغن ترمز موجود در اتومبیل خود مطمئن شویم؟

درست است که در بخش قبلی گفتیم یعد از یک یا دو سال روغن ترمز خودرویتان را باید تعویض کنید؛ اما این حرف به این معنا نیست که بعد از تعویض کردن روغن ترمز، دیگر تا یک الی دو سال بعد کاری به کار آن نداشته باشیم! از آن جایی که بخش ترمز یک بخش مهم در خودرو است و ممکن است باعث ضرر مالی و جانی شود، به طور میانگین هر ماه باید میزان روغن ترمز موجود در خودرو چک شود. اگر در مخزن روغن ترمز نشتی وجود داشته باشد و همان اول متوجه آن شوید، می توانید از بسیاری از ضرر های مالی و جانی جلوگیری کنید و دیگر نگران تصادف از طریق عمل نکردن ترمز نباشید. در این قسمت به صورت مرحله به مرحله، طریقه ی چک کردن میزان روغن ترمز موجود در اتومبیلتان را برای شما بیان می کنیم تا بتوانید شخصا این کار را انجام دهید و دیگر نیازی به مراجعه به مکانیک و پرداخت هزینه ی اضافی نداشته باشید.

1. پیدا کردن مخزن روغن ترمز

اول از همه چیز، شما باید محل قرار گرفتن مخزن روغن ترمز را بدانید. مخزن روغن ترمز، محفظه ای از جنس پلاستیک است که برای باز و بسته کردن آن، یک در پیچی را برای آن تعبیه کرده اند. این مخزن در نزدیکی سیستم ترمز و در سمت راننده قرار دارد. همچنین، چنانچه با یک خودروی قدیمی برخورد کردید، بدانید که مخزن روغن ترمز آن فلزی است و همانند خودرو های کنونی از جنس پلاستیک نیست.

2. فشار دادن پدال ترمز(درصورت داشتن ترمز ABS)

اگر خودروی شما دارای سیستم ضد قفل یا همان ABS است، باید پدال ترمز را چندین بار فشار دهید. ممکن است از خود بپرسید چند بار باید این کار را انجام دهیم؟ باید بگوییم که تعداد فشار دادن پدال ترمز، به نوع خودروی شما بستگی دارد؛ اما اگر بخواهیم تعداد معمول آن را بگوییم، نزدیک به 30 بار باید پدال ترمز را فشار دهید. چنانچه می خواهید از تعداد دقیق آن مطمئن شوید، با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو می توانید به این نکته دسترسی پیدا کنید.

3. تمیز کردن دور تا دور مخزن روغن ترمز

شما قبل از دست زدن به درب مخزن روغن ترمز، باید اطراف درب مخزن را به طور کامل پاک کنید. زیرا در اطراف مخزن معمولا ذرات ریز و درشت بسیاری وجود دارد و ممکن است بعد از باز کردن درب مخزن، آن ذرات وارد سیستم ترمز شوند و باعث از کار افتادن ترمز و اختلال در وظیفه روغن ترمز شوند. پس در انجام این کار دقت بسیار زیادی به خرج دهید زیرا ممکن است باعث پیش آمدن ضرر های مالی و جانی شود.

4. باز کردن درب مخزن

پس از تمیز کردن اطراف درب مخزن روغن ترمز، می توانید به راحتی آن را باز کنید. البته اگر خودروی شما قدیمی است، این کار می تواند برای شما سخت تر باشد. بعد از باز کردن درب مخزن، سریعا کار خود را انجام دهید تا مخزن به مت زیادی باز نماند؛ زیرا باز ماندن آن باعث جذب رطوبت توسط روغن ترمز می شود و این موضوع به مروز زمان روغن ترمز را اکسید می کند و در این صورت شما مجبور به تعویض زودهنگام آن می شوید.

5. چک کردن سطح و رنگ روغن ترمز

در مرحله ی پنجم که مرحله ی آخر است، شما باید دو موضوع را بررسی کنید. موضوع اول این است که سطح روغن ترمز نباید از حد معمول پایین تر باشد. درصورتی که سطح روغن ترمز نزدیک به 5 سانتی متر پایین تر از سطح مخزن بود، باید مقداری روغن ترمز به آن اضافه کنید. و همچنین موضوع دوم، رنگ روغن ترمز است. چنانچه رنگ روغن ترمز سیاه یا تیره بود، شما باید سریعا به تعویض آن اقدام فرمایید.

روغن ترمز ماشین را چگونه تعویض کنیم؟

روغن ترمز ماشین را چگونه تعویض کنیم؟

درست است که تعویض کردن روغن ترمز کار پیچیده و بسیار سختی نیست اما به مقدار کمی تجربه، استعداد فنی، وقت و حوصله ی کافی نیاز دارد. برای مثال بعد از انجام تعویض روغن ترمز حتما و حتما باید عمل هواگیری از سیستم ترمز را انجام دهید زیرا اگر این کار را انجام ندهید، باعث به وجود آمدن آسیب به سیستم ترمز و عمل نکردن صحیح آن می شود. پیشنهاد ما به شما این است که حتما به یک مکانیک متخصص و حرفه ای مراجعه کنید تا این کار را با اطمینان خاطر زیاد و به صورت حرفه ای انجام دهد و دیگر در این بابت خاطره ی آسوده ای داشته باشید. از این منظور به شما می گوییم ترجیحا خودتان روغن ترمز خودرو را تعویض نکنید، زیرا یک کار بسیار حساس است و ممکن است با یک اشتباه کوچک عواقب ناگواری گریبان گیر شما بشود. برای مثال ممکن است بعد از انجام کار نتوانید سلیندر رابه طور صحیح و درست سوار کنید و این کار شما باعث تصادف شما بشود. با این حال اگر قصد دارید شخصا روغن ترمز را در خانه یا پارکینگ شخصی خود تعویض کنید، حتما 12 مرحله ی زیر را مرحله به مرحله رعایت کنید و آن ها را به طور صحیح انجام دهید.

 1. در مرحله ی اول حتما باید خودرویتان را خاموش کنید و به آن زمان کافی بدهید تا به طور کامل سرد شود.
 2. به شما پیشنهاد می کنیم حتما از یک شخص دیگر برای کمک کردن به شما در انجام این کار، کمک بگیرید تا در اجرای این موضوع با مشکل مواجه نشوید.
 3. اول با یک پارچه دور تا دور محفظه را به طور کامل پاک کنید و بعد درب محفظه ی روغن ترمز را باز کنید.
 4. قبل از اضافه کردن روغن ترمز جدید، باید روغن ترمز قدیمی را به طور کامل با استفاده از دستگاه مکش دستی یا همان ساکشن، خالی کنید؛ که البته بعد از انجام این کار هم مقدار کمی روغن ترمز در سیستم ترمز باقی می ماند.
 5. در این مرحله باید با استفاده از جک، چرخ جلو را باز کنید.
 6. شیر هوا گیری یا همان شیر تخلیه را باز کنید و کمی روغن ترمز به مخزن آن اضافه کنید.
 7. در این مرحله از شخصی که کمک دست شما است بخواهید تا پایش را بر روی پدال ترمز نگه دارد و آن را فشار دهد. در این لحظه روغن ترمز قدیمی که در محفظه ی روغن ترمز باقی مانده بود از شیر هواگیری خارج می شود. البته حتما یک ظرف را در زیر شیر هواگیری قرار دهید تا روغن ترمز کهنه ای که خارج می شود باعث آسیب به محیط زیست نشود.
 8. مرحله ی قبلی را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که روغن ترمز جدیدی که به مخزن اضافه کرده اید، از شیر هواگیری خارج شود. بعد از دیدن خارج شدن روغن ترمز جدید، سریعا شیر هواگیری را ببنید تا روغن ترمز جدید اسراف نشود.
 9. بعد از بستن شیر هواگیری می توانید چرخ جلو را دوباره سوار کنید.
 10. در این قسمت دوباره روغن ترمز به مخزن اضافه کنید تا زمانی که سطح آن به سطح مجاز برسد و بعد درب مخزن روغن ترمز را ببنید.
 11. اکنون می توانید خودرویتان را روشن کنید. البته قبل از حرکت چندین بار پدال ترمز را فشار دهید تا از پر شدن لوله های سیستم ترمز از روغن ترمز، اطمینان خاطر پیدا کنید.
 12. برای اطمینان خاطر بیشتر، در یک جای خلوت ترمز خود را چندین بار امتحان کنید تا با خیال آسوده تر به مسیر خود ادامه دهید.

چند نکته ی کلیدی راجع به وظیفه روغن ترمز خودرو

 • از آن جایی که آب، ضد روغن ترمز است می توانید برای شستن قطعه یا هر چیزی که به روغن ترمز آغشته شده است، از آب استفاده کنید.
 • روغن ترمز یک سیال سمی و بسیار خطرناک است. در صورتی که هنگام تعویض روغن ترمز خودرو، مقداری از آن بر روی بدنه ی خودرو ریخته شد، برای جلوگیری از آسیب به رنگ بدنه ی خودرو سریعا آن را با آب شست و شو دهید.
 • توجه داشته باشید روغن ترمز های آبی، سبز و زرد با همدیگر فرق می کنند و نباید آن ها را با یک دیگر مخلوط کنید یا به جای یکدیگر استفاده کنید.
 • به دلیل سمی و خطرناک بودن روغن ترمز، به هیچ عنوان نباید در دسترس اطفال قرار بگیرد.
 • به یاد داشته باشید هیچگونه روغن ترمز دائمی وجود ندارد! پس حتما زمان دقیق تعویض روغن ترمز خودرویتان را به یاد داشته باشید و به موقع آن را تعویض کنید.
 • بعد از تعویض روغن ترمز هرگز روغن ترمز را در محیط اطراف نریزید؛ زیرا روغن ترمز سمی است و باعث آلودگی محیط زیست می شود.
 • این نکته را مورد توجه قرار دهید؛ از روغن ترمز می توانید به عنوان روغن کلاج هم استفاده کنید و این موضوع هیچگونه ایرادی ندارد.

این مطلب در همین جا به پایان می رسد و امیدواریم جواب تمام سوال هایی مانند “وظیفه روغن ترمز چیست؟” را گرفته باشید. همچنین، چنانچه به نمونه سوالات آیین نامه نیاز داشتید، حتما به نمونه سوالات آیین نامه سایت آیین تست سر بزنید. پیروز و موفق باشید.

۷ دیدگاه

 1. مقاله خوبی بود ولی به نظرم کمی پیچیده بود. ممکنه برای کسانی که اطلاعات کمی در این زمینه دارند، سخت باشه. ولی در کل خوب بود و مفید بود. ممنون از نویسنده.

 2. سلام! مقاله‌ی خوبی بود راجع به روغن ترمز. خیلی کاربردی بود و اطلاعات تکمیلی داشت. ممنون که به این موضوع پرداختید. موفق باشید.

 3. این مقاله واقعاً جالب بود! من که هیچوقت درباره روغن ترمز آگاهی نداشتم. اما با خوندن این مقاله، خیلی چیزهای جدیدی یاد گرفتم. از نویسنده ممنونم که این مقاله رو نوشته و به اشتراک گذاشته.

 4. این مقاله خیلی خوب بود! نمیدونستم وظیفه روغن ترمز چیه، اما الان با خوندن این مقاله همه چیز رو فهمیدم. خیلی ممنون بابت این مطلب کامل و جامع.

 5. با خوندن این مقاله بهتر متوجه شدم که چرا وظیفه تعویض روغن ترمز به موقع انجام شدنی هست. از این به بعد حتما به تعویض روغن ترمز خودروم اهمیت خواهم داد. ممنون از شما!

 6. مقاله جالبی بود، ولی برای من که به مکانیک خودرو خیلی آگاه نیستم، یکم سخت بود. با این حال، متوجه شدم که روغن ترمز چه کاری می‌کنه و چرا اینقدر مهمه. ممنون از شما!

 7. خیلی مقاله جالبی بود. من که خیلی چیزهای جدیدی یاد گرفتم. به نظرم وظیفه روغن ترمز خیلی مهمه و باید بهش توجه کنیم تا ایمنی خودرو‌ها رو بالا ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *