خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / ◀️ اطلاعات عمومی / کارت شناسایی ماشین چند روزه میاد؟

کارت شناسایی ماشین چند روزه میاد؟

کارت شناسایی ماشین چند روزه میاد؟

خودروها امروزه بخش مهمی از زندگی انسان‌ها را تشکیل می‌دهند و به جهت رفاهی که در حمل‌ونقل برای ما به وجود آورده‌اند در سراسر دنیا به اشکال و انواع مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته که شما می‌توانید از وسیله‌های نقلیه ماشینی برای رفت‌وآمدهای کوتاه و بلند استفاده کنید. زمانی که شما قصد خرید یک خودرو را خواهید داشت. نخست قطعاً به قیمت، کیفیت و سپس امکانات و پیش‌نیازهای آن توجه می‌کنید. کارت ماشین یا کارت شناسایی یکی از مهم‌ترین مواردی است که قصد داریم در ادامه در مورد آن صحبت کنیم. این کارت درصورتی‌که سند خودرو به نام شما بخورد مدت زمانی طول می‌کشد که صادر و به شما ارسال شود.

متناسب با همان قوانینی که در مورد گواهینامه وجود دارد. این کارت هم توسط سازمان راهور ناجا صادر می‌شود. همین‌طور اگر به‌تازگی خودرویی را خریداری کرده‌اید اما کارت آن به دست شما نرسیده است می‌توانید از طریق روش‌هایی که در ادامه می‌خوانید آن را پیگیری نمایید.

سؤالات مهم در مورد صدور کارت ماشین

 • کارت ماشین من صادر شده اما پست به دستم نمی‌رساند، چه کنم؟
 • کارت ماشین من گم شده است، آیا می‌توانم المثنی دریافت کنم؟
 • زمان صدور کارت شناسایی ماشین چند روز است؟
 • آیا برای دریافت کارت شناسایی ماشین می‌توانم به اداره راهور مراجعه کنم؟
 • آیا می‌توانم کارت شناسایی ماشین را با تماس یا اس‌ام‌اس پیگیری کنم؟

مدت‌زمان صدور کارت خودرو در سال 1400

کارت ماشین یکی از مهم‌ترین کارت‌هایی است که شما در تمامی شرایط باید آن را به همراه داشته باشید. چیزی مانند گواهینامه که برای احراز هویت ماشین شما که شبیه به کارت ملی است. این کارت نشان می‌دهد که آیا شما صاحب خودرو هستید و آیا مشخصات خودرو با چیزی که در ظاهر مشخص است همخوانی دارد؟ بسیار در این مورد سؤال مطرح می‌شود که به طور مثال ما اول ماه مراحل به نام خوردن و پلاک‌گذاری ماشین را انجام داده‌ایم. حال چه زمانی کارت ماشین ما صادر می‌شود؟ عموماً 30 تا 40 روکاری طول می‌کشد که کارت خودرو صادر شود. در این مورد حساسیت و نگرانی به خرج ندهید. همین‌طور برای ثبت آن لازم است که پلاک، برگه سبز و همین‌طور دیگر موارد نیز به نام شما بخورد. در این صورت کارت ماشین نیز به آدرسی که در مرکز تعویض پلاک ثبت کرده‌اید ارسال خواهد شد.

سؤال دیگر این که وقتی کارت برای ما ارسال می‌شود، ممکن است در محل حضور نداشته باشیم و نتوانیم آن را تحویل بگیریم، حالا تکلیف چیست؟ در این شرایط مأمور پست مجدداً کارت را به اداره بازمی‌گرداند. این کارت تا 3 ماه در اداره باقی خواهد ماند و می‌توانید هر روزی که می‌خواهید در ساعات اداره برای دریافت آن با کارت ملی مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: زمان باطل شدن کاردکس گواهینامه

نحوه پیگیری کارت شناسایی ماشین

در زمانی که شما منتظر صادر و دریافت کارت ماشین هستید معمولاً روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید روند صدور را پیگیری کنید. البته این در شرایطی است که بسته تحویل پست شده باشد. در غیر این صورت هیچ اطلاعاتی در این مورد درج نخواهد شد. روش اول مراجعه به سایت پست و بخش رهگیری مرسوله‌های سازمانی و اداری است.

این بخش البته تحت عنوان سامانه رهگیری مرسولات سازمانی نیز شناخته شده و آدرس آن بدین شرح است: https://najatracking.post.ir همان‌طور که در این آدرس مشاهده فرمودید. شما می‌توانید نوع سند یا کارت مورد نظرتان را انتخاب کرده و سپس شماره VIN ماشین و اعداد کنترلی را وارد کنید. در نهایت مراحل ارسال کارت شناسایی خودرو به شما ارسال می‌شود. البته روش دیگری نیز برای پیگیری خودرو وجود دارد. این سؤال مطرح می‌شود که من اطلاعات VIN خودرو را ندارم، در این صورت چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ باید عرض کنیم که شما از طریق کد ملی قادر به استعلام نیستید. اما ضروری است که برای تحویل کارت ماشین کارت ملی ارائه دهید.

استعلام و پیگیری کارت خودرو

همان‌طور که گفتیم تعداد روش‌ها برای استعلام کارت خودرو درصورتی‌که پس از گذشت یک ماه هنوز به دست شما نرسیده است زیاد خواهد بود. می‌توانید از طریق کد *110# هم کارت ماشین و وضعیت کارت برگشتی را بررسی فرمایید. این در شرایطی است که کارت یک‌بار به درب منزل شما ارسال و تحویل نشده باشد. در این صورت پس از 3 ماه کارت از دسترس اداره پست منطقه محل زندگی شما خارج شده و به مرکز فوریت‌های پلیس راهور ناجا ارسال می‌شود.

در ادامه راهور نیز به مدت 3 ماه کارت شما را نزد خودش نگه می‌دارد و در صورت عدم پیگیری کارت از بین رفته و اطلاعات آن نیز پیگیری خواهد شد. همین‌طور اگر مایل به پیگیری کارت از طریق اداره راهور هستید. توجه فرمایید این کار را زمانی انجام دهید که یا کارت بعد از چند ماه به دست شما نرسیده است و یا این که پست آن را بازرس فرستاده است.

البته که استفاده از خودروی بدون کارت شناسایی نیز دردسرها و مشکلات خاص خود را دارد. درست مانند شخصی که کارت ملی نداشته باشد.

اطلاعات مندرج روی کارت ماشین

در دوره آموزش رانندگی در خصوص مواردی همچون گواهینامه، بیمه و کارت شناسایی ماشین صحبت می‌شود و اگر گواهینامه دریافت کرده باشید احتمالاً متوجه این مسئله هستید که کارت ماشین یکی از مهم‌ترین اسنادی است که در هنگام خرید خودرو باید نسبت به دریافت آن اقدام نمایید. در ادامه موضوعات آیین تست به مسئله اطلاعات مندرج روی کارت ماشین می‌پردازیم و این که این اطلاعات شامل چه مواردی هستند.

روی کارت شناسایی ماشین نوع ماشین، سواری، سدان، هاچ بک و…، سیستم که در واقع نام برند، تیپ، مدل، ظرفیت، نوع سوخت، رنگ و شماره موتور و شاسی درج شده است. البته در برخی موارد شماره اتاق نیز ثبت شده است و این کارت‌ها دارای کیت هوشمند هستند. همین‌طور شماره مسلسلی نیز روی کارت خودروی شما درج می‌شود و در کنار آن یک بارکد برای احراز هویت داده‌های این کارت نیز قابل اسکن است. در کنار این بارکد شماره‌ای برای بررسی دستی استفاده شده است. در موارد پرداخت بیمه و… می‌توانید از این کد استفاده نمایید.

البته که شما از طریق تلفن اداره پست هم می‌توانید کارت ماشین خود را پیگیری نمایید. برای این کار با واحد ارتباط مشتریان پست جمهوری اسلامی ایران به شماره 021-84470000 تماس حاصل فرمایید. ضمن این که شماره‌های اعلام شده برای پیگیری کارت خودرو از طریق SMS جعلی است.

نحوه دریافت و پیگیری کارت المثنی شناسایی خودرو

بالاخره مفقود شدن این‌گونه کارت‌ها اتفاقی است که شاید برای هرکسی رخ دهد. در چنین شرایطی اگر کارت ماشین شما گم شود لازم است که نخست درخواست صدور کارت جدید بدهید. برای درخواست آن مالک قانونی خودرو یا نماینده او باید همراه با خودرو حضور داشته باشد.

نیاز به مدارک شناسایی صاحب خودرو شامل کارت ملی و شناسنامه خواهد بود. سند فروش کارخانه‌ای شرکت سازنده خودرو برای تولیدات داخلی و همین‌طور اصل سند مالکیتی که توسط راهور ناجا صادر شده است نیز لازم خواهد بود. پس از آن مالک خودرو نیاز می‌بایست آگهی را به منزله گم‌شدن کارت ماشین در روزنامه‌های کثیرالانتشار صادر نماید.

در این آگهی توضیح در مورد مفقودی شناسنامه مالکیت خودرو درج می‌گردد و باید به مدت 10 روز تا پس از آن صبر کند. در نهایت مالک می‌بایست تمام مسئولیت کشف را بر عهده بگیرد. درصورتی‌که کارت پیدا نشد واریز فیش بانکی به شماره‌حساب بانک ملی برای صدور المثنی الزامی است. در نهایت یک هزینه پستی نیز از شخص دریافت خواهد شد و پس از آن و با احراز هویت تمامی اطلاعات کارت خودرو به‌صورت المثنی صادر خواهد شد.

عدم ارسال کارت ماشین از سوی ناجا

یکی دیگر از مشکلاتی که قصد داریم در سایت نمونه سؤالات آیین‌نامه، آیین تست بررسی کنیم، موضوع عدم صدور این کارت از سوی راهور ناجا پس از گذشت مدت زمانی نسبتاً طولانی، 50 روز و بیشتر است. در این وضعیت ممکن است مدارک ارسالی شما برای دریافت کارت ماشین ناقص باشد. حضور در اداره راهور در نهایت در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود. بعلاوه این که تردد با خودرویی که فاقد کارت شناسایی است می‌تواند برای شما مشکل‌ساز باشد. روی این کارت شماره پلاک، نوع و مدل خودرو، مشخصات مالی، کد ملی، نام پدر و کد پستی، شماره VIN خودرو و… درج شده است.

از طرفی این کارت‌ها دارای کیت کنترل هستند که به‌واسطه آن‌ها پلیس راهنمایی رانندگی در صورت توقف خودروی شما عملیات اعمال قانون و بررسی هویت را خیلی سریع‌تر انجام می‌دهد.

دریافت کارت شناسایی ماشین از شهرک آزمایش

کارت شناسایی ماشین

اگر درگذشته نسبت به دریافت کارت شناسایی ماشین اقدام کرده باشید. احتمالاً بازهم این ایده به ذهن شما می‌رسد که کارت موردنظر را با مراجعه به این مراکز دریافت کنید. در حال حاضر و باتوجه‌به تغییراتی که در مراکز راهور و کنترل ایجاد شده است شما نمی‌توانید با مراجعه به این مراکز کارت شناسایی خودروی خود را دریافت و یا حتی ارسال آن را پیگیری کنید.

اگر بنا به‌اتفاق کارت ماشین شما گم شده است می‌بایست نسبت به دریافت المثنی آن اقدام کنید که کمی بالاتر در سایت آیین تست در این مورد توضیحات لازم را شرح دادیم. شما همین‌طور نیاز به تأییدیه معاینه فنی، گواهی مفاصاحساب از اجرائیات، تعهد کتبی، بیمه‌نامه شخص ثالث از یک شرکت معتبر و سند خودرو خواهید داشت. لازم است که آدرس اعلامی توسط شما که در پلیس راهور ثبت می‌شود حتماً درست باشد. در غیر این صورت برای شما عواقب قانونی بر پایه مقررات مدنی و راهنمایی رانندگی نیروی انتظامی خواهد داشت.

البته در مواردی ممکن است آدرس شما اشتباه بوده و یا این که کارت در موعدی به منزل و آدرس شما رسیده است که حضور نداشته‌اید. البته این پروسه ارسال تا سه بار هم تکرار می‌شود و پس از آن اداره پست دیگر مسئولیتی برای ارسال بسته نخواهد داشت.

اصلی‌ترین و بهترین روش برای استعلام کارت شناسایی خودرو استفاده از پرتال رسمی اداره پست و بررسی از طریق بخش رهگیری مرسولات ارسالی ناجا است. در این قسمت شما باید پلاک خودروی خود را به یاد داشته باشید و آن به همراه کد کپچای متغیر وارد نمایید. درصورتی‌که بسته در انبار پستی باشد به‌صورت کامل اطلاعات آن و مرحله ارسال و حتی مدت‌زمان ارسال نیز در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

شما همچنان در نمونه سؤالات آیین‌نامه می‌توانید توضیحات مربوط به اهمیت کارت شناسایی ماشین را بررسی فرمایید.

۶ دیدگاه

 1. خیلی عالیه، منتظرش هستم!

 2. به نظرم خیلی عالیه، فقط اگر قیمتش کمی بیشتر نشه بهتره

 3. سلام دوستان! مقاله‌ی کارت شناسایی ماشین خیلی جالب بود. ایده‌ی جدیدی بود که کمک می‌کنه به سرعت ماشین‌ها رو تشخیص بدیم. خیلی خوب بود، دست مریزاد!

 4. مقاله خیلی خوبی بود! خیلی راحت متوجه شدم و اطلاعات خوبی به دست آوردم. ممنون بابت این مطلب.

 5. من هم با دوست قبلی موافقم. مقاله خیلی خوبی بود و اطلاعات مفیدی درباره کارت شناسایی ماشین رو به ما داد. فقط یه کمی به زبان فنی بود برای من که کاملا غیر تخصصی هستم!

 6. این مقاله واقعا جالب بود! خیلی خوب توضیح داده بودن که چطور کارت شناسایی ماشین چند روزه کار می‌کنه. من که دوست داشتم بیشتر هم بخونم در موردش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *