خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / گواهینامه موتور (هرچیزی که لازم است بدانید)

گواهینامه موتور (هرچیزی که لازم است بدانید)

گواهینامه موتور

امروزه باتوجه‌ به ترافیک‌های زیاد در شهرها، تنگی و باریکی جاده‌ها، تنها راه‌حل برای عبور از این مشکلات، داشتن موتورسیکلت است که راه را بسیار ساده کرده و ترافیک هم در عبور آن تأثیری ندارد.

اما درعین‌حال موتور می‌تواند صدمات زیادی را هم به بار آورد و جان موتورسوار را به خطر بیندازد، یعنی اگر شما با موتور تصادف کنید، خودتان بیشتر از موتور صدمه می‌بینید چون شما محافظ موتور هستید نه موتور محافظ شما.

برای همین باید موتورسوار بسیار مواظب باشد و بااحتیاط رانندگی کند. متأسفانه داخل ایران، به رانندگی موتورسیکلت و لزوم رعایت قوانین آن زیاد توجهی نمی‌کنند. بعضی‌ها، موتورسیکلت را به چشم یک دوچرخه می‌بینند و رانندگی با آن را بسیار ساده می‌دانند به طوری که بسیاری از رانندگان موتورسیکلت، بدون گواهینامه موتور با آن می‌چرخد و هیچ توجهی نمی‌کنند. اما اگر ذره‌ای به‌سلامت خودتان و سایر رانندگان دیگر اهمیت می‌دهید، حتماً برای گرفتن گواهینامه موتور اقدام کنید. چون قوانین و طرز رانندگی با موتورسیکلت، با رانندگی ماشین فرق می‌کند و هرکدام قانون‌های مختص خود را دارند.

در ادامه با سایت آیین تست همراه باشید تا با تمام نکات درباره گرفتن گواهینامه موتور آشنا شوید.

ما در این مقاله توضیحاتی درباره موارد زیر خواهیم داشت:

 • مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه موتور
 • اگر  گواهینامه موتور نداشته باشیم چه پیامدهایی به همراه دارد؟
 • مراحل و شرایط گرفتن گواهینامه موتور
 •  هزینه ثبت‌نام برای گواهینامه موتور در سال 1400
 • آیا گواهینامه موتورها با هم فرق می‌کند؟
 • در چند سالگی می‌توانیم گواهینامه موتور را بگیریم؟
 • محدودیت‌های رانندگی برای موتورسواران چیست؟

پس در ادامه با ما همراه باشید تا با تمامی مطالب گرفتن گواهینامه موتورسیکلت آشنا شوید.

مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه موتور

مدارک گواهینامه موتور

شرایط اخذ گواهینامه موتور تقریباً با اخذ گواهینامه پایه 3 رانندگی مشابه است. با این تفاوت که بانوان نمی‌توانند برای گرفتن گواهینامه موتورسیکلت ثبت‌نام کنند. سن گرفتن گواهینامه موتور برای آقایان 18 سال است و باید مدارک اتمام نظام‌ وظیفه را هم داشته باشند، البته باتوجه‌به قانون‌های جدید اکنون دیگر مدارک نظام‌وظیفه لازم نیست. با داشتن این شرایط و در دست بودن مدارک می‌توانید با مراجعه به یکی از آموزشگاه های رانندگی، اقدام به گرفتن گواهینامه موتور نمایید. البته یک سری نکات دیگر هستند که در بخش (مراحل و شرایط گرفتن گواهینامه موتور) بیشتر توضیح می‌دهیم و کامل‌تر متوجه خواهید شد.

مطلب مرتبط: دانلود کتاب آیین‌ نامه رانندگی موتور سیکلت

اگر گواهینامه موتور نداشته باشیم چه پیامدهایی به همراه دارد؟

تصور کنید شما در خیابان با موتورسیکلت در حال رانندگی هستید و کاملاً بر موتور مسلط هستید و قوانین آن را هم کامل بلد هستید و هیچ مشکلی در هیچ مورد از رانندگی با موتورسیکلت ندارید اما گواهینامه موتورسیکلت را ندارید. بالفرض مثال یک خودرو از عقب یا جلو با سرعت با شما تصادف می‌کند و راننده خودرو هم مقصر است. اما هنگامی که افسر می‌آید تا صحنه را بررسی و مقصر را مشخص کند، اصلاً برایش مهم نیست که راننده دیگر خطاکار است، او شما را مقصر اعلام می‌کند و شما باید تمام خسارت وارد شده به ماشین دیگر را پرداخت کنید. پس اگر گواهینامه نداشته باشید بیمه به‌هیچ‌عنوان شامل حال شما نمی‌شود و اگر هم قتل یا تصادف کنید بازهم بیمه شامل نخواهد شد.

مراحل و شرایط گرفتن گواهینامه موتور

مراحل دریافت گواهینامه 

 • ثبت‌نام در آموزشگاه
 • شرکت در کلاس‌های آیین‌نامه رانندگی
 • شرکت در کلاس‌های عملی و انجام موتورسواری
 • قبولی در آزمون اصلی آیین‌نامه
 • قبولی در امتحان عملی و انجام موتورسواری
 • دریافت گواهینامه و اتمام کار

شرکت در کلاس‌های آیین‌نامه

کلاس آموزش موتور

شرکت در این کلاس‌ها برای همه اجباری بوده و شما باید 7 جلسه در کلاس‌ها شرکت کنید تا با قوانین راهنمایی‌ورانندگی آشنا شوید. از مباحث کلاس و همچنین از کتاب‌های آیین‌نامه رانندگی امتحان‌هایی به‌صورت شفاهی گرفته می‌شود که باید شما آنها را کامل بلد باشید.

کلاس‌های آموزش عملی و موتورسواری

این نوع آزمون اختیاری است و هیچ تأثیری در گرفتن گواهینامه ندارد. اما اگر احساس می‌کنید در راندن موتور مهارت کافی را ندارید و چنانچه به آموزش‌های بیشتری نیاز دارید تا در آینده به مشکل بر نخورید این آزمون را هم انجام دهید.

آزمون آیین‌نامه اصلی موتورسیکلت 

آزمون آیین‌نامه اصلی توسط افسر راهنمایی‌ورانندگی از شما گرفته می‌شود و شما باید به سؤال‌های اختصاصی موتورسیکلت پاسخ دهید. برای پاسخ‌دهی به این نوع سؤالات کتاب آیین‌نامه رانندگی را بخوانید تا آشنایی نسبی با قطعات فنی موتورسیکلت و طرز راندن آن را بیابید. شما با اطلاعات عادی نمی‌توانید به پاسخ‌ها جواب دهید و کمی مشکل است.

شرایط و مدارک ثبت‌نام گواهینامه موتور 

 1.  سن شما 18 سال باشد
 2.  کارت معافیت یا پایان خدمت داشته باشید (در حال حاضر با توجه به قانون جدید این شرط حذف شده) ولی به همراه داشتن آن بهتر است
 3.  سلامت روحی و جسمی برای راندن موتور را داشته باشید (تست بینایی و …)
 4.  به همراه داشتن اصل و کپی شناسنامه عکس‌دار
 5. به همراه داشتن اصل و کپی کارت ملی
 6.  8 قطعه عکس 3×4 با بک‌گراند روشن
 7.  آدرس و کد پستی دقیق
 8. اگر گواهینامه دیگری دارید آن را هم داشته باشید
 9. پرداخت هزینه‌های ثبت نام
 10.  تعداد آموزشگاه ها در سراسر کشور

هزینه گرفتن گواهینامه موتورسیکلت

هزینه گواهینامه موتور

هزینه گواهینامه موتور بدین صورت است :

 1.   هزینه کلاس های تئوری 17 ساعته = 80 تا 90 هزار تومان است.
 2. هزینه کلاس های عملی  = 430 تا 450 هزار تومان است.
 3.  هزینه های اضافی = 180 تا 200 هزار تومان است (شامل تست بینایی ، آزمایش خون و گروه خونی ، هزینه عکس و…)
 4. هزینه کتاب آیین نامه موتور سیکلت = 20 تا 30 هزار تومان است .
 5. در مجموع شاید هزینه ثبت نام 700 هزار تومان شود.

تفاوتی که بین گواهینامه موتور با گواهینامه پایه 3 دارد اجبار حضور در ساعت مشخص شده است.

شرکت در تمامی 24 ساعت کلاس آموزش اجباری ندارد، اما برای جزئیات بیشتر در منطقه خودتان جستجو و پیگیری کنید. شاید با مبحث این مقاله تفاوت‌های خیلی جزئی داشته باشد اما ما تمام سعی خودمان را کرده‌ایم تا به بهترین نحو ممکن برای شما عزیزان توضیح دهیم.

مطلب مرتبط: شرایط و مدارک لازم جهت انتقال موتورسیکلت

چگونه در آزمون آیین نامه قبول شویم ؟

آزمون آیین نامه آن‌چنان سخت نیست که تصورش را می‌کنید و لازم نیست به خودتان استرس وارد کنید. تنها کافی است چند مورد از نمونه سوالات آیین نامه را در اختیار داشته باشید و پاسخ‌نامه هایشان را بررسی کنید. شما با انجام این کار به راحتی می‌توانید به سؤالات پاسخ دهید و بدون هیچ مشکلی این مرحله را رد کنید. البته یک نکته هست: شما با انجام آموزش‌های عملی می‌توانید سطح خود را بالا ببرید. این هم یک مورد برای بالابردن اطلاعات است.

در آزمون عملی چه نکاتی را باید رعایت کنیم:

نحوه انجام آزمون عملی بدین صورت است که، اول یک تست از شما می‌گیرند تا معیار رانندگی شما را به دست آورند. بعد ازاین می‌روید سراغ مرحله اصلی، در این مرحله شما باید از مانع‌هایی که در مسیرتان چیده شده است به‌صورت زیگزاگی عبور کنید (در این مرحله شما نباید دستتان بلرزد ، فشار گاز را دقیق تنظیم کنید ، باید تعادلتان را حفظ کنید ، یعنی نباید پایتان ازروی رکاب برداشته شود ) شما با انجام این کارها به افسر نشان می‌دهید که توانایی راندن موتور را دارید و با خیال راحت می‌توانید پس از گرفتن گواهینامه رانندگی کنید.

همچنین با اطلاعاتی که سایت ها در اختیارتان قرار می‌دهند اکتفا نکنید، خودتان فهرست‌هایی که پلیس 10+ از آموزشگاه های معتبر به شما می‌دهند، وقتتان را با آن‌ها هماهنگ کنید و آزمون‌ها را انجام دهید.

آیا گواهینامه موتورها با هم فرق می‌کند؟

تفاوت گواهینامه موتور

بله، گواهینامه موتور معمولی با موتور برقی فرق دارد و اینکه گواهینامه ها به حجم سیلندر و سی سی ها بستگی دارد.

فعلاً فقط برای کسانی که موتور سیکلت های کمتر از 200 سی سی دارند گواهینامه صادر می‌شود و برای کسانی که می‌خواهند از موتورهای 200 سی سی به بالا استفاده کنند باید سنشان حداقل به 23 سال برسد و 3 سال از دریافت گواهینامه اولیه شان بگذرد.

در چند سالگی می‌توانیم گواهینامه موتور سیکلت را دریافت کنیم؟

همانطور که به آن اشاره کردیم، شما با 18 سال سن می‌توانید اقدام به دریافت گواهینامه موتور سیکلت را نمایید. برای موتور سیکلت های بالای 200 سی‌سی یا بهتر است بگوییم موتور سنگین، باید حداقل سنتان 23 سال باشد و 3 سال از تاریخ دریافت گواهینامه اولیه گذشته باشد.

در سراسر کشور بسیاری از آموزشگاه های خودرو به‌صورت ترکیبی آموزش را انجام می‌دهند، یعنی هم آموزش رانندگی خودرو را می‌دهند هم آموزش موتورسیکلت.

محدودیت‌ های رانندگی برای موتور سوارانی که گواهینامه را دریافت کرده‌اند چیست؟

در این مورد باید بگوییم که دریافت گواهینامه موتورسیکلت برای موتور سوار کمی مشکل ایجاد می‌کند.

محدودیت‌ها به شرح زیر می‌باشد

سوار کردن شخصی دیگر یا به قول ترک‌نشین، موتورسواری با موتور های بالای 125 سی‌سی، حمل بار با موتور، عدم استفاده از کلاه ایمنی، ناخوانا بودن شماره پلاک و … محدودیت‌های دارندگان موتورسیکلت است.

رانندگی از ساعت 10 شب تا ساعت 5 صبح اکیداً ممنوع است. رانندگی در بیرون از شهر یعنی حداکثر تا 25 کیلومتر از شهر، عدم رعایت شرایط درج شده در گواهینامه از جمله محدودیت‌های دیگر رانندگان موتورسیکلت است.

چرا در صدور گواهینامه تأخیر به وجود می‌آید؟

در اصل صدور گواهینامه ها 24 ساعت طول می‌کشد. اما مشکلی که در صدور گواهینامه ها تأخیر ایجاد می‌کند، در اصل این مشکل را خود گواهینامه دار ایجاد می‌کند. یعنی وقتی کد پستی و آدرس را می‌فرستند ، آدرس محل کار یا خوابگاه خود را می‌فرستند در نتیجه مشکل برای کسی که گواهینامه را صادر می‌کند ایجاد می‌شود و بعضی اوقات باعث می‌شود که 2 یا 3 روز طول بکشد، در اصل باید محلی که در آن زندگی می‌کنند را بفرستند.

چرا بعضی از موتورسوارها گواهینامه ندارند؟

بعضی از موتور سوارها می‌گویند: به این دلیل ما گواهینامه نداریم که کلاس‌های آموزشی قیمت‌های بالایی دارند و ما نمی‌توانیم در این کلاس‌ها شرکت نماییم.

به این دلیل است، کسانی که کلاس آموزشی برگزار می‌کنند ، نمی‌توانند خودشان قیمت تعیین کنند. بلکه از سوی کمیسیون صنعت و معدن استانی بر اساس شرایط و جغرافیای هر منطقه هزینه را تعیین می‌کنند و آموزشگاه‌ها طبق مصوبه‌ها هزینه را دریافت می‌کنند.

گواهینامه موتور برای بانوان :

برای این مورد که آیا گواهینامه موتور برای زنان هم صدور می‌شود؟ باید بگوییم، بر اساس گفته‌های قانون هیچ مناعتی در صادر گواهینامه موتور برای زنان نشده است.

و گواهینامه موتور هیچ بتگی‌ای به جنسیت ندارد، اما تا کنون هیچ گواهینامه‌ای برای بانوان صادر نشده است و نیرو انتظامی هم با این مورد کمی سختگیر است و موافقت آنچنانی ندارد. تا امروز هم هیچ اقدامی در مورد صدور گواهینامه برای بانوان نشده و هیچ پاسخ روشنی نداده‌اند.

سردار محمد حسین حمیدی در جواب این سوال که چرا گواهینامه برای بانوان صادر نمی‌شود گفت:

برای گواهینامه موتور جنسیت فرقی نمی‌کند، ما باید با توجه به قانون رفتار کنیم.

وی در همین راستا گفت: برخی اینگونه فکر می‌کنند، که باید گواهینامه برای بانوان هم صادر شود و برخی می‌گویند اصلا ممکن نیست و بانوان شرایط گرفتن گواهینامه موتور سیکلت را ندارند. ولی ما به این صحبت‌ها توجه نمی‌کنیم و طبق گفته قانون عمل خواهیم کرد.

پلیس راهنمایی و رانندگی تهران هم در همین حین گفت:

تا حالا قانون اجازه صادر کردن گواهینامه موتور سیکلت برای زنان را به ما نداده و ما هم باید طبق دستور قانون عمل کنیم . هرگاه قانون اجازه و ضرورت این کار را داد ، ما هم گواهینامه موتور سیکلت را برای بانوان صادر میکنیم و هیچ مشکلی نیست .

خلاصه تا‌کنون این اجازه برای پلیس راهنمایی و رانندگی ایجاد نشده و گواهینامه برای بانوان ممکن نشده است.

اما با توجه به این گفت‌و‌گو ها و بحث‌هایی که میان آنها ایجاد شده، احتمال صادر کردن گواهینامه موتور برای بانوان هم ایجاد شده و تا سال های آینده شاید این موضوع به یک حقیقت تبدیل شود.

در هر صورت هر موتور سواری باید گواهینامه مخصوص خود را داشته باشد و این امر کاملا ضروری است.

۵ دیدگاه

 1. این مقاله خیلی خوب بود. من به عنوان یک تازه کار در حوزه تکنولوژی، خیلی چیزهای جدید یاد گرفتم. ممنون از نویسنده.

 2. من از خواندن این مقاله لذت بردم. اطلاعات کاربردی و مفیدی در مورد گواهینامه موتور ارائه شده است. این مقاله را به همه پیشنهاد می‌کنم.

 3. این مقاله واقعا عالی بود! خیلی راحت و قابل فهم بود و به من کمک کرد تا بیشتر درک کنم که گواهینامه موتور چیست و چه اهمیتی دارد. ممنون از نویسنده بابت توضیحات خوبش!

 4. من از این مقاله خیلی خوشم اومد. نحوه توضیح مطالب به شکلی بود که به راحتی قابل فهم بود و می‌تونستم به راحتی بهشون پی ببرم. این مقاله حتما برای هرکسی که می‌خواد در مورد گواهینامه موتور بیشتر بدونه پیشنهاد می‌شه. از نویسنده این مقاله خیلی ممنونم.

 5. این مقاله واقعا عالی بود! من خیلی چیزای جدید یاد گرفتم و اصطلاحات تخصصی رو به راحتی فهمیدم. خیلی ممنون بابت این مطلب کاربردی و مفید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *