خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / وضعیت پلاک فک شده (استعلام آنلاین و سریع)

وضعیت پلاک فک شده (استعلام آنلاین و سریع)

وضعیت پلاک فک شده

فک پلاک یکی از اعمالی است که در تمام دنیا برای خریدوفروش خودروها انجام می‌شود. این کار توسط پلیست راهور جمهوری اسلامی انجام می‌شود و مراحل خاص خود را دارد. فک پلاک در واقع همان تعویض پلاک است. البته درصورتی‌که قبلاً خودروی شما پلاک شده باشد. در دیگر موارد نصب پلاک انجام خواهد شد. در لغت نیز فک به معنای جداکردن و برداشتن است. هر خودرویی که فروخته می‌شود نیاز به تعویض پلاک خواهد داشت.

شماره پلاک ماشین شما درست مانند شماره ملی و شناسنامه‌تان است. وقتی آن را تحویل می‌گیرید به‌هیچ‌عنوان به دست کس دیگر نسپارید و همین‌طور توجه داشته باشید که اگر خلافی با خودروی شما انجام شود در نهایت اسم شما در سامانه تخلفات و جرائم ثبت می‌شود و لازم است که در این مورد پاسخگو باشید. البته سؤالاتی در مورد نحوه فک پلاک و وضعیت آن پس از انجام مراحل اداری مطرح می‌شود که در ادامه مقالات سایت آیین تست قصد بررسی این موضوع را داریم. اولین موضوع این است که اگر فک پلاک خودرو صورت نپذیرد تمامی خلاف‌ها به نام راننده و صاحب قبلی ماشین ثبت می‌شود.

منظور از فک پلاک چیست؟ چگونه از وضعیت پلاک آگاه شویم

فک پلاک در واقع اولین مرحله برای انجام مراحل تعویض پلاک جهت انجام معامله می‌باشد. در این بخش از مراحل اداری شما می‌توانید پس از انجام فک پلاک خودروی خود را به نام شخص دیگری منتقل کنید. در این شرایط یکی از اولین مواردی که حتماً باید به آن فکر کنید استعلام تعویض پلاک ماشین است. برای این کار می‌توانید به سامانه استعلام مراجعه کنید.

در این سامانه که مربوط به پلیس راهور است، شما می‌توانید به آدرس https://service.rahvar120.ir/page/plate-police مراجعه فرمایید. پس از ورود به این لینک در باکس استعلام وضعیت پلاک فک شده می‌توانید کد ملی خود را وارد کنید. سپس لازم است که واژه امنیتی را برای تأیید این که ربات نیستید ثبت کنید و در نهایت صفحه بعدی شما می‌توانید اطلاعات و سوابق فک پلاک و مالکیت خود را بررسی کنید. در این سامانه البته جزئیات پلاک فک شده و همین‌طور سابقه‌های آن قابل‌بررسی و ذخیره است. در نهایت اگر می‌خواهید ببینید به نام شما چه پلاکی ثبت شده است این سامانه کاربردی خواهد بود.

مراحل تعویض پلاک ماشین در سال 1400

همان‌طور که در آموزش رانندگی به شما توضیح داده شده آخرین مرحله برای خرید و روش یک خودرو تعویض پلاک آن می‌باشد. در این وضعیت ممکن است سؤالات زیادی برای شما مطرح شود. اولین مسئله این است که طرفین پیش‌ازاین که به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنند با تحویل مدارک و اسناد اقدام به فک پلاک خودروی قبلی و نصب پلاک جدید کنند. در این شرایط شما به ساختمان اداری مربوط مراجعه و مدارک را به کارشناس حقوقی تحویل می‌دهید. در نهایت گواهی بازدید فنی خودرو برای افسر صادر شده و پس از آن برگه تأیید نیز به شما تحویل می‌گردد.

البته این در صورتی است که خودرو از لحاظ فنی در سلامت کامل باشد. پس از آن پلاک قدیمی را تحویل و پلاک جدید دریافت می‌شود. نیاز است که برای دریافت پلاک هزینه‌ای را واریز کنید. در نهایت ممکن است تا یک ساعت طول بکشد که پلاک جدید به شما و یا شخصی که خودرو را از شما خریداری کرده است تحویل شود. برای فک پلاک و دریافت پلاک جدید شما نیاز به یک سری مدارک خواهید داشت:

مدارک موردنیاز برای فک پلاک

این موارد شامل:

 • سند فروش خودرو از کارخانه و سند درصورتی‌که ماشین خارجی است
 • کارت خودرو
 • سند مالکیت خودرو که توسط راهور ناجا صادر شده است
 • شناسنامه و کارت ملی فروشنده یا نماینده حقوقی
 • بیمه‌نامه شخص ثالث از یک شرکت معتبر
 • برگه عدم خلافی و صفر شده
 • فیش پرداخت بهای پلاک بر اساس تعرفه سال
 • ارائه اصل کارت معاینه فنی. برای خودروهای عمومی دریافت این کارت به‌صورت دوره یک‌ساله انجام شده و برای خودروهای شخصی و دولتی نیز مدت‌زمان آن 4 سال خواهد بود.
 • همین‌طور برای دریافت پلاک و تحویل آن نیاز حضور فروشنده خواهد بود. همین‌طور فروشنده لازم است که مدارک تعویض پلاک را با خود به همراه داشته باشد.

چرا باید وضعیت پلاک را استعلام کنیم؟

وضعیت پلاک فک شده

پرسش دیگر این است که چرا باید نسبت به استعلام پلاک خودرو اقدام نماییم؟ در چه شرایطی نیاز به چنین کاری خواهد بود؟ استعلام پلاک برای زمانی است که شما قصد دارید برای خرید ماشین مبایعه‌نامه را امضا و به فروشنده بیعانه و رقم مشخص بر اساس قولنامه پرداخت کنید. قبل از این که فروشنده بیعانه را پرداخت کند لازم است که وضعیت پلاک خودرو را بررسی کند. ممکن است پلاک خودرو به نام فروشنده نبوده و یا این که ماشین‌دزدی باشد.

زمانی که می‌خواهید خودرویی را به‌صورت وکالتی خریداری کنید می‌توانید نسبت به استعلام پلاک خودرو اقدام نمایید. البته از نظر قوانین مدنی پیشنهاد نمی‌شود که خودرو به این صورت خریداری شود. اما به‌هرحال گاهی افراد مجبور به انجام آن هستند که البته منع قانونی خاصی ندارد.

برای استعلام تعویض پلاک خودرو شما باید با پلیس 110 تماس حاصل نموده و اگر می‌خواهید اطلاعات دیگر مانند عوارض و خلافی را جستجو نمایید باید به دفتر خدمات الکترونیک شهرداری شهر محل زندگی و مراکز پلیس +10 مراجعه نمایید.

استعلام وضعیت ماشین فک پلاک

پیگیری پلاکی که فک شده است عموماً برای کسانی مهم خواهد بود که به‌صورت وکالتی خودرو را خریداری و یا معامله کرده‌اند. درصورتی‌که چنین است لازم خواهد بود اطمینان حاصل کنید که شخص با پلاک شما هیچ خلافی انجام نداده است.

ضمن این که طرفین وقتی به انتهای معامله رسیدند باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه نموده و برگه‌ای را دریافت کنند که روی آن شماره نوبت و کد باجه درج شده است. در نهایت با به‌همراه‌داشتن مدارک می‌توانید به باجه مربوطه رفته و کار تعویض پلاک را انجام دهید. از طرفی به جهت پیگیری پلاک فک شده نیز می‌توانید به وب‌سایتی که کمی بالاتر به آن اشاره کردیم مراجعه و کل پلاک‌هایی که تاکنون به اسم شما فک و فروخته شده است را بررسی کنید. درصورتی‌که پروسه فک پلاک شما به‌درستی انجام شده باشد می‌توانید اطلاعات آن را در این قسمت مشاهده فرمایید.

نکات مهم در مورد پلاک فک و تعویض شده

اگر نمونه سؤالات آیین‌ نامه آزمون رانندگی را خوانده باشید مطلع هستید که هر خودرو با پلاکی که روی آن متصل است درست مانند یک شخص حقیقی در جامعه دارای یک شخصیت اجتماعی خواهد بود. در نتیجه وقتی شما با خودرو مرتکب تخلف شوید، در واقع پلاک شما نشان‌دهنده هویت شما خواهد بود. تعویض پلاک شما معمولاً بین یک تا سه ساعت به طول خواهد انجامید. این بستگی به مرکز و تعداد مراجعین دارد.

در زمینه خریدوفروش خودروها باید توجه فرمایید که تاحدامکان از دادن هرگونه وکالت برای خریدوفروش بپرهیزند. این کارگاهی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را به بار بیاورد. همین‌طور کلیه مراحل نیز باید توسط خود مالک و خریدار پیگیری شود. در ادامه بهتر است تا پایان مراحل تعویض پلاک خودرو سند مالکیت را منتقل ننمایند و در این مورد شرطی را میان خود و خریدار برای مسئله پرداخت دایر نمایند. البته که هزینه انتقال خودرو، تعویض پلاک و پرداخت عوارض و انتقال سند مالکیت بر عهده فروشنده است و لازم است که در نهایت پس از انتقال سند مبلغ را به فروشنده بپردازند.

مطلب مرتبط: زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه

همین‌طور پس از انجام تعویض پلاک حتماً برای انتقال سند اقدام فرمایید. درصورتی‌که سند به نام شما و پلاک به نام شخص خریدار باشد، توجه فرمایید که از غیرقانونی شما در این قبال مسئول هستید.

انجام چنین اشتباهاتی می‌تواند سبب بروز مشکلات حقوقی و قانونی زیادی برای شما شود.

۴ دیدگاه

 1. مقاله جالبی بود و اطلاعات خوبی درباره وضعیت پلاک فک شده ارائه شده بود. اما به نظرم کمی بیشتر می‌توانست به جزئیات بپردازد.

 2. من از این سامانه استفاده کردم و خیلی راضی بودم. واقعا سریع و آسان بود. فقط اگر امکان پرداخت آنلاین هم داشت، عالی می‌شد.

 3. خیلی خوب بود، اما کاش یکم بیشتر جزئیات روی این موضوع روی می دادید. ممنون از شما به هر حال.

 4. این وبسایت بسیار عالیه، واقعا به درد افرادی می‌خوره که به دنبال پلاک‌های فک شده خودشون هستند. من خودم از این سرویس استفاده کردم و به راحتی پلاک فک شده‌ی خودم رو پیدا کردم. تشکر از تیم سازنده‌ی این وبسایت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *