خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🔥 آیین نامه / آیا آیین نامه موتور با ماشین فرق دارد؟

آیا آیین نامه موتور با ماشین فرق دارد؟

آیا آیین نامه موتور با ماشین فرق دارد؟

با گذراندن یکی از دو دوره آموزشی موتورسیکلت از طریق وب سایت آیین تست، مجوز موتورسیکلت خود را دریافت کنید. با تکمیل موفقیت آمیز هر یک از دوره‌های آموزشی موتورسیکلت ارائه شده، سوارکار موفقی باشید که در آزمون‌های آیین‌نامه موتورسیکلت جزو برترین‌ها بوده است. آیین تست تلاش می کند تا متقاضیان گواهینامه موتورسیکلت در کمترین زمان با بیشترین مهارت‌های رانندگی آشنا گردند و بتوانند این مهارت‌های فراگرفته را به نحو احسن اجرایی کنند.

پیشگفتار:

امروزه گواهی‌نامه جزء لاینفک و جدانشدنی رانندگی با انواع وسایل نقلیه موتوری محسوب می‌شود. به عبارت بهتر گواهینامه مدرک شناسایی و هویتی رانندگان وسایل نقلیه است. امروزه در همه کشورهای دنیا تا زمانی که فرد مجوز رانندگی را کسب نکند، نمی‌تواند هیچ‌کدام از دستگاه‌های حمل‌ونقل را هدایت نماید. کسب تصدیق‌نامه دارای مراحل مختلفی است. بر همین اساس برای دریافت آیین‌نامه موتورسیکلت فرد باید به آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه نموده و آموزش‌ها و مهارت‌های لازم رانندگی با موتورسیکلت را به دست آورد.

استفاده از وسایل نقلیه باید بر اساس قوانین و طبق اصول انجام گیرد چراکه رانندگی غیرمتعارف می‌تواند ناهنجاری‌های بسیاری را در سطح خیابان‌های شهری و جاده به وجود آورد و درنتیجه امنیت جسمی و روانی اقشار مختلف جامعه را به خطر مواجه نماید.

مراحل مختلف آیین‌نامه موتورسیکلت چگونه است؟

هنگامی که فرد می‌خواهد برای کسب گواهی‌نامه موتورسیکلت اقدام نماید؛ در ابتدا باید به آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه کرده و در دوره‌های آموزشی شرکت کند. در طی این دوره‌ها فرد در مورد مشخصات فنی موتور، انواع قوانین و تابلوهای راهنمایی و رانندگی و… اطلاعات کافی را به دست می‌آورد. بعد از طی دوره آموزشی فرد مجوز شرکت در آزمون آیین‌نامه موتورسیکلت را کسب می‌نماید. آزمون آیین‌نامه موتورسیکلت به دو صورت انجام می‌شود.

 • آزمون کتبی:

این آزمون به‌صورت تستی طراحی می‌شود. فرد شرکت کننده در این مرحله آنچه را که در کلاس در مورد مباحث فنی موتورسیکلت فراگرفته و با انواع تابلوها و نمادهای رانندگی، خدماتی، اورژانسی آشنا گشته را ارائه می‌نماید؛ و در صورت کسب نمره قبولی برای شرکت در آزمون عملی به مراجع ذیصلاح ارجاع داده می‌شود.

در صورتی که به هر دلیلی فرد نتواند در آزمون کتبی آیین‌نامه موتورسیکلت موفق شود. طبق قانون برای کسب گواهی‌نامه باید بعد از 35 روز به آموزشگاه مراجعه کرده و دوباره در آزمون کتبی شرکت نماید.

 • آزمون عملی:

فرد پس از طی آزمون کتبی و کسب نمره قبولی در آن برای کسب گواهی‌نامه موتورسیکلت به بخش آزمون عملی هدایت می‌شود. در این مرحله فرد باید بر اساس تابلوها و قوانین راهنمایی و رانندگی در حضور افسر آزمون عملی را انجام دهد. در آزمون عملی باید از موانع تعبیه شده به‌صورت سالم و هیچ‌گونه‌ای خطایی بگذرد و بتواند موتورسیکلت را بدون هیچ‌گونه استرس و اضطرابی کنترل نماید. درباره مدارک لازم برای امتحان آیین نامه نیز مطلب منتشر کردیم که مرتبط با این مطلب است، پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید.

چند نکته مهم در مورد کسب گواهی‌نامه موتورسیکلت:

 • هزینه کسب گواهی‌نامه موتورسیکلت بسیار کمتر از هزینه گواهی‌نامه ماشین است. طبق قیمت‌گذاری هزینه دریافت گواهی‌نامه موتورسیکلت در سال 1400 از سوی اداره راهنمایی و رانندگی؛ فرد تنها با صرف 700 هزار تومان می‌تواند نسبت به کسب تصدیق‌نامه موتورسیکلت اقدام نماید.
 • برای دریافت گواهی‌نامه موتورسیکلت‌های با قدرت 200 سی‌سی باید 18 سال قانونی را به اتمام برسانید و برای استفاده از موتورسیکلت‌های با قدرت بالاتر از 200 سی‌سی حتما باید 23 سال قانونی را داشته باشید؛ و 3 سال از دریافت گواهینامه اولیه سپری شده باشد.
 • طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بانوان حق کسب تصدیق موتورسیکلت را نداشته و نمی‌توانند با این وسیله نقلیه در معابر شهری تردد نمایند.
 • شرکت در تمامی کلاس‌های عملی اجباری نیست و شما می‌توانید چند بخش اختیاری کلاس‌های عملی را حضور نداشته باشید.

مدارک لازم جهت ثبت نام برای شرکت در کلاس‌های آیین‌نامه موتورسیکلت:

 • اولین و مهم‌ترین مسئله این است که شما 18 سال قانونی خود را به اتمام رسانده باشید.
 • کپی واصل شناسنامه
 • کپی واصل کارت ملی
 • کپی واصل کارت پایان خدمت و یا گواهی اشتغال به تحصیل ل (لازم به ذکر است که افراد بالای 50 سال نیازی به ارائه مدارک پایان خدمت ندارند)
 • 6 قطعه عکس تمام رخ در ابعاد 4*3
 • واریز فیش بانکی (80 هزار تومان)
 • پرداخت 20 هزار تومان هزینه کتاب
 • واریز مبلغ 10 هزار تومان به حساب خزانه: 2171151717001 بانک ملی
 • واریز عوارض شهرداری به مبلغ 500 تومان به حساب:0204802482004
 • پرداخت هزینه تمبر به مبلغ 1 هزار تومان به حساب:2171151704002
 • مراجعه به مراکز ذی‌صلاح درمانی و کسب گواهی نامه سلامت جسمی و روحی و روانی
 • تعیین گروه خونی افراد در مراکز صلاحیت‌دار پزشکی.

وب سایت آیین تست توانسته نمونه سوالات آیین نامه پرتکرار آیین نامه‌های کتبی را جمع آوری نموده و با راه اندازی بخش تدریس ویدئویی مباحث مختلف رانندگی متقاضی را از بین ابهامات بی کران خارج نموده و محتوای هر بخش را به طور کامل و صریح به فرد انتقال می دهد. اغلب افراد متقاضی آیین نامه موتور سیکلت و دریافت گواهینامه موتورسیکلت جوانان هستند. در صورتی که مباحث مختلف به طور صحیح به متقاضی انتقال داده نشود. ممکن است مشکلات جبران ناپذیری به وجود آید.

تفاوت آیین‌نامه موتور با ماشین در چیست؟

آیا آیین نامه موتور با ماشین فرق دارد؟

به طور کلی قوانینی که برای رانندگی با وسایل نقلیه موتوردار مصوب شده یکسان است در نتیجه تفاوت خاصی بین آیین‌نامه موتورسیکلت با ماشین ندارد. تنها در چند مورد جزئی می‌توان این تفاوت را دریافت نمود:

 • استفاده از کلاه ایمنی در هنگام رانندگی با موتورسیکلت اجباری است. راکب موتورسیکلت چه یک نفر باشد و چه دو نفر باشد؛ در هر صورت باید از کلاه ایمنی در حین رانندگی استفاده گردد.
 • تردد با موتورسیکلت در داخل تونل‌های با طول زیاد ممنوع بوده و در صورت مشاهده وسیله نقلیه توقیف و به پارکینگ انتقال داده می‌شود.

سالانه هزاران تصادف رانندگی با موتورسیکلت گزارش می‌شود که در اغلب آن‌ها راکبان موتورسیکلت یا کشته شده‌اند و یا جراحات شدید برداشته‌اند. جامعه شهری روز به روز در حال افزایش است و به فراخور آن تعداد وسایل نقلیه در سطح خیابان‌های شهر نیز افزایش می‌یابد. در همین راستا افراد جامعه ترجیح می‌دهند از وسایل نقلیه سبک و کم جا برای تردد خود استفاده نمایند. تا در کنار رهایی از ترافیک‌های سنگین و عذاب آور، سرعت حرکت خود را افزایش داده و در نتیجه در کمترین زمان ممکن به مکان مورد نظر خود برسند.

در نهایت…

با گذراندن یکی از دو دوره آموزشی موتورسیکلت مجوز موتورسیکلت خود را دریافت کنید. با تکمیل موفقیت آمیز هر یک از دوره‌های آموزشی موتورسیکلت از طریق وب سایت آیین تست، ارائه شده، سوارکار موفقی باشید که در آزمون‌های آیین‌نامه موتورسیکلت جزو برترین‌ها بوده است. آیین تست تلاش می‌کند تا متقاضیان گواهی نامه موتور سیکلت در کمترین زمان با بیشترین مهارت‌های رانندگی و آموزش رانندگی آشنا گردند و بتوانند این مهارت‌های فراگرفته را به نحو احسن اجرایی کنند. آیین تست در راستای مسئولیت خود می‌کوشد تا رانندگانی با اخلاق، حرفه‌ای و بافرهنگ را تربیت نماید تا در کاهش خشونت‌های اجتماعی نقش مهمی را ایفا نماید.

۱۰ دیدگاه

 1. خیلی مقاله جالبی بود. من که خودم از رانندگی خیلی خوشم میاد و این مقاله بهم کمک کرد تا بیشتر درک کنم که آیین نامه های موتور و ماشین با هم فرق دارند. ممنون از نویسنده.

 2. مقاله جالبی بود دوست عزیز! خیلی خوب توضیح دادی که چرا آیین نامه موتور با ماشین فرق داره. حتما برای دوستانم هم به اشتراک می گذارم.

 3. سلام دوست عزیز! مقاله‌ت خیلی جالب بود و برای من که تازه با این موضوع آشنا شدم، اطلاعات جدید و مفیدی داشت. خیلی خوب توضیح دادی که چه تفاوت‌هایی بین آیین‌نامه موتور و ماشین وجود داره. مرسی که وقت گذاشتی و این مطلب رو به اشتراک گذاشتی.

 4. سلام، من خیلی از خوندن این مقاله لذت بردم. روشن کردن اختلافات بین آیین نامه موتور و ماشین کاربردی بود. ممنون از زحمات شما.

 5. خیلی عالی! توضیحاتتون در مورد تفاوت میان موتور و ماشین واقعا کاربردی بود. من قبلا هیچ فکری به این موضوع نکرده بودم و از اینکه این مقاله رو خوندم خیلی خوشحالم. ادامه بدید!

 6. من هم خیلی از خوندن این مقاله لذت بردم. نکات جدیدی که گفته شده بود رو دیدن خوب بود. مرسی از نویسنده گرامی.

 7. این مقاله واقعا عالی بود! من تا به حال هیچ چیزی در مورد اختلافات بین آیین نامه موتور و ماشین ها نشنیده بودم. این مقاله من رو به این فکر واداشت که باید در زمینه ایمنی خودروهایمان بیشتر دقت کنیم. ممنون از شما بابت این مقاله عالی.

 8. مقاله جالبی بود، ولی بعضی جاها کمی سخت بود برای من. من به عنوان یک فرد غیرفنی، چندان با این موضوع آشنایی ندارم. اما در کل مقاله خوبی بود و توضیحات برای من مفید بودند.

 9. واقعا لذت بردم از خوندن این مقاله! به راحتی متوجه شدم که آیین نامه موتور و آیین نامه ماشین چگونه با هم متفاوت هستند. خیلی عالی بود!

 10. خیلی عالی بود. من فکر می‌کردم آیین‌نامه موتور و ماشین یکی هستند. ولی بعد از خوندن این مقاله، متوجه شدم که تفاوت‌هایی وجود دارد. ممنون از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *