خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می شود؟

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می شود؟

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می شود؟

یکی از موضوعاتی که افرادی که دارای گواهینامه هستند باید به آن توجه کنند این است که انجام هر گونه خلافی و جریمه شدن برای آن ها با گرفتن نمره منفی گواهینامه همراه است که این مسئله می تواند آن ها را در طولانی مدت با مشکلات مختلفی مواجه کند، چرا که اگر نمره های منفی شما افزایش پیدا کند، این مسئله باعث بروز مشکل برای گواهینامه شما خواهد شد.

در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا به بررسی نمره منفی گواهینامه پرداخته و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم و بیان کنیم که چگونه می توانید اقدام به پاک کردن نمره منفی گواهینامه خود کنید. پس با ما همراه باشید تا در رابطه با این مسئله بسیار مهم صحبت کرده و اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم.

نمره منفی گواهینامه چیست

در بخش اول اگر بخواهیم در رابطه با نمره منفی گواهینامه ثبت کرده و در رابطه با آن توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم باید گفت که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی افرادی که اقدام به انجام کارهای خلاف کرده و جریمه می شوند، در قالب یک سیستم امتیازی، نمره منفی نیز دریافت می کنند و این نمره منفی در گواهینامه آن ها ثبت می شود.

موضوع مهمی که باید بدانید این است که جریمه و نمره منفی برای تنبیه رانندگانی است که جریمه نقدی خود را برای شان اهمیت ندارد اما شاید برای شما این سوال بسیار مهم مطرح شود که چگونه نمره منفی باعث تنبیه این دسته از رانندگان می شود؟

به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که به صورت کلی سیستم نمره منفی گواهینامه به نحوی است که هر چه امتیاز منفی شما افزایش پیدا کند، پیامد های مختلفی برای شما به همراه خواهد داشت.

در واقع در صورتی که نمره های منفی گواهینامه شما افزایش بیش از اندازه پیدا کند، این مسئله در نهایت باعث توقیف گواهینامه شما خواهد شد و شما موظف هستید تا در کنار پرداخت تمامی جریمه خود برای استرداد گواهینامه خود اقدام کنید. تمامی این موارد باعث می شود تا شما جریمه های سختی را متحمل شوید.

به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتماً تمام تلاش خود را کنید تا با انجام قوانین راهنمایی و رانندگی جلوی جریمه شدن خود را گرفته و نمره منفی گواهینامه نیز دریافت نکنید.

نمره منفی شامل انجام چه خلاف هایی می شود؟

اگر بخواهیم به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم که کدام یک از جرایم راهنمایی و رانندگی مشمول نمره منفی می شود، در پاسخ به این سوال باید گفت که ۲۰ مورد از تخلفات راهنمایی و رانندگی دارای جریمه و نمره منفی هستند. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با هر یک از این ۲۰ خلاف آشنا کرده و در رابطه با میزان نمره منفی آن صحبت کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت
 2. سبقت غیرمجاز در راه های دو طرفه
 3. حرکات نمایشی نظیر دور زدن در درجا یا تک چرخ زدن با موتور
 4. حرکت مارپیچ
 5. عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
 6. عبور از محل ممنوع
 7. دنده عقب در بزرگراه و آزاد راه‌ ها
 8. رانندگی هنگام مصرف مشروبات الکلی یا مواد روان گردان
 9. تجاوز از سرعت مجاز(بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت)
 10. عبور وسایل نقلیه از پیاده رو
 11. تجاوز به چپ از محور راه
 12. دور زدن در محل ممنوع
 13. رعایت نکردن حق تقدم عبور
 14. استفاده از تلفن همراه حین رانندگی با سرعت بالای ۶۰ کیلومتر
 15. نقص فنی موثر یا نقص لامپ ها و روشن نشدن آن ها در شب
 16. رعایت نکردن قوانین ایمنی هنگام حمل محموله های خطرناک
 17. رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز
 18. بی توجهی به فرمان ایست مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه
 19. رعایت نکردن مقررات حمل بار
 20. رعایت نکردن شرایط گواهینامه نظیر عینک، سمعک یا تجهیزات خاص

شما با مطالعه موارد بالا به صورت کامل با نمره منفی هر یک از خلاف های راهنمایی و رانندگی آشنا شدید و می توانید با آگاهی کامل اقدام به رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی کرده و نمره منفی گواهینامه دریافت نکنید.

جریمه های مربوط به نمره منفی چگونه است؟

پس از آن که بیان کردیم انجام چه خلاف هایی باعث دریافت نمره منفی می شود، ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که بالا رفتن نمره منفی چه پیامدهایی برای شخص به همراه خواهد داشت؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که به صورت کلی هر چه میزان نمره منفی شما افزایش پیدا کند، شما وارد مرحله جدیدی از جریمه خواهید شد. به صورت کلی این مراحل شامل سه بخش می شوند که اگر بخواهیم شما را با آن ها آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرحله اول دریافت نمره منفی

در اولین مرحله برای نمره منفی باید گفت که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی اگر میزان نمره منفی شما به عدد ۳۰ برسد، گواهینامه شما به مدت ۳ ماه توقیف خواهد شد و بعد از توقیف شدن گواهینامه شما تا ۳ ماه امکان نشستن پشت فرمان ماشین و رانندگی را نخواهید داشت.

مطلب مرتبط: آموزش کنترل کلاچ و نیم کلاچ

نکته مهم این است که اگر شما در طی این سه ماه اقدام به رانندگی کنید و با مشکلاتی چون تصادف کردن مواجه شوید بیمه شخص ثالث هیچ خسارتی را پرداخت نخواهد کرد. به همین دلیل می توان گفت که عملاً با رسیدن به مرحله اول محدودیت های جریمه نمره منفی گواهینامه، شما تا سه ماه به هیچ عنوان نباید پشت فرمان ماشین بنشینید. همچنین بعد از گذشت این سه ماه شما باید مبلغ ۶۰ هزار تومان را به عنوان جریمه پرداخت کنید تا بتوانید گواهینامه خود را استرداد کنید.

مرحله دوم نمره منفی گواهینامه

پس از بررسی مرحله اول محدودیت های جریمه نمره منفی گواهینامه باید گفت که اگر میزان نمره منفی شما به عدد ۲۵ برسد، شما وارد مرحله دوم محدودیت های جریمه می شوید. در این مرحله گواهینامه شما به مدت طولانی تری توقیف خواهد شد و بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی گواهینامه شما شش ماه توقیف خواهد شد و در طی این ۶ ماه شما به هیچ عنوان نمی توانید رانندگی کنید. همچنین درست مثل مرحله اول در صورت نشستن پشت فرمان و تصادف کردن بیمه شخص ثالث هیچ خسارتی پرداخت نخواهد کرد. در نهایت نیز به منظور گرفتن گواهینامه خود در مرحله دوم محدودیت های جرایم نمره منفی شما موظف به پرداخت ۹۰ هزار تومان خواهید بود.

مرحله سوم

آخرین مرحله از جرایم نمره منفی گواهینامه شامل مرحله سوم می شود و زمانی که نمره منفی شما به عدد ۲۰ برسد وارد این مرحله می شوید. در مرحله سوم شما با توقیف گواهینامه های مدت یک ساله مواجه خواهید شد. همچنین در شرایط خاص گواهینامه شما به صورت کامل باطل می شود و شام موظف هستید تا دوباره تمامی مراحل اخذ گواهینامه را طی کنید. همچنین در کنار این که شما باید از ابتدا تمامی مراحل مربوط به اخذ گواهینامه را طی کرده و در آزمون های آیین نامه و آزمون شهری شرکت کنید، همچنین باید مبلغ 1 میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را برای گرفتن گواهینامه جدید به حساب خزانه عمومی پرداخت کنید. در واقع اگر شخصی به مرحله سوم جرایم راهنمایی و رانندگی رسیده و نمره منفی بالای بدست بیاورد با تنبیهات سختی مواجه خواهد شد.

نحوه پاک کردن نمره منفی

پس از آن که در رابطه با نمره منفی راهنمایی و رانندگی توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم، ممکن است این سوال بسیار مهم برای شما مطرح شود که چگونه امتیاز منفی گواهینامه پاک می شود و میزان آن کاهش پیدا می کند؟

در واقع همان طوری که مشاهده کردید، اگر میزان نمره منفی شما افزایش چشمگیری پیدا کند، این مسئله باعث توقیف و یا حتی ابطال گواهینامه شما می شود و همین مسئله می تواند شما را با مشکلات مختلفی مواجه کند. به منظور بررسی نحوه پاک شدن نمره منفی گواهینامه باید به این نکته اشاره کنیم که روش های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد اما متاسفانه به صورت کلی آموزش های رانندگی در ایران به درستی صورت نمی گیرد و مسائل مربوط به انجام کارهای اداری مربوط به اخذ گواهینامه و فرآیندهای مربوط به آن به درستی و به صورت کامل به افراد گفته نمی شود، به همین دلیل وب سایت آیین تست که یک وب سایت فعال در حوزه آموزش رانندگی و ارائه نمونه سوالات آیین نامه است، تلاش کرده تا این مشکل را برطرف کرده و با ارائه مطالب آموزشی به بهترین شکل ممکن شما را با این مهارت آشنا کند.

در همین راستا وب سایت آیین تست تحقیقات جامع و کاملی در رابطه با نحوه حذف نمره منفی گواهینامه انجام داده است. به منظور بررسی این مسئله باید گفت که اگر بخواهیم شما را با روش های حذف نمره منفی گواهینامه آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی اگر به مدت ۶ ماه پس از تخلف و اخذ نمره منفی رانندگی ایمن و مطابق با قوانین راهنمایی و رانندگی را داشته باشید و تخلفاتی که شامل نمره منفی هستند را انجام ندهید، به صورت خودکار تمامی نمرات قبلی گواهینامه شما پاک می شود و مشمول امتیاز منفی نخواهید شد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در چنین شرایطی، پس از حذف نمرات منفی اگر تخلف دیگری انجام دهید، آن تخلف به عنوان اولین نمره منفی شما ثبت خواهد شد.

البته مسئله مهمی که باید به آن توجه شود این است که در مرحله سوم نمره منفی شرایط بسیار سخت است در چنین وضعیتی شما باید به مدت یک سال خلافی نکرده و امتیاز نمره منفی دریافت نکنید تا بتوانید نمرات منفی گذشته خود را پاک کرده و دوباره نمرات منفی گواهینامه خود را به صفر برسانید.

در همین راستا پیشنهاد ما این است که اگر با مشکلاتی چون نمره منفی مواجه شدید، تمام تلاش خود را کنید تا در ماه های آتی به طرز چشمگیری رانندگی ایمن و مطابق با قوانین راهنمایی و رانندگی داشته باشید تا در نهایت بتوانید نمره منفی خود را کاهش داده و آن ها را از گواهینامه خود پاک کنید.

روش استعلام نمره منفی گواهینامه

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می شود؟

یکی از سوالات مهمی که همواره افراد مطرح می کنند این است که به منظور استعلام نمره منفی گواهینامه لازم است تا چه گام هایی را طی کنیم و به چه نحوی می توان نمره منفی گواهینامه هر شخص را استعلام کرد؟

به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که سه روش پیش روی شما وجود دارد که از طریق آن می توانید اقدام به استعلام نمره منفی گواهینامه کنید. اگر بخواهیم شما را با این روش ها آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استعلام نمره منفی گواهینامه به صورت آنلاین

اگر قصد دارید تا اقدام به استعلام نمره منفی آنلاین کنید، باید گفت که به منظور انجام این فرآیند باید به سراغ سایت پلیس راهنمایی و رانندگی که با نام سایت راهور شناخته می شود رفته و شماره گواهینامه خود را در سایت وارد کنید. سپس می توانید جزئیات نمره منفی خود را به صورت آنلاین و با اطلاعات کامل مشاهده کنید.

مطلب مرتبط: قانون پارک در خیابان یک طرفه چیست؟

البته موضوع لازم به ذکر و حائز اهمیت آن است که به صورت کلی نمرات منفی در سایت راهور با چند روز تأخیر به ثبت می رسد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که به مدت چند روز سامانه را چک کرده تا به شکل کامل متوجه جزئیات نمره منفی گواهینامه خود شوید.

استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق پیامک

روش دیگری که از طریق آن می توانید نمره منفی گواهینامه خود را استعلام بگیرید، کمک گرفتن از سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ است. در واقع شما با ارسال شماره گواهینامه خود به این سامانه می توانید از میزان جریمه و نمرات منفی گواهینامه خود مطلع شوید.

استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق شماره تماس بگیرید

در نهایت نیز روش دیگری که شما می توانید از طریق آن اقدام به استعلام نمره منفی گواهینامه خود کنید، تماس با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸ است. این سامانه نیز به شما کمک می کند تا میزان جریمه و نمره منفی خود را به صورت کامل متوجه شوید.

در نهایت…

در این مطلب از وب سایت آیین تست شما را با نمره منفی آشنا کرده و بیان کردیم که نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می شود؟ توجه به نکات گفته شده در این مطلب دید جامع و کاملی در رابطه با نمره منفی گواهینامه به شما می دهد و می توانید با آگاهی کامل اقدام به پاک کردن نمره منفی گواهینامه خود کنید.

۸ دیدگاه

 1. با سلام و عرض ادب، مقاله خیلی خوبی بود. واقعا این موضوع برای خیلی از ماها مهمه. امیدوارم با این اطلاعات بتونیم نمره منفی گواهینامه رو کم کنیم و رانندگی بهتری داشته باشیم.

 2. سلام! ممنون از این مقاله که نوشتید. من که برای خودم کلی چیز یاد گرفتم. امیدوارم بتونم با استفاده از راهنمایی های شما نمره منفی گواهینامه ام رو حل کنم. خسته نباشید.

 3. سلام دوستان! من این مقاله رو خوندم و واقعا اطلاعات جالبی داشت. چیزهایی که قبلا نمیدونستم رو یاد گرفتم و خیلی به دردم خورد. اگه کسی مشکل نمره منفی گواهینامه داره حتما بخونه.

 4. سلام. ممنون از این مطلب خوب و کامل. من هم با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله گفته شده بود تونستم نمره منفی گواهینامه خودم رو پاک کنم. خیلی راضیم از این مطلب.

 5. ممنونم بابت این مطلب. من این مشکل رو تجربه کردم و واقعاً نمی‌دونستم چه کاری باید بکنم. این مطلب به من کمک بسیاری کرد. البته، بعضی از مراحل برای پاک کردن نمره منفی خیلی طولانی بودند.

 6. خیلی مقاله جالبی بود! به نظرم این مقاله می‌تونه به خیلی از افراد کمک کنه که دنبال راه‌هایی برای پاک کردن نمره منفی گواهینامه‌شون هستن. خیلی خوشحالم که این مقاله رو خوندم.

 7. خیلی مقاله جالبی بود! اصلا نمی‌دونستم که می‌شه نمره منفی گواهینامه رو پاک کرد. خیلی ممنون برای این مطلب مفید.

 8. مقاله‌ی بسیار خوب و مفیدی بود. اگرچه پاک کردن نمره‌ی منفی گواهینامه ممکن است در برخی موارد زمان‌بر و دشوار باشد، اما با خواندن این مقاله تمامی نکات مهم در این باره را فهمیدم. به شدت به دوستانم پیشنهاد خواهم داد که این مقاله را بخوانند. با تشکر از نویسنده این مقاله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *