خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / سن قانونی برای گرفتن گواهینامه چقدر است؟

سن قانونی برای گرفتن گواهینامه چقدر است؟

سن قانونی برای گرفتن گواهینامه

هر ساله شاهد اعمال تغییرات گوناگونی در رابطه با قوانین مربوط به گرفتن گواهینامه هستیم و همین مسئله باعث شده تا کسب اطلاعات در رابطه با آخرین قوانین و پیش نیازها برای گرفتن گواهینامه تبدیل به یکی از موضوعات بسیار مهم شود.

در این بین افرادی که قصد دارند تا اقدام به گرفتن گواهینامه کنند، یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره مطرح می کنند این است که به منظور اخذ گواهینامه برای وسایل نقلیه مختلف شرایط سنی چگونه است و حداقل سن برای اخذ گواهینامه در پایه های مختلف به چه نحوی است؟

همین راستا و به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم در این مطلب قصد داریم تا شما را با آخرین شرایط سنی برای گرفتن گواهینامه آشنا کرده و در رابطه با سن قانونی برای اخذ گواهینامه توضیحات جامع و کاملی را ارائه دهیم. پس با وب سایت آیین تست همراه باشید تا در رابطه با این مسئله بسیار مهم با شما صحبت کرده و اطلاعات کاملی در مورد سن قانونی برای گرفتن گواهینامه را بیان کنیم.

سن قانونی برای گرفتن گواهینامه در پایه های مختلف چقدر است؟

در بخش اول اگر بخواهیم شما را با سن قانونی برای اخذ گواهینامه آشنا کنیم باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که امروزه شاهد طبقه بندی وسایل نقلیه به شکل های مختلفی هستیم و همین مسئله باعث شده تا امروزه شاهد ۵ طبقه بندی گوناگون برای دسته بندی انواع وسایل نقلیه باشیم.

موضوع مهمی که باید بدانید آن است که هر یک از این طبقه بندی ها نام مشخصی دارند و دارای پیش نیازهای خاصی برای اخذ گواهینامه هستند. همچنین از نظر قانونی حداقل سن برای گرفتن گواهینامه هر یک از وسایل نقلیه متفاوت است. در همین راستا اگر بخواهیم شما را یک به یک با هر پایه آشنا کرده و در رابطه با شرایط سنی برای اخذ گواهینامه هر پایه صحبت کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن قانونی برای گرفتن موتور سیکلت

یکی از پایه هایی که امروزه برای طبقه بندی وسایل نقلیه وجود دارد، پایه موتور سیکلت است. این پایه شامل انواع موتورسیکلت بوده و هر وسیله ای که در طبقه بندی موتورسیکلت ها قرار بگیرد، جز این پایه محسوب می شود.

مراحل گرفتن گواهینامه موتور سیکلت خود دارای نکات بسیار مهمی است که بررسی آن نیاز به مصرف جداگانه ای دارد. با این حال اگر بخواهیم در این بخش در رابطه با شرایط سنی برای اخذ گواهینامه موتورسیکلت صحبت کنیم باید گفت که شرایط سنی برای گرفتن این گواهینامه ۱۸ سال تمام است و شما تنها در صورتی می توانید برای دریافت گواهینامه پایه موتورسیکلت اقدام کنید که سن شما به ۱۸ سال تمام برسد. پس از رد شدن از آن قادر خواهید بود تا هر زمان که علاقه مند بودید، برای اخذ گواهینامه اقدام کرده و گواهینامه موتور سیکلت خود را به دست بیاورید.

سن قانونی برای گرفتن گواهینامه پایه سوم

یکی دیگر از پایه هایی که برای طبقه بندی وسایل نقلیه وجود دارد، پایه سوم است. این پایه شامل وسایل نقلیه موتوری می شود که حداکثر مجموعه وزن و ظرفیت بار آن ها 3.5 تن بوده و یا بر حمل حداکثر ۹ سرنشین با احتساب راننده مناسب هستند. خودروهایی که امروزه در خیابان ها وجود دارد شامل خودروهای پایه سوم به حساب می آید و اگر شما به دنبال آن هستید تا اقدام به راندن این دسته از وسایل نقلیه کنید، لازم است تا گواهینامه پایه سوم خود را دریافت کنید.

سن قانونی برای گرفتن گواهینامه چقدر است؟

می توان گفت که برای وسایل نقلیه چهار چرخ پایه سوم به عنوان اولین بخش به حساب می آید و در واقع اگر فردی بخواهد اقدام به راندن سایر وسایل نقلیه بزرگتر کند، لازم است تا در ابتدا گواهینامه پایه سوم خود را دریافت کرده و سپس برای اخذ گواهینامه سایر وسایل نقلیه درخواست بدهد.

با این حال یکی از سوالات بسیار مهمی که افراد مطرح می کنند این است که شرایط سنی برای اخذ گواهینامه پایه سوم چگونه است و افراد پس از رسیدن به چه سنی قادر خواهند بود تا برای دریافت گواهینامه پایه سوم خود اقدام کنند. به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که اگر شما قصد دارید تا گواهینامه وسایل نقلیه موتوری با حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار سه 3.5 تن را دریافت کرده و اقدام به راندن خودروهای با حداکثر ۹ نفر سرنشین با احتساب راننده کنید، لازم است تا ۱۸ سال شما تمام شود. رسیدن به این سن به این معنا است که قانون به شما اجازه می دهد تا برای اخذ گواهینامه پایه سوم خود اقدام کرده و گواهینامه را دریافت کنید.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به شما پیشنهاد می دهیم تا پیش از آن که برای دریافت گواهینامه پایه سوم خود اقدام کنید، حتما مطالب موجود در سایت آیین تست را مطالعه کرده تا با دید کاملی در رابطه با شرایط دریافت گواهینامه اقدام به انجام این فرآیند کنید.

سن قانونی برای گرفتن گواهینامه پایه دوم

پس از آن که شما را با موتورسیکلت ها و خودروهای پایه سوم آشنا کردیم، یکی از سوالات مهمی که همواره مطرح می شود این است که وسایل نقلیه بزرگ تر که می توانند افراد بیشتری را حمل کنند، شامل کدام دسته از پایه های موجود در قانون می شوند؟

به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که یکی دیگر از بخش های طبقه بندی وسایل نقلیه شامل وسایل نقلیه پایه دوم می شود.

بر اساس تعریف قانون وسایل نقلیه موتوری که امکان حمل و بار تا 6 تن را داشته باشند و برای حمل حداکثر ۲۶ نفر با احتساب راننده مناسب هستند، جز وسایل نقلیه پایه دوم به شمار می روند.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به منظور اخذ این گواهینامه لازم است تا شرایط و پیش نیازهای مختلفی داشته باشید. از بین این شرایط یکی از مهم ترین موارد داشتن گواهینامه پایه سوم است. یعنی تا زمانی که شما گواهینامه پایه سوم خود را دریافت نکنید نمی توانید برای دریافت گواهینامه پایه دو اقدام کنید و پیش نیاز دریافت گواهینامه پایه دوم داشتن جواز برای راندن خودروهای پایه سه است.

همچنین یکی دیگر از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به منظور دریافت گواهینامه پایه دو لازم است تا شرایط سنی خاصی داشته باشید. موضوع مهم این است که برخلاف گواهینامه پایه ۳ و گواهینامه موتور سیکلت که پس از ۱۸ سالگی می توانید اقدام به دریافت آن کنید، به منظور اخذ گواهینامه پایه دو لازم است تا سن شما ۲۳ سال تمام باشد. در صورتی که چنین سنی نداشته باشید نمی توانید در کلاس های دریافت گواهینامه پایه دو حضور پیدا کنید و به همین دلیل حتی اگر شما به سرعت گواهینامه پایه سوم خود را نیز در سن ۱۸ سالگی دریافت کنید، موظف هستید تا برای اخذ گواهینامه پایه دو تا رسیدن به سن ۲۳ سالگی صبر کنید. البته پیشنهاد ما این است که تا زمان رسیدن به سن ۲۳ سالگی و پس از دریافت گواهینامه پایه ۳ تمام تلاش خود را کنید تا مهارت های رانندگی تان را به طرز چشمگیری افزایش دهید. بالا رفتن مهارت های رانندگی به شما کمک می کند تا مراحل اخذ گواهینامه پایه ۲ را نیز با سرعت بسیار زیادی طی کرده و بدون مشکل بتوانید گواهینامه این پایه را نیز دریافت کنید.

اگر بخواهیم برای بالا بردن سطح رانندگی شما پیشنهادی بدهیم باید به این نکته بسیار مهم آن اشاره کنیم که وب سایت آیین تست امکانی را فراهم کرده تا شما بتوانید مقالات مربوط به آموزش رانندگی و همچنین سوالات آیین نامه را به راحتی از طریق این وب سایت دریافت کنید. اگر به دنبال آن هستند تا مهارت های رانندگی خود را بالا ببرید و تبدیل به یک راننده حرفه ای شوید، پیشنهاد ما این است که حتما به سراغ وب سایت آیین تست آمده و از این سایت دیدن کنید.

سن قانونی برای گرفتن گواهینامه پایه یکم

بدون هیچ شک و تردیدی بالاترین سطح برای دریافت گواهینامه شامل گواهینامه پایه یکم می شود. در واقع اگر کسی بتواند گواهینامه پایه یک را دریافت کند، این مسئله نشان دهنده آن است که وی مهارت شگفت انگیزی در رانندگی دارد، چرا که دریافت گواهینامه پایه شرایط بسیار خاصی دارد و تنها افراد کمی که مهارت رانندگی بسیار زیادی دارند قادر خواهند بود تا اقدام به اخذ این گواهینامه کنند.

اگر بخواهیم شما را با پایه یکم آشنا کرده و در رابطه با وسایل نقلیه این پایه صحبت کنیم باید گفت که بر اساس قانون وسایل نقلیه موتوری که امکان حمل بار بیش از ۶ تن را داشته و امکان حمل بیش از شش ۲۶ نفر سرنشین را دارند به عنوان وسایل نقلیه پایه یکم به حساب می آیند.

افرادی که قصد دارند تا گواهینامه پایه یکم خود را دریافت کنند یکی از سوالات بسیار مهمی که مطرح می کنند این است که شرایط اخذ این گواهینامه چیست؟

به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که مهم ترین پیش نیاز برای دریافت این گواهینامه داشتن گواهینامه پایه سوم و دوم است. در واقع شما باید از قبل گواهینامه دو پایه قبل را اخذ کرده و سپس قادر خواهید بود تا برای دریافت گواهینامه پایه یکم خود درخواست بدهید. این مسئله بسیار مهم باعث شده تا بتوان گفت که افرادی که می توانند گواهینامه پایه یکم را دریافت کنند این مهارت را دارند تا انواع وسایل نقلیه را رانده و بدون مشکل با وسایل نقلیه مختلف رانندگی کنند.

هشدار: حتما مطلب مدارک لازم برای امتحان آیین نامه را مطالعه کنید زیرا دانشجویان زیادی بخاطر همین موضوع، امتحان آن ها به تعویق می افتد و گواهینامه خود را دیرتر دریافت می کنند.

مسئله دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که به منظور اخذ و گرفتن گواهینامه پایه یکم شما باید شرایط سنی خاصی داشته باشید. اگر بخواهیم شما را با شرایط سنی برای دریافت این گواهینامه آشنا کنیم باید گفت حداقل سن به منظور گرفتن گواهینامه پایه یکم ۲۵ سال است و شما تنها در صورتی می توانید برای گرفتن گواهینامه پایه یکم درخواست بدهید که به سن ۲۵ سال تمام برسید.

اگر قصد دارید تا تبدیل به یک راننده حرفه ای شده و گواهینامه پایه یکم را دریافت کنید، پیشنهاد ما این است که در هر مرحله تمام تلاش خود را کنید تا مهارت های رانندگی تان را به طرز چشمگیری افزایش دهید. با انجام این کار شما در نهایت می توانید تبدیل به یک راننده حرفه ای شده و اقدام به راندن انواع وسایل نقلیه کنید.

شرایط سنی برای گرفتن گواهینامه ویژه

دسته دیگری از وسایل نقلیه شامل مواردی می شوند که در محیط های کاری خاص مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور بررسی این مساله بسیار مهم باید گفت که وسایل نقلیه ای که در محیط های عمرانی، صنعتی، کشاورزی و کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند، جز وسایل پایه های ویژه هستند و به منظور راندن این دسته از وسایل نقلیه لازم است تا اقدام به دریافت گواهینامه ویژه کنید. در این بین یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به منظور اخذ گواهینامه ویژه لازم است تا حداقل سن ۲۰ سال تمام داشته باشید و تنها در صورتی می توانید برای دریافت این گواهینامه ها درخواست بدهید که به این سن خاص برسید. توجه به این مسئله به شما کمک می کند تا با آگاهی کامل نسبت به پیش نیاز دریافت گواهینامه ویژه برای اخذ آن درخواست بدهید.

حرف آخر

در این مطلب از سایت آیین تست شما را با سن قانونی برای دریافت انواع گواهینامه آشنا کرده و تلاش کردیم تا اطلاعات کاملی در رابطه با این مسئله را به شما ارائه دهیم. توجه به این نکات به شما کمک می کند تا با دانش کافی در رابطه با شرایط اخذ انواع گواهینامه برای دریافت گواهینامه در پایه مورد نظر خود اقدام کرده و این فرآیند را بدون مشکل خاصی انجام دهید.

چطوری با تضمین 100 درصد در آزمون آیین نامه قبول بشم؟

اگر دوست دارید به صورت صددرصد و کاملا تضمینی امتحان بدید و خیالتون راحت باشه که امتحان رو قبول میشید، بدون خوندن کتاب و هیچ جزوه ای! فقط کافیه به صفحه نمونه سوالات آیین نامه سایت آیین تست برید و از جزوه های ما استفاده کنید.

۱۳ دیدگاه

 1. سلام من یه سوال داشتم اونم این هست که برای گواهینامه پایه سه. بعد از تولد ۱۸ سالگی امکان پذیر هست یا باید بعد از تولد ۱۹سالگی گرفته بشه؟ یه جا میگن یعد از تولد ۱۸ سالگی میشه یه جا میگن یعد تولد ۱۹ سالگی

 2. خیلی مقاله خوبی بود. به نظرم سن قانونی برای گرفتن گواهینامه باید بالا باشه تا به افراد جوان کمک کنیم بیشتر تمرین کنند و رانندگی امن تری داشته باشیم. در کل این تصمیم بسیار مثبت است.

 3. من که خیلی از این مقاله خوشم اومد. خیلی راحت و قابل فهم بود. نویسنده خیلی خوب توضیح داده بود. ممنون ازش

 4. خیلی خوب بود که در مقاله‌تون سن قانونی گرفتن گواهینامه رو بررسی کردین و دلایل مختلفی که پشت این تصمیم هست رو توضیح دادین. به نظرم این موضوع کمک زیادی به جوانان می‌کنه تا بفهمن چرا باید منتظر بمونن تا به این سن برسن. موفق باشید.

 5. سلام عزیزم! مقاله ای جالبی درباره سن قانونی برای گرفتن گواهینامه نوشتی. خیلی خوشم اومد از اینکه توضیحاتت رو با جزئیات ارائه دادی. امیدوارم همیشه موفق باشی.

 6. مقاله جالبی بود! خیلی خوب توضیح داده بود که سن قانونی گرفتن گواهینامه چقدره. من از این مطلب استفاده خواهم کرد.

 7. سلام. مقاله خیلی جالبی بود در مورد سن قانونی برای گرفتن گواهینامه. من خودم همیشه فکر میکردم باید بدونم چقدر باید سنم باشه که بتونم گواهینامه بگیرم. ممنون از این که این موضوع رو روشن کردید.

 8. خیلی خوبه که گفته شد که سن قانونی برای گرفتن گواهینامه باید کمتر شود. بعضی اوقات خیلی برای ما جوونا سخته که باید صبر کنیم تا بتونیم گواهینامه بگیریم. امیدوارم به زودی این مسئله حل بشه.

 9. با توجه به اینکه من همین الان دارم به سن گرفتن گواهینامه می‌رسم، این مقاله برام خیلی مفید بود. خیلی خوب بود که تمام جزئیات مورد نیاز رو توضیح داده بودید.

 10. به نظرم سن قانونی برای گرفتن گواهینامه باید حداقل ۱۸ سال باشه و خوبه که همین الان هم مثلاً برای خرید سیگار و الکل هم همین سن قانونی اعمال بشه تا جوانان پر خطر رو از این مواد مخدر دور نگه داره.

 11. واقعا مقاله جالبی بود. خیلی عالی بود که اونقدر روشن و روان نوشته شده بود که حتی افرادی که در زمینه حقوق تخصص ندارند هم میتونند ازش استفاده کنند. من به شخصه از خوندنش خیلی لذت بردم.

 12. من فکر می‌کنم سن قانونی برای گرفتن گواهینامه باید بیشتر از ۱۸ سال باشه. ولی در کل ایده خوبیه. همیشه باید به این نکته توجه کرد که رانندگی خطرناکه و باید با آگاهی کامل انجام بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *