خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🧩 متفرقه / آیا کوتاهی قد باعث افت عملکرد در رانندگی می شود؟

آیا کوتاهی قد باعث افت عملکرد در رانندگی می شود؟

افزایش قد و رانندگی

رانندگی انواع وسایل نقلیه برای افراد قد کوتاه یک مسئله بسیار چالشی است و در صورتی که راننده قد کوتاهی داشته باشد، این مسئله باعث می شود تا در هنگام رانندگی، ایمنی فرد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

در حالی که می توانید با رعایت نکات مختلف، با وجود کوتاه بودن قد به رانندگی ایمن بپردازید، اما اگر در ابتدای مسیر یادگیری رانندگی هستید، لازم است تا در ابتدای کار به چند نکته بسیار مهم توجه کنید تا بتوانید به بهترین شکل رانندگی کرده و با مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید.

طراحی خودرو ها برای افراد با قد متوسط

پیش از آن که بخواهیم به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم که آیا کوتاهی قد باعث افت عملکرد در رانندگی می شود باید به این نکته اشاره کنیم که به صورت کلی شرکت های طراح و تولید کننده اتومبیل ها، این دسته از وسایل نقلیه را برای رانندگانی با قد متوسط تولید می کنند.

شرکت های خودروسازی میانگین قد مشتریان هدف خود را بررسی کرده و سپس تمام تلاش خود را می کنند تا طراحی خودروی آنها متناسب با افرادی باشد که قدی نزدیک به این میانگین دارند.

مطمئناً بسیاری از رانندگان قد متوسط ندارند و ممکن است قد آن ها بیشتر یا کمتر باشد و در چنین شرایطی رانندگی برای این دسته از افراد می تواند سخت و چالشی باشد.

همچنین از نظر قانونی، هیچ قانونی در مورد حداقل قد برای رانندگان وجود ندارد و به منظور رانندگی شما باید تنها پیش نیازهای بینایی و سلامتی مشخص شده را داشته باشید تا بتوانید گواهینامه خود را دریافت کنید و هیچ قانونی نمی تواند شما را از رانندگی صرفاً بر اساس کوتاهی قد منع کند.

از نظر فیزیکی، هیچ شخصی برای رانندگی قد کوتاه نیست و بسته به این که چقدر قد شما کوتاه است، ممکن است به ابزارها و تجهیزاتی ​​نیاز دارید که به شما کمک می کنند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن قد خود را به شرایط استاندارد نزدیک کرده و از این طریق رانندگی ایمنی داشته باشید.

اگر به تغییرات قابل توجهی در وسیله نقلیه خود نیاز دارید، هزینه انجام این فرآیند بسیار زیاد است، با این حال در بیشتر موارد هر گونه اصلاح مورد نیاز برای تنظیم وسیله نقلیه با توجه به قد شما هزینه زیادی برایتان نخواهد داشت.

انواع چالش ها برای رانندگان کوتاه قد

اگر مدتی است که رانندگی کرده اید، احتمالاً از قبل به خوبی از چالش های انجام این کار آگاه هستید. با این وجود افراد کوتاه قد با مشکلات مختلفی برای رانندگی مواجه هستند و از مهم ترین انواع این چالش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورود و خروج از وسیله نقلیه می تواند سخت و حتی خطرناک باشد
  • پیدا کردن یک موقعیت راحت برای نشستن سخت است
  • آفتاب گیر خودرو برای افراد قد کوتاه چندان موثر نیست
  • کاهش دید رانندگانی که قد کوتاهی دارند بسیار کم است
  • تراز کردن آینه برای دیدن پشت سر می تواند مشکل باشد
  • استفاده از کیسه هوا می تواند سخت باشد

چگونه با وجود قد کوتاه رانندگی کنیم؟

پس از آن که به این سوال پاسخ دادیم که آیا کوتاهی قد باعث افت عملکرد در رانندگی می شود، حال قصد داریم تا نگاهی به راه حل های این مسئله انداخته و بیان کنیم که چگونه می توانید با وجود کوتاهی قد، رانندگی ایمنی داشته باشید. از مهم ترین این راه حل ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنظیم صحیح صندلی خودرو

بدیهی است که اتومبیل ها و صندلی آن ها برای افراد کوتاه قد ساخته نمی شوند و این مسئله بسیار آزاردهنده است، چرا که اگر راننده نتواند صندلی خود را به خوبی تنظیم کند، این مسئله می تواند ایمنی راننده را با مشکل مواجه کند.

در چنین شرایطی لازم است تا در وهله اول صندلی را متناسب با قد خود تنظیم کنید. اگر با وجود تنظیم صندلی باز هم قد شما به وضعیت استاندارد نمی رسد تا بتوانید به درستی رانندگی کنید، می توانید از ابزارهای مختلف مثل بالشتک های مخصوص و… استفاده کنید تا قد شما بالاتر بیاید.

استفاده از آفتابگیر برای رانندگان کوتاه قد

برای رانندگان قد کوتاه، خطرناک ترین زمان روز هنگام غروب یا سحر است که خورشید در آسمان پایین می آید. در چنین شرایطی آفتاب گیر خودرو می تواند جلوی نور آفتاب را بگیرد، اما در صورتی که شما قد کوتاهی دارید، امکان استفاده از آفتابگیر برای شما وجود ندارد.

در چنین شرایطی امن ترین راه حل برای این مشکل، به سر کردن یک کلاه لبه دار است. شما باید بتوانید لبه کلاه خود را به طوری تنظیم کنید که تقریباً از هر زاویه ای جلوی نور خورشید را بگیرد.

همچنین پیشنهاد می شود که سعی کنید تا رفت و آمد خود را به نحوی برنامه ریزی کنید که خورشید در دید مستقیم شما قرار نگیرد. این امر به ویژه در بهار و پاییز که زاویه تابش خورشید برای کاهش دید رانندگان مساعدتر است، اهمیت بسیار زیادی دارد.

کاهش دید رانندگان کوتاه قد

به منظور حل مشکل کاهش دید امروزه خودروهای جدید دارای فرمان و صندلی های قابل تنظیم هستند که به شما این امکان را می دهد تا بخش های مختلف خودرو را برای دید بهینه تنظیم کنید. بسیاری از خودروهای جدید نیز با تنظیم کننده های ترمز و پدال گاز تولید می شوند. اگر با خودروی مدل قدیمی تر رانندگی می کنید، می توانید از یک بالشتک صندلی برای افزایش قد تضمینی خود استفاده کنید تا بتوانید دماغه وسیله نقلیه خود را به وضوح ببینید.

عدم امکان استفاده از کیسه هوا

یکی از مشکلاتی که رانندگان قد کوتاه همواره با آن مواجه هستند، عدم امکان استفاده درست از کیسه هوا است، چرا که در صورت باز شدن کیسه هوا، به این وسیله نمی تواند از رانندگانی که قد آن ها استاندارد نیست به خوبی محافظت کند.

به همین دلیل پیشنهاد می شود که در صورتی که فکر می کنید قد تان به اندازه ای است که در صورت باز شدن کیسه هوا، ممکن آسیبی به شما وارد شود، از شرکت سازنده خودروتان بخواهید تا کیسه هوا خودرو را غیر فعال کند.

حرف آخر رانندگی افراد کوتاه قد

در این مطلب نگاهی به این سوال بسیار مهم انداختیم که آیا کوتاهی قد باعث افت عملکرد در رانندگی می شود؟ همچنین تلاش کردیم تا راهکارهایی را به شما ارائه دهیم که به شما کمک می کند تا با وجود کوتاهی قد، به درستی و به شکل اصولی اقدام به رانندگی ایمن کنید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری به دست آورید ما به شما سایت وان قد و سایت دکتر سلام و سایت یک پزشک را پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.