خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🔥 آیین نامه / تعداد سوالات آیین نامه چقدر است؟

تعداد سوالات آیین نامه چقدر است؟

تعداد سوالات آیین نامه چقدر است؟

افراد برای این که بتوانند گواهینامه رانندگی دریافت کنند، باید ابتدا در برخی آزمون‌های مشخص شده قبول شوند. این آزمون‌ها برای اطمینان حاصل کردن از تسلط شما به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است و تمام متقاضیان باید در این آزمون‌ها قبول شوند. البته در موارد بسیاری، افراد نمی‌توانند در دفعات نخست به سادگی در این آزمون‌ها قبول شوند و مجبور به شرکت مجدد در آزمون می‌شوند. برای این که احتمال این اتفاق برای متقاضیان به حداقل برسد، بهتر است از شرایط این آزمون‌ها اطلاع داشته باشید تا بتوانید با آمادگی کامل در آن حضور پیدا کنید.

قبولی در آزمون آیین نامه یکی از الزاماتی است که شما باید آن را با موفقیت پشت سر بگذارید تا بتوانید به مراحل بعدی دریافت گواهینامه رانندگی بروید. در این امتحان برخی سوالات از شما پرسیده می‌شود که باید آن‌ها را بدون هیچ‌گونه مشکلی جواب بدهید تا بتوانید تایید افسر راهنمایی و رانندگی را بگیرید. این سوالات تعداد مشخصی دارند که همگی توسط افسر راهنمایی و رانندگی طرح می‌شوند و شما باید در زمانی مشخص به تمام آن‌ها پاسخ دهید. شیوه‌های مختلفی برای آماده سازی ذهن افراد برای آزمون آیین نامه وجود دارد. یکی از این موارد، مطالعه نمونه سوالات سایت آیین تست است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اگر به دنبال کسب نمره قبولی در آیین نامه هستید و می‌خواهید تعداد سوالات آیین نامه را بدانید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

آزمون آیین نامه رانندگی چیست؟

قبل از اینکه به سوال تعداد سوالات آیین نامه چقدر است پاسخ دهیم ابتدا دانستن معنا و مفهوم علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی برای تمام رانندگان الزامی است. زیرا استفاده از هریک از این تابلوها و علائم در سطح جاده‌ها، دلیلی منطقی داشته و در مواردی می‌تواند جان شما را نجات دهد. برای اینکه تمام رانندگان از این علائم آگاه باشند، کتاب آیین نامه را در اختیار آن‌ها می‌گذارند. رانندگان باید این کتاب را به صورت کامل مطالعه کنند و با تمام علائم آشنا باشند. آزمون آیین نامه رانندگی به طور کامل از این کتاب طرح می‌شود که شما باید در این آزمون ثابت کنید که از تمام این علائم آگاه هستید و کتاب را به خوبی مطالعه کرده‌اید.

آزمون آیین نامه رانندگی تا چندی پیش در دو مرحله اخذ می‌شد و افراد باید دو آزمون آیین نامه را می‌گذراندند. اما امروزه آزمون آیین نامه رانندگی تنها یک بار توسط افسر راهنمایی و رانندگی اخذ می‌شود و دیگر نیاز نیست آموزشگاه رانندگی بار دیگر این امتحان را بگیرد. آزمون آیین نامه به صورت کاملا کتبی است و سوالات آن از کتاب آیین نامه‌ای که به شما داده شده، طرح می‌شوند. عموما سوالات آیین نامه ساده هستند و شما می‌توانید با مطالعه‌ای ساده و درک مفاهیم کتاب آیین نامه، آزمون آن را به سادگی بگذرانید.

شیوه اخذ آزمون آیین نامه رانندگی

 برای اینکه شما صلاحیت ورود به مراحل عملی آزمون و آموزش رانندگی را داشته باشید، ابتدا باید کلاس‌های تئوری آن را بگذرانید. وقتی شما در آموزشگاه رانندگی ثبت‌نام می‌کنید، کتاب آیین نامه به شما داده می‌شود. باید در جلسات تئوری آیین نامه به طور کامل حضور پیدا کنید و کتاب آیین نامه را به خوبی در حافظه خود داشته باشید. بعد از این که جلسات تئوری اتمام یافت، آزمون آیین نامه رانندگی توسط افسر راهنمایی رانندگی از شما اخذ می‌شود. شما باید میزان مشخصی از سوالات آیین نامه را صحیح زده باشید تا در این آزمون، نمره قبولی را کسب کنید.

نکته مهمی که در این میان وجود دارد، احتمال مردود شدن در این امتحان است. زیرا عموما آزمون آیین نامه رانندگی به صورت بسیار سخت‌گیرانه اخذ می‌شود تا افراد به خوبی غربال شده و بهترین‌ها برای دریافت اجازه رانندگی انتخاب شوند. به همین خاطر بسیار عادی است که در آزمون آیین نامه مردود شوید و اگر این اتفاق بیفتد، باید در آزمون مجددا حضور پیدا کنید و شانس خود را دوباره برای کسب قبولی بسنجید. البته قطعا این کار برای شما هزینه‌بر و وقت‌گیر خواهد بود؛ زیرا باید مجددا در چند جلسه کلاس حضور پیدا کنید تا مجددا تمام علائم به شما توضیح داده شود.

تعداد سوالات آیین نامه

آزمون آیین نامه رانندگی دارای 30 عدد سوال است که همگی توسط افسر راهنمایی و رانندگی طرح می‌شوند. همان طور که می‌دانید، تمام این سوالات از کتاب آیین نامه رانندگی طرح شده و تمام افراد ،در صورت مطالعه کافی، می‌توانند به سادگی به آن‌ها پاسخ دهند. سوالات آیین نامه همگی به صورت کتبی هستند و شما باید در طی زمانی مشخص آن‌ها را تکمیل کنید. تعداد سوالات آیین نامه در تمام نقاط کشور یکسان است و اگر به دنبال اخذ گواهینامه رانندگی برای خود هستید، باید به تعداد مشخصی از  سوالات پاسخ صحیح دهید.

زمان پاسخ دادن به سوالات آیین نامه

بهتر است بدانید که تنها 20 دقیقه برای پاسخ دادن به تمام سوالات آیین نامه تعیین شده است. یعنی شما باید در عرض 20 دقیقه، به 30 سوال راهنمایی و رانندگی پاسخ داده و پاسخ اکثریت آن‌ها را صحیح زده باشید. بر خلاف تصورات، آزمون آیین نامه بسیار ساده و راحت است و تمام افراد می‌توانند در نخستین آزمون خود، نمره قبولی را دریافت کنند. در جلسه آزمون آیین نامه مشاهده خواهید کرد که بسیاری از افراد حتی قبل از اتمام 20 دقیقه، تمام سوالات خود را پاسخ می‌دهند و نمره قبولی را نیز کسب می‌کنند.

تعداد سوالات آزمون آیین نامه کم است؟

با وجود اینکه زمان آزمون آیین نامه نسبت به تعداد سوالات بسیار کم است، قطعا می‌توانید به سادگی و در اولین آزمون، نمره قبولی را کسب کنید. زیرا تمام سوالات آیین نامه به صورت تستی طرح می‌شوند و قالبی بسیار ساده و عمومی دارند. یعنی دیگر نیاز نیست مانند امتحان‌های دیگر، توضیحاتی را در مقابل سوال شرح دهید و چیزی بنویسید؛ بلکه تنها کافی است جواب صحیح را تیک بزنید و به سراغ سوال بعدی بروید. در ادامه شیوه کسب قبولی در آزمون آیین نامه را برایتان شرح می‌دهیم.

طریقه قبولی در آزمون آیین نامه رانندگی

همان طور که ذکر شد، سوالات آزمون آیین نامه رانندگی 30 عدد است و افراد باید در 20 عرض دقیقه به آن‌ها پاسخ بدهند. برای قبولی در آزمون شما باید حداقل به 26 سوال پاسخ صحیح بدهید. اگر به هر دلیلی نتوانستید در عرض زمان مشخص شده، یعنی 20 دقیقه، به 26 سوال پاسخ صحیح دهید، شما مردود شده‌اید و هیچ توضیح دیگری در این مورد وجود ندارد. باید مجددا در این آزمون ثبت نام کنید و هفته‌های بعدی دوباره در جلسه آزمون حضور داشته باشید تا شانس خود را مجددا امتحان کنید.

تعداد سوالات آیین نامه چقدر است؟

نکته‌ای که در این میان بسیار حائز اهمیت است، طریقه کسب قبولی در آزمون است. از آنجایی که شما باید به 30 سوال در 20 دقیقه پاسخ بدهید، سرعت عمل شما از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. برای اینکه سرعت عملتان را در آزمون آیین نامه بالا ببرید، لازم است به خوبی کتاب آیین نامه را مطالعه کنید و با برخی نمونه سوالات آشنایی داشته باشید. چنین مواردی سرعت عمل شما را در جلسه امتحانی بالا می‌برند و می‌توانید بهتر و سریع‌تر به مرز 26 سوال صحیح در آزمون برسید. توصیه می‌شود که حتما نمونه سوالات سایت آیین تست را قبل از آزمون آیین نامه مطالعه کنید.

تعداد نمونه سوالات آیین نامه رانندگی

یکی از راه‌هایی که می‌توانید خود را به خوبی برای آزمون رانندگی آماده کنید، مطالعه نمونه سوالات آیین نامه و حل آن‌ها است. نمونه سوالات آیین نامه در واقع مجموعه سوالاتی هستند که از کتاب آیین نامه رانندگی طرح می‌شوند. مطالعه این سوالات، ذهن شما را برای رو به رو شدن با هرگونه سوالی در آزمون آیین نامه رانندگی آماده می‌کند تا بتوانید در آزمون خود به بهترین نحو عمل کنید. البته این دغدغه نیز برای افراد وجود دارد که نمی‌دانند نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را از کدام بخش کتاب آیین نامه طرح کنند که کاملا مفید و کاربردی واقع شود.

وبسایت آیین تست امروزه امکان دانلود و استفاده از بهترین نمونه سوالات آیین نامه را در اختیار تمام افراد گذاشته است تا بتوانند با آمادگی کامل در آزمون آیین نامه رانندگی حضور پیدا کنند. نمونه سوالات آیین نامه در سایت آیین تست به صورت کامل، توسط کارشناسانی مجرب طرح شده‌اند که مطالعه آن‎‌ها قطعا برای شما مفید خواهد بود. توصیه می‌شود به جای اینکه ریسک مردودی و تحمل اضطراب در آزمون آیین نامه را به جان بخرید، حتما نمونه سوالات موجود در وبسایت آیین تست را پیش از شرکت در آزمون مطالعه کنید. زیرا با این کار، احتمال به هدر رفتن پول و وقت خود را در آزمون، به حداقل می‌رسانید.

آیا آزمون آیین نامه دو مرحله‌ای است؟

قطعا تا به حال شنیده‌اید که می‌گویند آزمون آیین نامه در دو مرحله مقدماتی و اصلی در بین متقاضیان برگزار می‌شود. این شیوه اخد آزمون تا سال‌های اخیر در ایران رواج داشت و افراد باید در دو مرحله آزمون آیین نامه را پشت سر می‌گذاشتند. اما امروزه این قوانین لغو شده و کافی است که افراد در یک امتحان آیین نامه، نزد افسر راهنمایی و رانندگی قبول شوند. سپس می‌توانند به مراحل بعدی اخذ گواهینامه رانندگی بروند. تا سال‌های گذشته افراد باید آزمون آیین نامه مقدماتی را نیز در آموزشگاه رانندگی قبول می‌شدند.

پس از آزمون آیین نامه، چه آزمونی در پیش خواهیم داشت؟

در این مطلب به صورت کامل سوالات آیین نامه را برایتان شرح دادیم تا کار راحتی در کسب قبولی آزمون آیین نامه داشته باشید. همچنین وبسایت آیین تست را به شما معرفی کردیم تا در صورتی که هرگونه نیاز به نمونه سوالات آیین نامه یا آموزش رانندگی داشتید، به این وبسایت مراجعه کنید. البته باید توجه داشته باشید که پس از آزمون آیین نامه، شما باید آزمون عملی رانندگی یا به اصطلاح، آزمون شهری را نیز بگذرانید. در این امتحان شما باید به صورت عملی ثابت کنید که توانایی رانندگی در شهر را به نحو احسن دارید و در شهر مشکل ساز نخواهید بود. این آخرین آزمون شما برای کسب گواهینامه خواهد بود.

۸ دیدگاه

  1. خیلی خوب بود که تعداد سوالات آیین نامه رو مشخص کردید. اینطوری شرکت کننده ها میتونن خودشون رو برای آزمون آماده کنن.

  2. خیلی خوب بود. دقیق و کامل بود. حتما به دوستانم توصیه می‌کنم که بخونن. ممنون از سایت.

  3. سلام! مقاله خیلی جالبی بود. کاری که انجام دادید واقعا کمک کننده است برای کسانی که می‌خوان آیین‌نامه رو بهتر بشناسن. موفق باشید!

  4. سلام! من تازه با این موضوع آشنا شدم و به لطف مقاله شما خیلی چیزها یاد گرفتم. خسته نباشید و امیدوارم همیشه موفق باشید.

  5. سلام دوست عزیز! مقاله خوبی بود و درک بهتری از تعداد سوالات آیین نامه بهم داد. امیدوارم همیشه موفق باشید.

  6. مقاله خیلی خوبی بود. خیلی از این نوع سوالات رو دوست داشتم و حالا با خوندن مقاله بیشتر آگاهی پیدا کردم. ممنون از نویسنده.

  7. خیلی عالی بود! مقاله خیلی خوبی بود و به خوبی به سوالات آیین نامه پرداخته بود. ممنون بابت این مقاله خوب.

  8. این مقاله واقعا عالی بود! خیلی خوب توضیح داده شده و سوالات روشن و قابل فهم هستند. ممنون بابت این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *