خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🚚 درون ماشین / روغن موتور رو کی باید تعویض کنیم؟

روغن موتور رو کی باید تعویض کنیم؟

روغن موتور رو کی باید تعویض کنیم؟

یکی از نیازهای مهم و اساسی خودرو، تعویض روغن موتور آن است. در نتیجه رعایت نکات مهم درباره تعویض روغن موتور باعث افزایش عمر مفید موتور خودرو و عملکرد آن می‌شود. مهم‌ترین علت استفاده از روغن موتور، جلوگیری از فرسودگی قطعات، جلوگیری از سایش و اصطکاک قطعات و روان شدن و بهتر شدن عملکرد موتور خودرو است. اما بیشتر افراد پاسخی برای سوالاتی مانند روغن موتور هر چند وقت یک بار باید تعویض گردد و یا ارتباط روغن موتور با مدت زمان تعویض آن ندارند.

به‌طور کلی، تعویض روغن موتور با توجه به نوع خودرو و یا نوع روغن موتور متفاوت است. زمانی که موتور ماشین یا خودرو در حال کارکردن است دمای آن از حد معمول بالاتر می‌رود؛ در نتیجه اگر روغن موتور به درستی از موتور خودرو محافظت نکند، هم موتور خودرو و هم قطعات آن در معرض خطر قرار خواهند گرفت. هدف سایت آیین تست از ارائه این مقاله، مطلع کردن شما از اهمیت تعویض به‌موقع روغن موتور و تاثیر این کار در بهبود عملکرد خودرو است.

نکات مهم درباره تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور در بازه‌های زمانی مشخص از اهمیت بالایی برخوردار است. با تعویض روغن موتور در زمان مناسب، جان تازه‌ای به موتور خودرو خواهید بخشید. البته باید روغن‌ موتوری با استانداردهای مناسب برای خودرو خریداری کنید. نکته مهمی که باید همیشه به یاد داشته باشید این است که آموزش رانندگی فقط محدود به آموزش قوانین نیست، بلکه باید درباره نکاتی همچون تعویض روغن موتور نیز اطلاعاتی به دست آورید تا رانندگی ایمن را تجربه کنید. حال در ادامه به بررسی برخی نکات مهم درباره تعویض روغن موتور خواهیم پرداخت:

 • قبل از اینکه روغن موتور به حداکثر کارکرد خود برسد، آن را تعویض کنید.
 • از روغن موتورهایی با کارایی پایین برای خودروهایی با تکنولوژی بالا استفاده نکنید.
 • از روغن موتورهایی با کارایی بالا در موتورهای قدیمی استفاده نکنید.
 • هنگام تعویض روغن موتور به هیچ وجه دو روغن موتور را با هم مخلوط نکنید تا از ایجاد مشکلات احتمالی جلوگیری شود.
 • فیلتر روغن موتور را به هنگام تعویض روغن موتور عوض کنید.
 • افزایش صدای موتور، نشان از ناکارآمدی روغن موتور دارد؛ پس در اولین فرصت اقدام به تعویض آن کنید.
 • در صورت استفاده نکردن از خودرو، روغن موتور آن را حداقل سالی یک بار عوض کنید.

زمان تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور

پیشنهاد اکثر خودروسازان این است که پس از طی هر ده هزار کیلومتر در خودروهای بنزینی، روغن موتور باید تعویض شود. ولی نکاتی مانند میزان کارکرد خودرو، نوع روغن مصرفی و شرایط موتور خودرو نیز در تعویض روغن موتور تاثیرگذار هستند.

ارتباط انواع روغن موتور با زمان تعویض آن

روغن موتورها انواع مختلفی دارند که تفاوت آن‌ها در عملکرد و مواد اولیه هرکدام است. در ادامه به بررسی هریک از انواع روغن موتور می‌پردازیم.

روغن موتورهای معدنی

روغن‌های معدنی از ارزان‌ترین نوع روغن موتورها هستند که در برابر گرما مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهند و به همین دلیل زودتر اکسید می‌شوند.

روغن موتور مصنوعی

روغن‌های مصنوعی از گران‌ترین و باکیفیت‌ترین نوع روغن موتورها هستند که مقاومت آن‌ها در برابر گرما و آلودگی فوق‌العاده بالا است؛ در نتیجه نیازی به تعویض زودهنگام ندارد. معمولا از این نوع روغن موتورها در خودروهای اسپورت استفاده می‌شوند.

روغن موتور ترکیبی

روغن‌های ترکیبی یکی دیگر از انواع روغن موتورها هستند که از ترکیب روغن‌های مصنوعی و معدنی تشکیل می‌شوند. معمولا این نوع روغن موتورها برای خودروهای سنگین و خودروهایی که با سرعت بالا حرکت می‌کنند، مناسب هستند.

سیاه شدن روغن موتور، نشان از موعد تعویض آن دارد؟

بسیاری افراد فکر می‌کنند که سیاه شدن روغن موتور، نشان از فرسودگی و تخریب آن است. سیاه شدن روغن موتور به دلیل خاصیت پاک‌کنندگی این محصول است؛ در نتیجه سیاه شدن روغن موتور نشانه فرسوده شدن آن نیست. اگر روغن موتور پس از گذت مدت زمانی سیاه نشد، باید عوض شود. سیاه نشدن روغن موتور، نشان از وجود مشکلاتی در خاصیت پاک‌کنندگی و جذب دوده‌ها و مواد زائد است.

تعویض روغن موتور در زمان مناسب؛ افزایش عمر مفید موتور خودرو

روغن موتور

یکی از فاکتورهای مهم در کارکرد مناسب خودرو و روان کار کردن موتور و قطعات آن، روغن موتور است؛ بنابراین باید در انتخاب نوع مناسب و تعویض به‌موقع آن حساسیت لازم را به خرج دهید. اصلی‌ترین مزیت تعویض به‌موقع روغن موتور، افزایش عمر مفید موتور خودرو است.

همان طور که اشاره شد، نوع روغن موتور ارتباط مستقیمی با زمان تعویض آن دارد. برای مثال بهتر است روغن موتورهای معدنی زودبه‌زود عوض شوند؛ زیرا زودتر از سایر روغن موتورها اکسید می‌شوند. بهتر است هنگام تعویض روغن موتور به نکاتی از جمله استانداردهای انتخاب روغن موتور توجه کنید. سایت آیین تست با ارائه این مقاله امیدوار است تا نکاتی مهم در این باره را به شما یادآور شده باشد. شما عزیزان برای دسترسی به نمونه سوالات آیین نامه، می‌توانید از وب‌سایت آیین تست دیدن کنید.

۸ دیدگاه

 1. خیلی مقاله خوبی بود، کاملا متوجه شدم که روغن موتور رو کی باید تعویض کنم. ممنون از شما!

 2. مقاله خوبی بود، ولی فکر می کنم باید بیشتر روی عواملی که بر تعویض روغن موتور تاثیر می گذارند تاکید شود. مثلاً نوع خودرو، نوع رانندگی و مسافت طی شده.

 3. خیلی مقاله خوبی بود. من که همیشه فکر می‌کردم باید هر ۳۰۰۰ کیلومتر یا ۳ ماه یکبار روغن موتور رو تعویض کنم. ولی با خوندن این مقاله فهمیدم که باید بر اساس نوع خودرو و شرایط استفاده تعویض کنم. ممنون از این مقاله.

 4. به نظر من باید هر ۵ هزار کیلومتر روغن موتور رو تعویض کنیم، چون با گذر زمان و استفاده‌ی خودرو، کیفیت روغن کاهش پیدا می‌کنه و ممکنه باعث خرابی موتور بشه.

 5. من هم موافقم که روغن موتور باید به موقع تعویض بشه، اما فکر می‌کنم این زمان تعویض به بسته به نوع خودرو و نوع رانندگی متفاوته. برای مثال، اگر شما خودروی شما رو برای مسافرت بلند مدت استفاده می‌کنید، بهتره روغن موتور رو قبل از سفر تعویض کنید تا در مسیر مشکلی پیش نیاد. همچنین، اگر شما خودروی قدیمی دارید، ممکنه بخواید روغن موتور رو هر ۳ ماه یا ۳۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید. در کل، بهتره با مکانیک خودروی خودتون مشورت کنید و زمان تعویض رو بر اساس شرایط خودروی خودتون تعیین کنید.

 6. به نظر من باید هر ۵۰۰۰ کیلومتر یا سه ماه یکبار روغن موتور رو تعویض کرد، چون اینطوری مطمئن هستیم که موتور به درستی کار می‌کنه و عمرش بیشتر میشه

 7. خیلی مقاله خوبی بود. من همیشه فکر می‌کردم باید هر شش ماه یا ۱۰ هزار کیلومتر روغن موتور رو تعویض کنیم، اما حالا میدونم که باید با توجه به شرایط خودرو و نوع روغن موتور تعویض کنیم. ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.

 8. این مقاله خیلی خوب بود، من خودم همیشه به همین روش تعویض روغن موتور پایبندم. هر ۵۰۰۰ کیلومتر یا حتی کمتر، روغن رو تعویض میکنم و این باعث شده که موتورم همیشه سالم باشه و مشکلی پیش نیومده. ممنون از این مقاله عالی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *