خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / 🧩 متفرقه / گواهینامه رانندگی کی صادر میشه؟

گواهینامه رانندگی کی صادر میشه؟

گواهینامه رانندگی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی که آزمون شهری یا همان امتحان رانندگی با افسر را قبول می‌شوند این است که در نهایت گواهینامه کی به دستشان می‌رسد. همین‌طور این برایشان مهم است که آیا برای دریافت گواهینامه باید اقدام خاصی را انجام دهند؟ به اداره خاصی سر بزنند و یا این که در سایت خاصی ثبت‌نام کنند؟ اصلاً مراحل ارجاع گواهینامه به شما توسط چه ارگانی و زیر نظر چه سازمانی انجام می‌شود؟ آیا می‌توانید کاری انجام دهید تا در مدت‌زمان کمتری گواهینامه برای شما ارسال شود.

سؤالات زیادی در این مورد مطرح می‌شود و البته افراد ناآشنا به این حوزه معمولاً اطلاعات غلطی هم از خود به شما منتقل می‌کنند. در نهایت باید به یاد داشته باشید که وقتی در آزمون عملی یا همان شهری قبول می‌شوید. گواهینامه حتماً به دست شما می‌رسد. این مقوله مربوط به پروسه انجام کارهای اداری از سوی آموزشگاه رانندگی نیز خواهد بود.

وقتی قصد دریافت گواهینامه را دارید. نخست باید در جلسات کلاس تئوری آیین‌نامه راهنمایی‌ورانندگی حضور پیدا کنید. سپس به سراغ 12 جلسه کلاس عملی شهری می‌روید و در نهایت پس از گذراندن این کلاس باید خودتان را برای آزمون آیین‌نامه و همین‌طور آزمون شهری با افسر راهنمایی‌ورانندگی آماده کنید. برای قبولی آسان‌تر در آزمون‌های تئوری و عملی می‌توانید از نمونه سؤالات آیین‌نامه سایت آیین تست استفاده کنید.

مراحل صدور گواهینامه به چه صورت است؟

در سایت آیین تست به یک پرسش مهم از سوی کاربران می‌پردازیم. گواهینامه رانندگی در نهایت کی صادر می‌شود؟

قطعاً یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین لحظات برای هنرجویان تأیید قبولی از سوی افسر راهنمایی‌ورانندگی و دیدن تصدیق یا گواهینامه رانندگی است. معمولاً اصلی‌ترین سؤال این است که پلیس راهور چه زمانی گواهینامه رانندگی ما را ارسال کرده و می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده مدت‌زمان صدور گواهینامه به کم تر از یک هفته و حدوداً چهار روز سیده است. البته این مدت‌زمان صرفاً مبتنی بر این است که پردازش روی اطلاعات شما انجام شده و در این مدت کار به دست شما نمی‌رسد. از یک ماه تا چهل روز عموماً مدت زمانی است که شما باید برای دریافت گواهینامه از سوی راهور ناجا و اداره پست جمهوری اسلامی ایران منتظر بمانید. همین‌طور در بسیاری از موارد عدم صدور به‌موقع گواهینامه مربوط به مسئله نقص در پرونده‌ها می‌باشد. ارائه تمامی اطلاعات تماس، داده‌های شخصی و همین‌طور سند اثبات محل زندگی از جمله مهم‌ترین مواردی است که معمولاً پلیس راهور ناجا از شما می‌خواهد.

مدت‌زمان ارسال گواهینامه به درب منزل

پروسه تحویل فرم‌ها و کارت‌های ارگانی همین‌طور به ترافیک کاری پست نیز بستگی دارد. در نهایت این اداره گواهینامه شما را پس از این که از راهور ناجا تحویل گرفت، ظرف مدت یک ماه تا 45 روز به شما می‌رساند. در بررسی‌های انجام شده و با جستجو در بین کاربرانی که موفق به دریافت گواهینامه در سال 1400 شده‌اند.

این مدت متغیر است و نمی‌توان در مورد آن اطلاعات دقیقی داد. در نهایت شما می‌توانید از طریق سیستم رهگیری گواهینامه رانندگی اداره پست نسبت به بررسی وضعیت گواهینامه خودتان اقدام نمایید. برای این کار لازم است که به آدرس: https://najatracking.post.ir مراجعه فرموده و در صفحه‌ای که برای شما قابل‌مشاهده خواهد بود. نخست نوع جستجو را انتخاب کنید. البته این موارد شامل کارت سوخت، کارت خودرو و… نیز خواهد بود. اما ما نیاز به اطلاعات در مورد رهگیری مرسوله گواهینامه را خواهیم داشت.

در صورتی که گواهینامه را در جستجوی سند انتخاب کنید. لازم است که شماره ملی را وارد نموده و سپس کد کپچا را تأیید کنید. در نهایت اقدام به استفاده از کلید جستجو نموده و وارد صفحه‌ای می‌شوید که در مورد تاریخچه ارسال بسته شما توضیحات لازم ارائه می‌گردد.

پیگیری پیامکی گواهینامه صادر شده

البته که برای پیگیری گواهینامه صادر شده می‌توانید از شماره‌های تماس ۸۱۲۵۳۵۷۳ و ۸۱۲۵۳۵۶۱ نیز استفاده فرمایید. در صورتی که یک ماه تا چهل روز از مدت‌زمان قبولی شما در آزمون می‌گذرد می‌توانید با استفاده از این شماره‌های تماس به سیستم کنترل مدارک هویتی و راهنمایی رانندگی راهور ناجا متصل شده و در نهایت به بخش موردنظر وصل شده و سؤال خود را مطرح کنید.

همین‌طور با استفاده سامانه پیامکی پلیس +10 نیز این کار امکان‌پذیر است. کافی است که عدد 1 را به‌صورت لاتین به شماره 1100 ارسال نموده تا از وضعیت صدور گواهینامه خود مطلع شوید. ضمن این که اگر قبلاً از این سرویس استعلام استفاده کرده باشید مشخصات شما ارسال می‌شود و لازم است که با ارسال عدد 0 آن را تأیید کنید.

این سامانه البته امکان جستجو و پیگیری کارت ماشین، گواهی عدم سوءپیشینه، سند خودرو و… را نیز خواهد داشت. البته قبل از انجام این مراحل حتماً چک کنید که آیا مدارک ارسالی کامل بوده و هیچ مشکلی در پرونده شما وجود ندارد؟ در نهایت لازم است که در تمامی این مراحل به کارت ملی و یا گواهی موقت آن دسترسی داشته باشید. چون تمامی مراحل استعلام با استفاده از شماره ملی انجام خواهد شد.

استعلام ارسال گواهینامه با USSD

همچنین می‌توانید از شماره *193# برای کنترل و رهگیری مرسولات پستی سازمانی استفاده نمایید. درصورتی‌که سیم‌کارت شما اعتباری است برای استفاده از خدمات پیامکی لازم است که حداقل 500 تومان شارژ در حسابتان موجود باشد. توجه کنید که این روش برای استعلام گواهینامه موتورسیکلت، پایه سه، پایه دو، پایه یک و ویژه نیز قابل‌استفاده خواهد بود.

روش دیگر مراجعه مستقیم به دفاتر پلیس +10 خواهد بود. البته از نظر ما بهتر است تا مدت‌زمان معین و منطقی برای دریافت گواهینامه صبر کنید. در غیر این صورت ممکن است مدارک شما ناقص باشد که لازم است آن‌ها را کامل کنید.

مدت‌زمان اعتبار گواهینامه چقدر است؟

در ادامه مبحث نحوه استعلام ارسال گواهینامه سایت آیین تست، به این موضوع می‌پردازیم که اعتبار گواهینامه ما چندساله خواهد بود و برای تأیید آن باید چه‌کارهایی انجام دهیم؟ مدت زمانی که برای اعتبار گواهینامه در نظر گرفته می‌شود برای افرادی که زیر 70 سال هستند ده‌ساله و برای افراد بالای 70 سال نیز به‌صورت پنج‌ساله خواهد بود.

این احراز بر اساس سلامت جسمی و روحی خواهد بود. در صورت لزوم تعویض گواهینامه این موارد توسط پزشک معتمد نیروی انتظامی و راهور گزارش داده می‌شود. در نهایت رانندگانی که در اولین سال وارد خیابان‌ها می‌شوند لازم است که یک سری محدودیت‌ها و ضوابط در نظر گرفته شده را رعایت فرمایند. در صورتی که گواهینامه از بین رفته و یا این که مفقود گردد دارنده آن می‌تواند درخواست المثنی بدهد. در این صورت احراز هویت انجام خواهد شد و در نهایت گواهی قبلی شما بر اساس کد مندرج و بارکد منقضی و از دسترس خارج خواهد شد.

بررسی پروسه چاپ و ارسال گواهینامه

گواهینامه رانندگی کی صادر میشه؟

پروسه چاپ و ارسال گواهینامه پس از این دوره آموزش رانندگی را گذراندید توسط افسر کل راهنمایی رانندگی بررسی و احراز خواهد شد. اگر در آزمون شهری قبول شوید اطلاعات شما به سازمان راهور ناجا ارسال شده و اگر تمامی مدارک شما تکمیل باشد مدت‌زمان یک ماه تا چهل روز به طول خواهد انجامید که برای شما از طریق پست ارسال شود. توجه فرمایید درصورتی‌که بسته به آدرس پستی که شما درج کرده‌اید ارسال شود اما در منزل حضور نداشته باشید، این کار دو بار دیگر هم انجام می‌گردد.

در نهایت گواهینامه شما به پست عودت داده می‌شود. این گواهینامه ظرف مدت‌زمان سه ماه در اداره پست باقی می‌ماند و در صورت مراجعه متقاضی با ارائه کارت شناسایی و یا شناسنامه معتبر به او تحویل خواهد شد. حتماً باید در هنگام دریافت گواهینامه از شما رسید دریافت شود. در ادامه اگر همچنان فرد موردنظر برای دریافت گواهینامه به اداره پست مراجعه ننمود، گواهینامه توسط اداره پست به مرکز صدور گواهینامه راهور ناجا ارسال می‌گردد. در این مرکز نیز به مدت سه ماه مجدداً گواهینامه نگه‌داری خواهد شد و سپس امحا و باطل می‌گردد.

زمان صدور و ارسال گواهینامه المثنی

گم‌شدن یا ازبین‌رفتن گواهینامه یکی از مشکلاتی است که شاید هر فردی در زندگی‌اش با آن مواجه شود. در این وضعیت شما اجازه رانندگی بدون گواهینامه را نخواهید داشت. لازم است که گواهینامه را به‌صورت فیزیکی و المثنی دریافت کنید. عموماً وقتی مدارک شما گم شده و توسط کسی پیدا شود به اداره پست و یا نزدیک‌ترین دفتر پلیس +10 ارجاع می‌گردد. همین‌طور شما می‌توانید به اداره پست شهر محل زندگی و شهرهای اطراف مراجعه کرده و از آن‌ها استعلام بگیرید. در صورتی که هیچ راهی برای دریافت گواهینامه پیدا نکردید لازم است که به پلیس +10 مراجعه فرمایید.

مطلب مرتبط: کارت شناسایی ماشین چند روزه میاد؟

البته که گواهینامه المثنی دارد و می‌توانید آن را در صورت خرابی و یا مفقودی دریافت کنید. برای این کار تفاوتی نخواهد داشت که گواهینامه شما چه نوعی است، می‌توانید حتی برای موتورسیکلت و پایه یک نیز همین مراحل را طی کنید.

پس از مراجعه به پلیس +10 اعلام مفقودی گواهینامه خواهید کرد. مدارکی لازم است که از جمله آن‌ها باید به کارت ملی، شناسنامه، کد پستی و آدرس دقیق اشاره کرد. البته که لازم است به پزشک معتمد تست معاینات پزشکی نیز مراجعه کرده و اطلاعات لازم در مورد تست بینایی‌سنجی را مجدداً بگذرانید. در نهایت مبلغی نیز به‌عنوان هزینه دریافت مجدد گواهینامه از شما اخذ می‌شود که باید فیش واریزی، عکس و پاکت پستی نیز نیاز خواهید داشت.

نحوه پیگیری و مدت‌زمان ارسال گواهینامه المثنی سال 1400

بازهم مثل قبل پروسه ارسال مدرک شما از سوی همان ارگان قبلی خواهد بود. البته در این مورد مدت‌زمان شصت روز یعنی دو ماه نیز ثبت شده است. به‌طورکلی هیچ تاریخ دقیقی در مورد مدت‌زمان ارسال گواهینامه المثنی در هیچ مرکز داده و سایتی موجود نیست. اگر تاکنون یک‌بار گواهینامه المثنی دریافت کرده‌اید. توجه فرمایید تا مدت یک سال اجازه دریافت دوباره آن را نخواهید داشت. همین‌طور می‌توانید بازهم مراحل قبلی را طی کنید، به اداره پست و همین‌طور دفاتر پلیس +10 شهر خودتان مراجعه کنید.

نحوه استعلام گواهینامه‌های پایه یک، پایه دو، پایه سه و موتورسیکلت نیز در صورت صدور مجدد به همان شیوه‌ای است که در بخش قبل به شما عزیزان توضیح دادیم.

۱۵ دیدگاه

 1. امیررضا خدامی

  خیلی مقاله جالبی بود. راهنمای خوبی برای آدمهایی که می‌خواهند گواهینامه رانندگی بگیرند. از اینکه این مقاله را نوشتید ممنونم.

 2. خیلی عالی بود. مقاله جامع و کاملی بود و به خوبی به سوالاتی که ما داشتیم پاسخ داد. خیلی ممنون از این مقاله.

 3. خیلی مقاله خوبی بود. خدا قوت به نویسنده.

 4. مرحبا! مقاله جالبی بود و من از خوندنش لذت بردم. به نظرم این مقاله می‌تونه به خیلی‌ها کمک کنه که گواهینامه رانندگیشون رو به راحتی بگیرن. دست مریزاد!

 5. مقاله خیلی خوبی بود! بلاخره فهمیدم چطوری و کی میشه گواهینامه رانندگی گرفت. ممنون از توضیحات کامل و مفیدتون.

 6. سلام دوست من! مقاله خیلی خوبی بود، واقعا کامل و جامع توضیح دادی که چطور گواهینامه رانندگی صادر میشه. اطلاعات مفیدی بود برای کسایی که میخوان گواهینامه بگیرن. دست مریزاد!

 7. سلام. مقاله خوبی بود، اطلاعاتتون رو به خوبی توضیح دادید و کاملا قابل فهم بود. امیدوارم موفق باشید.

 8. سلام! من این مقاله رو خوندم و واقعا کاربردی بود. تمام مراحل صدور گواهینامه رانندگی رو به خوبی توضیح داده بود. ممنون از زحماتتون.

 9. واقعا خیلی مقاله خوبی بود. من خودم همیشه کنجکاو بودم که گواهینامه رانندگی کی و چگونه صادر می شود و این مقاله به من کمک کرد تا بهتر بفهمم. ممنون بابت اشتراک گذاری این مطلب.

 10. منم موافقم که این مقاله خیلی جالب بود. از نظر من اطلاعات خوبی در مورد گواهینامه رانندگی داده شده. چیزی که بیشتر از این مقاله خوشم اومد این بود که به زبان ساده نوشته شده بود. ممنون از نویسنده!

 11. من خیلی از این مقاله لذت بردم. واقعا مفید و جامع بود. فقط یکمی بیشتر اطلاعات در مورد قوانین جدید درباره گواهینامه رانندگی نیاز داریم. اما به هر حال، از نویسنده این مقاله خیلی ممنونم.

 12. این مقاله عالی بود. خیلی خوب توضیح داده شده که گواهینامه رانندگی کی و به چه شرایطی صادر می‌شه. ممنون از نویسنده

 13. مطلب خوبی بود، اگرچه برای من که قبلا گواهینامه رانندگی گرفته بودم، خیلی جالب نبود. اما برای کسانی که قصد دارند گواهینامه بگیرند، قطعا مفید واقع میشه!

 14. مقاله خوبی بود و منو با اطلاعات جدیدی که درباره شرایط لازم برای گرفتن گواهینامه رانندگی بهمون داد، بروز کرد. اما بعضی از مطالب برای من به خوبی قابل فهم نبود. به هر حال، ممنون بابت تلاشتون.

 15. خیلی خوب بود که توضیح دادید که چه مدارکی برای گرفتن گواهینامه رانندگی لازم است. واقعاً کمکم کردید تا بتوانم به راحتی گواهینامه رانندگی بگیرم. تشکر از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *