خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ✅ آموزش رانندگی / قانون پارک در خیابان یک طرفه چیست؟

قانون پارک در خیابان یک طرفه چیست؟

قانون پارک در خیابان یک طرفه

پلیس راهنمایی و رانندگی در ایران برای اینکه فرهنگ رانندگی صحیح و بی‌خطر را در ایران رواج دهد، برخی قوانین سخت گیرانه تعیین کرده است. این قوانین کاملا حساب‌شده و مطابق با فرهنگ رانندگی صحیح وضع شده‌اند تا افراد همواره با توجه به آ‌ن‌ها، رانندگی خود را بهبود بخشند. سرپیچی از این قوانین عموما مجازات و جریمه‌هایی نقدی در پی خواهد داشت که افراد باید آن را به صورت کامل بپردازند؛ در غیر این صورت پلیس راهنمایی و رانندگی توانایی توقیف خودروی فرد را دارد. به همین دلیل، حائز اهمیت است که از برخی قوانین مهم راهنمایی و رانندگی آگاه باشید.

در سطح شهر گاهی خیابان‌هایی یک طرفه را مشاهده می‌کنید که خودروها تنها می‌توانند از یک سو در آن عبور کنند؛ در غیر این صورت احتمال تصادف به شدت بالا می‌رود و جریمه بسیار سنگینی در انتظار راننده خواهد بود. با این وجود در مواقعی نیاز است که افراد خودروی خود را در این خیابان‌ها پارک کنند. با توجه به سطح خطر نسبتا بالای پارک در خیابان یک طرفه و احتمال بسته شدن خیابان، بهتر است ابتدا از قوانین مرتبط به این مسئله اگاه باشید تا جریمه نشوید. در این مطلب به طور کامل قوانین پارک در خیابان یک طرفه را برایتان شرح می‌دهیم.

خیابان یک طرفه یعنی چه؟

خیابان یک طرفه، نام یکی از نمادهای پلیس راهنمایی و رانندگی است که به صورت تابلو در سرتاسر شهر قرار گذاشته می‌شود. این نماد صرفا برای آگاه سازی افراد از یک طرفه بودن خیابان است و در دهانه خیابان‌های یک طرفه قرار دارد. امروزه می‌توان تعداد زیاد این تابلو را در سطح کشور مشاهده کرد که همگی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و شهرداری هر شهر نصب می‌شوند. وقتی این تابلو در دهانه یک خیابان قرار می‌گیرد، یعنی افراد نمی‌توانند از دو طرف این خیابان رفت‌وآمد کنند؛ زیرا این خیابان تنها مختص عبور خودروها از یک سمتِ مشخص است و خودروها می‌توانند تنها از آن طرف به این خیابان وارد شوند.

عمومان خیابان‌های یک طرفه بسیار باریک بوده و عریض نیستند که خودروها بتوانند به راحتی در آن پارک کنند. به همین دلیل پلیس راهنمایی و رانندگی برخی قوانین تعریف شده برای پارک در خیابان یک طرفه مشخص کرده است تا از سد معبر در این خیابان‌ها جلوگیری شود. این قوانین به صورت مشخص و کامل در تمام منابع موثق قابل مشاهده هستند و افراد می‌توانند به راحتی قوانین مرتبط را مطالعه کنند. در این مطلب از وبسایت آیین تست، قوانین پارک در خیابان یک طرفه را برای علاقه‌مندان و صاحبان خودرو شرح خواهیم داد.

چرا برخی خیابان‌ها را یک طرفه می‌سازند؟

یک طرفه ساختن خیابان‌ها برخی دلایل مهم دارد که باعث شده کارشناسان در برخی موارد، ساخت چنین خیابان‌هایی را ترجیح دهند. توصیه می‌کنیم به خوبی این دلایل را مطالعه کنید تا بدانید چرا خیابان‌ها را یک طرفه می‌سازند. البته نمی‌توان گفت با یک طرفه ساختن خیابان‌ها، تمامی مشکلات در آن خیابان رفع می‌شود؛ اما تاثیر بسیار مثبت این کار را نمی‌توان نادیده گرفت. نگاهی به دلایل یک طرفه ساختن خیابان‌ها بیندازیم:

  • درصورت یک طرفه بودن خیابان، مسیرهای اختصاصی مختلفی می‌توان در آن ساخت؛ همانند مسیر اتوبوس، دوچرخه و آتش نشانی.
  • در صورتی که راه باریک باشد، خودروها تنها از یک سمت وارد خیابان می‌شوند و عبور از آن بسیار ساده‌تر می‌گردد.
  • می‌توان بهتر و بیشتر بر عبور خودروها نظارت داشت.
  • خطر کمتری برای عابران پیاده وجود دارد و افراد می‌توانند به راحتی از خیابان عبور کنند.
  • هرگونه ترافیک و تراکم بالا را در خیابان از بین می‌برد و به عبور خودروها سرعت می‌بخشد.

نماد خیابان یک طرفه

برای اینکه افراد متوجه یک طرفه بودن خیابان‌ها شوند، یک تابلو و نماد خیابان یک طرفه تعیین شده است که آن را در ورودی خیابان نصب می‌کنند. در صورت مشاهده این تابلو، بدانید که خیابان یک طرفه است و نمی‌توانید از جهت مخالف آن عبور کنید. عموما دوربین‌هایی در این خیابان‌ها قرار داده می‌شود تا بتوانند متخلفان را جریمه کنند. رانندگان با توجه به نوع نماد خیابان یک طرفه و محل نصب آن، می‌توانند متوجه شوند که عبور از کدام جهت در این خیابان مجاز است.

در خیابان یک طرفه، باید خودروی خود را کدام سمت پارک کنیم؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که در پارک در خیابان یک طرفه وجود دارد، سمتی است که افراد خودروی خود را پارک می‌کنند. در چنین مواردی باید توجه داشته باشید که خودروی خود را در سمت صحیح و قانونی پارک کنید تا متحمل جریمه نشوید. در خیابان‌های یک طرفه نباید خودرو را در سمت چپ پارک کرد؛ زیرا در این خیابان‌ها، سمت چپ مختص عبور خودروها است و نباید هیچ سدی برای حرکت آن‌ها وجود داشته باشد. پس اگر بخواهید خودروی خود را در یک خیابان یک طرفه پارک کنید، باید خودرو را در سمت راست خیابان پارک کنید تا سد معبر نکرده و جریمه نشوید.

قانون پارک در خیابان یک طرفه

به غیر از این که تمام رانندگان باید خودروی خود را در سمت راست پارک کنند، هیچ قانون دیگری در مورد پارک در خیابان یک طرفه وجود ندارد. به طوری که اگر به طور کامل کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی را مطالعه کنید، قوانین خاصی درباره پارک در خیابان یک طرفه نمی‌بینید. فقط توصیه می‌شود همواره پارک در سمت راست خیابان یک طرفه را در ذهن داشته باشید تا جریمه نشوید. در ادامه نیم نگاهی به قوانین دیگر راهنمایی و رانندگی در خیابان یک طرفه می‌اندازیم.

برخی از قوانین راهنمایی و رانندگی در خیابان یک طرفه

از آنجایی که رفته‌رفته تعداد خیابان‌های یک طرفه در سطح کشور افزایش می‌یابد و قطعا مجبور به عبور از این خیابان‌ها خواهید بود، بهتر است از تمام قوانین و مقررات مرتبط به آن آگاه باشید. به همین دلیل برخی از مهم‌ترین قوانینی که می‌توانند برایتان کاربردی و مفید واقع شوند را شرح می‌دهیم.

1. حرکت در جهت تعیین شده خیابان

در هر خیابان یک طرفه، یک مسیر مشخص شده وجود دارد که تمام رانندگان باید در جهت آن حرکت کنند. همواره به یاد داشته باشید که نباید از مسیر مخالف این خیابان یک طرفه عبور کنید. اگر از این قانون پیروی نکرده باشید و در مواقعی دستتان رو شود، جریمه نسبتا سنگینی متحمل خواهید شد. این قانون پلیس راهنمایی و رانندگی کشور بسیار مهم است و همواره با متخلفان به صورت سخت گیرانه برخورد می‌کنند.

2. گردش به خیابان‌های مجاور

طبیعی است که بخواهید در یک خیابان یک طرفه، به خیابان‌های مجاور آن بپیچید. در قوانین راهنمایی و رانندگی کشور ایران ذکر شده است که در این صورت، باید به لاینی بروید که خیابان در آن سمت قرار دارد. برای مثال اگر می‌خواهید به یک خیابان در سمت چپ بپیچید، باید خودروی خود را در لاین سمت چپ خیابان برانید تا به راحتی گردش به چپ کنید. هر چند امروزه رعایت این قانون در خیابان‌های یک طرفه سرتاسر کشور زیاد مرسوم نیست.

مطلب مرتبط: تفاوت بزرگراه و آزادراه

بهترین شیوه آموزش رانندگی

اگر به دنبال آموزش رانندگی هستید و می‌خواهید رانندگی را به بهترین نحو یاد بگیرید، وبسایت آیین تست بهترین گزینه برای شما است. وبسایت آیین تست انواع نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید در آزمون آیین نامه به سادگی قبول شوید. وبسایت آیین تست در اخذ گواهینامه و یادگیری رانندگی به صورت حرفه‌ای، همواره در کنار شما خواهد بود.

۵ دیدگاه

  1. این قانون خیلی خوبه، من که همیشه مشکل داشتم با اینکه خیابان یک طرفه بود و نمی‌دونستم کجا باید پارک کنم. حالا با این قانون همه چیز روشن شده و رانندگی هم راحت‌تر شده.

  2. خب این قانون پارک در خیابان یک طرفه خوبه ولی خب ما تو ایران هستیم، کسی رو نداریم که از پلیس خریداری کنیم. فکر نمی‌کنم بشه این قانون رو به خوبی پیاده کرد. ولی خب ببینیم چی میشه. شاید همه راننده ها یه کم هوشیارتر بشن و این قانون رو رعایت کنن.

  3. خیلی مقاله خوبی بود. من خودم این قانون رو در کشور ما تجربه کردم و می‌دونم چقدر می‌تونه مفید باشه. خیلی خوشحالم که این مقاله رو خوندم و اطلاعات جدیدی در این زمینه به دست آوردم.

  4. خیلی خوب بود. من خودم همیشه با این موضوع موافق بودم و حالا با خوندن این مقاله مطمئن شدم که این قانون واقعا میتونه اثر خوبی بر روی جامعه داشته باشه. امیدوارم اجرای این قانون در کل کشور تحقق پیدا کنه.

  5. این مقاله خیلی خوب بود، من خودم همیشه به نقشه های پارکینگ شهری اعتقاد داشتم و حالا با اطلاعات جدیدی که از این مقاله گرفتم، اطمینان دارم که این قانون می تواند بهبودی بزرگی در مسئله پارکینگ شهری ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *